ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Zebra Nerite snail

Πήγαινε κάτω 
+3
andreas301
Moutralewn
Bisonas
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΠαρ Μάης 29, 2009 4:28 pm

Καλησπέρα! Έγινα κάτοχος 4 αξιολάτρευτων bounce zebra snails. Είναι τα μοναδικά σαλιγκάρια που βρήκα μεχρι τωρα και κάνουν όντως δουλεια... φοβερή δουλεια. cheers Καθαρίζουν το ενυδρείο μου αργααα αλλα σταθερα. Η ερωτηση μου ειναι η εξής: εχει 3-4 μερες που βλέπω στο πίσω τζάμι άσπρα στίγματα σαν αυγά. Αν είναι όντως αυγά παίζει να εκκολαυθούν η μπα? Αν και δεν βρήκα πολλές πληροφορίες στο ιντερνετ καπου διάβασα οτι είναι πολύ σπάνιο να εκκολαυθούν και οτι αυτό εχει περισσοτερες πιθανοτητες να γινει σε μαύρο νερο. Οποιος λοιπόν γνωρίζει πεντε πραγματα για αυτα τα μαμάτα σαλιγκαράκια ας μας δώσει τα φώτα του.
Παραθέτω και μια φωτο τραβηγμένη με κινητο. σορυ για την ποιοτητα αλλα την φωτογραφικη την έχω στο τουτου.
Zebra Nerite snail 917953954972957945011.th
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΠαρ Μάης 29, 2009 8:44 pm

Τα εν λόγω σαλιγκάρια απαντώνται στην Αφρική και συνήθως κοντά σε εκβολές ποταμών στην θάλασσα. Το κανονικό τους περιβάλλον είναι σε ελαφρώς υφάλμυρα νερά αλλά λόγω της προσαρμοστικότητας τους υπάρχουν και ζουν επιτυχώς καί σε αμιγώς γλυκό νερό.

Στο θέμα της αναπαραγωγής, μπορεί να γεννούν αυγά συνεχώς αλλά δεν βλέπουμε επιτυχημένες γέννες λόγω του ότι για να γίνει αυτό χρειάζεται υφάλμυρο νερό.

Για μαύρο νερό που αναφέρεις το αποκλείω μιας και το μαύρο νερό σημαίνει πολύ χαμηλά pH και μηδαμινές σκληρότητες, περιβάλλον που δεν θα επιβίωνε το εν λόγω σαλιγκάρι. Χρειάζεται αλκαλικό νερό και μέτριες (προς υψηλές) σκληρότητες κυρίως λόγω του κέλυφούς του που χρειάζεται ασβέστιο.

Μήπως στο net διάβασες για brackish water (υφάλμυρο νερό) και όχι για black water (μαύρο νερο);

Σε γενικές γραμμές είναι ένας πολύ καλός και όμορφος αλγοφάγος που έχει την φήμη του καλού καθαριστή, αλλά σε γλυκό νερό (όπως προείπα) δεν αναπαράγεται δυστυχώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreas301
Μέλος
Μέλος
andreas301


Αριθμός μηνυμάτων : 68
Τόπος : Uganda

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΠαρ Μάης 29, 2009 10:17 pm

Πράγματι είναι εκπληκτικοί καθαριστές, ξεπερνούν ότι ζωντανό είχα μέχρι τώρα, αλλά δεν αναπαράγονται.
Εϊναι τόσο καλοί καθαριστές που τελικά από το αφρικάνικο μετά από ένα μήνα που τα είχα μέσα τα μάζεψα και τα πήγα στο φυτεμένο διότι είχαν καθαρίσει τόσο πολύ τις πέτρες που έμοιαζαν πλέον αφύσικες ! Γι. αυτό πρόσεχέ τα μην το παρακάνουν !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΣαβ Μάης 30, 2009 12:03 am

Παράθεση :
Μήπως στο net διάβασες για brackish water (υφάλμυρο νερό) και όχι για black water (μαύρο νερο);
Ναι έχεις δίκιο, εκ παραδρομής το είδα λάθος.

Παράθεση :
Σε γενικές γραμμές είναι ένας πολύ καλός και όμορφος αλγοφάγος που έχει την φήμη του καλού καθαριστή, αλλά σε γλυκό νερό (όπως προείπα) δεν αναπαράγεται δυστυχώς.
Κρίμα, θα ήθελα λίγα ακόμα γιατί απο άλγη σκίζω Laughing

Παράθεση :
Εϊναι τόσο καλοί καθαριστές που τελικά από το αφρικάνικο μετά από ένα μήνα που τα είχα μέσα τα μάζεψα και τα πήγα στο φυτεμένο διότι είχαν καθαρίσει τόσο πολύ τις πέτρες που έμοιαζαν πλέον αφύσικες ! Γι. αυτό πρόσεχέ τα μην το παρακάνουν !
Χαχα κορυφαίοLaughing Laughing ! Θα το προσέξω, σ'ευχαριστώ για την προειδοποίηση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Ioannis66


Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ηλικία : 57
Τόπος : Πάτρα

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΠεμ Δεκ 15, 2011 10:26 pm

επαναφέρω το τόπικ στην επικαιρότητα και πάλι μιας και με απασχολεί και μένα να πάρω ένα zebra snail,
κι αυτό γιατί έχω ¨ενοχλητική" άλγη στα τζάμια και πρέπει κάθε 2-3 μέρες
να βάζω χέρι κάτω χαμηλά εκεί που αρχίζει η άμμος και να καθαρίζω το τζάμι.
από την άλλη όμως δεν θέλω και να μου "γυαλίσει" τις πέτρες,πράγμα που δεν το πιστεύω
να προλαβαίνει ένα σαλιγκάρι μόνο του.
δεν μου αρέσει πάλι να αφήνει λευκές κηλίδες πάνω στις πέτρες.
τι θα με συμβουλεύατε να κανω ?
είναι περισσότερα τα υπέρ από τα κατά ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΚυρ Δεκ 18, 2011 11:01 pm

Ioannis66 έγραψε:
επαναφέρω το τόπικ στην επικαιρότητα και πάλι μιας και με απασχολεί και μένα να πάρω ένα zebra snail,
κι αυτό γιατί έχω ¨ενοχλητική" άλγη στα τζάμια και πρέπει κάθε 2-3 μέρες
να βάζω χέρι κάτω χαμηλά εκεί που αρχίζει η άμμος και να καθαρίζω το τζάμι.
από την άλλη όμως δεν θέλω και να μου "γυαλίσει" τις πέτρες,πράγμα που δεν το πιστεύω
να προλαβαίνει ένα σαλιγκάρι μόνο του.
δεν μου αρέσει πάλι να αφήνει λευκές κηλίδες πάνω στις πέτρες.
τι θα με συμβουλεύατε να κανω ?
είναι περισσότερα τα υπέρ από τα κατά ?

Πάρε άφοβα, δεν παιζει να σου γυαλισει τις πέτρες και ουτε θα έχεις κηλίδες. Εγώ απο τότε δεν ξαναβρήκα. Δεν ξέρω τι ήταν πραγματικά αυτές οι κηλίδες οι οποίες έφυγαν μετά απο λίγο καιρό.
Βασικά έχουν μόνο υπέρ. Εμένα ακόμα καθαρίζουν απο το 2009 που τα πήρα Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΣαβ Δεκ 31, 2011 2:11 pm

με τα αυγα που κανουν θελει προσοχή. Μπορει να μην εκκολαπτονται ομως ειναι ικανα να γεμισουν ολο το ενυδρειο. Και βγαινουν πολύ δυσκολα ειδικα αν ειναι πανω σε ξυλα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΠαρ Μαρ 14, 2014 12:44 pm

καλημερα παιδεια θα ηθελα να σας ρωτησω εσεις που εχετε zebra snail επειδη ειχα εναν γλυφτη εγω μεσ και τον εβγαλα γιατι αρχιζαν οι αφρικανες μου και του τρογανε τα πτερυγια.δεν ξερω πηγα σε πετ σιτυ και τα ειδα τα ζεβρα snail και δεν ξερω ηταν μεν ομορφα αλλα πολυ μικρα μια σταλια ητανε και δεν μου γεμιζαν το ματι αλλα δεν ξερω με βασει αυτα που λετε μαλλον πρεπει να ειναι καλα τι μου προτεινετε να κανω να βαλω μεσα τετοια?γιατι εχχω αρκετη αλγη μεσα και καθε δυο μερες καθαριζω την καφε αλγη.στα 200 λιτρα που εχω ποσσα ζεβρα σναιλ να βαλω?παρακαλω αν μπορειτε απαντηστε μου λιγο συντομα εσεισ που γνωριζετε γιατι αυριο θα παω να παρω.ευχαριστω παιδεια Very Happy 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΣαβ Μαρ 15, 2014 3:44 pm

μπορει ενασ απο τους φιλκουσ μου να με βοηθηση παρακαλω.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΣαβ Μαρ 15, 2014 6:08 pm

Φιλε μου το ποστ ειναι παλιο απο το 2011....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΣαβ Μαρ 15, 2014 6:23 pm

που ειναι το ποστ ρε χρηστο δεν το βρησκο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Zebra Nerite snail Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Zebra Nerite snail   Zebra Nerite snail Icon_minitimeΣαβ Μαρ 15, 2014 6:28 pm

Σε αυτο που εισαι τωρα και ρωτας...
Καποιοι απο τους παραπανω συνχομπιστες ισως να μην ασχολουνται πλεον η απλα δεν μπαινουν οποτε απαντηση δεν θα παρεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Zebra Nerite snail
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ps zebra

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: