ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 (Malawi) RIO 240

Πήγαινε κάτω 
+4
chris7
Moutralewn
Z.X
kws
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΣαβ Νοε 13, 2010 1:35 pm

Πληροφορίες:
Χωρητικότητα:240 λίτρα
Διαστάσεις: 121 x 41 x 55 εκ
Φωτιστικό: High-Lite (Juwel T5-Technology) με 2*54 watt
Φίλτρανση:JUWEL filter system 600l/h και εξωτερικο eheim 2217 1000l/h
Θερμοστάτη: 200 watt
Φυτά:ακομα τπτ αλλα θα μπουν
Ψάρια: 2 labibochromis ως τωρα
Διακοσμητικά υλικά: 60κιλα πετρες και 25 κιλα χαλαζιακη ασπρη αμμος
Φόντο:σκουρο μπλε
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
co2: -
Παραμετρή:
ammonia=0
no2=0
no3=10
ph=7.6-7.8
gh=9-10
kh=6
Aλλαγές νερού:καθε 15 μερες 40-50%
Θερμοκρασία:26 C
Διατροφή:tropical super spirulina forte 36%
omega one super veggie kelp flakes

Φότος:http://img695.imageshack.us/gal.php?g=coolpixnikons640004.jpg

πως το βλεπεται?
περιμενω παρατηρησεις
σε καποιες φοτο εχω μερικουν βραχους με πρασινη αλγη θα πρεπει να με ανισηχει η οχι?
απο αλλαγες νερου πως με βλεπεται?
τα ψαρακια πως τα βλεπεται καθαρα ειναι?
τα πηρα και τα δυο για θυληκα ειναι?
με τι αλλο ειδος λετε να τα συνδιασω?
απο φυτα τι λετε να βαλω?

τωρα πιστευω πως ειναι οκ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kws στις Σαβ Νοε 13, 2010 11:46 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΣαβ Νοε 13, 2010 2:06 pm

Δεν εμφανιζεται η εικονα του ενυδρειου σου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΣαβ Νοε 13, 2010 5:42 pm

Z.X έγραψε:
Δεν εμφανιζεται η εικονα του ενυδρειου σου..

Χρήστο, αργεί λίγο αλλά τελικά τα ανοίγει.
Δεν είναι μία φωτό, είναι album του ImageShack.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΣαβ Νοε 13, 2010 5:57 pm

Moutralewn έγραψε:
Z.X έγραψε:
Δεν εμφανιζεται η εικονα του ενυδρειου σου..

Χρήστο, αργεί λίγο αλλά τελικά τα ανοίγει.
Δεν είναι μία φωτό, είναι album του ImageShack.

πως σας φαινεται ρε παιδια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΣαβ Νοε 13, 2010 6:09 pm

Πολύ όμορφο το έκανες!
GoodJob

Οι πέτρες μου αρέσουν, ιδιαίτερα το σχήμα και ο χρωματισμός που "έρχονται" πιο κοντά στα πετρώματα της λίμνης.
Το στήσιμο σε γενικές γραμμές το βλέπω καλό αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος (απο τις φωτό) για το αν υπάρχουν αρκετές σπηλιές. Αυτο ξέρεις καλύτερα εσύ που το βλέπεις live το ενυδρείο.
Προσωπικά θα έβαζα λίγο περισσότερες πέτρες στην δεξιά πλευρά και θα "έριχνα" στην στοίβα λίγο πιο ομαλά προς το κέντρο (έτσι ώστε να ενωθεί και να περιτριγυρίσει την μεγάλη πέτρα που έχεις στο κέντρο). Έτσι θα έχεις 3 παραπάνω οφέλη:
  • Περισσότερες σπηλιές
  • Θα κρυφτεί το εσωτερικό φίλτρο
  • Θα φαίνεται πιο φυσικό το ενυδρείο μιας και το στήσιμο θα είναι περισσότερο ατημέλητο

Επίσης, βγάλε την αεραντλία. δεν σου χρειάζεται μιας αι βλέπω ότι οι έξοδοι των φίλτρων είναι προς την επιφάνεια οπότε έχεις την απαιτούμενη ανατάραξη.

kws έγραψε:
σε καποιες φοτο εχω μερικουν βραχους με πρασινη αλγη θα πρεπει να με ανισηχει η οχι?
Δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί αλλά να σε χαροποιεί. η άλγη στις πέτρες είναι το ζητούμενο σε τέτοια ενυδρεία. Αρκεί βέβαια να μην είναι bga.
kws έγραψε:
απο αλλαγες νερου πως με βλεπεται?
Αν η βιολογία σου είναι ώριμη και με το δεδομένο ότι έχεις 2 ψάρια μέσα προς το παρόν, τότε οι 2 αλλαγές τον μήνα είναι ΟΚ. Βέβαια καλού-κακού να μετράς αμμωνία και νιτρικά στο τέλος της εκάστοτε 1ης εβδομάδας για να βλέπεις τί γίνεται. Αν τα νιτρικά σου είναι πάνω απο 5-10 τότε κάνεις αλλαγή. Για την αμμωνία, δεν το συζητάμε. Με το παραμικρό ίχνος, κάνεις αλλαγή.
kws έγραψε:
τα ψαρακια πως τα βλεπεται καθαρα ειναι?
Το ένα εκ των 2 είναι σίγουρα καθαρό (όσο σίγουρος μπορώ να είμαι απο τις φωτό). Το άλλο (αυτό της τελευταίας φωτό) μου φαίνεται λίγο περίεργο το χρώμα. Πορτοκαλίζει λίγο. Απο σωματότυπο πάντως δείχνει για labido.
kws έγραψε:
τα πηρα και τα δυο για θυληκα ειναι?
Κατά 90% είναι. Μόνο απο συμπεριφορές,όμως, μπορούμε να σιγουρευτούμε.
kws έγραψε:
με τι αλλο ειδος λετε να τα συνδιασω?
Έχεις πολλές επιλογές. Δεδομένο πάντα ότι θα είναι μόνο 2 είδη μέσα στα 240λίτρα.
Οι δοκιμασμένες επιλογές για να συγκατοικήσουν με labido είναι τα Maingano, τα Acei και τα Iodotropheus.
Απο εκεί και πέρα, πες μας τί έχεις εσύ στο μυαλό σου για να σου πούμε.
kws έγραψε:
απο φυτα τι λετε να βαλω?
απο φυτά θα έλεγα να βάλεις μόνο βαλισνέριες στην μέση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΣαβ Νοε 13, 2010 7:18 pm

Eγω μια φωτο βλεπω ρε παιδια!!

Μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου φιλε μου!
Προσωπικα θα εβαζα περισσοτερε πετρες δεξια για να μην φαινεται το φιλτρο και να δημιουργησω περισσοτερες κρυψωνες!

Απο ειδη πες μας τι σκεφτεσαι και τι σου αρεσει...
κοιτα εδω

την αεραντλια βγαλτην δν χρειαζεται γυρισε την εξοδο του εσωτερικου προς την επιφανεια θα εχεις πολυ καλη αναταραξη!
επισης θα εβγαζα το μπλε φοντο και θα εβαζα μαυρο για να μην φαινεται καθολου το εσωτερικο φιλτρο..θα δειξει ακομα πιο ομορφο μετα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΣαβ Νοε 13, 2010 11:50 pm

chris7 έγραψε:
Eγω μια φωτο βλεπω ρε παιδια!!

Μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου φιλε μου!
Προσωπικα θα εβαζα περισσοτερε πετρες δεξια για να μην φαινεται το φιλτρο και να δημιουργησω περισσοτερες κρυψωνες!

Απο ειδη πες μας τι σκεφτεσαι και τι σου αρεσει...
κοιτα εδω

την αεραντλια βγαλτην δν χρειαζεται γυρισε την εξοδο του εσωτερικου προς την επιφανεια θα εχεις πολυ καλη αναταραξη!
επισης θα εβγαζα το μπλε φοντο και θα εβαζα μαυρο για να μην φαινεται καθολου το εσωτερικο φιλτρο..θα δειξει ακομα πιο ομορφο μετα!!


παιδια ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια. αεραντλια δεν εχω που την ειδατε? στα αμεσα σχεδια ειναι να μπουν περιπου αλλα 20 κιλα πετρες. τωρα τις εχω ξεστησει γιατι μου αρεσε πολυ το σχεδιο του φιλου chris7

http://cich.forumchti.com/forum-f30/topic-t1186.htm
και λεω να το κανω ετσι τι λετε θα ειναι καλυτερο? μηπως πρεπει να σκληρινω λιγο το νερο και αν ναι πως?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΚυρ Νοε 14, 2010 8:38 am

kws έγραψε:
chris7 έγραψε:
Eγω μια φωτο βλεπω ρε παιδια!!

Μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου φιλε μου!
Προσωπικα θα εβαζα περισσοτερε πετρες δεξια για να μην φαινεται το φιλτρο και να δημιουργησω περισσοτερες κρυψωνες!

Απο ειδη πες μας τι σκεφτεσαι και τι σου αρεσει...
κοιτα εδω

την αεραντλια βγαλτην δν χρειαζεται γυρισε την εξοδο του εσωτερικου προς την επιφανεια θα εχεις πολυ καλη αναταραξη!
επισης θα εβγαζα το μπλε φοντο και θα εβαζα μαυρο για να μην φαινεται καθολου το εσωτερικο φιλτρο..θα δειξει ακομα πιο ομορφο μετα!!


παιδια ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια. αεραντλια δεν εχω που την ειδατε? στα αμεσα σχεδια ειναι να μπουν περιπου αλλα 20 κιλα πετρες. τωρα τις εχω ξεστησει γιατι μου αρεσε πολυ το σχεδιο του φιλου chris7

http://cich.forumchti.com/forum-f30/topic-t1186.htm
και λεω να το κανω ετσι τι λετε θα ειναι καλυτερο? μηπως πρεπει να σκληρινω λιγο το νερο και αν ναι πως?

Με αυτο το aquascape εχω κανει εγω κατα την γνωμη μου δημιουργουνται πολλες κρυψωνες και περασματα!
Παντως καλο ειναι να μην αλλαζεις συνεχεια aquascape γιατι στρεσαρεις τα ψαρια και ειναι κριμα!Αποφασισε ποιο θα ειναι το τελικο και μετα μην το ξαναπειραξεις!

αυτο που βγαζει φυσαλιδες αεραντλια δν ειναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΚυρ Νοε 14, 2010 9:15 am

εσυ ποιο aquascape λες να αφησω ποιο ειναι πιο καλο? το δικο σου παντως εχει πολυ ομορφο αποτελεσμα!! δεν καταλαβα τι ενοουσατε ναι αεραντλια ειναι αλλα δεν την βγαζω την θελω και για ομορφια. απο στησιμο πιο λετε να κανω για να τελειωνω και με αυτο. μηπως πρεπει να σκληρινω λιγο το νερο και αν ναι πως?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΚυρ Νοε 14, 2010 11:38 am

Θα έλεγα να προχωρήσεις με καλυτέρευση του δικού σου aquascape και όχι να κάνεις κάτι σαν του Χρήστου.
Του Χρήστου είναι πολύ μεγαλύτερο το ενυδρείο και έχει μέσα 2 είδη, όσα δηλαδή θα έχεις και εσύ.
Οπότε, για να δημιουργήσεις τις κρυψώνες που χρειάζονται θα πρέπει να βάλεις πέτρα παντού, χωρίς ανοιχτές περιοχές για κολύμπι.
Επιπλέον στα λίτρα σου είναι καλύτερο να έχεις 2 περιοχές με πέτρες για να πιάσει 1 περιοχή το κάθε είδος.

Το νερό καλό είναι να το "σκληρύνεις" λίγο.
Προτείνω προσθήκη μαγειρικής σόδας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΚυρ Νοε 14, 2010 4:51 pm

Moutralewn έγραψε:
Θα έλεγα να προχωρήσεις με καλυτέρευση του δικού σου aquascape και όχι να κάνεις κάτι σαν του Χρήστου.
Του Χρήστου είναι πολύ μεγαλύτερο το ενυδρείο και έχει μέσα 2 είδη, όσα δηλαδή θα έχεις και εσύ.
Οπότε, για να δημιουργήσεις τις κρυψώνες που χρειάζονται θα πρέπει να βάλεις πέτρα παντού, χωρίς ανοιχτές περιοχές για κολύμπι.
Επιπλέον στα λίτρα σου είναι καλύτερο να έχεις 2 περιοχές με πέτρες για να πιάσει 1 περιοχή το κάθε είδος.

Το νερό καλό είναι να το "σκληρύνεις" λίγο.
Προτείνω προσθήκη μαγειρικής σόδας.


οκ θα το κανω ετσι οπως λες.
δωσε μου πληροφοριες για τη σκλυρηνση του νερου με σοδα ποσοτητα κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΚυρ Νοε 14, 2010 10:07 pm

Moutralewn έγραψε:
Θα έλεγα να προχωρήσεις με καλυτέρευση του δικού σου aquascape και όχι να κάνεις κάτι σαν του Χρήστου.
Του Χρήστου είναι πολύ μεγαλύτερο το ενυδρείο και έχει μέσα 2 είδη, όσα δηλαδή θα έχεις και εσύ.
Οπότε, για να δημιουργήσεις τις κρυψώνες που χρειάζονται θα πρέπει να βάλεις πέτρα παντού, χωρίς ανοιχτές περιοχές για κολύμπι.
Επιπλέον στα λίτρα σου είναι καλύτερο να έχεις 2 περιοχές με πέτρες για να πιάσει 1 περιοχή το κάθε είδος.

.

yes yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΔευ Νοε 15, 2010 1:48 pm

kws έγραψε:
δωσε μου πληροφοριες για τη σκλυρηνση του νερου με σοδα ποσοτητα κτλ.

Η ποσότητα είναι κάτι που διαφέρει απο ενυδρείο σε ενυδρείο.

Θα πρέπει να κάνεις δοκιμές.
Αρχικά θα κάνεις μετρήσεις για να δεις σκληρότητες και pH πριν βάλεις την σόδα.Μετά θα ρίξεις 1 κουταλιά της σούπας και μετά απο καμιά ωρίτσα μετράς. Έτσι έχεις αυτό σαν βάση. Δηλαδή αν π.χ. η 1 κουταλιά σόδας σου ανέβασε 1 βαθμό το GH, 3 το ΚΗ και 0.5 το pH, τότε θα ξέρεις ότι οι 2 κουταλιές της σούπας, θα σου το ανεβάσουν στο διπλάσιο κ.ο.κ.

Επίσης, κάτι σημαντικό είναι ότι δεν θα ρίξεις ποτέ την σόδα απευθείας στο ενυδρείο. Θα έχεις ένα δοχείο/μπουκάλι/κουβά για αυτή την δουλειά αποκλειστικά. Θα το γεμίζεις με νερό του ενυδρείου και εκεί μέσα θα ρίχνεις όλη την σόδα που θέλεις. Θα το ανακατεύεις μέχρι να διαλυθεί εντελώς η σόδα και κατόπιν θα το ρίχνεις στο ενυδρείο σε 2-3 δόσεις με 10-15 λεπτά διαφορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΔευ Νοε 15, 2010 1:56 pm

Moutralewn έγραψε:
Η ποσότητα είναι κάτι που διαφέρει απο ενυδρείο σε ενυδρείο.

Θα πρέπει να κάνεις δοκιμές.
Αρχικά θα κάνεις μετρήσεις για να δεις σκληρότητες και pH πριν βάλεις την σόδα.Μετά θα ρίξεις 1 κουταλιά της σούπας και μετά απο καμιά ωρίτσα μετράς. Έτσι έχεις αυτό σαν βάση. Δηλαδή αν π.χ. η 1 κουταλιά σόδας σου ανέβασε 1 βαθμό το GH, 3 το ΚΗ και 0.5 το pH, τότε θα ξέρεις ότι οι 2 κουταλιές της σούπας, θα σου το ανεβάσουν στο διπλάσιο κ.ο.κ.

Επίσης, κάτι σημαντικό είναι ότι δεν θα ρίξεις ποτέ την σόδα απευθείας στο ενυδρείο. Θα έχεις ένα δοχείο/μπουκάλι/κουβά για αυτή την δουλειά αποκλειστικά. Θα το γεμίζεις με νερό του ενυδρείου και εκεί μέσα θα ρίχνεις όλη την σόδα που θέλεις. Θα το ανακατεύεις μέχρι να διαλυθεί εντελώς η σόδα και κατόπιν θα το ρίχνεις στο ενυδρείο σε 2-3 δόσεις με 10-15 λεπτά διαφορά.

αμα σου πω οτι δεν το καταλαβα? Rolling Eyes αν ανεβανει στο κουβα με η μια κουταλια κατα 0,5 το ph σημαινει πως θα ανεβει 0,5 και σε ολο το ενυδρειο?πρεπει να εχω ενα κουβα που θα χωραει ολο το νερο που αλαζω καθε φορα για να βαζω τη σοδα? το νερο του κουβα θα ειναι απο τη βρυση και θα συμπληρωνω σοδα η θα το περνω απο το ενυδρειο? αν μπορεις πες το λιγο πιο απλα γιατι δεν το πολυ καταλαβα Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΔευ Νοε 15, 2010 2:17 pm

kws έγραψε:

αμα σου πω οτι δεν το καταλαβα? Rolling Eyes αν ανεβανει στο κουβα με η μια κουταλια κατα 0,5 το ph σημαινει πως θα ανεβει 0,5 και σε ολο το ενυδρειο?πρεπει να εχω ενα κουβα που θα χωραει ολο το νερο που αλαζω καθε φορα για να βαζω τη σοδα? το νερο του κουβα θα ειναι απο τη βρυση και θα συμπληρωνω σοδα η θα το περνω απο το ενυδρειο? αν μπορεις πες το λιγο πιο απλα γιατι δεν το πολυ καταλαβα Rolling Eyes

Θα παίρνεις λίγο απο το νερό του ενυδρείου μέσα σε έναν κουβά ίσα-ίσα για να διαλύσεις την σόδα. Μόλις διαλύσεις την σόδα τότε θα ξαναρίξεις το νερό μέσα στο ενυδρείο αλλά όχι απεύθειας. Σε 2-3 δόσεις.

Μόλις ρίξεις μέσα το νερό με την διαλυμένη σόδα, θα περιμένεις 30-60 λεπτά και θα κάνεις μετρήσεις (στο ενυδρείο εννοείται).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΔευ Νοε 15, 2010 2:23 pm

Moutralewn έγραψε:
Θα παίρνεις λίγο απο το νερό του ενυδρείου μέσα σε έναν κουβά ίσα-ίσα για να διαλύσεις την σόδα. Μόλις διαλύσεις την σόδα τότε θα ξαναρίξεις το νερό μέσα στο ενυδρείο αλλά όχι απεύθειας. Σε 2-3 δόσεις.

Μόλις ρίξεις μέσα το νερό με την διαλυμένη σόδα, θα περιμένεις 30-60 λεπτά και θα κάνεις μετρήσεις (στο ενυδρείο εννοείται).

νομιζω πως το καταλαβα. αδιαζω οσο νερο θελω και μετα παιρνω νερο απο το ενυδρειο σε ενα κουβα και ριχνω σοδα. το ριχνω μεσα στο νερο και μετα το ριχνω μεσα στο ενυδρειο σε δωσεις. αναπληρωνω το νερο με νερο βρυσης και μετα περιμενω καμια ωρα να μετρησω. σωστα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΔευ Νοε 15, 2010 2:50 pm

kws έγραψε:
νομιζω πως το καταλαβα. αδιαζω οσο νερο θελω και μετα παιρνω νερο απο το ενυδρειο σε ενα κουβα και ριχνω σοδα. το ριχνω μεσα στο νερο και μετα το ριχνω μεσα στο ενυδρειο σε δωσεις. αναπληρωνω το νερο με νερο βρυσης και μετα περιμενω καμια ωρα να μετρησω. σωστα?

Αδειάζεις όσο νερό θέλεις, που; scratch

Η προσθήκη της σόδας δεν έχει να κάνει με αλλαγές νερού ή/και άλλες συντηρήσεις. Το κάνεις ξεχωριστά. Απλώς σε κάθε αλλαγή νερού προσθέτεις την ποσόστητα που αφαίρεσες (με την αλλαγή του νερού). Αν π.χ. έχεις ρίξει 2 κουταλιές σόδα μέσα στο ενυδρείο και όταν κάνεις αλλαγή, αλλάξεις το 50% του νερού, τότε προθέτεις άλλη 1 κουταλιά.

Λοιπόν:

1. Μετράς τις σκληρότητες και το pH στο ενυδρείο σου.
2. Παίρνεις λίγο νερό απο το ενυδρείο (2-3 λίτρα) και το ρίχνεις σε ένα καθαρό δοχείο/κουβά κλπ.
3. Μέσα στο δοχείο αυτό ρίχνεις 1 κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα (σκόνη) και ανακατεύεις μέχρι να διαλυθεί εντελώς η σόδα.
4. Αφού η σόδα έχει πλέον διαλυθεί, ξαναρίχνεις το νερό μέσα στο ενυδρείο σε 2-3 δόσεις με 10-15 λεπτά διαφορά.
5. Αφού ρίξεις όλο το νερό ξανά μέσαστο ενυδρείο, περιμένεις 30-60 λεπτα και μετράς τις σκληρότητες και το pH του ενυδείου.
6. Συγκρίνεις τις τιμές πριν και μετά. Δηλαδή αν π.χ. η 1 κουταλιά σόδας που έριξες σου ανέβασε 1 βαθμό το GH, 3 το ΚΗ και 0.5 το pH, τότε θα ξέρεις ότι οι 2 κουταλιές της σούπας, θα σου το ανεβάσουν στο διπλάσιο κ.ο.κ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΔευ Νοε 15, 2010 5:24 pm

Moutralewn έγραψε:
Αδειάζεις όσο νερό θέλεις, που; scratch

Η προσθήκη της σόδας δεν έχει να κάνει με αλλαγές νερού ή/και άλλες συντηρήσεις. Το κάνεις ξεχωριστά. Απλώς σε κάθε αλλαγή νερού προσθέτεις την ποσόστητα που αφαίρεσες (με την αλλαγή του νερού). Αν π.χ. έχεις ρίξει 2 κουταλιές σόδα μέσα στο ενυδρείο και όταν κάνεις αλλαγή, αλλάξεις το 50% του νερού, τότε προθέτεις άλλη 1 κουταλιά.

Λοιπόν:

1. Μετράς τις σκληρότητες και το pH στο ενυδρείο σου.
2. Παίρνεις λίγο νερό απο το ενυδρείο (2-3 λίτρα) και το ρίχνεις σε ένα καθαρό δοχείο/κουβά κλπ.
3. Μέσα στο δοχείο αυτό ρίχνεις 1 κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα (σκόνη) και ανακατεύεις μέχρι να διαλυθεί εντελώς η σόδα.
4. Αφού η σόδα έχει πλέον διαλυθεί, ξαναρίχνεις το νερό μέσα στο ενυδρείο σε 2-3 δόσεις με 10-15 λεπτά διαφορά.
5. Αφού ρίξεις όλο το νερό ξανά μέσαστο ενυδρείο, περιμένεις 30-60 λεπτα και μετράς τις σκληρότητες και το pH του ενυδείου.
6. Συγκρίνεις τις τιμές πριν και μετά. Δηλαδή αν π.χ. η 1 κουταλιά σόδας που έριξες σου ανέβασε 1 βαθμό το GH, 3 το ΚΗ και 0.5 το pH, τότε θα ξέρεις ότι οι 2 κουταλιές της σούπας, θα σου το ανεβάσουν στο διπλάσιο κ.ο.κ.

οκ τωρα το καταλαβα. οποτε μπορεσω θα το κανω και θα σας πω. ph gh kh που τα θλουμε ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΔευ Νοε 15, 2010 9:54 pm

kws έγραψε:
οκ τωρα το καταλαβα. οποτε μπορεσω θα το κανω και θα σας πω. ph gh kh που τα θλουμε ?

GH και KH 12+
pH 8+

...ξεκίνα με μια κουταλιά της σούπας, δες μετρήσεις και πες μας. Απο εκεί και πέρα το συζητάμε πάλι.
Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 02, 2010 9:48 pm

το ανανεωσα λιγο. πιστευω πως ειναι πολυ πιο ωραιο ετσι τι λετε?

(Malawi) RIO 240 Dscn0210
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 02, 2010 10:23 pm

ομορφο!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 02, 2010 11:30 pm

Πιο ομορφο απο πριν!
Στη δεξια μερια μπροστα απο το φιλτρο μπορεις να βαλεις και εκει καμια πετρα..
...να μεγαλωσεις δλδ τον ογκο της δεξιας στοιβας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 12:15 am

Σαφώς καλύτερο απο πριν!

...σε αναμονή της άλγης τώρα!
cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 03, 2010 10:17 am

πολυ ομορφο ειναι φιλε μου!! μπραβο σου... οι βαλλισνεριες δειχνουν ομορφα στα νταμαρια, μην τις φοβασε...
αν μπορεις να βαλεις κι αλλες, βαλε τις δεξια εμπρως απο το φιλτρο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

(Malawi) RIO 240 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) RIO 240   (Malawi) RIO 240 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 04, 2010 12:33 am

thanasis76 έγραψε:
πολυ ομορφο ειναι φιλε μου!! μπραβο σου... οι βαλλισνεριες δειχνουν ομορφα στα νταμαρια, μην τις φοβασε...
αν μπορεις να βαλεις κι αλλες, βαλε τις δεξια εμπρως απο το φιλτρο....

Σωστόοοοος
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
(Malawi) RIO 240
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» (Malawi) 180L malawi mbuna

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Ενυδρεία Αφρικής-
Μετάβαση σε: