ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu

Πήγαινε κάτω 
+9
Diver
Moutralewn
chris7
vag0s
delta6
georgetax
ilouvatar
imichal
Z.X
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu   Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 7:58 am

Παράθεση :
Παντως δεν υπαρχει συννενοηση αναμεσα τους ..

Μια απο τα ιδια Χρηστο....Απο φατσες σκιζουν ομως απο συμπεριφορες ειναι τελειως διαφορετικα απο ολες τις αλλες μικροκιχλιδες που ειχα μεχρι τωρα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu   Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 9:34 am

Υπομονή παιδιά. εγώ παλι που δεν βλεπω τιποτα στο οριζοντα. Όλα αρσενικα ρε μαμωτο. Παιδιά τα θηλυκα σας είναι κατά πολύ μικρότερα ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
malawian84
Μέλος
Μέλος
malawian84


Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu   Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 12:03 pm

ποτε ξανα τετοιο ειδος προσαρμογης!! παντα η σακουλα με τα ψαρια την αδειαζουμε μεσα σε ενα κουβα καθαρο βαζουμε μια αεραντλια μεσα στον κουβα να οξυγονωνει το νερο και ενα σωληνακι με ελεγκτη ροης να σταζει σταγονα σταγονα νερο απ το κυριως ενυδρείο στον κουβα οταν γεμιζει ο κουβας αδειαζουμε λιγο νερο με ενα σκευος στον νεροχυτι και δυναμωνουμε ελαχιστα την αποσταξη.....προσαρμογη με αριστα αποτελεσματα το ακολουθω πάντα και δεν εχω χασει ποτε ουτε ενα ψαρι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu   Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 17, 2011 8:11 pm

Κανενα νεο απο το συγκεκριμενο ειδος ? Εγω ακομα δεν εχω καταφερει τιποτα.......Ειναι οι πρωτες κιχλιδες που με δυσκολευουν τοσο πολυ στην αναπαραγωγη......
Επίσης τα βλεπω ιδιαιτερα στατικα ψαρια. Πολύ περισσότερο απο τα μουλτι.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu   Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 17, 2011 8:27 pm

imichal έγραψε:
Κανενα νεο απο το συγκεκριμενο ειδος ? Εγω ακομα δεν εχω καταφερει τιποτα.......Ειναι οι πρωτες κιχλιδες που με δυσκολευουν τοσο πολυ στην αναπαραγωγη......
Επίσης τα βλεπω ιδιαιτερα στατικα ψαρια. Πολύ περισσότερο απο τα μουλτι.....


πολυ πολυ περισσοτερο Ηλία συμφωνω μαζί σου . δεν κάνουν καμια κίνηση , έπεσε λίγο ξύλο στην αρχή και μετά σιωπή . όλοι στην πλευρα τους και τιποτε αλλο.
πιστεύω ότι τελικά μου έτυχαν 5 αρσενικά . αν είναι δυνατόν 5 αρσενικα. ολα έχουν το ιδιο μεγεθος και τα ιδια χρώματα και εχουν πιασει 5 σημεια στο ενυδρείο και περιμένουν καμιά θυληκιά να πέσει απο τον ουρανό Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu   Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 17, 2011 9:02 pm

Και εγω 5 ψαρακια εχω......νομιζω ομως παρολα αυτα οτι το ενα ισως και ενα δευτερο ειναι θηλυκο..... Παρολα αυτα δεν εχω καθολου κινηση. Καθενας στη μερια του...... Ενα μονο ειναι κοντα στα κοχυλια χωρις ομως να κανει τιποτα το ιδιαιτερο..... Γενικα νομιζω απο αποψη συμπεριφοράς ειναι από τα λιγα ψαρια αφρικης που δεν με ενθουσιαζουν.....
Αν δεν αλλαξουν βιολι μεσα στους επομενους 2 μηνες σιγουρα θα παω σε plan b...... Δηλαδη θα αντικαταστηθουν με κατι αλλο.....
Παντως τα brevis που εχω βαλει στο αλλο ενυδρειο ειναι σουπερ κινητικα......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu   Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Μάης 07, 2011 10:16 am

Γεια σας..
Τελικα μετα απο καποιους μηνες παρατηρησης και εφοσων εβλεπα τον αρσενικο να μην αφηνει την θυληκια να κυκλοφορει αποφασισα να αλλαξω διακοσμηση..
Μαζεψα ενα βουνο με πετρα στο μισο ενυδρειο και στο αλλο αφησα απλωμενα 7-8 κοχυλια..
Μετα απο δυο μερες εγινε το θαυμα,κατεβηκε η θυληκια και επιτελους αρπαξε τον χωρο της χωρις να την ενοχλει ο αρσενικος,επιτελους..
Εχει τρεις-τεσσερεις μερες βγηκαν μωρα απο τα κοχυλια(7-Cool και κυκλοφορουν ελευθερα διπλα απο το κοχυλι της μανας,χωρις να τα κανει κακο..
Βεβαια δεν αφηνει τον αρσενικο να πλησιαζει και μαλλον οταν γινει αυτο θα εξαφανιστουν αλλα τουλαχιστον ειχα μια σημαντικη προοδο..
Αρα πρεπει οπωσδηποτε να φτιαξουμε χωρο και για την θυληκια για να εχουμε αποτελεσματα με αυτα τα ψαρια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu   Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Μάης 07, 2011 12:02 pm

Πήρα τα ψαράκια του Ηλία και σε λίγες μέρες είχα την πρώτη γέννα Very Happy
Τα μικρά έφυγαν με το κοχύλι τους (πριν απομακρυνθούν απ' αυτό) σε μικρό ενυδρειάκι και εκεί μεγαλώνουν μόνα τους.
Τώρα είναι 3 θηλυκές σε κοχύλι και ετοιμάζουν νέα ομελέτα bounce

(φωτοχάλια βρες ευκαιρία και έλα για φωτο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu   Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Μάης 07, 2011 1:29 pm

Θα τα αφησω εγω Κλεοβουλε,να δω πως θα τα πανε..
Ισως τελικα να τα μεγαλωσουν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Zair
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu   Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2013 5:06 pm

Γεια σας παιδεια εχει κανενας σας τωρα αυτο το ειδως ψαχνω να αγορασω και δεν μπορω να βρω πουθενα! No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
antonium98
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu   Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 31, 2013 10:50 am

Γεια σας ειμαι καινούριος στο φόρουμ και εδώ και αρκετό καιρο ψάχνω αυτά τα ψαράκια.
Μήπως έχετε μικρά απο γεννες αν τα έχετε ακόμα?
Αλλιώς μήπως μπορείτε να μου πείτε απο που τα είχατε προμηθευτεί?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η γνωριμια με τον altolamprologus compressiceps sumbu
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» A.Calvus Congo black pearl-Lamprologus compressiceps Sumbu
» altolambrologus compressiceps sumbu
» Altolamprologus compressiceps

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: