ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια   Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Icon_minitimeΣαβ Οκτ 17, 2009 11:44 pm

Λοιπον θελω γνωμες για την φιλτρανση των νεων ενυδρειων που θα αποκτησω λογικα το καλοκαιρι.....
1) Ενυδρειο 850-1000 λιτρα
2)Ενυδρειο 650 λίτρα

Αυτη τη στιγμη έχω 3*2217 +1*2215 εξωτερικα φιλτρα.....στα 2 400αρια μου + τα εσωτερικα τους 1500λτ/h

Το θεμα του sump το εχω αποκλεισει.....Δεν θα ασχοληθω.
Θέλω φυσικά τουλάχιστον 2 φίλτρα σε κάθε ενυδρείο.....

Για το 1ο λοιπόν σκεφτόμουν 2* 2028
Λέτε να με καλυψει ? ή θα πρέπει να προσθεσω και 3ο ? Φυσικά 3 εξωτερικα είναι κάτι που δεν ακουγεται και πολύ πρακτικο....
Απο ιχθυοφόρτωση θα έχω 15 σκαλάρια + 15 cory+2-3ancistrus+15 cardinal.......

Για το 2ο σκεφτομουν να χρησιμοποιησω τα 3*2217 σε πρωτη φάση και βλέπουμε........
Λογικα θα είμαι οκ ....τι λετε ?
Απο ψαρακια με βλεπω με 10 demasoni+ αλλα 2 ειδη απο 4......(δεν εχω ακομα αποφασίσει τι θα δωσω και τι θα κρατησω...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια   Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Icon_minitimeΚυρ Οκτ 18, 2009 1:27 pm

Πολύ eheim βλέπω lol!

Λοιπόν, το 2028 αν δεν κάνω λάθος γυρνάει κάτι περισσότερο απο 1000 λ/ώρα και χωράει γύρω στα 6 λίτρα υλικά (3 καλάθια απο 2 λίτρα το καθένα). Το κόστος του είναι παρεμφερές με το Fluval FX-5 το οποίο γυρνάει 2300 λ/ώρα και παίρνει επίσης 6 λίτρα βιολογικό υλικό+ το μηχανικό.

Οπότε εγώ θα έλεγα:
1000 λίτρα (ξέχνα τα 850....λίγα είναι kinezos ) --> FX-5 + 2217
650 λίτρα --> 2 * 2217 + 2215
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια   Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Icon_minitimeΤρι Οκτ 20, 2009 12:14 pm

Ιασονα κοιτα εδω :

I've had no less then 5 ...yep 5 out of 6 FX5's exhibit problems with simply stopping all together or clogging after only a couple of weeks resulting in very slow flowrates.
I now have only 1 FX5 in operation out of the original 6.
I have had zero problems or issues with the Eheims.
I must conclude that the Fluvals are not nearly the same quality as the Eheims.


http://www.discusforums.com/forum/viewtopic.php?t=7080&highlight=fx5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια   Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Icon_minitimeΤρι Οκτ 20, 2009 7:01 pm

Ηλία, αυτό είναι μια άποψη.

Προσωπικά μπορώ να πω το ακριβώς αντίθετο.

Όσα eheim είχα μου έβγαλαν πρόβλημα. Για να ακριβολογώ, δεν ήταν ότι χάλασαν. Απλώς εκτός του ότι χρειάζονταν καθάρισμα κάθε 3 και λίγο γιατί στούμπωναν, μου κάνουν θόρυβο.
Επίσης η ροή τους είναι κάτι που με προβλημάτισε (μιλάω πάντα για τα classic). Είχα ένα 2215 (ονομαστική ισχύς: 620 λ/ώρα) το οποίο είχε πολύ μικρότερη "δύναμη" (ορατή με το μάτι) απο ένα Fluval 205 (ονομαστική ροή: 680 λ/ώρα). Για να μην πω ότι ένα εκ τω Fluval 205 που τρέχει 3 χρόνια, δεν το έχω ανοίξει ποτέ και η ροή δεν έχει μειωθεί καθόλου.

Προσωπικά προτιμώ τα Fluval απο τα eheim. Σίγουρα όμως είναι θέμα απόψεων και εμπειριών.

Όσο για τον τύπο που παραθέτεις, ίσως να έτυχε σε κάποια προβληματική παρτίδα. Τί να πω...
confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια   Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Icon_minitimeΤρι Οκτ 20, 2009 7:06 pm

Εγω προσωπικα δεν εχω δοκιμασει Eheim αλλα και τα 3 Fluval που εχω δεν μου εχουν βγαλει κανενα απολυτος προβλημα...

Ενα απο τα αρνητικα που εχουν ειναι πως δεν ειναι και πολυ ευκολο να βρεις ανταλακτικα(Τουλαχιστων στην Χαλκιδα)...
Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Icon_biggrin
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Neoklis
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Neoklis


Αριθμός μηνυμάτων : 72
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια   Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Icon_minitimeΤρι Οκτ 20, 2009 8:31 pm

imichal γιατι δεν σκέφτεσαι για ενα sump? Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια   Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Icon_minitimeΤρι Οκτ 20, 2009 8:46 pm

Neoklis έγραψε:
imichal γιατι δεν σκέφτεσαι για ενα sump? Rolling Eyes

Ηλία, θα συμφωνήσω απολύτως με τον Νεοκλή. Το sump θα είναι ότι καλύτερο και σε φίλτρανση αλλά καί σε κόστος (πιστεύω).

Δεν το ανέφερα μιας και φάνηκες κάθετος στο πρώτο post. Αλήθεια γιατί; confused

Έχεις καμιά άσχημη εμπειρία απο sump;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια   Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Icon_minitimeΤρι Οκτ 20, 2009 9:21 pm

οχι....απλα δεν θελω να το διακινδυνεψω......ασε και ποιος θα μου το φτιαξει .....

Το 2080 ποσο το βρισκεται στην Αθήνα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια   Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια Icon_minitimeΤετ Οκτ 21, 2009 6:59 pm

imichal έγραψε:
οχι....απλα δεν θελω να το διακινδυνεψω......ασε και ποιος θα μου το φτιαξει .....

Το 2080 ποσο το βρισκεται στην Αθήνα ?

Το 2080 η...Νεροπανσιόν (κατά κόσμον Water-Inn.. crackingout ) το έχει 392€ και άλλα 106€ τα υλικά του.

Όσον αφορά το sump, τί εννοείς να διακινδυνεύσεις;

Φτιάχνεις το sump, βάζεις μια υπερχείληση, έναν κυκλοφορητή και είσαι ΟΚ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Φιλτρανση για τα νεα ενυδρεια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: