ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dinos99
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa   ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Icon_minitimeΤρι Αυγ 18, 2009 12:53 am

καλησπερα κιχλιδοφρικια!!!! Very Happy Very Happy
επειδη με κουρασαν αρκετα τα μποστανια λεω να μπω και εγω στην παρεα σας.....
λοιπον το project εχει ως εξης:για ενυδρειο με βλεπω προς elite EF-1800 (650) λιτρα και την φιλτρανση θα αναλαβουν 2 eheim 2217 (σκευτομουν ενα μικρο σαμπ αρχικα αλλα δεν ξερω κωλωνω λιγακι... scratch ).θερμανση 2 jager 300w και ψυξη ιδιοκατασκευη με μερικα ανεμηστιρακια.
Τα ψαρια που θα μπουν ειναι σιγουρα ενα κοπαδι απο Cyphotilapia Frontosa (ειναι και ο κυριος λογος που επιλεχθηκε το συγκεκριμενο ενυδρειο)μερικα Altolamprologus Calvus που απο οτι εχω διαβασει ειναι ιδανικοι συνγκατοικοι για τα Frontosa.επισης θα ηθελα να βαλω και ενα ζευγαρι Neolamprologus Brichardi τα οποια ειναι πανεμορφα αλλα δεν ξερω αν θα ενοχλουν τα αλλα ψαρια του ενυδρειου.ποια οι γνωμη σας??
Σκευτομαι να ξεκινησω με 5-6 μικρα Frontosa και αλλα τοσα Calvus.ειναι καλα??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa   ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Icon_minitimeΤρι Αυγ 18, 2009 12:58 pm

Πας για ενυδρειάρα εε;;

Αυτά είναι!!! cheers cheers

Προσωπικά θεωρώ το καλύτερο να πας σε sump. Γιατί κολώνεις;
Ίσα-ίσα θα είσαι και ποιό σίγουρος για πολλά πράγματα. επιπλέον θα έχεις πολύ μεγαλύτερο όγκο υλικών, μεγαλύτερη ευκολία στην συντήρηση κλπ κλπ και βέβαια απουσία σωλήνων, ανεμιστήρων, θερμαντήρων κλπ μέσα απο το ενυδρείο.

Κάτι τέτοιο θεωρώ ότι είναι η ιδανικότερη λύση. για ξανακοίταξέ το...

Όσον αφορά τα ψάρια, θα έλεγα ναι στην συγκετοίκηση frontoza με calvus, με κάποιο μικρή επιφύλαξη για το μέλλον. Όταν οι φροντόζες μαγαλώσουν, δεν ξέρω κατά πόσο θα "κατασπαράξουν" τα calvus. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για δεινό θηρευτή. Οπότε στην αρχή, θεωρητικά, δεν θα έχεις πρόβλημα. Μετά όμως ίσως να χρειαστεί να αφήσεις τις φροντόζες μόνες τους. Ομοίως και για τα brichardi's.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diver
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Diver


Αριθμός μηνυμάτων : 15

ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa   ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Icon_minitimeΚυρ Αυγ 23, 2009 4:41 pm

Το sump ειναι οτι καλυτερο.Οσο μεγαλυτερος ογκος βιολογικου υλικου,τοσο το καλυτερο.
Τωρα για τις frontoza καλυτερα για μενα σε ενυδρειο 1000 λιτρα και πανω............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa   ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Icon_minitimeΚυρ Αυγ 23, 2009 6:38 pm

Γεια σου Ντινο.
Σιγουρα 1000 και παραπανω λιτρα θα ηταν καλυτερα για τους αγαθους γιγαντες αλλα και 650 σε επαρκουν για μια αποικια.
Μην ξεχνας οτι και τα καλβους γινονται 15 εκατοστα και επισης θεωρουνται πολλη δυνατοι θηρευτες και με αυτον τον συνδιασμο δυσκολα θα δεις μωρα.
Βαλε καλυτερα μια ομαδα φροντοζες και μια μικρη(10) ομαδα cyprichromis για να σου δωσουν και κινηση...

Φροντισε επισης να το φτιαξεις εξυπνα για να εχουν χωρο για κτυψωνες και για κολυμπι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
dinos99
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa   ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Icon_minitimeΤετ Αυγ 26, 2009 1:37 am

παιδια συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα ελλειπα για διακοπες.
Λοιπον φιλε Moutralewn το σαμπ αυτο το εχω δει και τοτε αρχισα να το ψιλοσκευτομαι.τα μονα αρνητικα του ειναι οτι το ενυδρειο θα ειναι στο σαλονι οποτε δεν θελω να φενεται και δευτερον η ολη κατασκευη (με το βιολογικο υλικο μαζι) βγαινει λιγο ποιο ακριβη απο τα 2 2217.Diver μακαρι να υπηρχαν χρημα και χωρος για να μπουν τα 1000 λιτρα.και στα 650 με πολυ ψυστιρι εφτασα.Οσον αφορα τα ψαρια τωρα ξερω οτι το καλητερο θα ηταν να μπουν μονες οι φροντοζες αλλα επειδη ειναι λιγο αριστοκρατικα-νοχελικα ψαρια δεν θα εχω καθολου κινηση.τα cyprinochromis τα εχω δει χρηστο αλλα δεν ξερω δεν μου κανουν κανενα κλικ....αν εβαζα τα brichardi's θα ειχαν καμια ελπιδα???δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να παρω γεννα απο αυτα τα ψαρια απλα θελω να τα βαλω γιατι ειναι πραγματικα πανεμορφα!!! I love you I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa   ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Icon_minitimeΠεμ Αυγ 27, 2009 12:13 am

Μπορεις να ταιριαξεις ενα ζευγαρι ακομα νομιζω και εχεις πολλες επιλογες(julidochromis,neolamprologus).
Ο Brichardi ειναι δυσκολος αν γεννησει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa   ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Icon_minitimeΠεμ Σεπ 03, 2009 7:18 pm

dinos99 έγραψε:
Λοιπον φιλε Moutralewn το σαμπ αυτο το εχω δει και τοτε αρχισα να το ψιλοσκευτομαι.τα μονα αρνητικα του ειναι οτι το ενυδρειο θα ειναι στο σαλονι οποτε δεν θελω να φενεται και δευτερον η ολη κατασκευη (με το βιολογικο υλικο μαζι) βγαινει λιγο ποιο ακριβη απο τα 2 2217.

Μπορείς να βάλεις το sump, κάτω απο το ενυδρείο (όπως και οι περισσότεροι) και τοποθετώντας το μέσα στο ντουλάπι δεν θα φαίνεται καθόλου.
Όσον αφορά το κόστος δεν νομίζω να σου έρθει παραπάνω απο τα 2 2217 (άντε ελάχιστα παραπάνω) με το δεδομένο ότι θα το κολλήσεις μόνος σου. Επίσης μπορείς να ψάξεις και για αγγελίες που δίνουν μεταχειρισμένα μικρά ενυδρεία (π.χ. 60 λίτρα) και αγοράζοντας μερικά κομμάτια τζάμια να το διαμορφώσεις όπως θέλεις εσύ.

Το αναφέρω διότι τα οφέλη είναι πολλά περισσότερα απο το να έχεις 2 εσωτερικά φίλτρα. Απο κει και πέρα, η τελική απόφαση δική σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dinos99
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa   ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Icon_minitimeΤρι Σεπ 08, 2009 2:29 am

Moutralewn έγραψε:
dinos99 έγραψε:
Λοιπον φιλε Moutralewn το σαμπ αυτο το εχω δει και τοτε αρχισα να το ψιλοσκευτομαι.τα μονα αρνητικα του ειναι οτι το ενυδρειο θα ειναι στο σαλονι οποτε δεν θελω να φενεται και δευτερον η ολη κατασκευη (με το βιολογικο υλικο μαζι) βγαινει λιγο ποιο ακριβη απο τα 2 2217.

Μπορείς να βάλεις το sump, κάτω απο το ενυδρείο (όπως και οι περισσότεροι) και τοποθετώντας το μέσα στο ντουλάπι δεν θα φαίνεται καθόλου.
Όσον αφορά το κόστος δεν νομίζω να σου έρθει παραπάνω απο τα 2 2217 (άντε ελάχιστα παραπάνω) με το δεδομένο ότι θα το κολλήσεις μόνος σου. Επίσης μπορείς να ψάξεις και για αγγελίες που δίνουν μεταχειρισμένα μικρά ενυδρεία (π.χ. 60 λίτρα) και αγοράζοντας μερικά κομμάτια τζάμια να το διαμορφώσεις όπως θέλεις εσύ.

Το αναφέρω διότι τα οφέλη είναι πολλά περισσότερα απο το να έχεις 2 εσωτερικά φίλτρα. Απο κει και πέρα, η τελική απόφαση δική σου.
εχω αρχισει να το σκευτομαι αρκετα ζεστα το θεμα του σαμπ.....αλλα(επειδη παντα υπαρχει ενα αλλα... Very Happy Very Happy )το επιπλο του ef-1800 χωρις να ξερω διαστασεις αλλα μονο απο φωτο που το βλεπω μου φενεται οτι εχει πιο μικρο μεσαιο χωρισμα οπου πρεπει να μπει το σαμπ.αν μειωσω το μηκος και δωσω υψος μπορει να γινει δουλεια????
και μια αλλη απορια σχετικα με τις φροντοζες.απο την στιγμη που δεν θα μπορω να διαλεξω το φυλο των ψαριων οταν θα τα αγορασω(θα παρω μικρα),οταν μεγαλωσουν και αρχισουν να ξεχωριζουν θα πρεπει καποια ψαρια να αφαιρεθουν και καποια να προσθεθουν.τανεα ψαρια θα πρεπει να ειναι του ιδιου μεγεθους με αυτα που θα υπαρχουν ή μπορουν να μπουν και μικρα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa   ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa Icon_minitimeΤρι Σεπ 08, 2009 12:01 pm

dinos99 έγραψε:
εχω αρχισει να το σκευτομαι αρκετα ζεστα το θεμα του σαμπ.....αλλα(επειδη παντα υπαρχει ενα αλλα... Very Happy Very Happy )το επιπλο του ef-1800 χωρις να ξερω διαστασεις αλλα μονο απο φωτο που το βλεπω μου φενεται οτι εχει πιο μικρο μεσαιο χωρισμα οπου πρεπει να μπει το σαμπ.αν μειωσω το μηκος και δωσω υψος μπορει να γινει δουλεια????
και μια αλλη απορια σχετικα με τις φροντοζες.απο την στιγμη που δεν θα μπορω να διαλεξω το φυλο των ψαριων οταν θα τα αγορασω(θα παρω μικρα),οταν μεγαλωσουν και αρχισουν να ξεχωριζουν θα πρεπει καποια ψαρια να αφαιρεθουν και καποια να προσθεθουν.τανεα ψαρια θα πρεπει να ειναι του ιδιου μεγεθους με αυτα που θα υπαρχουν ή μπορουν να μπουν και μικρα?

To sump μπορείς να το βάλεις σε ένα απο τα 2 ντουλάπια της βάσης του ενυδρείου προκει΄μενου να μην φαίνεται αλλά και επειδή, όσο μπορώ να διακρίνω απο τις φωτό, ο χώρος εκεί είναι μεγαλύτερος απο ότι τα "ανοίγματα" που έχει στην μέση και στις άκρες.
Το άλλο που μπορείς να κάνεις όσον αφορά την βάση (αυτό που έκανα κι εγώ) είναι να φτιάξεις εσύ μια βάση (αν πιάνουν τα χέρια σου) απο ξύλο της αρεσκείας σου, μεγαλύτερο πάχος ξύλου και μεγαλύτερη σιγουριά (θεωρητικά τουλάχιστον). Προσωπικά ρε RIO 400 έφτιαξα εγώ την βάση του με ξύλα 2πλάσιου πάχους απο τα εργοστασιακά και περισσότερα κάθετα ξύλα (για επιπλέον σιγουριά) και το κόστος ήταν ελαφρώς χαμηλότερο απο το να πάρω την εργοστασιακή βάση.

Στο sump, αυτό που παίζει ρόλο είναι η χωρητικότητα και όχι τόσο οι διαστάσεις. Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα αν κάνεις ένα sump μικρότερο σε μήκος ή πλάτος και μεγαλύτερο σε ύψος.

Δες εδώ το sump το yiapa για το elite ενυδρείο του.

Όσον αφορά τα ψάρια, αν πάρεις αρκετά μικρά για αρχή έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγάλεις την αναλογία που θέλεις στο μέλλον. Σε περίπτωση που αργότερα χρειαστεί να βγάλεις κάποια ψάρια και να προσθέσεις νέα, είναι προτιμότερο να βρεις παρόμοιου μεγέθους. Βέβαια το να μπουν μικρότερα δεν είναι απαγορευτικό αρκεί να μην είναι πολύ μικρότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ενυδρειο για Cyphotilapia Frontosa
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» frontosa......
» frontosa
» frontosa

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: