ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης   Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 1:04 am

Σιγά σιγά έχω αρχίσει να σκεφτομαι την κατασκευή ενός νέου ενυδρείου για το σαλόνι του νέου μου σπιτιού. Οι διαστάσεις που θα εχει θα ειναι 2.5Χ0.60Χ0.70 ή 2.8Χ0.60Χ0.70. Αν γινει 2,5 μέτρα το πιο πιθανό είναι να γίνει ξύλινο. Διαφορετικά θα πάμε σε τζαμι.
Το ενυδρειο αρχικα προοριζοταν για malawi αλλα οταν κατάλαβα τις πέτρες που θα χρειαστουν το γυρισα σε..... Ν. Αμερικής
Αυτο που με απασχολεί και που θα πρεπει να ξερω προφανως πριν απο την κατασκευή είναι το είδος της φιλτρανσης που θα χρησιμοποιησω. Το sump θελω να το αποφύγω αλλά από την άλλη μερια τα εξωτερικά φίλτρα δεν ειναι λυση γιατι θα χρειαστουν τουλαχιστον 3 οποτε θα με δυσκολευουν στην συντηρηση. Σκεφτόμουν να αγοράσω 2-3 εσωτερκα φιλτα juwel (σαν και αυτο που εχουν τα ριο 400) και να κολήσω στις 2 ακρες.
Εχετε καμια πρόταση για το τι αλλο μπορω να κανω ? Και επίσης κρινεται απαραιτητο την υπαρξη εξτρα κυκλοφορητων καπου στη μεση του ενυδρειου?

Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Enyd

Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Katop
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης   Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 4:44 pm

Ηλία, αρχικά να πω μπράβο για το εγχείρημα.

Κατόπιν, θεωρώ ότι για τόσο μεγάλο καλτύερο είναι να γίνει ξύλινο ούτως ή άλλως (ανεξαρτήτως διαστάσεων).

Όσον αφορά την φίλτρανση θεωρώ σαν καλύτερη λύση το sump. Σε περίπτωση που δεν θέλεις να μπλέξεις με sump, θα μπορούσες να προβείς στην λύση με τα εσωτερικά της juwel (τα οποία είναι απο τα καλύτερα εσωτερικά της αγοράς) μαζί με εξωτερικά φίλτρα. Β'εβαια προ"θπόθεση για το παραπάνω είναι να βρεις μεταχείρω εσωτερικά της Juwel γιατί αλλιώς (αν μιλάμε για καινούργια) καλύτερα βάλε εξωτερικά.

Εξτρά κυκλοφορητές δεν χρειάζονται αν τοποθετηθούν "έξυπνα" οι έξοδοι των φίλτρων.

Απο κει και πέρα και όσον αφορά την συντήρηση μην νομίζεις ότι με τα εσωτερικά της Juwel θα έχεις λιγότερη συντήρηση. Ίσα-ίσα εμένα μου μπουκώνει περισσότερο. Επίσης αν βάλεις μόνο εξωτερικά φίλτρα και τοποθετήσεις τα μπαστούνια σε μέρος που να μην τραβάει πολύ βρώμα θα είσαι ΟΚ. Τέλος, μεγάλο ρόλο παίζει και το τί φίλτρο θα βάλεις: Π.χ. τα eheim classic που έχω, μπουκώνουν κάθε 3 και λίγο ενώ τα fluval δεν τα έχω καθαρίσει πότε (το νεότερο που έχω τρέχει 2,5 χρόνια) και "ρέουν" κανονικότατα.

Τέλος, σχετικά με τις πέτρες υπάρχει λύση να μην βάλεις τόση πολύ πέτρα. Μπορείς να φτιάξεις κατασκευή απο eggcrate (αυτό που χρησιμοποιούν οι αλμυροι για να στηρίζουν τον ΖΒ) η οποία θα κάνει σκαλοπάτια και να τοποθετήσεις πάνω, μπροστά και στο πλάι πέτρες με τέτοιο τρόπο που να μην φαίνεται το eggcrate απο μέσα. βάζεις και χωρίσματα μέσα στα κενά που κάνει το eggcrate και είσαι ΟΚ.

Να τονίσω ότι το παραπάνω δεν το έχω δει κάπου, απλώς είναι μια δική μου σκέψη την οποία μοιράζομαι και θα προσπαθήσω να υλοποιήσω εν καιρώ στο 400άρι μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης   Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 5:15 pm

Eχω πλεον αποφασισει να το κανω Ν. Αμερικης. Πιστευω οτι τα mbuna θα του πεσουν αρκετα μικρα....
Θα βαλω μονο ξυλα και ασπρη αμμο και το νερο θα ειναι καφε.....

Απο εκει και περα αν γίνει ξυλινο υποχρεωτικα οι διαστασεις θα ειναι 2.5μ αφου μεχρι τόσο μηκος βγαινει το μπετοφορμ. Επισης την υπερχείλιση την ξεχναω....
Τελικα με βλεπω να πηγαινω προς την λυση 2 μεγαλων εξωτερικων φιλτρων μαζι με αλλο ενα βοηθητικο.....
Για το sump δεν νιωθω και πολυ σιγουρος.....θα το δω ομως λιγο καλυτερα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης   Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 6:02 pm

Και εγω ειμαι της γνωμης να κανεις sump,μπορει στο μελλον να το κανεις θαλασσινο και εκει σιγουα θα σου χρειαστει...
Θα προσθεσεις απλως καποιους κυκλοφορητες για να πιασεις την ροη που πρεπει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης   Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 10:17 pm

Ηλία, προσωπικά θα έκανα νταμάρι με είδη που δεν βρίσκονται εύκολα στα συνηθισμένα 150-300 λίτρα είτε λόγω μεγέθους (π.χ. Flavus, Crabro κλπ) είτε λόγω επιθετικότητας (π.χ. auratus, johannii κλπ). Όσον αφορά το νταμάρι μπορείς να κάνεις "παπάδες" σε τόσο λίτρα.

Βέβαια, αφού η απόφαση έχει παρθεί...πάω πάσο....ρεμάλι... geek geek

Μυρίζομαι περουβιανά και pleco. Wink Wink

Πάντως ελπίζω να είσαι προετοιμασμένος για το "μανίκι" της Α/Ο σε τοσα λίτρα αλλά κυρίως το να διατηρείς το νερό μαύρο σε τόσο λίτρα...

Σχετικά με το ενυδρείο, θα μπορούσες να κοιτάξεις και κάποια εξωτερική/hang-on υπερχείληση για να την συνδυάσεις με sump και να μην μπεις στην διαδικασία να φτιάξεις "μόνιμη" υπερχείληση ή να ανοίξεις τρύπες στον πάτο.

Όσον αφορά τα εξ. φίλτρα, μπορείς να βάλεις 3 ή να βάλεις 1 μεγάλο (π.χ. Fluval fx5) και μερικά μικρότερα συνδεδεμένα σε σειρά για να έχεις μεγαλύτερο βιολογικό φορτίο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης   Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 7:44 am

Ελα βρε Ηλια πια,τοσα λιτρα Α/Ο καθε φορα θα σκασεις....
Βαλε tropheus εκει και ασε τους υπολοιπους να κλαινε.... geek

lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης   Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 8:02 am

να τους τρελλάνω όλους και να βάλω.....γκαμπι ? lol! lol!
Αν και μετά απο λίγο καιρό θα εχω προβλημα χώρου......

Τα mbuna σιγουρα είναι πρώτα στις προτιμήσεις μου όμως νομιζω ότι σε 2,5 μέτρα ενυδρείο θα φαίνονται μικρά. Γι'αυτο προτιμώ τα περουβιανα.
Φυσικά θα κρατήσω αλλο ένα ενυδρειακι μαζι με το 2,5 μετρο στο γραφείο του σπιτιού μου όπου εκει θα εχω τα αγαπημενα μου demasoni μαζι με αλλα 2 ειδη. Αυτο το ενυδρειο το σκέφτομαι 2Χ60*60 και μάλλον θα ειναι μια ετοιμη λύση evasion.... Θα το δουμε.... Ολα τα υπολοιπα μικρά και μεγάλα θα δωθούν. Θα μείνω με 2 αλλά μεγάλα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης   Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 8:47 pm

Αν και αυτό το διάστημα δεν έχω και πολύ χρόνο.... αλλά εδώ υπάρχει μια επίγουσα κατάσταση

Moutralewn έγραψε:

Βέβαια, αφού η απόφαση έχει παρθεί...πάω πάσο....ρεμάλι... geek geek

Μυρίζομαι περουβιανά και pleco. Wink Wink

¨

Για δες Ηλία άλλη μια φορά την περίπτωση με τα Mbuna...

(Λέγε λέγε τον βλέπω σε νταμάρι) lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης   Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 10:36 pm

καλα για να μην τρελαθουμε (και αγχωθουμε κιολας) τα Mbuna δεν προκειται σε καμια περιπτωση να φυγουν. Απλα θα μπουν στο δευτερο ενυδρειο που θα εχω.....Ενα απλο και ταπεινο 2μετρο......(σοβαρα μιλαω)
Το ερωτημα ειναι αν θα τα εβαζα στο κυριως ενυδρειο που θα ειναι στο σαλονι (2,5μετρα)
Τα 400αρια, 180αρια,125αρια θα τα διωξω ή θα τους βαλω....γκαπι, χρυσοψαρα ή κατι τετοιο τελοσπαντων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Φτιάχτο μόνο σου-
Μετάβαση σε: