ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 βοηθεια για καινουριο ενυδρειο

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΠεμ Αυγ 12, 2010 8:15 pm

μετα την απουσια μου λογο της κατασροφης του ενυδρειο επανηλθα με καινουριο τον 200 λιτρων θα θελα την βοηθεια σας για το στησιμο του ενυδρειου ειδη ξεκινησα την βιολογια του θελω να βαλω λαμπιδοχρομεσ ποσες μπορο και γενικα να επισυμανω δεν γνωριζω τιποτα για κιχλιδες οποτε οτι μου πειτε θα ειναι χρησημη πληροφορια για εμενα ευχαρηστω.επισης ποιες κιχλιδες θα ηταν καλητερα να βαλω αμερικης η αφρικανικες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΠαρ Αυγ 13, 2010 8:54 pm

Σάκη, καλώς να ξεκινήσεις το νέο σου ενυδρείο.

Στα 200 λίτρα είναι προτιμότερο να πάς σε Αφρική, μιας και η Αμερική θέλει κατά βάση περισσότερα λίτρα οπότε έχεις πολλούς περιορισμούς.

Απο Αφρική μπορείς να πας σε Tanganyika βάζοντας 2 είδη (1 είδος κοχυλόψαρα και 1 πετρόψαρα) με μεικτό στήσιμο που θα αποτελείται απο κέλυφη σαλιγκαριών και πέτρες. Επίσης μπορείς να πας σε Malawi βάζοντας αυστηρά 1 είδος mbuna, όπως π.χ. τα Labido που αναφέρεις. Μιλάμε πάντα για χαρέμι (1 αρσενικό + 3 θηλυκά) με στήσιμο αμιγώς πέτρα.
Απο Αμερική θα μπορούσες να κάνεις έναν συνδυασμό βάζοντας 1 ζεύγος κάποιων apistogramma και ένα κοπαδάκι απο μικρόψαρα (π.χ. neon, hatchets κλπ) με στήσιμο είτε "ξεραΐλα" (ξύλα και ξερά φύλλα) ή φυτεμένο.

Σκέψου και εμείς εδώ είμαστε να σου πούμε κι άλλες γνώμες-προτάσεις-συμβουλές.
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 14, 2010 10:27 pm

Moutralewn έγραψε:
Σάκη, καλώς να ξεκινήσεις το νέο σου ενυδρείο.

Στα 200 λίτρα είναι προτιμότερο να πάς σε Αφρική, μιας και η Αμερική θέλει κατά βάση περισσότερα λίτρα οπότε έχεις πολλούς περιορισμούς.

Απο Αφρική μπορείς να πας σε Tanganyika βάζοντας 2 είδη (1 είδος κοχυλόψαρα και 1 πετρόψαρα) με μεικτό στήσιμο που θα αποτελείται απο κέλυφη σαλιγκαριών και πέτρες. Επίσης μπορείς να πας σε Malawi βάζοντας αυστηρά 1 είδος mbuna, όπως π.χ. τα Labido που αναφέρεις. Μιλάμε πάντα για χαρέμι (1 αρσενικό + 3 θηλυκά) με στήσιμο αμιγώς πέτρα.
Απο Αμερική θα μπορούσες να κάνεις έναν συνδυασμό βάζοντας 1 ζεύγος κάποιων apistogramma και ένα κοπαδάκι απο μικρόψαρα (π.χ. neon, hatchets κλπ) με στήσιμο είτε "ξεραΐλα" (ξύλα και ξερά φύλλα) ή φυτεμένο.

Σκέψου και εμείς εδώ είμαστε να σου πούμε κι άλλες γνώμες-προτάσεις-συμβουλές.
thumbup
ευχαρηστω φιλε τελικα λεω να ασχοληθω με mbuna ερωτηση την σκληροτητα πως την ανεβαζω (εχω βαλει ασβεστοληθηκες πετρες αλα η σκληροτητα μου ειναι στο Cool και παλι ευχαρηστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΚυρ Αυγ 15, 2010 12:18 pm

sakis έγραψε:

ευχαρηστω φιλε τελικα λεω να ασχοληθω με mbuna ερωτηση την σκληροτητα πως την ανεβαζω ( εχω βαλει ασβεστοληθηκες πετρες αλα η σκληροτητα μου ειναι στο 8 ) και παλι ευχαρηστω.

Την γενική σκληρότητα (GH) την ανεβάζεις προσθέτοντας ενυδρειακό αλάτι για γλυκό νερό και την ανθρακική (ΚΗ) προσθέτοντας μαγειρική σόδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΚυρ Αυγ 15, 2010 12:21 pm

Τι τιμες έχεις για ph, gh, kh τώρα ?
Αν θελεις να αυξήσεις την τιμή του gh η λυση ειναι η προσθήκη περισσότερων ασβεστολιθικων πετρών. Ακόμα καλύτερα αποτελέσματα θα είχες αν μαζί με την άμμο του ενυδρείου ανακάτευες και αραγωνίτη. Πολύ πιο άμεσα αποτελέσματα. Οι πέτρες για να σου ανεβασουν την σκληρότητα θελει χρόνο πάντως.... Επίσης το ενυδρειακό αλατι θα κάνει δουλεια......με μετρο όμως...!
Αν θελεις να ανεβασεις το kh τότε προσθεσε μαγειρικη σοδα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΚυρ Αυγ 15, 2010 10:38 pm

imichal έγραψε:
Τι τιμες έχεις για ph, gh, kh τώρα ?
Αν θελεις να αυξήσεις την τιμή του gh η λυση ειναι η προσθήκη περισσότερων ασβεστολιθικων πετρών. Ακόμα καλύτερα αποτελέσματα θα είχες αν μαζί με την άμμο του ενυδρείου ανακάτευες και αραγωνίτη. Πολύ πιο άμεσα αποτελέσματα. Οι πέτρες για να σου ανεβασουν την σκληρότητα θελει χρόνο πάντως.... Επίσης το ενυδρειακό αλατι θα κάνει δουλεια......με μετρο όμως...!
Αν θελεις να ανεβασεις το kh τότε προσθεσε μαγειρικη σοδα.....
ph=8,5 kh=8 No3=0 No2=0 ammonia=0 το gh τη ειναι δεν το γνωριζω εχω προσθεσει αρκετες ασβεστολιθικες πετρες! μια ερωτηση μου δωσανε μαυρη αμμο για να παταει με το φυσικο περιβαλον μου ειπαν απο το καταστημα στο φορουμ οσα ενυδρεια ειδα ολα εχουν λευκη αμμο πεζει κανα ρολο; ααα και αραγωνιτησ τη ειναι ευχαριστω.α να τονησω επισις οτι τιν βιολογια του ενυδρειου την ξεκινισα στις 11-8-2010 και εχω βαλει μεσα sera bio nitrivec και εχω ειδη μεσα εναν καθαριστη και σκεφτομαι αυριο η μεθαυριο να παω να παρω το προτο ψαρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΔευ Αυγ 16, 2010 3:05 pm

Παράθεση :
μου δωσανε μαυρη αμμο για να παταει με το φυσικο περιβαλον μου ειπαν
κακως.....Δες τις περισσοτερες παρουσιασεις....

Τον αραγωνιτη τον χρησιμοποιουν συνηθως τα θαλασσινα ενυδρεια για να ανεβάσουν τις σκληρότητες τους. Ουσιαστικά ειναι άμμος ασβεστολιθικη που σε βοηθαει να ανεβασεις τις τιμες σου, και την αγοράζεις από πετ σοπ.
Το kh =8 πρεπει να το ανεβασεις λιγο με μαγειρική σοδα...
Το gh ειναι ακομα πιο σημαντικο και πρεπει να αγορασεις τεστ για να ξερεις που βρίσκεσαι.....
Αν το ενυδρειο σου εχει στρωσει μπορεις να βαλεις ψαρι......μην περιμενεις ομως να στρωσει μονο με τα ζουμια.....
Τι καθαριστη εχεις βαλει μεσα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΔευ Αυγ 16, 2010 4:52 pm


Τι καθαριστη εχεις βαλει μεσα ?[/quote]Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΔευ Αυγ 16, 2010 5:24 pm

sakis έγραψε:

Τι καθαριστη εχεις βαλει μεσα ?
Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps

[/quote]

βγαλτον φιλε μου δν ζει στα νερα που ζουν οι κιχλιδες malawi κ επισης ειναι απο αλλη ηπειρο!

http://www.istellas.gr/aquarium/my_fishes_glyptoperichthys_gibbiceps.html


Έχει επεξεργασθεί από τον/την chris7 στις Δευ Αυγ 16, 2010 5:35 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΔευ Αυγ 16, 2010 5:32 pm

chris7 έγραψε:
sakis έγραψε:

Τι καθαριστη εχεις βαλει μεσα ?
Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps


βγαλτον φιλε μου δν στα νερα που ζουν οι κιχλιδες malawi κ επισης ειναι απο αλλη ηπειρο!

http://www.istellas.gr/aquarium/my_fishes_glyptoperichthys_gibbiceps.html[/quote] και τη να βαλω? επισης πως κατεβαζω τα ΝΟ2 γνωριζεις ειμαι στο 1 mg/l ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΔευ Αυγ 16, 2010 7:28 pm

τον "καθαριστή" βγαλτον..... ειναι απο αλλη ηπειρο και θελει μαλακοτερο νερό. Εξάλλου την να τον κανεις.....! Υπάρχουν καλύτεροι καθαριστές αλγεων από τα mbuna ? Δεν σου χρειαζεται τιποτα αλλο......
Αν εχεις ΝΟ2 τότε το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.....
http://cich.forumchti.com/forum-f26/topic-t972.htm
http://cich.forumchti.com/forum-f26/topic-t971.htm

Κανε συχνες αλλαγές .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΔευ Αυγ 16, 2010 10:43 pm

μου ειπεσ πιο νωρης να βαλω μαγηρεικι σοδα ποσο πρεπει να βαλω και καθε ποσο?
και κατι ακομα στο μαγαζι μου ειπαν οτι μπορο να βαλω μεχρι 15 ψαρια.
στον τοπο μου εχω απελπιστει με τους ΙΔΙΩΚΤΙΤΕΣ ΤΩΝ ΠΕΤ ΣΟΠ το μονο που τουσ νοιαζει ειναι να πουλησουν!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΔευ Αυγ 16, 2010 10:54 pm

Αυτο θα το βρεις εμπειρικα μια και το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.... Θα προσθεσεις λίγο και μετά θα περιμενεις μερικά λεπτα και θα ξαναμετρας.....
Τις πρωτες φορες θα ειναι λιγο μπελας μεχρι να το πετυχεις....ομως μολις το βρεις θα ξερεις για τις επομενες φορες....
15 ψαρια ειναι παρα πολλά.....Θα παρεις 1 αρσενικο και 2-3 θηλυκιες και συντομα θα εχεις και απογονους......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΔευ Αυγ 16, 2010 11:06 pm

Σάκη, οι "κακοί" πετσοπάδες είναι παντού ίδιοι. Δεν έχει να κάνει με τον τόπο σου.

Στα 200 λίτρα, όπως προανέφερα, μπορείς να βάλεις 1 χαρεμάκι mbuna (1 αρσενικό + 3 θηλυκά). Σύνολο 4 ψάρια maximum.

Η μαύρη άμμος, δεν έχει καμία σχέση με τον βιότοπο των ψαριών. στην λίμνη malawi το χρώμα της άμμου είναι ανοιχτό μπεζ. Προφανώς ο πετσοπάς αυτή είχε και αυτή σου έδωσε. Θα πρότεινα να την αλλάξεις.

βλέποντας τις μετρήσεις σου, κάτι δεν μου κολλάει. Με pH 8.5, to KH είναι πολύ χαμηλό. Η συνήθης τιμή για pH 8.5 είναι γύρω στο 11-15. Εκτός βέβαια και αν αυτές οι τιμές έρχονται κατευθείαν απο το νερό της βρύσης. Έχει μετρήσει το νερό της βρύσης;
Αν όχι, θα πρέπει να το κάνεις για να έχεις τις τιμές αυτές σα βάση προκειμένου να κινηθείς αναλόγως.

Σχετικά με την προσθήκη της σόδας, υπάρχουν κάποιοι "κανόνες" αλλά το προτιμότερο είναι να κάνεις δοκιμές για να δεις, ειδικά τώρα που δεν έχεις ψάρια (τον πλέκο, εννοείται ότι θα πρέπει να το γυρίσεις πίσω).
Πρώτα απ'όλα την σόδα θα την ρίχνεις πάντα διαλυμένη στο ενυδρείο. Δηλαδή θα πάρεις π.χ. μια κανάτα και θα την γεμίσεις με νερό απο το ενυδρείο. Κατόπιν θα ρίξεις μια κουταλιά της σούπας σόδας, θα την ανακατέψεις προκειμένου να διαλυθεί και μετά θα ρίξεις μέσα το νερό σε π.χ. 3 δόσεις αφού περιμένεις 5-10 λεπτά την κάθε φορά. Κατόπιν θα περιμένεις μερικές ώρες και θα ξαναμετρήσεις (να τονίσω ότι πρίν κάνεις αυτή την διαδικασία θα πρέπει να έχεις κάνει μετρήσεις πρώτα προκειμένου να συγκρίνεις). Ανάλογα με τις μετρήσεις σου, βαδίζεις απο εκεί και πέρα.
Μόλις βρεις την ποσότητα που χρειάζεται για τα 200 λίτρα σου, υπολογίζεις έτσι ώστε να προσθέτεις την ανάλογη ποσότητα σε κάθε αλλαγή.
αν π.χ. έχεις υπολογίσει ότι στα 200 λίτρα χρειάζεται 1 κουταλιά της σούπας σόδα, τότε αν κάνεις 50% αλλαγή νερού στο ενυδρείο, θα προσθέτεις μισή κουταλιά σούπας σόδας κ.ο.κ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΔευ Αυγ 16, 2010 11:07 pm

imichal έγραψε:
Αυτο θα το βρεις εμπειρικα μια και το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.... Θα προσθεσεις λίγο και μετά θα περιμενεις μερικά λεπτα και θα ξαναμετρας.....
Τις πρωτες φορες θα ειναι λιγο μπελας μεχρι να το πετυχεις....ομως μολις το βρεις θα ξερεις για τις επομενες φορες....
15 ψαρια ειναι παρα πολλά.....Θα παρεις 1 αρσενικο και 2-3 θηλυκιες και συντομα θα εχεις και απογονους......

lol! lol!
..ταυτόχρονα ποστάραμε, Ηλία.

Τα μεγάλα πνεύματα.. crackingout
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βοηθεια για καινουριο ενυδρειο   βοηθεια για καινουριο ενυδρειο Icon_minitimeΤρι Αυγ 17, 2010 7:18 am

lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
βοηθεια για καινουριο ενυδρειο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: