ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mikatsi
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
mikatsi


Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 47
Τόπος : Xalkida/Thessaloniki

convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια   convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 6:50 pm

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους.
Έχω ένα πρόβλημα με τα ψάρια μου (convicts 4 ζευγάρια σε 240lt που είναι έτσι εδώ και 1 χρόνο περίπου)
Αλλαγές νερού κάνω το πολύ κάθε μήνα (40% περίπου).
Τροφές - ΤetraCichlid sticks και Dr. Basleer's

Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό (2 μήνες περίπου) ότι τα ψάρια βγάζουν κάτι λευκές φούσκες στα πλαινά τους πτερύγια ακριβώς στο σημείο που ενώνονται με το σώμα τους. Αυτές βγαίνουν εκεί και μόνο εκεί. Στην αρχή ίσα που φαίνονται και με τον καιρό γίνονται μεγαλύτερες αλλά μένουν μόνο σε εκείνο το σημείο και δεν πάνε στο υπόλοιπο πτερύγιο.

Από τη στιγμή που θα εμφανιστούν το ψάρι έχει δεν έχει 1 μήνα ζωής. Αρχίζουν να κανουν ανώμαλο κολύμπι, πχ προς τα πλάγια ή ακόμα και ανάποδα Shocked χάνουν την όρεξή τους και στο τέλος αρχίζουν να χάνουν ακόμα και τα λέπια τους. Εντάξει έχω φρικάρει γιατί εχω χάσει ήδη ένα, ένα άλλο ετοιμάζεται και παρατήρησα εχθές ότι πάνε να πιάσουν και τα άλλα 2 αρσενικά. affraid Το περίεργο είναι ότι μόνο αρσενικά το παθαίνουν....μέχρι τώρα...

Κοίταξα λίγο στα γρήγορα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό στα θέματά σας. Αν γνωρίζει κανένας τι είναι αυτό και αν θεραπεύεται θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια   convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 8:00 pm

φαινονται σαν να εχουν μεσα υγρο ? Αν ναι μπορει να ειναι cysts.......
Πρεπει να απομακρυνθει το ψαρι πριν αυτες σκασουν......
Εχεις μηπως καμμια φωτογραφια ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikatsi
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
mikatsi


Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 47
Τόπος : Xalkida/Thessaloniki

convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια   convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Icon_minitimeΤετ Οκτ 06, 2010 9:31 pm

convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Nosos008

convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Nosos002

Φίλε imichal προσπάθησα να τραβήξω κανα 2 αλλά δεν κατάφερα και πολλά... μέτριες.
Τα μπέρδεψα και με την ανάλυση.. τες πάντων κάποιες φορές μου φαίνονται σα να έχουν υγρό ενώ κάποιες άλλες όχι.
Είναι σαν να έχει αρχίσει να ξεφλουδίζει εκείνο το σημείο ή σαν να μαζεύει μούχλα άσπρη... αααα σε ένα πρόσεξα ότι κοκκινίζει και λίγο... Αν είναι αυτό που είπες (cysts) πρέπει να τα βγάλω αλλιώς θα κολλήσουν όλα??

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια   convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Icon_minitimeΤετ Οκτ 06, 2010 10:51 pm

οχι δεν πρεπει να ειναι αυτό......Αυτες που λεω εγω μεγαλώνουν και καποια στιγμη "σπανε"..... Αν γινοταν αυτο θα το ειχες προσεξει....
Μπορει να ειναι καποια βακτηριακή μολυνση αλλα δυσκολα θα βγαλεις ακρη.....
δοκιμασε να βαλεις κατι τετοιο..... http://www.sera.de/index.php?id=356&L=14
(Αν και γενικα ειμαι κατα των φαρμακων....)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikatsi
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
mikatsi


Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 47
Τόπος : Xalkida/Thessaloniki

convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια   convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια Icon_minitimeΠεμ Οκτ 07, 2010 2:09 pm

Ευχαριστώ φίλε Ηλία (αν δεν κάνω λάθος) .

Και εγώ μαζί σου είμαι (δεν πολυγουστάρω τα φάρμακα και δεν τους βάζω τίποτα, εκτός από κανά αντιβακτήριακό στις αλλαγές).

Πάντως είναι γενικά περίεργο το φαινομενο.... Αρχικά θα κάνω καλές μετρήσεις στο νερό μήπως και έχω κανά πρόβλημα που δεν έχω αντιληφθεί.... Βασικά το 1 ψάρι που κάπως περίμενα να κακαρώσει έχει τώρα 2 μέρες που είναι σα να αναστήθηκε.... Τι να πω τώρα, ο χρόνος θα δείξει.

Ετσι αι αλλιώς το σετ απ αυτό με έχει κουράσει λίγο πλέον και θα γίνουν αλλαγές. Απλά φοβήθηκα μηπως έχω καναν επικίνδυνο μυκητα στο ενυδρείο και τζάμπα κάνω ότι κάνω....

Ευχαριστώ για την βοηθεια.
Μιχάλης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
convicts - φούσκες στα πλαινά πτερύγια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» 240 Lt Convicts

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Ασθένειες-
Μετάβαση σε: