ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες !

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες !   Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Icon_minitimeΤρι Αυγ 24, 2010 11:35 am

Καλημερα , εχω καποιες απορροιες και δεν καθυστερω αλλο παραθετω :

1. ενα χαρεμακι λαμπιντο σε 120 λιτρα ειναι οκ;
2. Σκαλαρια με νεο ή αλλο τετρα ή τι προτεινετε σε 240 λιτρα ;
3. Για κατεβασμα του ph ζουμι ή τυρφη ή Α.Ο ;
4. Αν στο 3 -->Α.Ο , τοτε με τι χαρακτηριστικα για 240 λιτρα .


επισης

1. Αυξηση αλγης σε σημειο ...μπορει να φταινε οτι δεν εχω αλλαξει τις λαμπες απο οταν πηρα το ενυδρειο;
αν ναι ποιες λαμπες μου προτεινεται ;;;

Αυτα ελπιζω να μην κουρασα .... .... ευχαριστω και παλι !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες !   Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Icon_minitimeΤρι Αυγ 24, 2010 11:58 am

ROUSSAKS έγραψε:
Καλημερα , εχω καποιες απορροιες και δεν καθυστερω αλλο παραθετω :

1. ενα χαρεμακι λαμπιντο σε 120 λιτρα ειναι οκ;
Οχι για μενα,120 μικτα=80 καθαρα με της πετρες μεσα,σε βαθος χρονου θα εχεις προβλημα
2. Σκαλαρια με νεο ή αλλο τετρα ή τι προτεινετε σε 240 λιτρα ;
Το φαι τους ειναι νομιζω στην φυση,μπορεις ομως να δοκιμασεις,πολλοι το εχουν κανει με καλα αποτελεσματα.
3. Για κατεβασμα του ph ζουμι ή τυρφη ή Α.Ο ;
Α.Ο
4. Αν στο 3 -->Α.Ο , τοτε με τι χαρακτηριστικα για 240 λιτρα .
Αναλογα,ξεκινας με 50-50 μετρας και βλεπεις που θελεις να φτασεις..


επισης

1. Αυξηση αλγης σε σημειο ...μπορει να φταινε οτι δεν εχω αλλαξει τις λαμπες απο οταν πηρα το ενυδρειο;
αν ναι ποιες λαμπες μου προτεινεται ;;;
Σε πολλα οφειλεται(φως,ταισμα,τιμες),εδω ο σταυρος μπορει να σου πει

Αυτα ελπιζω να μην κουρασα .... .... ευχαριστω και παλι !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες !   Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Icon_minitimeΤρι Αυγ 24, 2010 12:12 pm

1. Θα μεινει χαρεμακι δεν θα τα αυξησω απλα μου αρεσει το χρωμα και η συμπεριφορα .
2. Αυτο το ξερω , αλλα τα εχω δει και γω , ψηνομαι να το προσπαθησω ... ενα ζευγαρακι με καμποσα νεον ..


1. με τις λαμπες .....περνει μονο juwel το φωτιστικο λογω μεγεθους ... αν μπουν τελικα τα σκαλαρια , πρεπει να παρω κατι πιο χαραρο απο φωτισμο + οτι θελω να βαλω και πιστια καποια στιγμη ή απλα να κανω το φωτιστικο κρεμαστο ;;; (οκ περιμενω απαντηση απο τον Σταυρο ! )

Ξαναμανα Ευχαριστω !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες !   Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Icon_minitimeΤρι Αυγ 24, 2010 12:16 pm

Μην ξεχνας οτι τα λαμπιντο γεννανε ευκολα,αυτο εννοω σε βαθος χρονου.
Μια γεννα να εχεις τελειωσε μετα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες !   Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Icon_minitimeΤρι Αυγ 24, 2010 12:18 pm

α!! μου γεννανε αλλα ...1 εχω ενα που γεννησαν τον χειμωνα , ενα που γεννηθηκε πριν μερες ....- 1 που ψοφησε = χαρεμακι!!! 5 λαμπιντο ... υπαρχει περιπτωση να μοιραστουν, και να δωθουν καποια απο αυτα ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες !   Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες ! Icon_minitimeΤρι Αυγ 31, 2010 4:49 pm

ROUSSAKS έγραψε:
α!! μου γεννανε αλλα ...1 εχω ενα που γεννησαν τον χειμωνα , ενα που γεννηθηκε πριν μερες ....- 1 που ψοφησε = χαρεμακι!!! 5 λαμπιντο ... υπαρχει περιπτωση να μοιραστουν, και να δωθουν καποια απο αυτα ....

Αν τα labido είναι όντως χαρέμ (1 αρσ +3 θηλ) και τα έχεις τόσο καιρό μαζί και είχες 2 μικρά μόνο τότε κάτι φταίει.
Ίσως το στήσιμο δεν είναι όπως πρέπει και δεν ευνοεί μπουκώματα αλλά και μεγάλωμα γόνων, ίσως οι συνθήκες του νερού δεν είναι καλές και τα μικρά ψοφάνε κλπ κλπ.

Μπουκώματα βλέπεις συχνά;

Και μια συμπληρωματική απάντηση στο 4: Αναφορικά με τα χαρακτηρικά του εξοπλισμού Α/Ο, θα χρειαστείς μια 3 σταδίων με μεμβράνη 100++ GPD και ίσως και booster pump (σε περίπτωση που έχεις πρόβλημα πίεσης νερού ή αν θα την τοποθετήσεις σε μεγάλη απόσταση ή ύψος απο την παροχή).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μετακομισεις ....αλλαγες και απορροιες !
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: