ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....

Πήγαινε κάτω 
+2
Z.X
ROUSSAKS
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤρι Αυγ 24, 2010 11:35 pm

Λοιπον τα ψαρια πηραν τον δρομο τους και ολα βαινουν καλως ...
Ας ετοιμαστουμε λοιπον ωστε να μοιωσουμε τους χρονους οσο γινεται ... εχουμε και λεμε ....

Απο κατω προς τα πανω:

1. Τι υποστρωμα θα χρειαστω ; Προτιματε η οικονομικη οδος ....
2. Ξυλα ;;; Αγοραστα ή μπορω και κατι αλλο;;;
3. Φυτα ;;
4. 240 λιτρα --1 κοπαδι σκαλαρια --- + ;;;;
5.Στο φιλτρο ;; αλλαζω κατι βαζω κατι για να κατεβει το PH ? θα παω σε αντιστροφη αλλα μεχρι τοτε ..
6.To ενυδρειο ειναι ενα 240 juwel ολα μαμισια ...εδω και 2 χρονια ... πρεπει να αλλαξω κατι ;; λαμπες;;;
7.Σκεφτομαι για κερατοφυλλο επιφανει και μολις σηκωσω το καπακι μερικα πιστια ;; τι λετε ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΔευ Αυγ 30, 2010 3:46 pm

Δεν ειμαι και ο ποιος ειδικος στα αμερικανικα,αλλα ριξε μια ματια σε καποια ενυδρεια με scalare να παρεις καποιες ιδεες μεχρι να γυρισει ολοι η ομαδα και να σου απαντησουν..

Scalare1

Scalare2

Scalare3
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΔευ Αυγ 30, 2010 7:53 pm

Δεν ξερω γιατι αλλα το ποστ σου μου ειχε διαφυγει.....
Λοιπον :
υποστρωμα : σιγουρα θελεις ουδετερο υπ΄στρωμα χαλαζιακο ώστε να μην σου ανεβαζει τις σκληροτητες. Γενικά τα σκαλαρια δεν εχουν ιδιαιτερες προτιμησεις στο αν ειναι αμμος ή χαλίκι αλλά αν θελεις να μοιαζει περισσοτερο με βιοτοπο αμαζονου καλο ειναι να πας σε αμμο ασπρη. Επίσης σου δινει την δυνατοτητα να συνδυασεις με τα σκαλαρια και κορυ που ψαχνοντας για τροφη θα σου ανακατευουν την αμμο και θα την διατηρουν σχετικα καθαρη.
Ξυλα: εγω προτίμησα αγοραστα. Χρειαζεται να βρεις μεγαλες ριζες ωστε τα σκαλαρια να μπορουν ευκολα να κρυφτουν αμα φοβηθουν. Επίσης δινουν αν καταφερεις να βρεις και μερικες που να κοβουν το πολυ φως ακομα καλυτερα. Φανταζομαι οτι το πας βιοτοπικο και οχι φυτεμενο ε ?
Φυτα : εγω τα αμαζονιου τα προτιμω χωρις φυτα. Μπορεις σποραδικα να βαλεις μερικα σκληρα και ευκολα φυτα που δεν χρειαζονται πολυ φως. πχ bleheri καθως και μερικα που επιπλεουν ωστε να κοβουν το περισσιο φως πχ πιστια στρατιοτες ή λευκοκεφαλα.
Ενα κοπαδι σκαλαρια μερικα κορυ ........ μην βαλεις και κοπαδοψαρο μια και τα λιτρα σου δεν ειναι τοσο πολλα
Για να κατεβει το ph θα χρειαστει καποιος χρόνος. Σιγουρα στην αρχη θα χρειαστει να προσθεσεις τυρφη. Θα σε βοηθησει πολύ. Ομως η ΑΟ ειναι τελικα μονοδρομος. Ιδιαιτερα το καλοκαιρι ειναι ο μονος τροπος ωστε να κρατησεις τις σκληροτητες χαμηλα μετα απο την αναπληρωση του νερου λογω εξατμισης
Το ενυδρειο ειναι με Τ5 ή Τ8 ? Αν ειναι με Τ5 πρεπει να μειωσεις το φωτισμο. Εγώ του ειχα καπια στιγμη μονο το ενα φωτιστικο και μαλιστα ηταν Τ8......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤρι Αυγ 31, 2010 9:54 am

Επειδη καθυστερουσε η απαντηση ψαχτικα και αλλου .... εν τελει ...

ΘΑ μπουν :
4 Σκαλαρια με σκοπο να βγει ενα ζευγαρι ...στανταρ ...
μετα κατι αναμεσα σε : ενα κοπαδι ραμιρεζι + εναν ανγκιστρους ή κορυντορας κοπαδακι ...

τα σμηνοψαρα τα σκεφτομουν ..ημουν στο ναι και στο οχι ...

Τωρα απο ποιοτητα νερου θα παραγγειλω Α.Ο οταν θα αρχιζω να το ετοιμαζω το ενυδρειο...δεν βιαζομαι ...
Υποστρομα Αμμο λευκη , σκεφτομαι μερικα φιλαρακια .... , επισης τυρφη στο φιλτρο και αν χρειαστει 2ο εξωτερικο


Οσο για τον φωτισμο , σκεφτομαι να σηκωσω το φωτιστικο ψηλοτερα (δεν εχουν θεμα να κανουν κανα αλμα ετσι ;;; ) με τους ανακλαστηρες να ριχνουν το φως προς τα κατω , να αλλαξω τις λαμπες με μια για φυτα ...και ολα αυτα ωστα τα πιστια να αναπτυχθουν γρηγορα και σωστα (καλα τα λεω ;;; )
Οι λαμπες ειναι οι χοντρες Τ5 ...
@Ζ.Χ θελω να μοιαζει οπως του Ιmichal ...πανω κατω ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤρι Αυγ 31, 2010 12:24 pm

Παράθεση :
@Ζ.Χ θελω να μοιαζει οπως του Ιmichal ...πανω κατω ...

εγω ειμαι αυτος ..... lol!

Αν ειναι χοντρες τοτ ειναι Τ8 ........ Με μια θα εισαι οκ μια και το 240 δεν εχει μεγαλο υψος.....
Ανακλαστηρες δεν θα χρειαστεις για την πιστια.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤρι Αυγ 31, 2010 1:44 pm

Ναι,ειναι κορυφαιο το ενυδρειο του Ηλια και προς μιμηση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 10:22 am

Ειναι οι λεπτες τελικα ... λοιπον τωρα μενει να δωθουν τα ψαρακια , και αρχιζει η αλλαγη σλουλι σλουλι ....
Δεν εχω καταληξει ακομα στα ψαρια .... μονο στα σκαλαρια ...

Ραμ ή Κορυντορας ;;; μονα τους ή με κοπαδι μικροψαρι και ανγκιστρους ;; scratch
Καμια συμβουλη ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 1:53 pm

ROUSSAKS έγραψε:
Ειναι οι λεπτες τελικα ... λοιπον τωρα μενει να δωθουν τα ψαρακια , και αρχιζει η αλλαγη σλουλι σλουλι ....
Δεν εχω καταληξει ακομα στα ψαρια .... μονο στα σκαλαρια ...

Ραμ ή Κορυντορας ;;; μονα τους ή με κοπαδι μικροψαρι και ανγκιστρους ;; scratch
Καμια συμβουλη ....

Θα έλεγα, είτε ένα κοπάδι cories είτε μόνο ancistrus (χωρίς μικρο-κοπαδόψαρα).

Θεωρώ ότι τα κοπαδόψαρα θα "ενοχλούν" το ζευγάρι περισσότερο, ειδικά όταν πανε για αναπαραγωγή.

Προσωπικά θα έβαζα cories.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 2:06 pm

Με ραμιρεζι ή χωρις ;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 2:53 pm

ROUSSAKS έγραψε:
Με ραμιρεζι ή χωρις ;;

Στα λίτρα σου θα έλεγα χωρίς.
Μόνο το ζευγάρι σκαλάρια και ένα κοπαδάκι cories.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 3:31 pm

συμφωνω.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 3:57 pm

Moutralewn έγραψε:
ROUSSAKS έγραψε:
Με ραμιρεζι ή χωρις ;;

Στα λίτρα σου θα έλεγα χωρίς.
Μόνο το ζευγάρι σκαλάρια και ένα κοπαδάκι cories.

+ 1...... yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 4:01 pm

Οκ Σκαλαρια 4 να βγαλω ζευγαρι ...και κορυ 5-6 αρσενικο θυλικο πως χωριζονται στα κορυ ;;

Να φανταστω απο ειδος στερμπαη;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 8:52 pm

Παράθεση :
Να φανταστω απο ειδος στερμπαη;;

Για μενα αυτα ειναι τα ωραιοτερα αλλα φυσικα εχεις και αλλες επιλογες.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 4:06 pm

Kαι κατι τελευταιο και αρχιζω το ξεστημα και το ξανα στησιμο ..μιας και σημερα παρελαβα την οσμωση .
Λοιπον ,ενα δαιμονιο(ενας φιλος ) με σπρωχνει προς το φυτεμενο δλδ με πιο πολλα φυτα και τα ιδια ψαρια ....
Εγω απο τα Μαλαουι σαν μαλαουι εμεινα ικανοποιημενος απο τον βιοτοπο , και δεν θα τα αλλαζα αν απλα δεν ηθελα να μαθω περισσοτερα και για τα αλλα ειδη ενυδρειων. Εν κατακληδη ,να φτασω και στην ερωτηση μου ...

φυτεμενο ή βιοτοπικο (blackwater) ????
Ποιες οι διαφορες ;; (στην ρουτινα του ) και εσεις τι θα προτεινατε ;;;

Οπως καταλαμβαινετε ειμαι λιγο μπερδεμενος οποτε μην παρεξηγειτε !!!
Ευχαριστω και παλι !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 7:55 pm

Εγώ θα έλεγα να πας σε ξερό (blackwater).

Προσωπικά θα θεωρώ πολύ πιο όμορφα και ατμοσφαιρικά απο τα φυτεμένα και απ'την άλλη είναι και, θεωρητικά, ευκολότερα στην συντήρηση μιας και δεν υπάρχουν απαιτήσεις για κλαδέματα, λιπάσματα, φωτισμούς κλπ.

Το να βάλεις 2-3 εύκολα φυτά και να το ονομάσεις φυτεμένο, θεωρώ ότι δεν αξίζει καν τον κόπο να το σκεφτείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 10:36 pm

Moutralewn έγραψε:
Εγώ θα έλεγα να πας σε ξερό (blackwater).

Προσωπικά θα θεωρώ πολύ πιο όμορφα και ατμοσφαιρικά απο τα φυτεμένα και απ'την άλλη είναι και, θεωρητικά, ευκολότερα στην συντήρηση μιας και δεν υπάρχουν απαιτήσεις για κλαδέματα, λιπάσματα, φωτισμούς κλπ.

Το να βάλεις 2-3 εύκολα φυτά και να το ονομάσεις φυτεμένο, θεωρώ ότι δεν αξίζει καν τον κόπο να το σκεφτείς.

Συμφωνω με τα 1000......
Ειμαι υπερ του βιοτοπικου!!! eyessmile
Αλλα ειναι κ θεμα τι αρεσει στο καθενα να βλεπει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 8:17 am

βιοτοπικό με μαύρο νερό φυσικά !! Δείχνει πιο αγρια ατμόσφαιρα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 12:36 pm

ΟΚ ..με ψησατε ...χεχεχε

Λοιπον παμε για ενα update πριν καν αρχισει το project , ισως ανεβω σε λιτρα 450 ....οποτε αυξανονται οι επιλογες ...
προτασεις;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 2:31 pm

ROUSSAKS έγραψε:
Kαι κατι τελευταιο και αρχιζω το ξεστημα και το ξανα στησιμο ..μιας και σημερα παρελαβα την οσμωση .
Λοιπον ,ενα δαιμονιο(ενας φιλος ) με σπρωχνει προς το φυτεμενο δλδ με πιο πολλα φυτα και τα ιδια ψαρια ....
Εγω απο τα Μαλαουι σαν μαλαουι εμεινα ικανοποιημενος απο τον βιοτοπο , και δεν θα τα αλλαζα αν απλα δεν ηθελα να μαθω περισσοτερα και για τα αλλα ειδη ενυδρειων. Εν κατακληδη ,να φτασω και στην ερωτηση μου ...

φυτεμενο ή βιοτοπικο (blackwater) ????
Ποιες οι διαφορες ;; (στην ρουτινα του ) και εσεις τι θα προτεινατε ;;;

Οπως καταλαμβαινετε ειμαι λιγο μπερδεμενος οποτε μην παρεξηγειτε !!!
Ευχαριστω και παλι !!
Γενικως υπαρχει μια ταση για βιοτοπικο,ομορφο,λιτο στησιμο που δεν χρειαζεται στην πορεια πολλη δουλεια..
Το φυτεμενο για μενα ειναι τεχνη,και ειναι τεχνη που ασχολειται κυριως με τα φυτα και με την διακοσμηση και οχι τοσο με τα ψαρια.
Εχω φωτογραφισει αστερια του φυτεμενου και παντα εφευγα με ανοικτο το στομα...

Φυτεμενο1
Φυτεμενο2
Φυτεμενο3
Φυτεμενο4
Φυτεμενο5
Φυτεμενο6
Φυτεμενο7
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 3:17 pm

Τα εχω δει και γω εχω μεινει με ανοικτο το στομα και ξερω οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να κρατηθουν αυτα τα φυτα , και με παρα πολυ ενασχολισει απο μερος μου ... Ετσι το βιοτοπικο με Μπλακγουοτερ ειναι οτι πρεπει ... και θα δοκιμασω την τυχη μου με τα φυτεμενα στο 240 αρι οταν αδειασει με το καλο !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 7:35 pm

ROUSSAKS έγραψε:
... και θα δοκιμασω την τυχη μου με τα φυτεμενα στο 240 αρι οταν αδειασει με το καλο !

yes yes

Συμφωνώ απολύτως.

Προσωπικά είμαι άνθρωπος που θέλω να δοκιμάζω τα πάντα στο ενυδρείο, για να έχω ιδίοις όμασι άποψη για όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 10:45 am

Αυτο κανω για αυτο χαλασα 2 νταμαρια και παω σε πιο δυσκολες καταστασεις κα ΧΧΧΧ εξοδα !!!
Μαλλον το νεο ενυδρειο που θα φιλοξενησει ολο το project Amazon θα ειναι ενα ΕΛΙΤΕ 450 λτ ... οποτε αναθεωρουμε σε ποσοτητα και ειδη ψαριων ...το μονο σιγουρο ειναι τα σκαλαρια και τα στερμαι τα οποια και ειδα σε πετ στο Ηρακλειο και Shocked ...
Αρα ακουω ξανα γνωμες :
junkie
αν και το εχω κοψει ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 4:02 pm

Σε 450 λίτρα, πάλι σκαλάρια και cories θα βάλεις μόνο, αλλά σε μεγαλύτερο αριθμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....    Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 4:43 pm

Οι δισκους..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
 
Aλλαγη Αφρικαν - Αμερικαν....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Αμερική του νότου-
Μετάβαση σε: