ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Νεαρά ψαράκια

Πήγαινε κάτω 
+2
vag0s
persival
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
persival
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
persival


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ηλικία : 47
Τόπος : Κρήτη

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΠεμ Οκτ 29, 2009 7:41 pm

Καλησπέρα!

Τα ψαράκια που έχω στο ενυδρείο, είναι 3 labido 4-5cm(1m+2f σύμφωνα με τον μαγαζάτορα, εγώ δεν ξέρω να τα ξεχωρίζω) και 3 "μωρά", περίπου 2cm, καθώς επίσης και 4 maingano (πάλι σύμφωνα με άλλο μαγαζάτορα κατά 99% 1 αρσενικό/3 θηλυκά) όπου τα 3 είναι 4-5cm ενώ το ένα είναι μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα, περίπου 6-7cm.

Πρώτα μπήκαν τα Labidochromis και μια εβδομάδα αργότερα τα Maingano. Τις πρώτες μέρες και όσο τα Labido ήταν μόνα τους, στην 3η-4η μέρα "ξεψάρωσαν" και κυκλοφορούσαν το περισσότερο διάστημα έξω απο τις κρυψώνες τους.
Έπειτα μπήκαν και τα Maingano, τα οποία τις πρώτες 2 μέρες "ψαχνόταν", πλην ενός που ήταν νωχελικό και έμενε κοντά στην επιφάνεια του νερού, κάθετα.
Τις επόμενες ημέρες, μέχρι και σήμερα, σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας, τα ψαράκια είναι όλα κρυμμένα. Μονάχα που και κανένα κάνει την εμφάνισή του, για λίγο, πολύ περισσότερο ένα απο τα μωρά Labido το οποίο είναι αρκετά πιο ξεθωριασμένο στο χρώμα απο τα άλλα 2, έχει όμως μαύρο ραχιαίο πτερύγιο. Όταν βγουν σε κοινή θέα, ο μεγάλος "Μαινγκάνος" κυνηγάει τα υπόλοιπα της "φυλής" του, 2 εκ των οποίων είναι συνεχώς κρυμμένα στις εμπρός γωνίες του ενυδρείου. Δεν έχω αντιληφθεί κυνήγι μεταξύ των 2 φυλών και τα μωρά δεν τα πειράζει κανένα.
Ακόμη και στο τάισμα (ταΐζω 2 φορές, μια πρωί και μια βράδυ), πολύ λίγες φορές θα βγουν για να φάνε...

Έρχομαι να ρωτήσω τώρα, είναι λογική συμπεριφορά; Μήπως θέλουν χρόνο για να προσαρμοστούν πλήρως; Μήπως είναι μικρά και φοβισμένα;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη για το κατεβατό! Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΠεμ Οκτ 29, 2009 8:02 pm

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;
Ποσο μηκος εχει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
persival
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
persival


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ηλικία : 47
Τόπος : Κρήτη

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΠεμ Οκτ 29, 2009 8:11 pm

vag0s έγραψε:
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;
Ποσο μηκος εχει;

110*45*55 (Μ/Π/Υ)
270 μεικτά, περίπου 230 καθαρά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΠεμ Οκτ 29, 2009 8:29 pm

Παντα στην αρχη υπαρχει ενα θεμα προσαρμογης..
Δειξε μας το ενυδρειο να δουμε διακοσμηση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΠεμ Οκτ 29, 2009 9:06 pm

Είναι απολύτως λογική συμπεριφορά.
Αρχικά τα labido μόνα τους, άρχισαν να προσαρμόζονται να να βγαίνουν σιγά σιγα. Μετά όταν έβαλες και τα maingano, είναι όλα κρυμμένα μέχρι να προσαρμοστούν τα μεν labido στην ύπαρξη των maingano και τα δε maingano στο νέο περιβάλλον αλλά και στους συγκατοίκους.

Σιγά-σιγά θα αρχίσουν να βολτάρουν, να.."ερωτοτροπούν" και να ζευγαρώνουν. rock

Και, όπως είπε και ο Χρήστος (Ζ.Χ.) βάλε καμιά φωτό να δούμε victory
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
persival
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
persival


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ηλικία : 47
Τόπος : Κρήτη

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΠεμ Οκτ 29, 2009 10:40 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Φωτογραφίες τώρα, θα ανεβάσω μιας και φαίνεται το setup, όμως 3 αρνητικά στοιχεία είναι 1) η κάμερα είναι χαμηλής ποιότητας, 2) οι πέτρες άρχισαν εδώ και 2-3 μέρες να πιάνουν καφέ άλγη και φαίνεται πολύ άσχημο (φαντάζομαι όταν γίνουν όλοκληρες καφέ να είναι καλύτερα!) και 3) δεν είμαι καν καλός φωτογραφος Embarassed

Νεαρά ψαράκια Img6246
Νεαρά ψαράκια Img6247
Νεαρά ψαράκια Img6248

Όταν έχω δει φωτογραφίες απο Ζ.Χ. και imichal... τουλάχιστον ντρέπομαι να ανεβάζω αυτές αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι καλύτερο... ! No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 30, 2009 9:57 am

Ωραιο στυσιμο ,εμενα μου αρεσει , αλλα θελει το χορταρακι του να σπασει η μονοτονια των χρωματων !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 30, 2009 12:02 pm

Λογικη συμπεριφορα ειναι.... Μην ανησυχεις.
Καμια φορά (εξαρταται και απο το χαρακτηρα του καθε ψαριου) μπορει να κανουν και πάνω απο μηνα για να ξεψαρώσουν....afro
Στο τέλος μόλις σε βλέπουν θα ερχονται στο τζαμι για τροφη... lol!
Το στησιμο σου φαίνεται οκ. Οταν πιασουν αλγες και οι πετρες 100% θα γινει πολυ πιο ωραιο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 30, 2009 2:02 pm

Ωραιο,κλασικο θα ελεγα.
Τα φυτα θα δωσουν χρωμα αλλα δεν θα περνανε καλα εκει μεσα..
Βαλε και στην αμμο πετρες,διασπαρτες χωρις να ακουμπανε μεταξυ τους,πιστευω θα δειξει καπως..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
persival
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
persival


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ηλικία : 47
Τόπος : Κρήτη

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 30, 2009 3:46 pm

Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά!

Το ενυδρείο δεν έχει πάρει ακόμη την τελική του μορφή. Έχω πάρει ένα εξωτερικό φίλτρο για να τοποθετήσω αντί του εσωτερικού που μου πιάνει τον τόπο, όμως λόγω του οτι θέλει κόψιμο το εργοστασιακό καπάκι και εμένα το χέρι μου δεν πολυπιάνει, το καθυστερώ... που θα πάει, θα το βάλω!
Επίσης, όταν αφαιρεθεί το εσωτερικό, θα προσθέσω ακόμη μερικές πέτρες, θα είναι βέβαια σαν τη μύγα μες στο γάλα επειδή οι άλλες θα είναι γεμάτες άλγη, αλλά θα στρώσει. Σκοπεύω να βάλω και 2 βαλισνέριες δεμένες σε ξύλο ή πέτρα δοκιμαστικά να δω αν καταφέρουν να επιβιώσουν. Ίσως και ένα κλάδεμα απο ανούμπια στη μέση...
Θέλει και καθάρισμα αλλά θα το κάνω με την αλλαγή για να μη βουτάω μέσα τα χέρια μου όλη την ώρα.

Ελπίζω τα ψαράκια να εξοικειωθούν και να περνάνε καλά, να τα βλέπω κι εγώ λιγάκι γιατί η γυναίκα μου με δουλεύει όλη την ώρα οτι βάλαμε στο σπίτι μια γυάλα με πέτρες lol!
Βλέπετε εκείνη (νομίζει οτι) έχει αναλάβει το μικρό με τα ζωοτοκα που σουλατσάρουν όλη την ώρα και της αρέσει να με πειράζει... Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 30, 2009 10:28 pm

persival έγραψε:
Σκοπεύω να βάλω και 2 βαλισνέριες δεμένες σε ξύλο ή πέτρα δοκιμαστικά να δω αν καταφέρουν να επιβιώσουν. Ίσως και ένα κλάδεμα απο ανούμπια στη μέση...

Οι βαλισνέριες φυτεύονται. Δεν πιάνονται σε πέτρες-ξύλα κλπ. Θα τις φυτέψεις κανονικά στην άμμο.
Το αν θα τις φάνε τα ψάρια ή όχι είναι κάτι που θα το δεις στην πορεία. Δεν μπορείς να ξέρεις.

Πάντως, αυτό που ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες του να φαγωθούν τα φυτά είναι αν τα έβαζες πριν τα ψάρια. Έτσι τα ψάρια θα έβρισκαν τα φυτά απο την αρχή μέσα στο περιβάλλον.
Το παραπάνω δεν είναι κανόνας αλλά προσωπικά πάντα αυτό κάνω και ποτέ δεν έχει τύχει να φαγωθούν απο τα ψάρια. Ούτε καν μια δαγκωματιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
persival
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
persival


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ηλικία : 47
Τόπος : Κρήτη

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 11:25 pm

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις... Θα τις φυτέψω λοιπόν, όταν με το καλό τις βρω κιόλας...
Αντιλαμβάνομαι οτι ίσως δεν την βγάλουν "καθαρή", αν δεν το κάνω όμως δεν θα μάθω ποτέ Wink
Εκτός τις βαλισνέριες, υπάρχει κάποιο άλλο ανθεκτικό - μη απαιτητικό φυτό που μπορώ να δοκιμάσω;

Στο μεταξύ ο μεγάλος "μαινγκάνος" τα έχει ταράξει τα υπόλοιπα, δεν τα αφήνει σε χλωρό κλαρί, μόλις εμφανιστούν πέφτει απίστευτο κυνήγι!!! Απορώ πως άντεξαν όλα μαζί σε πολύωρο ταξίδι (απο Αθήνα) σε μια σακούλα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Νεαρά ψαράκια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεαρά ψαράκια   Νεαρά ψαράκια Icon_minitimeΔευ Νοε 02, 2009 6:47 pm

persival έγραψε:

Εκτός τις βαλισνέριες, υπάρχει κάποιο άλλο ανθεκτικό - μη απαιτητικό φυτό που μπορώ να δοκιμάσω;

Το μόνο άλλο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι οι ανούμπιες. Καθόλου απαιτητικό και με σκληρό φύλλωμα (ότι πρέπει για να μην το φάνε τα ψάρια.

persival έγραψε:
Απορώ πως άντεξαν όλα μαζί σε πολύωρο ταξίδι (απο Αθήνα) σε μια σακούλα!!
Η μεταφορά των ψαριών δεν έχει καμία σχέση με την ύπαρξη των ψαριών στο ενυδρείο.
Όταν τα ψάρια είναι στο ενυδρείο βλέπεις τις συμπεριφορές. Ο μεγάλος Maingano που είναι προφανώς ο κυρίαρχος αρσενικός, επιβάλλει την υπεροχή του στον χώρο.
Στην σακούλα ή δοχείο μεταφοράς κυριαρχεί το στρες και η επιβίωση οπότε τα ψάρια έχουν στραμμένη εκεί την προσοχή τους και όχι στα άλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νεαρά ψαράκια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: