ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι;

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι;   στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Icon_minitimeΣαβ Μάης 03, 2008 9:44 am

θα ηθελα να κανω την ερωτηση για το ποιο ειναι καλυτερο υλικο για να βαλουμε μεσα σε διχτυ στο φιλτρο του ενυδρειου
τριμενο κοραλι η αραγωνιτη;
υπαρχει καποια συγκεκριμενη θεση που πρεπει να μπει; συγκεκριμενη ποσοτητα;
χρειαζεται αλλαγη μετα απο καποιο χρονικο διαστημα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι;   στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Icon_minitimeΣαβ Μάης 03, 2008 11:18 am

Νομιζω και τα δυο κανουν δουλεια,εγω εβαλα 30% αραγωνίτη και 70% αμμο και μου εβγαλε την σωστη αναλογια στης τιμές.
Τωρα αν βαλεις στο φιλτρο σου(φανταζομαι μετα το βιλογικα και πριν το μηχανικο) με καμια γυναικεία καλτσα affraid τριμενο κοραλι φανταζομαι να γινει δουλειά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι;   στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Icon_minitimeΔευ Μάης 05, 2008 12:33 pm

Τώρα αυτό μπορεί να είναι λίγο χαζό αλλά…

σπασμένα - τριμμένα κελύφια σαλιγκαριών ή ακόμα και κομμάτια από κόκαλο σουπιάς (αυτό το άσπρο που βάζουμε στα καναρίνια) έχει δοκιμάσει κανείς μέσα σε δίχτυ στο φίλτρο? Λέτε να κάνουν δουλεία?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι;   στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Icon_minitimeΔευ Μάης 05, 2008 6:21 pm

Γιαννη αυτο που αναφερεις δεν εχω ξαναακουσει.. Smile

εχω Πανο δεν εχω τιποτα στο φιλτρο μου..εχω μονο υποστρωμα απο αραγωνιτη..και η δουλεια γινεται μια χαρα.. Laughing

το να υπαρχει και στο φιλτρο σιγουρα βοηθαει απλα νομιζω οτι ειναι απαραιτητο στην περιπτωση που δεν υπαρχει κατι αλλο ασβεστολιθικο στο ενυδρειο.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι;   στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Icon_minitimeΔευ Μάης 05, 2008 9:12 pm

Ειχα διαβασει οτι ο αραγωνιτης σε ph κατω απο 8 διαλυεται στο νερο μεχρι να ανεβει το ph σε αυτην την τιμη. Πιθανον ο κοραλλιτης να ανεβαζει κι αλλο το ph. Εγω παντως στο ενυδρειο μου που εχω κοραλλιτη (μεσα στο φιλτρο) δεν ειδα φως, τουλαχιστον αμεσα. Πλεον το ph ειναι στο 8 αλλα αυτο εκτιμω οφειλετε στην προσθηκη σοδας. Η καλυτερη λυση για εμενα ειναι αντι για μια ουδετερη αμμο να βαλει κανεις αραγωνιτη ή τριμενο κοραλλι. Στο φιλτρο θα προτεινα κοραλλιτη (αν και για εμενα τα αποτελεσματα του ειναι αμφιβολα ή μακροπροθεσμα) μιας και δεν ειναι τοσο ψιλος. Αντιθετα ο αραγωνιτης μεσα στο φιλτρο πιθανον να βγαζει τους ψιλους κοκκους του και να φραζει το filter wool. Υπαρχει λυση και για αυτο, ειναι μια καλτσα με πολυ πολυ μικρες τρυπες, πιανει και το ικ απ'οσο εχω ακουσει... αλλα τρεχα γυρευε. Τον βαζεις (τον αραγωνιτη) αντι οποιας αμμου και ξεμπερδεψες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι;   στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Icon_minitimeΤρι Μάης 06, 2008 10:39 am

Δεν έχω χρησιμοποιήσει αραγωνίτη, αλλά βρήκα κάτι σχετικό εδώ που ίσως ενδιαφέρει (βλέπε σελ. 2.13 για αραγωνίτη):

http://www.civ.uth.gr/lessons/52%5Ckephalaio_2.pdf

Σε ένα pet shop που είχα ζητήσει αραγωνίτη μου έδειξαν μια σακούλα με μικρά κοχύλια!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι;   στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Icon_minitimeΤρι Μάης 06, 2008 11:19 am

η εχεις δωσει λαθος αρχειο η εχεις επισημανει λαθος παραπομπη (η εχω κανει κατι λαθος εγω Smile )

εαν θες κανε και μια παραθεση εδω (για οσους δεν εχουν ορεξη να κατεβασουν το pdf)


lingistis έγραψε:
Δεν έχω χρησιμοποιήσει αραγωνίτη, αλλά βρήκα κάτι σχετικό εδώ που ίσως ενδιαφέρει (βλέπε σελ. 2.13 για αραγωνίτη):

http://www.civ.uth.gr/lessons/52%5Ckephalaio_2.pdf

Σε ένα pet shop που είχα ζητήσει αραγωνίτη μου έδειξαν μια σακούλα με μικρά κοχύλια!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι;   στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι; Icon_minitimeΤρι Μάης 06, 2008 11:21 am

O Acrobat reader εχει μια επιλογη search που εμφανιζεται με ενα εικονιδιο με κυαλια. Πατα το και ψαξε τη λεξη "αραγωνίτης" θα σε παει κατευθειαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
στο φιλτρο τι ειναι καλυτερα αραγωνιτης η τριμενο κοραλι;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: