ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Δεκέμβριος 2009

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Δεκέμβριος 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Δεκέμβριος 2009   Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Δεκέμβριος 2009 Icon_minitimeΤρι Δεκ 01, 2009 8:55 pm

Ramirezi tank
RAVEN
Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Δεκέμβριος 2009 DSC_0049

Τελη της δεκαετιας του '80 ημουν φοιτητης στην Αθηνα και ειχα ενα ενυδρειακι 27 λιτρα με μονομαχο, οταν σε ενα μαγαζι με ενυδρειακα στην Πατησιων ειδα μερικα Ramirezi και εκτοτε τα ερωτευτηκα !
Αυτες οι πανεμορφες μικρες κιχλιδες ηταν παντα μεσα στην λιστα μου, με τα πιο επιθυμητα ψαρια για ενυδρειο.
Δυστυχως ανεβαλλα συνεχως την αποκτηση τους γιατι θεωρουσα οτι δεν ειχα τον χωρο. Επισης διαπιστωσα οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρει κανεις την αγρια μορφη του ειδους μιας και εχουν εκφυλιστει σε μεγαλο βαθμο απο τους Ασιατες εκτροφεις κυριως. Ακομα, δισταζα γιατι εχω ακουσει πολλα για την ευαισθησια τους στην ποιοτητα του νερου και τις ασθενειες.

Πριν 1μιση μηνα λοιπον ειχα αυτο το ενυδρειο των 54 λιτρων οπου μεγαλωσα αλλη μια φουρνια γονου απο CPD .Pseudomugil και endlers, και ετυχε να εχει αδειασει απο τα ψαρακια την στιγμη που ειδοποιηθηκα οτι υπαρχουν στο Starfish Αquariums, 2 ζευγαρακια ramirezi κοντα στην αγρια μορφη του ειδους.
Αν και πιστευω οτι τα λιτρα ειναι λιγα, μολις ειδα τα ψαρια τα αγορασα αμεσως γιατι δεν θα ξαναβρισκα ευκολα τετοια χρωματα και κυριως τετοια συμπεριφορα !
Και δεν το μετανοιωσα, με εχουν τρελλανει με τα χρωματα τους και την οικειοτητα που μου δειχνουν. Δεν ειναι καθολου ντροπαλα οπως λεγεται !! αντιθετως ειναι πολυ παιχνιδιαρικα και ακολουθουν τις κινησεις μου ολη μερα ,παρακαλωντας για φαγητο.
Σκεφτομαι αν ολα πανε καλα , να τους αφιερωσω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο δικο τους.
Στοχος μου απο την 1η στιγμη ηταν η αναπαραγωγη, αλλα ηδη μετα την 4η γεννα αποδειχθηκε οτι δεν θα ειναι τοσο ευκολο και τρωνε τα αυγα τους.

Οσο για το aquascape, υπαρχει χαλαζιακο ψιλο χαλικακι και μερικες πετρες λαβας.
Τα φυτα που χρησιμοποιηθηκαν ειναι:
Echinodorus barthii
Proserpinaca palustris
Anubias afzelli
Pistia stratiotes
Ceratopteris thallictroides (επιπλεουσα)
Limnobium laevigatum
Lemna minor

Το ζευγαρι των Mikrogeophagus ramirezi ειναι οι μονοι κατοικοι, μαζι με μερικα σαλιγκαρακια ramshorn και M.tuberculata.

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Δεκέμβριος 2009 DSC_0115

MΕΤΡΗΣΕΙΣ:
ΡΗ 6,6
Dh -
KH 3-4
NO3 0-5ppm

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: 27
ΛΙΠΑΝΣΗ: λιγο Seachem flourish καθε 10 μερες περιπου.
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟ: 25% Kαθε 3-4 μερες με 100% Α/Ο και αναδομηση με Discus trace & equilibrium.
ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ : Φιλτρο πλατης με σφουγγαρια, substrat pro και χρηση τυρφης.
ΦΩΤΙΣΜΟΣ: 2X8watt T5
ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΣ: 10 ωρες

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Δεκέμβριος 2009 DSC_0100

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Δεκέμβριος 2009 DSC_0103

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Δεκέμβριος 2009 DSC_0107

Η παρουσιαση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
 
Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Δεκέμβριος 2009
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Ενυδρεία Αμερικής :: Ενυδρείο του μήνα Αμερικής-
Μετάβαση σε: