ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Βιοτοπος Αμαζονίου...

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Βιοτοπος Αμαζονίου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βιοτοπος Αμαζονίου...   Βιοτοπος Αμαζονίου... Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2009 3:33 pm

Επειδή το 120ρι τανγκανίκας,δεν με πηγαινει και πολυ,αποφάσησα να το ξεστήσω...
Θα κρατήσω μόνο τα μούλτι και τα νεογνά τους,ενώ το 120ρι θα γίνει βιότοπος Αμαζονίου...
Ρίζες,δεν εχω σκοπό να αγοράσω για αρχή,αφού εχω αρκετές μαζεμένες(ξεχασμενες δλδ) εδώ και 4 χρόνια...
Αφού τριφτούν,μπούν σε χλωρίνη,ξεπλιθούν και βρασθούν θα μπούν στο ενυδρείο...
Δεν θέλω να πάρω Α/Ο αλλά θα αρχίσω με τύρφη και φύλλα και αργότερα...
Απο φυτά μονο pistia(1 είδος που να βρίσκεται στον ''αφρό)...
Εχω ίδη το eheim 2213 classic οπου νομίζω αρκεί...
Απο ψάρια...
Επειδή το ενυδρείο εχει μικρό ύψος(40cm) λέω να περιοριστώ στα hatchet+καποιο είδος νανοκιχλίδας+κορυ(στο μέλλον και αφού συγουρευτώ οτι δεν θα χτυπηθούν απο τα απιστο...)...
Απο τις νανοκιχλίδες,είμαι ανάμεσα στο papillochromis και στα cacatuoides...
Αν και τα κακατού ειναι πιο όμορφα,είναι κάπως πιο δυσέβρετα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Βιοτοπος Αμαζονίου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιοτοπος Αμαζονίου...   Βιοτοπος Αμαζονίου... Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2009 6:47 pm

Σπύρο, μ'αρέσει πολύ η σκέψη αυτή.

Τα ξύλα θα πρέπει να τα βράσεις και να τα ξεβγάλεις καλά μιας και θα πέσει πάνω χλωρίνη για να είσαι σίγουρος ότι ότι θα την αποβάλλουν όλη.

Εννοείται βέβαια ότι θα τα ξεφλουδίσεις (αν είναι ακόμα με την φλούδα τους). Επίσης έχε υπ'όψιν σου ότι αν τα έχεις μαζέψει απο παραλία σημαίνει ότι βρισκόντουσαν αρκετό καιρό μέσα στην θάλλασσα οπότε τσέκαρε να δεις αν βγάζουν ουσίες που σκληραίνουν το νερό.

Όσον αφορά το "μαλάκωμα" του νερού θα σου πρότεινα να μην "παίξεις" μόνο με τύρφη αλλά και με απιονισμένο (αφού δεν θες να πάς σε Α/Ο). Σε περίπου 100 λίτρα καθαρά, λίγα πράγματα θα κάνει η τύρφη απο μόνη της.

Απο φίλτρανση θα είσαι ΟΚ.

Για τους κατοίκους θα μπορούσες να βάλεις hatcets μαζί με ένα ζεύγος ή χαρέμι (ανάλογα το είδος) apisto.

Απο apisto μπορείς να βάλεις κακατού ή agassizii. Τα εν λόγω είδη τα βρίσκεις σχετικά συχνά στα μεγάλα ενυδρειακά μαγαζιά. Ρώτα και θα βρεις, πιστεύω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Βιοτοπος Αμαζονίου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιοτοπος Αμαζονίου...   Βιοτοπος Αμαζονίου... Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2009 9:09 pm

H φλούδα εχει ίδη ξεφλουδιστεί απο μόνη της...
Οκ θα δοκιμάσω και με Α/Ο...
Ετσι και αλλιώς το πρότζεκτ θα αργήσει να πάρει μπρος(υπολογίζω ή τώρα,αλλά δεν θα είναι ετσι όπως το υπολογιζω,λογο οικονομικών,ή μετά το Πάσχα που θα έχω μαζέψει και ενα καλό ποσό...)...
Απο ψάρια,επειδή θέλω να εχω κίνηση(γιαυτό αλλάζει το ενυδρείο απο τανγκανύκα)...
Τα papillochromis είναι και αυτά επιθετικά απέναντι στα κορυ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jonny
Μέλος
Μέλος
jonny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ηλικία : 48
Τόπος : Αγ.Ανάργυροι-Αθήνα

Βιοτοπος Αμαζονίου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιοτοπος Αμαζονίου...   Βιοτοπος Αμαζονίου... Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2009 12:51 pm

Oλα αυτά τα είδη είναι επιθετικά σε περίοδο ζευγαρώματος και κυρίως στα κατώτερα στρώματα του νερού που φτιάχνουν τις φωλιές, τα apisto εμένα κυνηγάνε σε όλο το ενυδρείο και γι'αυτό ενώ σκεφτόμουν και εγώ για hatchet δεν το δοκίμασα.

Για τις ρίζες έχω τις επιφυλάξεις μου scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Βιοτοπος Αμαζονίου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιοτοπος Αμαζονίου...   Βιοτοπος Αμαζονίου... Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08, 2009 1:22 pm

Jonny, για τα ξύλα, αν γίνει η απαραίτητη διεργασία πριν, δεν νομίζω να δημιουργηθεί πρόβλημα (αναλόγως βέβαια απο το που έχουν μαζευτεί).

Προσωπικά βέβαια, για να αποφύγω την διαδικασία θα το έψαχνα για "ενυδρειακά" ξύλα (αρχικά απο μεταχείρω) και αργότερα σε no-name ξύλα απο ενυδρειακά καταστήματα, τα οποία είναι αρκετά φθηνότερα απο τα επώνυμα (dennerle κλπ).

Όσον αφορά τους συγκατοίκους, σίγουρα όχι cories μιας και χρησιμοποιούν τον βύθο (όπως και τα apisto) και θα φάνε πολύ ξύλο.
Για τα hatchets, θα το δοκίμαζα σε minimum 1 μέτρο μήκος και με έξυπνο aquascaping μιας και τα hatchets θέλουν και αυτά τον χώρο τους στην επιφάνεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Βιοτοπος Αμαζονίου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιοτοπος Αμαζονίου...   Βιοτοπος Αμαζονίου... Icon_minitimeΔευ Μαρ 09, 2009 10:12 pm

1 μετρο ειναι το ενυδρείο...
Τεταρτη μαλλον φεύγουν τα τζουλι...
Σάββατο μετακομίζουν τα μουλτι στο 100ρι...
Και το άλλο Σάββατο αρχίζει το στήσιμο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βιοτοπος Αμαζονίου...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Αμερική του νότου-
Μετάβαση σε: