ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Πετρες για malawi

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

Πετρες για malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πετρες για malawi   Πετρες για malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 19, 2009 4:46 pm

Γεια σας ειμαι καινουργιος εδω....Θελω να μου πειτε τα παντα για τις πετρες που θα διαλεξω απο μαγαζι η και απο την φυση.... Θελω να φτιαξω malawi....Τι προτεινετε...??
Ξερω πως επρεπε πρωτα να διαβασω αλλα απο το λιγο που εψαξα δεν βρηκα τα παντα...Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Πετρες για malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετρες για malawi   Πετρες για malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 19, 2009 5:52 pm

Kαλως ηρθες στην παρεα.
Δεν εχει σημασια απο που θα τα παρεις....
Φτανει να ειναι σχετικα καθαρες και να σε βολευουν στο στησιμο που θα κανεις....

Οι περισσοτεροι της παιρνουμε απο μαντρες γιατι γλυτωνουμε το ψαξιμο και το πολυ κουβαλημα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

Πετρες για malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετρες για malawi   Πετρες για malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 19, 2009 6:03 pm

Kοιτα εχω μαζεψει πετρες οποτε το κουβαλημα το βγαζουμε...Τωρα δεν ξερω αν κανουν οι πετρες και δεν ξερω και καποιον τροπο για να καταλαβω αν κανουν...Τωρα σε 120 λτ περιπου ποσα κιλα να βαλω...??Θελω να φιλοξενησω ενα χαρεμακι απο Labidochromis.....Και πως θα τις καθαρισω...???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Πετρες για malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετρες για malawi   Πετρες για malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 19, 2009 6:42 pm

Να της καθαρισεις απο χωματα κυριως,αρα ενα ξεπλυμα και εισαι ενταξει...
Σε 120 λιτρα εισαι οριακα με ενα χαρεμακι λαμπιντο.
Για να δεις εαν ειναι ασβεστολιθηκες σταξε λιγο ξυδι η αquaforte και αν αφρισουν θα εισαι ενταξει...

Δες εδω αν θες και παρε ιδεες πως μπορεις να στησεις ενα malawi ενυδρειο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

Πετρες για malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετρες για malawi   Πετρες για malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 19, 2009 7:01 pm

Eυχαριστω για την αμεση βοηθεια...Οι πετρες δεν θελουν βρασιμο..???Επειση τις μαζεψα μεσα απο το ποταμι θελουν καποια αλλη διαδικασια καθαρισμου..???Πχ να τις "λιασω" 2 -3 μερες..??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Πετρες για malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετρες για malawi   Πετρες για malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 19, 2009 7:04 pm

Ποτε δεν εχω βρασει πετρες,το θεωρρω λιγο υπερβολικο,πετρα ειναι...
Αν θελεις μπορεις να της περασεις απο ενα πιεστικο νερου για να φυγουν ολες η βρωμιες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

Πετρες για malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετρες για malawi   Πετρες για malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 19, 2009 7:05 pm

Καλη ιδεα...Ποσα κιλα πετρα να βαλω...???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Πετρες για malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετρες για malawi   Πετρες για malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 19, 2009 7:42 pm

Θα δειξει....
Αναλογα με το στησιμο που θα κανεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Πετρες για malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετρες για malawi   Πετρες για malawi Icon_minitimeΔευ Απρ 20, 2009 5:39 pm

για τις πετρες με καλυψε ο Χρηστος..μπορεις αν θες να τις βαλεις σε κουβα και να ριξεις βραστο νερο αντι να τις βρασεις.. Wink
οσο για τα λιτρα σου,θα σου προτεινα κατι σε 200λιτρα,αν και εχει δοκιμαστε με επιτυχια στα λιτρα σου,δεν σημαινει οτι εινια το καλυτερο για τα ψαρια ή ειναι σωστο..

καλη συνεχεια.. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

Πετρες για malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετρες για malawi   Πετρες για malawi Icon_minitimeΔευ Απρ 20, 2009 5:50 pm

OΚ για τις πετρες και εγω νομιζω καταλαβα....Οσο για το ενυδριο δεν εχω την δυνατοτητα να παρω ενα 200 λτ (εχω διαβασει και ξερω πως ειμαι στο μινιμουμ για ενα χαρεμι) αλλα πιστευω πως αξιζει να προσπαθησω...Οσο για την επιλογη καποιου αλου ειδους εχω να πω πως η malawi μου εχει κλεψει την καρδια και με συγκινει περησσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη λιμνη και βιοτοπο...Smile Tωρα σε περιπτωση που διανοηθω πως εχω κανει σφαλμα με τα ψαρια θα τα επιστρεψω στο μαγαζι η θα τα δωσω για ενα καλυτερο μελλον
Ευχαριστω για ολα παιδια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeFior
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
GeFior


Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 66
Τόπος : Ηρακλειωτης αλλα στη Κω (Κρητη+Κως)

Πετρες για malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετρες για malawi   Πετρες για malawi Icon_minitimeΠεμ Οκτ 15, 2009 9:36 am

Koing Koing έγραψε:
Kοιτα εχω μαζεψει πετρες οποτε το κουβαλημα το βγαζουμε...Τωρα δεν ξερω αν κανουν οι πετρες και δεν ξερω και καποιον τροπο για να καταλαβω αν κανουν...Τωρα σε 120 λτ περιπου ποσα κιλα να βαλω...??Θελω να φιλοξενησω ενα χαρεμακι απο Labidochromis.....Και πως θα τις καθαρισω...???

Απεφυγε την αγορα πετρων, κατα κανονα δεν σου βγαζουν φυσικο αποτελεσμα δηλ.
φυσικο στησημο.
Μια φωτο απο τις πετρες που μαζεψες θα μας ελεγε πολλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://users.otenet.gr/~gefior/
 
Πετρες για malawi
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: