ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Μία λήψη με την dslr μου

Πήγαινε κάτω 
+3
diskus fan
octania246
Z.X
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2008 8:19 pm

Καλησπέρα θα προσπαθήσω με απλά λόγια να σας δωσω να καταλάβετε πως,τεχνικά μπορεί να βγεί μία καλή λήξη με μία dslr μηχανή χωρις την χρήση του φλάς...
Βασικά έχει επικρατήσει στους περισσότερους οτι αποκτώντας μία dslr αυτόματα γινεσαι και φωτογραφος..λάθος.
Πρέπει κανείς για να βγάλει καλές φωτογραφίες να αφιερώσει χρόνο στην μελετη καποιον βασικών κανόνως και να πειραματιστεί στην πράξη...
Το πρωτο βημα ειναι να ρυθμίσουμε σωστά την μηχανή μας πριν την λήψη, υπάρχουν τέσσερις βασικές λειτουργίες που το καθορίζουν
Διαφραγμα,iso,ταχυτητα κλείστρου και white balance

ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ
Είναι η είσοδος(φανταστείτε ένα δαχτυλίδι) που αφήνει τον φωτισμό να μπει στην μηχανή μας.
Όσο μεγαλύτερο είναι το άνοιγμα τόσο περισσότερο φως έχουμε αλλά και λιγότερο βάθος πεδίου.
Να θυμάστε πάντα ότι μικρό νούμερο f= ανοικτό διάφραγμα = μικρότερο βάθος πεδίου και περισσότερο φως.
Όπως ότι μεγάλο νούμερο f= κλειστό διάφραγμα =μεγαλύτερο βάθος πεδίου και λιγότερο φως.
ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΛΕΙΣΤΡΟΥ
Η ταχύτητα του κλείστρου προσδιορίζει το χρόνο έκθεσης στην μηχανή μας.
Όσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητα του κλείστρου (γρήγορη ταχύτητα δηλαδή πιο γρήγορη λήψη) τόσο περισσότερο παγώνει η κίνηση σε γρήγορα κινούμενα αντικείμενα.
Για να μπορέσουμε να δουλέψουμε με υψηλή ταχύτητα χρειαζόμαστε φως, γιατί το κλείστρο ανοιγοκλείνει πολύ γρήγορα και δεν αποθηκεύει πολύ φώς,επίσης έχουμε λιγότερο κίνδυνο κουνημένης φωτογραφίας
Όσο μικρότερη είναι η ταχύτητα του κλείστρου(αργή ταχύτητα) τόσο περισσότερος χρόνος αργεί να ανοιγοκλείσει το κλείστρο
Άρα έχουμε περισσότερο χρόνο αποθήκευσης, θολώνει την κίνηση και την εφαρμόζουμε σε καταστάσεις με λίγο φώς.
ISO
Η Ταχύτητα του ISO είναι ένα αριθμητικός προσδιορισμός της ευαισθησία στο φώς.
Αρα μία υψηλή ταχύτητα ISO(400-800-1600)είναι κατάλληλη την φωτογράφιση κινούμενων αντικειμένων η σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Το πρόβλημα είναι ότι με αυτές της συνθήκες οι εικόνα μας θα εμφανίσουν θόρυβο(κόκκους)
Από την άλλη η χαμηλή ταχύτητα ISO(100-200) μας δίνει μεγαλύτερη ευκρίνεια στην εικόνα αλλά χρειάζεται περισσότερο φως.
WHITE BALANCE
Μια άλλη παράμετρος επίσης είναι να καθορίζετε σωστά την ισορροπία του λευκού (white balance).Είναι μία ρύθμιση που έχουν όλες η μηχανές ,ανάλογα με τον χώρο που τραβάτε την ρυθμίζετε.(υπάρχει ρυθμισει για εξωτερικούς χώρους,εσωτερικούς,για συννεφιασμένο καιρό κτλ,στο ενυδρείο πρέπει να την βάλετε στην κατάσταση φθορίου)
Φωτογράφιση ενυδρείου
Τωρα για να βγει κατι καλο πρέπει να ξερετε οτι υπάρχουν ορια,δηλαδη δεν μπορειτε πχ να εχετε μεγαλο f αριθμό διαφράματος με μεγαλη ταχυτητα σε φωτο ενυδρειου γιατι απλώς δεν ειναι δυνατον να αποθυκευσει τοσο φως αρα θα βγεί μαυρη η φωτογραφία.
Πρέπει να βρείτε την χρυσή τομή....και εκεί θέλει διάβασμα
Τώρα η φωτογράφιση ενυδρείων γίνεται σε εσωτερικό χώρο(λίγο φως) και τα ενυδρεία συνήθως φωτίζονται με λάμπες φθορίου.
Ρυθμίζετε το WHITE BALANCE στην κατάσταση λάμπα φθορίου(σε θαλασσινα δουλευει καλα το αυτόματο).
Κατεβάζετε τον f αριθμό διαφράγματος(χρειαζόμαστε μεγαλύτερο άνοιγμα για να μπει περισσότερο φώς),μεταξύ 3,5 έως 7,1 είναι καλά.
Κατεβάζετε την ταχύτητα κλείστρου(να αποθηκεύσει περισσότερη ώρα το φως)συνήθως με τιμές διαφράγματος 5,6 η ταχύτητα πρέπει να είναι 1/30 έως 1/200.
Ανεβάζετε την τιμή του ISO(συνήθως 800-1600).

Εννοείται οτι ενας τρίποδας(ειδικα στις γενικές ενος ενυδρείου)βοηθάει πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΚυρ Μάης 11, 2008 10:01 am

χρηστο τι φακο χρησιμοποιεις?
για τα πολυ κοντινα φανταζομαι οτι εχεις καποιο zoom?
εγω εχω μια olympus 330 με 18-45 αν θυμαμαι καλα φακο την οποια την πηρα σε τιμη ''ξεφτιλα'' απο το καταστημα που δουλευω.μολις 280Ε Very Happy Very Happy
γενικα ειμαι ευχαριστημενος αλλα σιγουρα δεν εχω βρει ακομα τις πληρεις δυνατοτητες της μηχανης confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΚυρ Μάης 11, 2008 10:08 am

Νικο εχω ενα καλό γενικής χρήσης φακό Canon EF-S 17-85 χιλιοστα f/4-5.6 IS USM

Παντως και η δικια σου ειναι πολυ καλή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
diskus fan
Μέλος
Μέλος
diskus fan


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 61
Τόπος : Χαιδαρι-ΑΘΗΝΑ.

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΚυρ Μάης 11, 2008 3:37 pm

Εγω εχω μια πολυ απλη ψηφιακη μηχανουλα, την Olympus μ 760 (7.1 MEGAPIXEL). Μπορω να κανω καποιες ρυθμησεις, για να βγαζω καλυτερες φωτογραφιες, η ειναι προτιμοτερο να την βαζω στο αυτοματο; Question scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/galaziaoneira
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΚυρ Μάης 11, 2008 4:10 pm

Ναι δεν εχεις πολλα περιθώρια με την compact..
Βαλτην σε macro λειτουργία και βαλε και το φλας να δουλέψει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
diskus fan
Μέλος
Μέλος
diskus fan


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 61
Τόπος : Χαιδαρι-ΑΘΗΝΑ.

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΔευ Μάης 12, 2008 3:33 am

Z.X έγραψε:
Ναι δεν εχεις πολλα περιθώρια με την compact..
Βαλτην σε macro λειτουργία και βαλε και το φλας να δουλέψει...

Οκ, ευχαριστω. Το φλας το βαζω παντα και συνηθως τραβαω σε macro.- Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/galaziaoneira
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΠαρ Μάης 16, 2008 9:01 pm

χρηστο θα χρειαστω την βοηθεια σου.
ο δικος μου φακος αυτη την στιγμη ειναι αυτος εδω.

http://www.olympus.com.gr/consumer/dslr_ZUIKO_DIGITAL_14-45mm_1_3_5-5_6.htm

σκεφτομαι να παρω ενα φακο που θα με βοηθουσε να τραβηξω και μακρο μιας και ο συγκεκριμενος δεν μου αφηνει να ρεταρω αν δεν ειναι σε μια αποσταση τουλαχιστον 25+εκατοστα.

βρηκα αυτον εδω

http://www.olympus.com.gr/consumer/dslr_ZUIKO_DIGITAL_ED_18-180mm_1_3_5-6_3.htm

και αυτον εδω.

http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=7&corp_id=6&pr_id=887&prview=list

πιστευεις οτι καποιος απο τους 2 θα μου δινει την δυνατοτητα του macro η πρεπει να παω σε κατι τετοιο?

http://www.olympus.com.gr/consumer/dslr_ZUIKO_DIGITAL_35mm_1_3_5_Macro.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΠαρ Μάης 16, 2008 9:45 pm

Νικο πρίν παρουμε τους φακούς,εχεις κανα πρόγραμμα για επεξεργασία εικόνας?
κοίτα
Την εβγαλες στο φορουμ
Μία λήψη με την dslr μου Fnjkv710

Την επεξεργαστηκα λίγο

Μία λήψη με την dslr μου 110

Δεν ειναι ασχημη η εικόνα,ισα ισα,εγω θα σου ελεγα να βρεις ενα photoshop για αρχη αν δεν το εχεις και να σουταρεις λιγο με τον φακο που εχεις.
Σιγουρα θα βγαλεις καλες φωτο..
Θεμα εξασκησης ειναι πιο πολλη θα ελεγα και οχι τοσο φακος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΠαρ Μάης 16, 2008 10:02 pm

μολις χθες εβαλα το photoshop cs2 Embarassed Embarassed
εσυ ποιο χρησομοποιηεις?
κοιτα γενικα θελω να παρω ενα φακο που να δουλευει για zoom γιατι ειχα μαθει με 10 και 12Χ
οποτε τωρα μου κακοφαινεται λιγο.
απλα λεω οτι αν μπορω να τα συνδιασω και τα 2 ακομα καλυτερα Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΠαρ Μάης 16, 2008 10:33 pm

Εχω το πιο παλιο photoshop.
Για ενυδρεία δουλεια σιγουρα θα σου κανει ενας macro φακος αλλα εχουν και καποιο κοστος...
Επιμενω ομως με τον φακο που εχεις μια χαρα φωτογραφίες μπορεις να βγαλεις...
Πειραματισου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2008 7:32 pm

δουλεύεται κάποιο φίλτρο κατά την φωτογράφηση των ενυδρείων?
εννοώ κάποιο πολωτικό για τις αντανακλάσεις η κάποιο close up για μεγαλύτερη μεγέθυνση τις εικόνας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΤρι Μάης 20, 2008 8:08 pm

Οχι δεν χρειαζεσαι φιλτρο...
Σβηνεις απλως τα φωτα και εισαι ενταξει..

Μεγεθυνση εικονας στο photoshop...

Ξεχασα,ενας τριποδας βοηθαει αρκετα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2008 9:41 am

σε ευχαριστω πολυ Z_X Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2008 12:32 pm

Εγώ τελικά πήρα μια sony DSC-S750 θα έπερνα την olympus αλλά είχα και την αδερφή μου που ήθελε sony..Είναι 7.2mega pixels..Μπορώ να κάνω καμιά ρίθμιση για να βγάλω καμιά καλή ενυδρειακή φωτογραφία??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2008 6:44 pm

Ριξε μια ματια ΕΔΩ
Παντως να ξερεις οτι της σωστες ρυθμίσεις θα της βρεις ο ιδιος γιατι καθε ενυδρείο ειναι διαφορετικο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2008 7:04 pm

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δεν βγάζει καθόλου καλές γενικές φώτο ακόμα και με το κινητό καλύτερες βγάζω..Αλλά κάτι κάνει στα κοντινά πλάνα με τα ψαράκια..Κάτι είναι και αυτό..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΔευ Μάης 18, 2009 1:24 pm

Γεια σας..Εχω μια Olympus E-510 με φακο 14-42mm..Ενω βαζω ISO 800- f 5,6(και γενικα το ψαχνο το f)-Tαχυτητα κλειστρου 1/30-WB λαμπα φθωριου οι φωτογραφιες βγαινουν με πολυ χαμηλη αναλυση και με αρκετο θορυβο
Η κεμερα ειναι πανω σε τριποδο...:s
Βοηθηστε με....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΔευ Μάης 18, 2009 7:56 pm

Η ταχυτητα σου ειναι πολυ χαμηλη με 1/30...
Πρεπει να βαρας απο 1/70 και πανω για να μην σου βγει θολη.
Η ολιμπους παντως δεν εχει καλη συμπεριφορα στο θεμα του θορυβου,βγαζει αρκετο δυστυχως...
Ειναι αρκετα πισω σε σχεση με την canon και την nikon...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΔευ Μάης 18, 2009 8:36 pm

Z.X έγραψε:
Η ταχυτητα σου ειναι πολυ χαμηλη με 1/30...
Πρεπει να βαρας απο 1/70 και πανω για να μην σου βγει θολη.
Η ολιμπους παντως δεν εχει καλη συμπεριφορα στο θεμα του θορυβου,βγαζει αρκετο δυστυχως...
Ειναι αρκετα πισω σε σχεση με την canon και την nikon...
Oκ ευχαριστω..Απο οσο εχω καταλαβει(ισως να φταει και ο φακος) σε γενικες φωτογραφιες του ενυδριου δεν ειναι καθολου καλη...Μπορω να πω και αχρηστη...Δυστιχως δεν ηταν δικι μου επιλογη η καμερα αλλα τιυ πατερα μου(και ηταν δωρο προς την μανα μουRazz)...Λοιπον Χρηστο εχω και ενα αλλο προβλημα...Οταν βγαζω φωτογραφιες μεσα στο ενυδριο μπορω να πω πως ειναι αρκετα καλες...Αλλα οταν θελω να βγαλω κατι το οποιο να ειναι στο τζαμι δεν τα καταφερνω με τπτ...Πχ τα Apple Snails....Αν μπορεις δωσε μου τα φωτα σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΔευ Μάης 18, 2009 11:32 pm

η olympus δεν ειναι καθολου ασχημη μηχανη.αντιθετα ειναι πολυ καλυτερη απο πολλες canon-nikkon.ειχα την 330 και εβγαζε πολυ καλες φωτο.απλα δεν ξερεις να την δουλευεις ακομα.
συνφωνω με τον χρηστο οτι δεν τα παει καλα στο θορυβο.μεχρι iso 400 ειναι οκ.μαξιμουμ 800.
1600 με τιποτα.για ταχυτητα βαλε 1/70 η και 1/100 και περισσοτερο.ο φακος που εχεις ειναι πολυ καλος και πολυ καλυτερος απο πολλους βασικους φακους κιτ.απλα θελει πολλες δοκιμες.
οσο για τα σαλιγκαρια προσπαθησε να τραβας απο γωνια.αν δεις οτι δεν τα καταφερνεις ενα πολοτικο φιλτρο θα σε βοηθησει πολυ για τις αντανακλασεις αλλα απο την αλλη θα σου κοψει φως και εκει θα θελεις ακομα μεγαλυτερο iso.
επισης δοκιμασε να βαλεις το φακο στο 42 και να εστιασεις οσο τον δυνατον πιο κοντα γινετε.λογικα γυρω στους 30ποντους μακρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΤρι Μάης 19, 2009 12:04 am

octania246 έγραψε:
η olympus δεν ειναι καθολου ασχημη μηχανη.αντιθετα ειναι πολυ καλυτερη απο πολλες canon-nikkon.ειχα την 330 και εβγαζε πολυ καλες φωτο.απλα δεν ξερεις να την δουλευεις ακομα.
συνφωνω με τον χρηστο οτι δεν τα παει καλα στο θορυβο.μεχρι iso 400 ειναι οκ.μαξιμουμ 800.
1600 με τιποτα.για ταχυτητα βαλε 1/70 η και 1/100 και περισσοτερο.ο φακος που εχεις ειναι πολυ καλος και πολυ καλυτερος απο πολλους βασικους φακους κιτ.απλα θελει πολλες δοκιμες.
οσο για τα σαλιγκαρια προσπαθησε να τραβας απο γωνια.αν δεις οτι δεν τα καταφερνεις ενα πολοτικο φιλτρο θα σε βοηθησει πολυ για τις αντανακλασεις αλλα απο την αλλη θα σου κοψει φως και εκει θα θελεις ακομα μεγαλυτερο iso.
επισης δοκιμασε να βαλεις το φακο στο 42 και να εστιασεις οσο τον δυνατον πιο κοντα γινετε.λογικα γυρω στους 30ποντους μακρια.
Τα εχω δοκιμασει ολα για τα σαλιγκαρια οσο για τις γενικες δεν σκευτηκα να κατεβασω το ISO rabbit rabbit (xαζος)
Καθε μερα περιμενω να πεσει ο ηλιος για να πειραματιστω...Smile
Που θα παει θα την μαθω...Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΤετ Μάης 20, 2009 2:56 pm

Για να μαθεις να βγαλεις φωτογραφιες πρεπει πρωτα να κατανοησεις τεχνικα πως μπορεις να το κανεις...
Δηλαδη ειναι ενας συνδιασμος διαφραγματος+ταχυτητα+w/b+iso+επεξεργασια.....

Διαβασε λιγο αυτο το αρθρο για αρχη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΤετ Φεβ 10, 2010 4:01 pm

καλοριζικη φιλε.για αρχη μια χαρα φαινονται και ειδικα σε σκοτεινο περιβαλον.για εμενα θα σου ελεγα να εστιασεις προς το κεφαλι.τραβα τραβα ομως θα την βρεις την ακρη μην αγχωνεσαι.ολα θεμα εμπειριας ειναι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΤετ Φεβ 10, 2010 4:18 pm

Το ενυδρειο που διαλεξες να φωτογραφισεις ειναι απο τα πιο δυσκολα..
Δεν εχει καθολου φως.
Η ταχυτητα σου ειναι στα 1/10,αρα μονο με τριποδα βγαινει(κατω απο 1/50 αρχιζουν και βγαινουν κουνημενες)
Αναγκαστικα θα κατεβασεις το iso(1600) και θα πας το διαφραγμα στο 5,6(που επιτρεπει ο φακος σου) για να αυξησης ταχυτητα για να μην βγει κουνημενη η κινηση του ψαριου..
Για το ψαρι πας κοντα και περιμενεις να σταθει για να βγει καθαρα(οχι σε κινηση,δεν εχεις ταχυτητα και θα βγει θολη).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Μία λήψη με την dslr μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μία λήψη με την dslr μου   Μία λήψη με την dslr μου Icon_minitimeΤετ Φεβ 10, 2010 4:26 pm

Z.X έγραψε:
Το ενυδρειο που διαλεξες να φωτογραφισεις ειναι απο τα πιο δυσκολα..
Δεν εχει καθολου φως.
Η ταχυτητα σου ειναι στα 1/10,αρα μονο με τριποδα βγαινει(κατω απο 1/50 αρχιζουν και βγαινουν κουνημενες)
Αναγκαστικα θα κατεβασεις το iso(1600) και θα πας το διαφραγμα στο 5,6(που επιτρεπει ο φακος σου) για να αυξησης ταχυτητα για να μην βγει κουνημενη η κινηση του ψαριου..
Για το ψαρι πας κοντα και περιμενεις να σταθει για να βγει καθαρα(οχι σε κινηση,δεν εχεις ταχυτητα και θα βγει θολη).
οκ Xρησταρα θα δοκιμασω ετσι οπως λες κ θα δουμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Μία λήψη με την dslr μου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Φωτογραφία :: Τεχνική φωτογραφίας-
Μετάβαση σε: