ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Species Rio 180?

Πήγαινε κάτω 
+5
imichal
chris7
Z.X
vag0s
zipo
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 10:00 pm

Αρχικά άσε να περάσουν μερικές μέρες για να "στρώσει" το νερό (μιας και είναι όλο νέο νερό και δεν έκανες αλλαγή) και ξαναμετράς.

Η GH είναι καλή. H KH είναι λίγο χαμηλή αλλά αν χρειαστείς κάνεις δουλειά και με σόδα. Wink

Άλλον τρόπο για να εκμεταλλευτείς καλύτερα τον αραγωνίτη δεν ξέρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 10:16 pm

Μέχρι στιγμής αυτά που έχω κάνει σήμερα και ελπίζω να δω αποτέλεσμα είναι:

1)Στροφή της εξόδου του εσωτερικού προς την επιφάνεια ώστε να οξυγονώνεται καλά το νερό και να διαφύγει όσο το δυνατόν περισσότερο διοξείδιο ώστε να δω το δυνατότερο υψηλό πεχά.

2)Στροφή του spray bar του 2217 προς το βυθό-αραγωνίτη ώστε να κάνω το μεγαλύτερο μέροσ του νερού να περνά από πάνω του μπας και γίνει δουλειά.

Σκέφτομαι σωστά?Δεν έχω παραλείψει κάτι,έτσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 10, 2010 3:15 pm

zipo έγραψε:
Μέχρι στιγμής αυτά που έχω κάνει σήμερα και ελπίζω να δω αποτέλεσμα είναι:

1)Στροφή της εξόδου του εσωτερικού προς την επιφάνεια ώστε να οξυγονώνεται καλά το νερό και να διαφύγει όσο το δυνατόν περισσότερο διοξείδιο ώστε να δω το δυνατότερο υψηλό πεχά.

2)Στροφή του spray bar του 2217 προς το βυθό-αραγωνίτη ώστε να κάνω το μεγαλύτερο μέροσ του νερού να περνά από πάνω του μπας και γίνει δουλειά.

Σκέφτομαι σωστά?Δεν έχω παραλείψει κάτι,έτσι?

Για το 1ο, καλά έκανες μιας και αυτό βοηθά.

Το 2ο, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο μιας και η όποια επίδραση έχει ο αραγωνίτης , αύτη γίνεται σε όλα την στήλη του νερού απευθείας (δρα ιοντικά) και δεν χρειάζεται να περνάει το νερό μέσα απο τον αραγωνίτη.

Κάνε μετρήσεις καθημερινά για να δεις αν υπάρχει μεταβολή, αλλα περίμενες μερικές μέρες πριν βγάλεις συμπέρασμα σχετικά με το κατά πόσο κάνει δουλειά ο αραγωνίτης.

Αν δεις ότι δεν κάνει δουλειά, ανάλογα με τις τιμές του νερού σου, θα δούμε απο εκεί και πέρα τί θα κάνουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 11, 2010 7:40 pm

Παιδιά,κάτι δε φαίνεται να πηγαίνει όπως θα περίμενα!

Εχθές λέω <<Για να μετρήσω το νερό της βρύσης να δω από που αρχίζω.>> και ξεκινώ μετρήσεις και παίρνω με μεγάλη μου χαρά pH:7.4,GH:17,KH:14.Λέω καλά είμαστε,τι άλλο θέλω.Θα ενεργήσει και ο αραγωνίτης και είμαστε σούπερ.Μετράω σήμερα το νερό του ενυδρείου,στο οποίο το μόνο που έχει μπει είναι αντιχλώριο.Να σημειώσει,επίσης,ότι στο εξωτερικό έχω αφήσει τον άνθρακα για 2 εβδομάδες για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Μετρώ,λοιπόν,μια φορά και ξαναμετρώ για να σιγουρευτώ μη με γελούν τα μάτια μου και παίρνω pH: 8.0,GH:14 (!!!),KH:10(!!!!!!) και λέω εδώ μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:

1)Ή κάποια χημική αντίδραση λαμβάνει χώρα,την οποία εγώ αγνοώ.
2)Ή κάποια πατάτα έχω κάνει εγώ.
3)Ή τα έχω κοπανήσει και δεν ξέρω τι βλέπω.

Τί λέτε ότι ισχύει?Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?Να πω πως από την ίδια βρύση που έκανα εχθές μετρήσεις γέμισα και το ενυδρείο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 12, 2010 11:47 am

Αρχικά δεν πρέπει να αγχώνεσαι.
Ότι και να είναι θα το φτιάξουμε. thumbup

Πρώτα απ'όλα, μπορεί να φταίει η βρύση.
Τί εννοώ...μου έχει τύχει πολλές φορές να μετρήσω το νερό της βρύσης να έχει τις x τιμές και την αμέσως επόμενη ημέρα να έχεις διαφορετικές. Και δεν μου έχει τύχει 1 φορά, αλλά πολλές.

Απο εκεί και πέρα ίσως (αν και είναι long-shot, που λένε και οι Άγγλοι) να φταίει ο άνθρακας.
Επί τη ευκαιρία, δεν υπάρχει λόγος να έχεις τον άνθρακα 2 εβδομάδες. Το πολύ 4-5 μέρες και μετά τον πετάς.

Για να δεις αν φταίει κάτι στο ενυδρείο θα κάνεις το εξής. Θα μετρήσεις το νερό δικτύου. Κατόπιν θα κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού και θα μετρήσεις το νερό του ενυδρείου. Θα μετράς το νερό του ενυδρείου κάθε μέρα (για να μην σου πω 2 φορές την ημέρα) για να δεις αν θα υπάρξουν μεταβολές. Αν γίνει αυτό τότε υπάρχει κάτι στο ενυδρείο που το επηρεάζει. Αν όχι τότε δεν φταίει αυτό. Θα πας δηλαδή με την μέθοδο της απαγωγής( που λέγαμε και στα μαθηματικά).

Και, εννοείται ότι μας κρατάς ενήμερους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 12, 2010 12:21 pm

Ωραία.Βήμα πρώτο:βγάζω τον άνθρακα και ξανακάνω μετρήσεις αφού περάσει κάποιος χρόνος.Βήμα δεύτερο:Κάνω μια αλλαγή 80-90%,μετράω το νερό της συκεκριμένης βρύσης και αμέσως γεμίζω το ενυδρείο.Μετά παρακολουθώ με συχνές μετρήσεις το τι παίζει.Θα ενημερώνω.Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια! Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 13, 2010 12:59 am

zipo έγραψε:
Ωραία.Βήμα πρώτο:βγάζω τον άνθρακα και ξανακάνω μετρήσεις αφού περάσει κάποιος χρόνος.Βήμα δεύτερο:Κάνω μια αλλαγή 80-90%,μετράω το νερό της συκεκριμένης βρύσης και αμέσως γεμίζω το ενυδρείο.Μετά παρακολουθώ με συχνές μετρήσεις το τι παίζει.Θα ενημερώνω.Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια! Very Happy Very Happy Very Happy

yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Σεπ 14, 2010 10:26 pm

το water inn εφερε παλι demasoni φιλε zipo

http://www.waterinn.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=187&Itemid=52
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Σεπ 15, 2010 11:54 am

Τα ψάρια έφτασαν και τα 14 -παρήγγειλα παραπάνω γιατί πίστεψα ότι θα έχω απώλειες στη μεταφορά!!!- ζωντανά.Εχθές ήταν μωβ-ροζ τα περισσότερα.Σήμερα έχουν πάρει ένα πολύ όμορφο σκούρο μπλε χρώμα,αλλά θα τα δω μόλις ανάψουν και τα φώτα.Στην αρχή,τριγυρνούσαν στον ανοιχτό χώρο πάνω από τις πέτρες,αλλά τώρα βλέπω ότι μένουν πιο πολύ κρυμμένα.Καυγαδάκια δεν έχω δει μέχρι τώρα.Είναι πανέμορφα ψάρια.Είναι μικρά 2 cm το καθένα. rock rock rock
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Σεπ 15, 2010 11:59 am

Τελεια,
αστα να ηρεμησουν και για σημερα μην αναβεις φως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Σεπ 15, 2010 1:02 pm

Z.X έγραψε:
Τελεια,
αστα να ηρεμησουν και για σημερα μην αναβεις φως.

yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16, 2010 5:23 pm

Σήμερα άναψαν για πρώτη φορά τα φώτα.Για καμιά εβδομάδα θα κρατήσω τους ανακλαστήρες γυρισμένους ανάποδα για να είναι πολύ χαμηλός ο φωτισμός και να μη στρεσάρονται.Μόνο κάνα δυο έχουν ακόμη λίγο πιο μωβ και όχι σκούρα χρώματα.Απώλεια μέχρι στιγμής δεν έχω.Καυγαδάκια υπάρχουν κυρίως από κανένα δύο ψάρια,αυτά με τα πιο έντονα χρώματα.Τα άλλα είναι πιο ήσυχα.

Update:Μόλις έριξα τροφή για πρώτη φορά.Έπαθα την πλάκα μου... Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16, 2010 6:35 pm

zipo έγραψε:


Update:Μόλις έριξα τροφή για πρώτη φορά.Έπαθα την πλάκα μου... Exclamation

από τι ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16, 2010 6:45 pm

Από το θέαμα που αντίκρισα ενώ έτρωγαν και τα 14.Πανέμορφο. I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16, 2010 7:34 pm

Είναι όντως πανέμορφα, φίλε.

Καλώς τα έλαβες. thumbup

Το ότι βλέπεις 2 πιο σκουρόχρωμα να παίζουν μάπες, μάλλον βρήκες απο τώρα 2 αρσενικά και αν είσαι τυχερός, δεν θα υπάρξουν άλλα.

ΑΑΑ και που'σαι.....σύντομα φωτογραφίες, εε;
rock rock kinezos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16, 2010 8:23 pm

Ααααχ...Φωτογραφίες θα προσπαθήσω αλλά με κινητό δεν ξέρω τι θα φανεί.Ίσως βρω μια φωτογραφική της προκοπής να βγάλω καμιά.Υποθετικά τώρα,έστω ότι τα 8 είναι αρσενικά ή τα 10 (λέμε τώρα)...θα γίνει μεγάλη σφαγή?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 17, 2010 12:34 am

zipo έγραψε:
Ααααχ...Φωτογραφίες θα προσπαθήσω αλλά με κινητό δεν ξέρω τι θα φανεί.Ίσως βρω μια φωτογραφική της προκοπής να βγάλω καμιά.Υποθετικά τώρα,έστω ότι τα 8 είναι αρσενικά ή τα 10 (λέμε τώρα)...θα γίνει μεγάλη σφαγή?

...λογικά, κάτι μεταξύ Πλαταιές και Θερμοπύλες.
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 17, 2010 12:40 am

Moutralewn έγραψε:
zipo έγραψε:
Ααααχ...Φωτογραφίες θα προσπαθήσω αλλά με κινητό δεν ξέρω τι θα φανεί.Ίσως βρω μια φωτογραφική της προκοπής να βγάλω καμιά.Υποθετικά τώρα,έστω ότι τα 8 είναι αρσενικά ή τα 10 (λέμε τώρα)...θα γίνει μεγάλη σφαγή?

...λογικά, κάτι μεταξύ Πλαταιές και Θερμοπύλες.
lol!

crackingout crackingout crackingout crackingout
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 17, 2010 7:47 am

Moutralewn έγραψε:
zipo έγραψε:
Ααααχ...Φωτογραφίες θα προσπαθήσω αλλά με κινητό δεν ξέρω τι θα φανεί.Ίσως βρω μια φωτογραφική της προκοπής να βγάλω καμιά.Υποθετικά τώρα,έστω ότι τα 8 είναι αρσενικά ή τα 10 (λέμε τώρα)...θα γίνει μεγάλη σφαγή?

...λογικά, κάτι μεταξύ Πλαταιές και Θερμοπύλες.
lol!

Με κούφανες τωρα. lol! lol! lol!
Ας ελπίζουμε να μην βαφτεί το νερό με αίμα lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 17, 2010 9:12 am

Βρε κες να βγαλουν κ πιστολια???? geek geek geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 17, 2010 12:32 pm

Moutralewn έγραψε:
zipo έγραψε:
Ααααχ...Φωτογραφίες θα προσπαθήσω αλλά με κινητό δεν ξέρω τι θα φανεί.Ίσως βρω μια φωτογραφική της προκοπής να βγάλω καμιά.Υποθετικά τώρα,έστω ότι τα 8 είναι αρσενικά ή τα 10 (λέμε τώρα)...θα γίνει μεγάλη σφαγή?

...λογικά, κάτι μεταξύ Πλαταιές και Θερμοπύλες.
lol!
lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 18, 2010 8:34 pm

Species Rio 180? - Σελίδα 3 18092010862

Αυτό είναι το ενυδρείο αυτή τη στιγμή.Και οι 2 ανακλαστήρες είναι ανάποδα και δημιουργούν ένα φως πολύ όμορφο στο σκοτεινό σαλόνι.Αν είχα και φωτογραφική θα φαινόταν καλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 18, 2010 8:48 pm

Ωραίο! Δώσ' τους καθαρό νερό, διαφορετικές, σωστές και ποιοτικές τροφές και θα σε ανταμείψουν.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vag0s στις Κυρ Σεπ 19, 2010 4:19 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 18, 2010 9:42 pm

Έχω και ένα ακόμη θέμα.Ο φωτισμός χωρίς τους ανακλαστήρες μου φαίνεται υπερβολικός (2 T5 των 45W έκαστη).Τί συνδυασμό λαμπτήρων θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να είναι λιγότερο έντονο το φως?Και γενικά,υπάρχει λύση για να μειώσω το φως χωρίς τους ανακλαστήρες?Η περίπτωση του ροοστάτη είναι πιθανή για τα φωτιστικά αυτά ή μπορεί να δημιοργήσει κάποιο θέμα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 18, 2010 11:20 pm

zipo έγραψε:
Έχω και ένα ακόμη θέμα.Ο φωτισμός χωρίς τους ανακλαστήρες μου φαίνεται υπερβολικός (2 T5 των 45W έκαστη).Τί συνδυασμό λαμπτήρων θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να είναι λιγότερο έντονο το φως?Και γενικά,υπάρχει λύση για να μειώσω το φως χωρίς τους ανακλαστήρες?Η περίπτωση του ροοστάτη είναι πιθανή για τα φωτιστικά αυτά ή μπορεί να δημιοργήσει κάποιο θέμα?

Η μία λύση για να μειώσεις τον φωτισμό είναι ο ροοστάτης (dimmer) αλλά είναι ακριβή λύση, μιας και μιλάμε για λάμπες φθορίου και όχι πυρακτώσεως. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο καταπονούνται οι λάμπες.

Απο εκεί και πέρα θεωρώ ότι η λύση με τους ανακλαστήρες ανάποδα είναι η καλύτερη.

Λάμπες με λιγότερα watt δεν θα βρεις μιας και σε αυτές, τα watt είναι άμεση συνάρτηση του μήκους.

Ίσως, βάζοντας λάμπες μα κίτρινο ή ροζ φωτισμό να μειώσεις λίγο την ένταση αλλά το οπτικό αποτέλεσμα δεν πιστεύω να είναι το καλύτερο καθώς επίσης, δεν ξέρω τις επιπτώσεις που θα είχε αυτό το φως αναφορικά με τις άλγες.

Οπότε, όπως προανέφερα, η λύση με τους ανεστραμένους ανακλαστήρες είναι ίσως η καλύτερη. Αυτό που βλέπω στις φωτό είναι πολύ ωραίο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Species Rio 180?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» TO BE SPECIES OR NOT?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: