ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009   Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10, 2009 1:00 pm

ΒΙΟΤΟΠΙΚΟ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Giannis-malawi

Τα ειδη των apistogramma απο την αρχη της ενασχολησης μου με τα ενυδρεια με ειχαν κερδισει,ομως ποτε δεν μπορεσα να εχω παραλληλα με την αλλη αγαπη (τις αφρικανες) ενα ενυδρειο που να μπορει να φιλοξενησει apistogramma..
Λιγο μετα τα Χριστουγεννα και ενω τον τελευταιο καιρο το σκεφτομουν διαρκως, μετα απο μια επισκεψη στον φιλο JONNY,και αφου ειδα το βιοτοπικο του με τα apistogramma, πηρα την αποφαση να αρχισω ανακαταταξεις στο σπιτι για να μπορεσω να υλοποιησω επιτελους ενα ενυδρειο για αυτα τα υπεροχα ψαρια...
ΣΤΟΧΟΣ ηταν ενα ενυδρειο που να πλησιαζει οσο το δυνατον περισσοτερο το φυσικο βιοτοπο των ψαριων που θα φιλοξενηθουν...ΔΕΝ ειχα σκοπο να βιαστω σε τπτ,και μου πηρε σχεδον 3μηνες σχεδιασμου και αγορων..Το δυσκολοτερο ολων ηταν να βρω καποιo σπανιο ειδος στην Ελλαδα, ειτε απο εξωτερικο ειτε με καποια παραγγελια μεσω καταστηματος αλλα οπως ειπαμε και πιο πανω δεν υπηρχε βιασυνη,αρκει να γινοταν κατι σωστο..
Εδω ερχεται να κολλησει στην ολη ιστορια ενας τρελαμενος που ολοι τον ξερετε,ο Nidal τον οποιο ευχαριστω για την εμπιστοσυνη που μου εδειξε,και για τα ψαρακια που μου εδωσε,δινοντας μου την ευκαιρια να φιλοξενησω και να παρατηρησω ενα πραγματικα σπανιο ψαρι..Να’σαι καλα φιλε μου!!
Το ειδος δεν εχει ακομη επιστημονικη ονομασια και ανακαλυφθηκε απο τον Heiko Bleher στην αποστολη (που συμμετειχε και ο Nidal στο Rio Araca).

Απο το site του Heiko Bleher:
http://www.aquapress-bleher.com/index.php?option=com_content&task=view&id=180&Itemid=26


αρκετα ομως με τον προλογο....

Διαστάσεις:72χ40χ40
Όγκος:115λιτρα
Φυτά:pistia
Ψάρια / Άλλα είδη: Apistogramma species 2 ( http://www.aquapress-bleher.com/index.php?option=com_content&task=view&id=293&Itemid=64 )
Διακοσμητικά υλικά:αμμος-ξυλα-almond leaves
Φόντο:καφε χαρτονι
Φωτισμός:κρεμαστο φωτιστικο της GLO 2 χ Τ5
Διάρκεια φωτισμού:9 ωρες
Φιλτράρισμα:eheim 2213
Θερμοστάτης:125w
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:6,1 (με ηλεκτρονικο Phμετρο)
Γενική σκληρότητα (GH):4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3-4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Αλλαγές νερού:)15-20%ανα 10μερες
Θερμοκρασία:25,5
Λοιπα στοιχεια:το ενυδρειο τρεχει απο τις 24/4/09




photo:

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009 AGA1

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009 AGA2

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009 AGA3

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009 AGA4

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009 AGA

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009 IMG_7558copy

Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009 IMG_7624copy

Η παρουσίαση εδώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
 
Ενυδρείο του μήνα - Αμερική - Νοέμβριος 2009
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Ενυδρεία Αμερικής :: Ενυδρείο του μήνα Αμερικής-
Μετάβαση σε: