ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 oct reef.....

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 19, 2009 8:38 pm

και οπως ειχα ενημερωση μπηκα μπλεον στα βαθεια Very Happy
απο εδω θα σας παρουσιαζω την καινουργια μου προσπαθεια στο αλατι η οποια για την ωρα εχει γινει με κοπο
και ΑΡΚΕΤΑ λεφτα Laughing Laughing

oct reef..... Reef2ench
oct reef..... W800

oct reef..... Reef4ench
oct reef..... W800

oct reef..... Reefenchandte
oct reef..... W800
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 19, 2009 9:55 pm

Πολυ καλο Νικ...
Ειπαμε θελει τρελλα και αντοχες οικονομικες για να ανταπεξερθεις στα θαλασσινα γουστα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
andrikos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
andrikos


Αριθμός μηνυμάτων : 48

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΔευ Ιουλ 20, 2009 12:09 pm

Aπο τα λίγα στησίματα βραχου που μου αρεσαν....συνέχησε ετσι!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΔευ Ιουλ 20, 2009 6:38 pm

Όντως, πολύ όμορφο στήσιμο και λειτουργικό (όσο ξέρω απο θαλασσινά βέβαια).

Μας έχεις συνηθίσει σε "διαμάντια", οπότε...το νου σου.. geek geek

...και, που'σαι....θέλουμε κι άλλες φωτό κατά την εξέλιξη του "έργου".

Τί άλλο σκέφτεσαι να βάλεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΔευ Ιουλ 20, 2009 11:32 pm

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια.η αληθεια ειναι οτι οταν κανω ενα aquascape προσπαθω για το καλυτερο δυνατο.
θα μπουνε διαφορα μεσα μιας και παει για reef.
χρηματων θελοντος θα δειξει αλλα σιγουρα θα ξεκινησω με κατι ευκολο στιλ ζοανθους.update εννοειται θα υπαρχει αλλα σιγουρα θα ειναι χρονοβορο μιας και ως γνωστο το reef.......θελει υπομονη Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΤρι Ιουλ 21, 2009 3:37 pm

Απο υπομονή άλλο τίποτα.

Ούτως ή άλλως, χωρίς υπομονή, συνήθως, δεν έχουμε καλό αποτέλεσμα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 26, 2009 11:23 pm

εχουν περασει σχεδον 4 μηνες που εστεισα το πρωτο μου θαλασσινο και θα ηθελα να σας μεταφερω τα αισθηματα μου.
πραγματικα ειναι κατι που δεν το περιμενα.καλως η κακος ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο οτι εχουμε κανει στα ενυδρεια γλυκου νερου.πραγματικα το βλεπω καθε μερα και ειναι σαν να βλεπω κατι διαφορετικο.ουδεμια σχεση εχει με ενα ενυδρειο για κιχλιδες.αν και εχω μολις 3 ψαρια μεσα τα οποια δεν φαινονται να εχουν για παραδειγμα την συμπεριφορα μιας κιχλιδας πραγματικα βλεπεις αλλο ενυρειο καθε μερα.αλλους οργανισμους αλλα πολυποδα αλλα σαλιγκαρια Very Happy και φυσικα ακομα δεν εχω αρχησει μιας και μολις προχθες εβαλα τα πρωτα μου ευκολα κοραλλια.
τα προβληματα πολλα καμια σχεση με ενα ενυδρειο γλυκου κοστολογιο ΚΑΜΙΑ σχεση ουτε καν στο ενα δεκατο με ενα αντιστοιχο γλυκου ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ του παιδια.πραγματικα οποιος θελει να διαθεση καποια λεφτα και εχει χρονο να ασχολειτε με τεστ κτλ(εγω δεν εχω-εγινα και μπαμπας τωρα Very Happy ) χαλαλι.εστω και ενα μικρο 150λιτρο scratch οπως το δικο μου.μερικες φωτογραφιες και θα υπαρχει και συνεχια και φυσικα συγνωμη αν σας κουρασα Embarassed

oct reef..... Tri65b3deeoct reef..... W1030

oct reef..... Tri87a5deeoct reef..... W1030

oct reef..... Tri866ddeeoct reef..... W1030

oct reef..... Triec76oct reef..... W1040

oct reef..... Trif7f4deeoct reef..... W1030

oct reef..... Trice45deeoct reef..... W1030

oct reef..... Trie915deeoct reef..... W1030
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 27, 2009 10:14 am

Να σου ζησει Νικο το μωρακι....
Ομορφες εικονες μπραβο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 27, 2009 3:07 pm

πολυ ομορφο !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 27, 2009 8:23 pm

Τί να μας κούρασες ρε Νίκο;;
Πλάκα κάνεις;; affraid

Τέτοια θέλουμε να βλέπουμε!!!

Είναι όντως άλλο πράγμα. Καμία σχέση με το γλυκό. Το θέμα είναι τί σ'αρέσει και τί όχι.

Προσωπικά δεν μου αρέσουν τα θαλασσινά. Ούτε στο μάτι ούτε απο θέμα συμπεριφοράς ψαριών. Το καλό απο την άλλη βέβαια είναι ότι έχεις ένα σύστημα που δεν είναι τα ψάρια τα μόνα "ζωντανά" αλλά ότι άλλο υπάρχει μέσα (κοράλλια, βράχος κλπ).

Αν π.χ ποτέ έκανα θαλασσινό θα έκανα ένα F.O.W.L.R. και αυτό αν είχα δοκιμάσει πρώτα όλα όσα έχω στο μυαλό μου σε γλυκό και υφάλμυρο και μετά.

Γενικότερα θεωρώ ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Και, τονίζω πάλι, ότι μιλώ καθαρά υποκειμενικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 27, 2009 11:06 pm

σας ευχαριστω παιδια
καλα εννοειται οτι ολα ειναι υποκειμενικα.
αλλωστε και εγω που πραγματικα εχω παθει πλακα με το θαλλασινο πιστευω οτι δεν αξιζει τα 10-20 η και 30 χιλιαρικα που εχουν δωσει πολλοι για reef.
δυστηχως στο θαλλασινο καθε 40-50 λιτρα ειναι + ενα σεβαστο ποσο του στιλ 300-400-500ευρω παραπανω.αυτος αλλωστε ειναι και ο λογος που και εγω δεν εκανα μεγαλυτερο.+ το γεγονος οτι μπορει να γινει μια οποιαδηποτε στραβη στο θαλλασινο(ευκολα απο οτι καταλαβα) οποτε εκει κλαις πολλα λεφτα.
απλα θα πω οτι το ''μεγαλο'' για τις κιχλιδες που θα κανω στο καινουργιο σπιτι εχω υπολογισει ενα κοστολογιο περιπου στα 1600ευρω.αλλα εκει μιλαμε
για 1000+λιτρα και μονο τα back to nature θα βγουν γυρω στα 700ευρω Very Happy Very Happy
ενω τωρα σχεδον σε αυτη την τιμη μου εχει βγει το αλατι Embarassed
οσο για το fish only επειδη το ετρεχα ετσι για 3 μηνες στην ουσια ειναι σαν να εχεις ενα malawi ενυδρειο χωρις την συμπεριφορα των κιχλιδων
απλα με πολυ πιο εντονα χρωματα και ακομα πιο μυστηρια ψαρια Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΔευ Σεπ 28, 2009 8:51 pm

octania246 έγραψε:

απλα θα πω οτι το ''μεγαλο'' για τις κιχλιδες που θα κανω στο καινουργιο σπιτι εχω υπολογισει ενα κοστολογιο περιπου στα 1600ευρω.αλλα εκει μιλαμε
για 1000+λιτρα και μονο τα back to nature θα βγουν γυρω στα 700ευρω Very Happy Very Happy

...οπότε και θα μετακομίσω σπίτι σου!! lol! lol!

...πάντως το μεγάλο που λες και βάζοντας "back to nature", πρέπει να εστιάσεις στο βάθος. Το κάνεις με πλάτος π.χ. 1 μέτρο (αν έχεις χώρο) και είσαι...άρχοντας!! afro afro Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΔευ Σεπ 28, 2009 9:24 pm

το σαλονι εχει σχεδιαστει συνφωνα με το ενυδρειο afro afro
μιας και ειναι μονοκατοικια κανουμε οτι θελουμε επιτελους Laughing Laughing
minimum 2 μετρα ισως και 2,5(υπαρχει χωρος) απλα ο προβληματισμος μου ειναι οτι οι πλατες βγαινουν με max 2 μετρα.
υψος 70.βαθος 80 για το ενα μετρο δεν ξερω ακομα με σιγουρια.ισως παιξει και αυτο scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

oct reef..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: oct reef.....   oct reef..... Icon_minitimeΤρι Σεπ 29, 2009 7:56 pm

Κάντο 2,5 μέτρα, βάλε "back to nature" 2 μέτρα και τους υπόλοιπους 50 πόντους γέμισέ το με πέτρα μέχρι πάνω για να μην φαίνεται. Έτσι θα κερδίσεις και πολυ στο πλάτος.

Πλάτος και 80εκ καλά είναι. Να βάλεις και φωτισμό στο μπροστά μέρος κυρίως και σε συνδυασμό με ακούρο φόντο πίσω για να φαίνεται το βάθος.
Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
oct reef.....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Billy reef...
» RIO 300 Light Reef
» Kamberman reef..
» Nano reef
» NEOklis...Play Reef!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Ενυδρεία εκτός κιχλίδας-
Μετάβαση σε: