ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)

Πήγαινε κάτω 
+9
georgetax
thanasis76
delta6
Z.X
imichal
chris7
Moutralewn
odigi
africano
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 1:12 am

Πιστεψε με δν μπορεις να φανταστεις που μπορουν να κρυφτουν τα μικρα...!!


Λες ??? μακαρι δεν θα με χαλασει!!! rock rock

Οσο για το λαθος .... το θετω εγω ως ενα, και καμια παρεξηγηση, προς θεου αλλα ελπιζω οτι μπορει και μια στα χιλια να παιξει ...

βεβαια αν δω μια αψημαχια θα επεμβω εχω διπλα και 110 λιτρα για να βγαλω - βαλω ψαρια... τι να πω θα το δοκιμασω ... τουλαχιστον η υπαρχουσα συνθεση δουλευει...

θα δειξει...bounce bounce

Στη χειροτερη θα παμε γι αλλο ενα ενυδρειο lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 9:01 am

africano έγραψε:
[
Στη χειροτερη θα παμε γι αλλο ενα ενυδρειο lol! lol! lol!

yes yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 1:28 pm

chris7 έγραψε:
africano έγραψε:
[
Στη χειροτερη θα παμε γι αλλο ενα ενυδρειο lol! lol! lol!

yes yes


Ειναι να μην κολλησεις ...αν κολλησεις... δεν σταματας!!!! cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
delta6
Μέλος
Μέλος
delta6


Αριθμός μηνυμάτων : 138
Ηλικία : 36
Τόπος : Αννόβερο, Γερμανία

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 2:50 pm

Αυτό να λέγεται...

Αρρώστια!!!! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 9:15 pm

Περισσότερα ψαράκια... ver.3 : affraid affraid affraid
Aulonocara hansbaenschi (1f)(?)
Pseudotropheus Αurora (3f)
Pseudotropheus socolofi (1f)(?)
Metriaclima greshakei Red Top Ice Blue (1m+1f)

οποτε η πληρης συνθεση εχει ως εξης (παρακατω) .... και ειναι και η τελική ... (προς το παρων δεν θα βγουν τα haps) η λογική που δεν βγηκαν οι Aulonocar-ες και προστεθηκαν επιπλεον ψαρια βασιστηκε στην βιβλιογραφια περι over-stoking.... δειτε..π.χ.εδω..... http://www.thetropicaltank.co.uk/mbuna1.htm

ή εδω http://www.cichlidas.gr/index.php/faq/31-general/36-where-did-the-installer-go (γνωστο Ελληνικό site )
ή εδω http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/african_info_greek.html (site γνωστο σε ολους )

διαβαστε επισης αν θελετε κριτικές

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/hobbyist_gallery/hobbyist_cordero.html
http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/hobbyist_gallery/hobbyist_higgins.html

σε δυο ενυδρεια με τις ιδιες ακριβως διαστασεις με 44 -50 ψαρια 12 διαφορετικα ειδη !!! αλλα και απιστευτη φιλτρανση 10x τα λιτρα του ενυδρειου!!!!!

Πιο συντηρητικα αυτο http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/hobbyist_gallery/hobbyist_martinez.html

Σε καθε περιπτωση θα υπαρχει συνεχεις παρατηρηση και εγρηγορση ωστε αν χρειαστει να επεμβω... cyclops cyclops cyclops

θα σας κρατω ενημερους Idea Idea



Πληροφορίες ενυδρείου:

Juwel Rio 400
Διαστάσεις: 151 x 51 x 66 cm
Όγκος: περιπου 450 lt μεικτά
Κατηγορία: malawi
Φυτά: Vallisneria (4) crinum (1) echinodorus (2)
Ψάρια: Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f), Pseudotropheus Αurora (1m+5f), Labidochromis Caeruleus Yellow (1m+4f), Pseudotropheus socolofi (1m+2f)(?) Pseudotropheus red zebra (1m+1f), Iodotropheus sprengerae (1m+1f)(?), Metriaclima greshakei Red Top Ice Blue (1m+1f),
Διακοσμητικά υλικά: 36 κιλα αραγωνιτης +10 κιλα χαλαζιακη άμμο, πέτρες, 45 κιλά λαβα
Φωτισμός: 2x High-Lite (1 day +1 marine blue) και για monnlight 1x sera deep blue T8
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες High-Lite + 2 ωρες πριν και μετα 1x sera deep blue T8
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel 1ooolt/h & eheim professinal3 600 (2075) 1250lt/h
Θερμοστάτης: Juwel 300 w
Ψηξη: ενα μεγάλο εξωτερικό αναμιστηρακι
Τροφή :
JBL novo malawi flakes
Tropical Super Spirulina Forte 36%
Tropical Spirulina GRANULAT
και μια φορα την εβδομαδα κατεψηγμενα Mysis της Οcean Νutricion


Παράμετροι:

pH:8.2
Γενική σκληρότητα (GH):16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:25 % / 7 μέρες
Θερμοκρασία: 25.5-27.5

Μερικες φωτο για να σας γλυκανω....

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Img5979b.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Img5974b.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Img5942b.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Img5940b.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Img5855b.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Img5851b.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 62040429477192498525047.th



Τωρα μπορειτε να αρχισετε το ξυλο.... lol! lol! lol!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την africano στις Κυρ Οκτ 03, 2010 10:14 pm, 10 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 3:17 am

Μπα αφρικανε δεν μου αρεσει και δεν μου αρεσει γιατι βασιζεσαι σε μια λογικη(over-stoking)που εξυπηρετει μονο την οπτικη σου απολαυση.
Για μενα αυτο το ενυδρειο ειναι ενα παραδειγμα προς αποφυγη..
Χωρις παρεξηγηση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 10:09 am

Z.X έγραψε:
Μπα αφρικανε δεν μου αρεσει και δεν μου αρεσει γιατι βασιζεσαι σε μια λογικη(over-stoking)που εξυπηρετει μονο την οπτικη σου απολαυση.
Για μενα αυτο το ενυδρειο ειναι ενα παραδειγμα προς αποφυγη..
Χωρις παρεξηγηση..

Καλημερα σε ολους...

Συχομπιστα Ζ.Χ. ειμαστε εδω για να συζηταμε και να ανταλαζουμε αποψεις οποτε δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησεων...
Δεν ξερω αν διαβασες το συγκεκριμενο αρθρο ή αν εχεις διαβασει παρομοια αρθρα ή ακομα αν εχεις δει (σε φωτο ή απο κοντά) το πληθος που υπαρχει σε ενυδρεια της ευρωπης οπως π.χ. ισπανια (εχω δει απο κοντα).. η της ασιας στο Dubai το ειδα με τα ματια μου παλι... αλλα και στις φωτο απο Αμερική Κινα Ιαπωνια κλπ......αλλα η φιλοσοφια ειναι οτι με πολλα ψαρια μεσα υπαρχουν λιγοτερες αψημαχιες και πολυ λιγοτερες πιθανοτητες θανατου λογο του γεγονοτος οτι η οποια επιθετικοτητα δεν εκφραζεται σε ενα μονο αδυναμο ψαρι αλλα διασπαται σε περισσοτερα.... αποφευγοντας ετσι θανασιμες κοντρες που θα μπορουσαν να συμβουν βαζοντας μονο 2 αρσενικα socolofi ή maingano σε μια δεξαμενη 500 λιτρων...!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Υπαρχει ολοκληρη αναλυση... πιο συνοπτικά περιγραφεται στο αρθρο που ανεφερα πιο πανω... αλλα διαβαζοντας και αλλα απο ιχθυολογους και οχι χομπιστες... υπαρχει μια επιστημονικη αναλυση.. και δεν ειναι τυχαιο οτι γινεται σε επαγγελματικους χωρους (aquariums) σε ολο τον κοσμο.... ακομα και απλα βιντεακια στο youtube απο την λιμνη να δεις στο φυσικό τους περιβαλλον τι βλεπεις... μια στοιβαδα βραχων (προφανως χιλιαδων λιτρων) οπου αναμειγνιονται χιλιαδες διαφορετικα ειδη (mbuna και οχι μονο), και μεγεθη απο ολους τους πιθανους συνδιασμους ....

Οποτε θα πολεμησω για το δικαιωμα σου να διαφωνεις αλλα δεν δεχομαι σαν μονο λογο οπως αναφερεις "που εξυπηρετει μονο την οπτικη σου απολαυση."..διοτι μια τετοια φραση ισοπεδωνει μια ολοκληρη φιλοσοφια και επιστημη... εκτος εαν εισαι ο ιδιος ιχθυολογος το εχεις σπουδασει εχεις κανει ερευνα και εχεις καταληξει καπου ..οποτε σε αυτην την περιπτωση πασο...χιλια συγνωμη για τα παραπανω...και τα λοιπα και τα λοιπα!!! Very Happy Very Happy Very Happy

Ελπιζω να μην με παρεξηγησεις...

Καλη συνεχεια...

PS Ενδεικτικα μερικες φωτο απο την λιμνη και απο μεγαλα ενυδρεια διαφορων χωρων....

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Minosreef.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Lakemalawimbunacichlidb.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 800pxcichlidsoflakemala.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Lakemalawi02.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Lakemalawifish.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Lakemalawiaquarium.th
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Georgiaaquarium0601.th


Έχει επεξεργασθεί από τον/την africano στις Τετ Σεπ 29, 2010 12:17 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 11:04 am

δεν πρέπει αν τίθεται θέμα παρεξηγήσεων

αναφέρεστε σε μια φιλοσοφία που πολλούς θα τους βρει αντίθετους.

απλά η δικιά μου άποψη είναι το τι ζητάει κάποιος από ένα βιοτοπικό σωστό ενυδρείο , ένα ενυδρείο με πολλά χρώματα και τίποτε παραπάνω η απλά όσο μπορεί ο καθένας να αποτυπώσει ένα βιοτοπικό ενυδρείο ( αναπαραγωγές , συμπεριφορές , χαρακτήρα )

καλημέρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 12:00 pm

georgetax έγραψε:
δεν πρέπει αν τίθεται θέμα παρεξηγήσεων - ΔΕΝ τίθεται θέμα παρεξηγήσεων και γι αυτο παραθετω εδω για να συζητησουμε ολοι το θεμα.....

αναφέρεστε σε μια φιλοσοφία που πολλούς θα τους βρει αντίθετους.... το βλεπω Laughing Laughing Laughing

απλά η δικιά μου άποψη είναι το τι ζητάει κάποιος από ένα βιοτοπικό σωστό ενυδρείο , ένα ενυδρείο με πολλά χρώματα και τίποτε παραπάνω η απλά όσο μπορεί ο καθένας να αποτυπώσει ένα βιοτοπικό ενυδρείο ( αναπαραγωγές , συμπεριφορές , χαρακτήρα ) σημερα ειδα 2 τρεμουλιασματα ...τυχαιο ? δεν νομιζω.... Wink Wink Wink δεν ψαχνω να δω την πρωτη αναπαραγωγη αλλα ειλικρινα πιστευω οτι θα την δω συντομα.. και ο αριθμος των ψαριων δεν θα παιξει απολυτο ρολο....

καλημέρα



Τελος αν δεν παει καλα πρωτος εγω θα αφαιρεσω ψαρακια... συντομα θα ξερουμε.... Cool Cool Cool Cool

καλημέρα σε ολους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 2:10 pm

Λάθος.. δεν σημαίνει ότι επειδή πήρες το 400 μπορείς να βάλεις ότι ψάρι θέλεις μέσα.

Σου ξαναείπαμε ότι υπάρχει πρόβλημα με τον συνδιασμό mbuna-haps, από θέμα διατροφής. Πώς θα εξασφαλίσεις να τρέφεται το καθένα με τη σωστή τροφή; Και ζαμπόν να τους πετάξεις θα το φάνε.

Για το Overstocking θα σου πω τι έχω καταλάβει εγώ, που δεν είμαι τίποτα και ασχολούμαι 3 χρόνια με το hobby μόνο.

Σε κάποιους κάποτε, από άλλη Ήπειρο δεν άρεσε να βλέπουν τα αφρικάνικα ενυδρεία τους "άδεια" και "μονόχρωμα". Αυτό σε συνδιασμό με όλα αυτά που κάνουν λόγο για έντονα χρώματα των αφρικάνων που αγγίζουν τα χρώματα από τα θαλασσινά ψάρια κλπ, κλπ τους παρότρεινε να ρισκάρουν και να προσπαθήσουν να βρουν μια λύση, ώστε να έχουν περισσότερα χρώματα στο σαλόνι τους.

Σκέφτηκαν το λογικό.. Να πάρον ένα καλό φίλτρο και να βάλουν μέσα όσα περισσότερα ψάρια αντέχει η φίλτρανση τους, ίσα ίσα για να μην έχουν πρόβλημα με αμμωνία και τα σχετικά. Ξαναλέω είναι απολύτως λογικό να μην υπάρχει σοβαρή επιθετικότητα με πολλά και διαφορετικά είδη. Το ερώτημα που τίθεται είναι το γιατί.

Η απάντηση είναι απλή... Με τόσα ψάρια και με ελάχιστες κρυψώνες τα ψάρια θα είναι μόνιμα στρεσαρισμένα. Πιστεύεις ότι τα "ενδιαφέρει" , μέσα σε αυτές τις συνθήκες να δείξουν συμπεριφορές; Κυριαρχία στις ελάχιστες κρυψώνες κλπ; Ζευγάρωμα; Πού όλα αυτά; Μέσα στα τόσα άλλα είδη;

Μπορεί να μου πεις ότι δεν σε ενδιαφέρειι η αναπαραγωγή και τα σχετικά... Αυτά όμως αυτό κάνουν στη φύση και αυτό θα προσπαθούν να κάνουν και στο ενυδρείο, όταν φτάσουν στην κατάλληλη ηλικία. Έτσι είναι, έτσι θα είναι όσες επιλεκτικές αναπαραγωγές και αν γίνουν, δεν αλλάζει αυτό. Αν τα εμποδίσει κάτι να ακολουθήσουν αυτό που κάνουν από πάντα, τότε θα υπάρχει πρόβλημα.

Να μην τα πολυλογώ, αυτό που καταφέρνεις στην τελική είναι να έχεις μόνιμα στρεσαρισμένα ψάρια, άρα και ευάλωτα σε ασθένειες.


Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 2:52 pm

Φιλε Vagos

Ας τα παρουμε ενα -ενα... για τον συνδιασμό mbuna-haps τα ειπαμε και μαλιστα συμφωνησα οτι σε δευτερη φαση ειτε θα πανε τα haps στο 110 ειτε αυτο που πραγματικα θελω θα κρατησω το 110 για νοσοκομειο και θα φτιαξω ενα νεο ενυδρειο μονο γι αυτα... οποτε αυτο το θεμα εχει κλεισει μερες τωρα...


"Σε κάποιους κάποτε, από άλλη Ήπειρο δεν άρεσε να βλέπουν τα αφρικάνικα ενυδρεία τους "άδεια" και "μονόχρωμα". Αυτό σε συνδιασμό............., ώστε να έχουν περισσότερα χρώματα στο σαλόνι τους."

καποτε? στο σαλόνι τους ? άλλη Ήπειρο?

αυτο συμβαινει τωρα σημερα, οχι σε σαλονια αλλα σε ενυδρεια οσο η πολυκατοικια που μενεις!!! σε ολες τις ηπειρους του κοσμου σε aquariums που υποστηριζονται απο 200 ιχθυολογους το καθενα!!!

Ανθρωπους που εγιναν ιχθυολογοι οχι γιατι επεσαν οι βασεις του ΤΕΙ μεσσολογιου και ειπαν ας παω εκει , αλλα γιατι αυτο ηταν ονειρο ζωης τους και εργαζονται για την καλυτερη διαβιωση των ψαριων παντα σε συναρτηση με τις επιχειρησεις που τους εχουν προσλαβει... (χρημα-κερδη) και δεν νομιζω να εχει δει κανεις νεκρο ψαρι σε τετοιο χωρο...

σε πετσοπ εχουμε δει ολοι και σχεδον καθε φορα που παμε...σωστα?????

Αλλα ας κανουμε μια ακομα παρενθεση... φιλοζωος ειμαι εγω που αιχμαλωτιζω 10-20-30- ψαρακια σε ενα μετρο ή 10 μετρα ενυδρειο στις καλυτερες συνθηκες σου λεω εγω, για να τα βλεπω??? οχι βεβαια...

Αυτος που ειναι πραγματικα φιλοζωος ειναι αυτος που ΔΕΝ αγοραζει ψαρια και ΔΕΝ εχει ενυδρειο σπιτι του ωστε τα πετσοπ να μην πουλανε και κατα συνεπεια τα ψαρακια να μενουν στον φυσικο τους κοσμο ...την λιμνη Malawi... κανω λαθος??? οποτε το πολυ το κυριε ελεησον ...το βαριεται και ο παπας......

αν και για να ειμαστε ειλικρινεις αυτα που αγοραζουμε στην ευρωπη δεν ειναι F0 ουτε καν F10... ειναι απο αναπαραγωγες σε επαγγελματικους χωρους στην βορεια Ευρωπη...F200098 δλδ....

Παμε παρακατω..εγω θα δεχτω οτι το overstoking ειναι λαθος για τους λογους που προ-ειπες... αν ομως σε ενα χρονο απο τωρα τα ψαρακια ζουν μια χαρα (χωρις ασθενειες και θανατους) εχουν αναπαραχθει τουλαχιστον μια φορα το καθε ειδος... θα αναθεωρησεις???

Γιατι εγω αν δεν συμβουν αυτα θα γραψω πρωτος για τα επομενα παιδια.....οτι παιδια μην το δοκιμασετε ...ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ....ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΓΕΝΑ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΤΡΕΣΣΑΡΙΣΜΕΝΑ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ....

Εγραψα χθες ξερωντας τις αντιδρασεις αλλα ελπιζοντας οτι θα μοιραστει τις εμπειριες του καποιος που εκανε την δοκιμη... εως τωρα δεν εχω δει κατι τετοιο..οποτε η δικη μου εμπειρια νομιζω οτι θα ειναι μελλοντικα χρησιμη σε ολους....

Αλλωστε θα επαναλαβω οτι γι αυτο ειμαστε εδω για να μεταφερουμε ο ενας στον αλλο εμπειριες , γνωση, και επιστημονικα lliks επι του θεματος.....

Χωρις παρεξηγηση, φοβο και παθος ....

Φιλικα
Africano



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 3:31 pm

Φιλε Africano μακαρι να σου πανε ολα καλα!

Συμφωνω κ εγω μμε τους προλαλησαντες...
Να σαι σιγουρος οτι δν προκειται να δεις τις συμπεριφορες των ψαριων σου στο 100%!
Φαντασου εγω σε 400 λιτρα εβαλα 2 ειδη....το ενυδρειο τρεχει 8 μηνες κ καθε μερα βλεπω καινουριες συμπεριφορες απο τα ψαρια μου κ αυτο με χαροποει παρα πολυ κ με κανει να κολλαω πιο πολυ με την Αφρικη!
τα ψαρια ειναι υγιεστατα κ γεννανε σαν τρελα....

Θα σου πω κ κατι αλλο οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με αυτο το χομπυ σε 150 λιτρα εβαλα 3 χαρεμια-3 ειδη κ γινοταν πανικος..ειχα απογητευτει..ειχα θανατους,στρεσαρισμενα ψαρια κ συνεχεια προβληματα... στο τελος κατεληξα σε ενα ειδος κ βρηκα την υγεια μου οχι μονο εγω κ τα ψαρια μου....ξεκινησαν οι αναπαραγωγες κ εβλεπα συμπεριφορες των ψαριων που δν τις ειχα ξαναδει ποτε!

Και δν θελω να σου κανω τον εξυπνο ουτε τον πονηρο (οπως και τα παιδια που σου εχουν απαντησει πιο πανω) σου τα λεω γιατι τα περασα απο πρωτο χερι!!

Καλη συνεχεια φιλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 4:02 pm

africano έγραψε:
Φιλε Vagos

Ας τα παρουμε ενα -ενα... για τον συνδιασμό mbuna-haps τα ειπαμε και μαλιστα συμφωνησα οτι σε δευτερη φαση ειτε θα πανε τα haps στο 110 ειτε αυτο που πραγματικα θελω θα κρατησω το 110 για νοσοκομειο και θα φτιαξω ενα νεο ενυδρειο μονο γι αυτα... οποτε αυτο το θεμα εχει κλεισει μερες τωρα...

Δεν είναι όλα τόσο απλά όσο φαίνονται στη συγκεκριμένη φάση που βρίσκεσαι. Θες πολλά ενυδρεία, αν θες να είσαι σωστός. Δεν χωρίζονται τα ενυδρεία σε mbuna και haps. Ο υβριδισμός σου έχει περάσει από το μυαλό; Οι αυλονοκάρες υβριδίζουν, όπως και κάποια mbuna μεταξύ τους. Τι θα κάνεις τα υβρίδια;

"Σε κάποιους κάποτε, από άλλη Ήπειρο δεν άρεσε να βλέπουν τα αφρικάνικα ενυδρεία τους "άδεια" και "μονόχρωμα". Αυτό σε συνδιασμό............., ώστε να έχουν περισσότερα χρώματα στο σαλόνι τους."

καποτε? στο σαλόνι τους ? άλλη Ήπειρο?

Όταν πρωτουλοποίησαν αυτή τη φαεινή ιδέα, του Overstocking, στην Αμερική. Ναι στο ενυδρείο του σαλονιού τους. Τα ξέρω καλά... Όλοι οι άκυροι που έρχονται σπίτι μου όταν βλέπουν τα ενυδρεία το 1ο που θα πουν είναι: "Ωραίο ενυδρείο, γιατί δεν βάζεις πολλά, μεγάλα και διαφορετικά ψάρια μέσα;".


αυτο συμβαινει τωρα σημερα, οχι σε σαλονια αλλα σε ενυδρεια οσο η πολυκατοικια που μενεις!!! σε ολες τις ηπειρους του κοσμου σε aquariums που υποστηριζονται απο 200 ιχθυολογους το καθενα!!!

Δεν μπορείς να τα συγκρίνεις. Μόνος σου το λές. Razz

Ανθρωπους που εγιναν ιχθυολογοι οχι γιατι επεσαν οι βασεις του ΤΕΙ μεσσολογιου και ειπαν ας παω εκει , αλλα γιατι αυτο ηταν ονειρο ζωης τους και εργαζονται για την καλυτερη διαβιωση των ψαριων παντα σε συναρτηση με τις επιχειρησεις που τους εχουν προσλαβει... (χρημα-κερδη) και δεν νομιζω να εχει δει κανεις νεκρο ψαρι σε τετοιο χωρο...

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τέτοια ενυδρεία στο ξαναλέω.

σε πετσοπ εχουμε δει ολοι και σχεδον καθε φορα που παμε...σωστα?????

Αλλα ας κανουμε μια ακομα παρενθεση... φιλοζωος ειμαι εγω που αιχμαλωτιζω 10-20-30- ψαρακια σε ενα μετρο ή 10 μετρα ενυδρειο στις καλυτερες συνθηκες σου λεω εγω, για να τα βλεπω??? οχι βεβαια...

Αυτος που ειναι πραγματικα φιλοζωος ειναι αυτος που ΔΕΝ αγοραζει ψαρια και ΔΕΝ εχει ενυδρειο σπιτι του ωστε τα πετσοπ να μην πουλανε και κατα συνεπεια τα ψαρακια να μενουν στον φυσικο τους κοσμο ...την λιμνη Malawi... κανω λαθος??? οποτε το πολυ το κυριε ελεησον ...το βαριεται και ο παπας......

αν και για να ειμαστε ειλικρινεις αυτα που αγοραζουμε στην ευρωπη δεν ειναι F0 ουτε καν F10... ειναι απο αναπαραγωγες σε επαγγελματικους χωρους στην βορεια Ευρωπη...F200098 δλδ....

Εγώ δεν είμαι φιλόζωος, γιατί όπως σωστά λες δεν θα είχα ενυδρείο τότε.
Βλέπω το χόμπι ως εξής όμως.. Προσπαθώ να κερδίζω εμπειρίες και να βλέπω συμπεριφορές φυσικές από τα ψάρια μου, γιατί αυτό είναι χόμπι. Να προσπαθείς να φτιάχνεις έναν μικρό βιότοπο σπίτι σου, με τίποτα αφύσικο μέσα και τα ψάρια σου να κάνουν ότι κάνουν στη φύση. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Και δεν είναι κάτι εύκολο. Αν είναι άλλος ο στόχος, μάλλον δεν λέγεται χόμπι...


Παμε παρακατω..εγω θα δεχτω οτι το overstoking ειναι λαθος για τους λογους που προ-ειπες... αν ομως σε ενα χρονο απο τωρα τα ψαρακια ζουν μια χαρα (χωρις ασθενειες και θανατους) εχουν αναπαραχθει τουλαχιστον μια φορα το καθε ειδος... θα αναθεωρησεις???

Δεν είναι τίποτα απόλυτο. Αλλά αν όλα πάνε καλά, ναι θα αναθεωρήσω. Και όταν λέω καλά εννοώ χωρίς υβρίδια, στρεσαρισμένα ψάρια (φαίνεται από τις φωτογραφίες), κλπ...

Γιατι εγω αν δεν συμβουν αυτα θα γραψω πρωτος για τα επομενα παιδια.....οτι παιδια μην το δοκιμασετε ...ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ....ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΓΕΝΑ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΤΡΕΣΣΑΡΙΣΜΕΝΑ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ....

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση... Πιστεύεις ότι περιμένουν εσένα τα επόμενα παιδιά να τους το πεις; Αυτά είναι δεδομένα και υπάρχουν γραμμένα καιρό. Ακόμα και στα φόρα του εξωτερικού που είναι πολύ πιο χαλαρά, υπάρχει κι εκεί μέτρο.

Εγραψα χθες ξερωντας τις αντιδρασεις αλλα ελπιζοντας οτι θα μοιραστει τις εμπειριες του καποιος που εκανε την δοκιμη... εως τωρα δεν εχω δει κατι τετοιο..οποτε η δικη μου εμπειρια νομιζω οτι θα ειναι μελλοντικα χρησιμη σε ολους....


Αλλωστε θα επαναλαβω οτι γι αυτο ειμαστε εδω για να μεταφερουμε ο ενας στον αλλο εμπειριες , γνωση, και επιστημονικα lliks επι του θεματος.....

Χωρις παρεξηγηση, φοβο και παθος ....

Εννοείται. geek

Φιλικα
Africano



Σε αυτό που κολλάω είναι ότι ενώ και στα 3 φόρουμ που άνοιξες το θέμα σου, σου είπαμε όλοι κάποια πράγματα, φόρτωσες έτσι το ενυδρείο και δεν καταλαβαίνω το γιατί.

Όπως λέει και ο chris, μακάρι να σου πάνε όλα καλά.
Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 8:04 pm



Mε συναρπαζει παντα το νεο - ελληνικο στυλακι... 10 εκ ανθρωποι που ζουνε κυριολεκτικα σαν ζωα εχουν ΠΑΝΤΑ δικιο ...οι υπολοιποι 4 δις ειναι απλα μ@λ*κ$ς.... το γεγονος οτι, οτι υπαρχει στο ενυδρειο μας για να μην πω στη ζωη μας ολοκληρη, ερχεται απο το εξωτερικο δεν μας λεει τιποτα... γιατι εμεις ξερουμε...

περιεργως ενας μακρινος μας συγγενης ελεγε ...ενα μονο ξερω οτι δεν ξερω τιποτα....

κριμα που δεν μας χαρακτηριζει πια αυτη η σεμνοτητα... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Με απωθει ειλικρινα αυτο το υπεροπτικο, αυταρχικο στυλακι καποιων...οχι ολων μην παρεξηγηθω....

Συγχωρεστε με για αλλη μια φορα που δεν θα ακολουθησω τους ξερολες και θα παω με τους ηλιθιους ....που ξερεις μπορει και να εχουν δικιο!!! λεω εγω τωρα....

αλλωστε αυτοι οι ηλιθιοι Αγγλοι, Αμερικανοι, ιαπωνες, κινεζοι... διοικουν ολο το πλανητη .... μην ξεχνιομαστε..... μονο απο ενυδρεια δεν θα ξερουν.... lol! lol! lol!


καλη συνεχεια σε ολους ,,,,


νομιζω οτι το θεμα αναλυθηκε αρκετα ...αλλα αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια και θελει να βοηθησει θα χαρω πολυ να ακουσω....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 8:39 pm

Αφρικανε δεν ειμαστε ξερολες,αλλοιμονο..
Απλως το εργο το εχουμε δει πολλες φορες με την ιδια καταληξη.
Ειναι ενα εργο που ουσιαστικα εξυπηρετει μονο την οπτικη απολαυση και δεν ειναι μειονεκτικο αυτο που λεω για σενα.
Εχοντας τοσα ψαρια σε λιγα λιτρα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχεις κινηση,αυτο ομως δεν συνεπαγεται και υγεια..
Δοκιμασε το και κρατα μας ενημερους,αλλα θα ηθελα ομως χωρις ψεμα να μας πεις στην πορεια για της απωλειες και τα θεματα που θα βρισκεις μπροστα σου για να εχουμε ενα ενδιαφερων ρεπορταζ..
Επισης δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε(εννοειται οτι ειμαι πιο ομορφος απο σενα.. albino ) και δεν χρειαζεται να μαλωσουμε..
Δεν φτιαξαμε το φορουμ για να μαλωνουμε και αν θελεις να ξερεις τρια χρονια ειμαστε στον αερα χωρις ποτε να εχουμε μαλωσει και επισης ποτε δεν εχουμε κανει μπαν κανεναν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 9:01 pm


Φιλε Ζ.Χ. οπως θα παρατηρησες αυτες τις 20 μερες που μετεχω στο forum προσπαθω να ειμαι οσο πιο πραος και μετρημενος γινεται... γιατι απλα συμφωνω μαζι σου... "Δεν φτιαξαμε το φορουμ για να μαλωνουμε και αν θελεις να ξερεις τρια χρονια ειμαστε στον αερα χωρις ποτε να εχουμε μαλωσει και επισης ποτε δεν εχουμε κανει μπαν ποτε κανεναν.." ουτε εχω τετοια διαθεση...(να μαλωσω η να παρεξηγηθω... )

και ναι θα σας κρατω ενημερους, και οπως το λες ....."αλλα θα ηθελα ομως χωρις ψεμα να μας πεις στην πορεια για της απωλειες και τα θεματα που θα βρισκεις μπροστα σου για να εχουμε ενα ενδιαφερων ρεπορταζ..""


Μας ευχομαι καλη συνεχεια με υγεια για μας και τα ζωντανα μας.... Exclamation Exclamation Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 9:20 pm

Φίλε africano, πρώτα απ'όλα δεν υπάρχει περίπτωση να παρεξηγηθείς.
Εμείς εδώ λέμε πράγματα και προτείνουμε βάση των εμπειριών μας.
Απο εκεί και πέρα δεν θα κατακρίνουμε τον οποιοδήποτε κάνει οτιδήποτε.

Ούτως ή άλλως, όλοι στην ίδια ομάδα "παίζουμε" (Remal Madrid 4ever!!) rock

Προσωπικά βλέπω με πολύ ενδιαφέρον το εγχείρημά σου (αν και δεν θα το έκανα ποτέ) και περιμένω τις ενημερώσεις σου σχετικά με την κατάσταση που θα επικρατεί στο ενυδρείο σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 9:45 pm

οπως εχω ξαναγραφει εισαι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΟΣ και θα προσθεσω σωστος και μετρημενος αρετες για μενα πολυ σημαντικες... cheers cheers

και ναι ρε φιλαρακι (Remal Madrid 4ever!!) rock rock

Keep walking....

θα σας κρατω ενημερους... (πριν βγαλω την αγγελια ...χαριζονται ψαρια) lol! lol! lol!

καλη συνεχεια....

PS Μετα απο πολυ κοπο για να τις πιασω... εβαλα τις αυλονάκαρες στο 110λιτρο... και ησυχασα... victory victory
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 10:29 pm

Από τη στιγμή που το παρουσιάζεις, αυτομάτως δέχεσαι να ακούσεις θετικά και αρνητικά σχόλια. Δεν υπάρχουν ξερόλες, γνώμες ακούγονται που έχουν σχηματιστεί μέσα απο διάβασμα ή προσωπική εμπειρία. Αν θες τις ακούς, δικό σου είναι το ενυδρείο. Κι εγώ θα ήθελα τα πράγματα να ήταν πιο χαλαρά, για να έβαζα περισσότερα ψάρια, αλλά όπως έχω διαπιστώσει, τελικά δεν γίνονται τόσο εύκολα.

Σε περίπτωση που πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρξει τέτοια σύνθεση χωρίς προβλήματα, άνοιξε νέο θέμα και παρέθεσε που το στηρίζεις αυτό μήπως και καταλήξουμε κάπου αλλού. Χόμπι είναι και εξελίσσεται. Wink

Ξεκαθαρίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν σου λέω ότι το ενυδρείο σου είναι για 2 είδη. Φυσικά και όχι. Αλλά όσο ανεβαίνεις, τόσο μεγαλύτερο ρίσκο παίρνεις, άρα θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο και υπομονή. Αυτό με ενόχλησε εμένα. Το ότι δηλαδή δεν έγινε αυτό το ψάξιμο πρώτα και βιάστηκες.

Last but not least, ( lol! ) επειδή δεν μου αρέσουν οι παρεξηγήσεις για ένα χόμπι που με αυτό περνάς όμορφα τον ελεύθερο σου χρόνο και επειδή σου άσκησα αρκετά σκληρή κριτική ίσως να ένιωσες έστω και λίγο προσβεβλημένος. Αν συνέβη κάτι τέτοιο σου ζητώ προσωπικά συγγνώμη.
Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 11:41 pm

vag0s έγραψε:
Από τη στιγμή που το παρουσιάζεις, αυτομάτως δέχεσαι να ακούσεις θετικά και αρνητικά σχόλια. Δεν υπάρχουν ξερόλες, γνώμες ακούγονται που έχουν σχηματιστεί μέσα απο διάβασμα ή προσωπική εμπειρία. Αν θες τις ακούς, δικό σου είναι το ενυδρείο. Κι εγώ θα ήθελα τα πράγματα να ήταν πιο χαλαρά, για να έβαζα περισσότερα ψάρια, αλλά όπως έχω διαπιστώσει, τελικά δεν γίνονται τόσο εύκολα.

Σε περίπτωση που πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρξει τέτοια σύνθεση χωρίς προβλήματα, άνοιξε νέο θέμα και παρέθεσε που το στηρίζεις αυτό μήπως και καταλήξουμε κάπου αλλού. Χόμπι είναι και εξελίσσεται. Wink

Ξεκαθαρίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν σου λέω ότι το ενυδρείο σου είναι για 2 είδη. Φυσικά και όχι. Αλλά όσο ανεβαίνεις, τόσο μεγαλύτερο ρίσκο παίρνεις, άρα θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο και υπομονή. Αυτό με ενόχλησε εμένα. Το ότι δηλαδή δεν έγινε αυτό το ψάξιμο πρώτα και βιάστηκες.

Last but not least, ( lol! ) επειδή δεν μου αρέσουν οι παρεξηγήσεις για ένα χόμπι που με αυτό περνάς όμορφα τον ελεύθερο σου χρόνο και επειδή σου άσκησα αρκετά σκληρή κριτική ίσως να ένιωσες έστω και λίγο προσβεβλημένος. Αν συνέβη κάτι τέτοιο σου ζητώ προσωπικά συγγνώμη.
Smile

Η συγγνώμη σου ειναι δεκτη και τιμα νομιζω και τους 2 μας. Πρεπει να εχουμε το επιπεδο που αρμοζει στο χομπι μας. Την κριτικη την επιζητω και γι αυτο ειμαι εδω...

Ομως θελω να γινεται μετρημενα με σεβασμο και επιχειρηματα. Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο...
Πριν 20 μερες σας εγραψα Βοηθεια ειμαι αρχαριος και τα εχω κανει.....μανταρα και ολοι σας με συμβουλεψατε.. και γω εκανα μια νεα αρχη με ενα νεο ενυδρειο και περισσιο ενθουσιασμο...
Αλλα να μην ξεχναμε οτι ο αρχαριος ειναι παντα αρχαριος με οτι αυτο συνεπαγεται.. ενθουσιασμο, βιασυνη... κτλ

Σε ενα παιδι παντα λες οτι η φωτια καιει αλλα αυτο αν δεν καει δεν σε πιστευει... αυτο ισως δεν πρεπει να το ξεχνουν οι εμπειροι. Και οι αρχαριοι οπως και τα παιδια χρειαζονται υπομονη, επιμονη και διαθεση να βηθησεις να διορθωθουν τα λαθη που σιγουρα θα γινουν.

Εγω στις 20 αυτες μερες αλλα και στον 1 χρονο που προηγηθηκε διαβασα και πιστεψε με διαβασα πολυ. σε 3 διαφορετικα forum ελληνικα και τα διπλασια αγγλικά... μπορει να μην εγινα εμπειρος αλλα μια ιδεα του τι παιζει και τι αποψεις υπαρχουν την εχω.. και συνεχιζω να πιστευω οτι εκανα με την βοηθεια σας / τους μεγαλα βηματα μπροστα...

Σιγουρα ειμαι στην αρχη της διαδρομης ...μιας διαδρομης που ελπιζω να μην τελειωσει για πολλα χρονια... οποτε ως συμβουλη (ανθρωπινη και οχι ενυδριακή) μην ριχνετε τον ενθουσιασμο ενος νεου χομπιστα με φρασεις του στυλ " αυτο ειναι και αυτο θα κανεις και τελος εμεις ξερουμε" ... κατι τετοιο μονο αντιδρασεις δημιουργει...

Οσο για το ενυδρειο ηδη εβγαλα τις αυλονακαρες και στην μπορει αν τα καταφερω να βγαλω τα περισια ψαρια στα μεγαλα χαρεμια π.χ. Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f) βγαζοντας ενα αρσενικο και ενα θυληκο...

σε καθε περιπτωση θα σας κρατω ενημερους.....

καλη συνεχεια.... και vago περασμενα ξεχασμενα... το εννοω... thumbup thumbup
αλλα αν εισαι πραγματικα 16 κρατα λιγο πιο χαμηλο προφιλ...εσενα θα τιμα παντα...

φιλικα Αfricano

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 12:12 am

africano έγραψε:

αλλα αν εισαι πραγματικα 16 κρατα λιγο πιο χαμηλο προφιλ...εσενα θα τιμα παντα...

Γιατί δεν με πιστεύει κανείς γ@mwτ(); Razz
Τα έχω κλείσει αγαπητέ φίλε! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
odigi
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ηλικία : 51
Τόπος : Κηφισιά

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 12:56 am

Αγαπητοι συμφορουμιτες ειρηνη ημην
cheers
Εγω εχω να πω μονο το εξης, ασχολουμαι 7 χρονια με το χομπι, εψαξα διαβασα, αλλα ολοκληρωμενες προτασεις και συμβουλες δεν βρηκα ποτε, τους τελευταιους ενα - δυο μηνες που ειμαι μελος της κοινοτητας ισως να εμαθα παραπανω απο οτι ηξερα ολα αυτα τα χρονια.....θα πω ομως το εξης, πλεον εχω ενα ενυδρειο με τον σωστο πλυθησμο και το καταλληλο στησιμο, και ας ενοιωσα ασχημα που επρεπε να δωσω τα αγαπημενα μου ψαρακια, επιπλεον νοιωθω και μια σιγουρια οτι στην στραβη θα μπορεσω να αποτανθω καπου και να παρω τις απαντησεις που θα χρειαστω.
Ενα μεγαλο ευχαριστω λοιπον σε ολους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 10:05 am

odigi έγραψε:
Αγαπητοι συμφορουμιτες ειρηνη ημην
cheers
Εγω εχω να πω μονο το εξης, ασχολουμαι 7 χρονια με το χομπι, εψαξα διαβασα, αλλα ολοκληρωμενες προτασεις και συμβουλες δεν βρηκα ποτε, τους τελευταιους ενα - δυο μηνες που ειμαι μελος της κοινοτητας ισως να εμαθα παραπανω απο οτι ηξερα ολα αυτα τα χρονια.....θα πω ομως το εξης, πλεον εχω ενα ενυδρειο με τον σωστο πλυθησμο και το καταλληλο στησιμο, και ας ενοιωσα ασχημα που επρεπε να δωσω τα αγαπημενα μου ψαρακια, επιπλεον νοιωθω και μια σιγουρια οτι στην στραβη θα μπορεσω να αποτανθω καπου και να παρω τις απαντησεις που θα χρειαστω.
Ενα μεγαλο ευχαριστω λοιπον σε ολους.

Συμφωνω απολυτα.... αλλα η επιστημη ειναι επιστημη και η βιβλιογραφια βιβλιογραφια μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Τελος η εμπειρια ειναι εξισου σημαντικη οπως και οι ανθρωποι με μερακι και αισθημα ευθυνης... σε ολους αυτους και απο μενα ενα μεγαλο ευχαριστω.... rock rock rock

keep up the good work.... thumbup thumbup thumbup

Will be in touch....

PS Οι υπολοιποι ας αναλογιστουν/ θυμηθουν τα λαθη και τις παραληψεις τους οταν αυτοι ξεκινησαν αλλα και πολυ πολυ αργοτερα ..... ο αλανθαστος πρωτος το λιθο βαλετο.... εγω θα συνεχισω να ειμαι εδω και να σηκωνομαι στα ποδια μου μετα απο καθε λιθοβολισμο.... victory victory
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 10:55 am

καλημέρα παιδιά , ξύπνησα με όρεξη σήμερα οπότε ακούστε ένα ΑΣΜΑ



τραγουδάραααααααααααααααααααααα ύμνοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

Ο ΥΜΝΟΣ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΑΓΩΝΙΖΌΜΕΝΟΥ ΑΦΡΙΚΑΝΟΥ ΚΙΧΛΙΔΑ
προτείνω να το κάνουμε Ανακοίνωση στην κατηγορία " Κανόνες-ανακοινώσεις προς τα μέλη" και να το μαθαίνουν όλοι από έξω


africano συγνώμη αλλά πες μου πως σε λένε γιατί από την στιγμή που πήρες μεταγραφή στην REMAL MADRΙD να ξέρω τι θα βάλω στην μπλούζα σου lol! lol! lol!

Λοιπόν παρέα είμαστε και θα μαλώσουμε και θα τα βρούμε ( με την γυναίκα μου δεν τα βρίσκω τόσο εύκολα Rolling Eyes Rolling Eyes )
λίγο ο ένας υπερβολικός στο λόγο του, λίγο και ο άλλος δεν θέλει πολύ να γίνουν στραβές , και να μην ξεχνάμε ότι δεν μιλάμε πρόσωπο με πρόσωπο αλλά μέσο ενός φόρουμ που δεν μπορούμε να ξέρουμε την διάθεση του άλλου όταν γράφει.


δεν θέλουμε απλά να είσαι εδώ και να κάθεσαι στον πάγκο, σε θέλουμε για αριστερό μπακ Wink Wink

Επειδή και εμείς κάναμε λάθη προσπαθούμε να βοηθήσουμε κάποιους να μην τα κάνουν,

τελείωσε το θέμα δεν τα ξανασυζητάμε άντε να μην κάνω κανένα ban ( άχτι το έχω ) lol! lol!

ΟΚ ???

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

(Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)   (Malawi) 450 λίτρα (ver.4) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 11:06 am

Χα χα χα χα χα crackingout crackingout crackingout
Που το βρηκες αυτι ρε Γιωργο??!!!!!!
Κομματαρα........



Φιλε Αfricane πολυ καλη κινηση ππου εβγαλες τα haps περιμενουμε νεα σου...


Πολλες Καλημερες....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
(Malawi) 450 λίτρα (ver.4)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Ενυδρεία Αφρικής-
Μετάβαση σε: