ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Εδω αρχαριος......

Πήγαινε κάτω 
+4
imichal
Giannis-malawi
Z.X
Lefteris1977
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΤρι Μαρ 03, 2009 9:20 pm

Γεια σας καλωςηρθα στην υπεροχη παρεα σας, συγχαρητηρια για την δουλεια που εχετε κανει και ειμαι σιγουρος πως με τα ποστ σας εχετε βοηθησεις εκατονταδες αρχαριους σαν και εμενα.....

Για να μην πολυλογω εχω αγορασει ενα ενυδρειο 120 λιτρα,
με 1.00 μηκος
με 0.40 υψος
με 0.30 πλατος
και θελω να βαλω μεσα κιχλιδες malawi ενα χαρεμακι απο labidochromis........
Το ενυδρειο αυτη τι στιγμη εχει στρωθει με ασπρο χαλικι και ακολουθω τη διαδικασια στρωσιματος με τροφη......

Το ξερω πως για αυτα τα λιτρα δεν κανει να βαλω malawi αλλα λεω να το επιχειρησω αλλα ποια προβληματα θα αντιμετωπισω με τα ψαρια θα ειναι λες και ειναι αδειο το ενυδρειο??????
δεν θα κινουνται καθολου???
θα ειναι συνεχως κρυμενα????

κατω να βαλω αμμο?? τι αμμο??? θελω να βαλω ασπρη αμμο που μπορω να την βρω??πως να την ζητησω??
το ιδανικοτερο ποιο ειναι????

Συγγνωμη που σας κουραζω με ολες αυτες τις ερωησεις....
Περιμενω απαντησεις απο ολους ......

Φιλικα Λευτερης..... Smile king king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΤρι Μαρ 03, 2009 10:26 pm

Καλως ηρθες Λευτερη στην παρεα μας...
1 μετρο πλατος νομιζω ειναι καλα για ενα χαρεμακι...
Αμμο να βαλεις σιγουρα,μπορεις να μαζεψεις απο παραλια η απο καταστηματα...
Πρεπει σαν διακοσμηση να βαλεις πολλες πετρες για να νιωσουν ομορφα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΤρι Μαρ 03, 2009 10:33 pm

ενα μετρο μηκος θες να πεις....εεε????
η αμμος απο ενα πετ σοπ πως να την ζητησω χαλαζιακη ασπρη αμμο???? scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΤρι Μαρ 03, 2009 10:34 pm

ποσα κιλα να παρω περιπου?? ειναι ακριβη???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθηνα

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΤρι Μαρ 03, 2009 10:39 pm

Λευτερη καλως ηρθες στην κιχλιδοπαρεα...
οπως ξερεις και ειπες και μονος σου,τα λιτρα σου ειναι λιγα για malawi..
εχει δοκιμαστει μεν με επιτυχια αλλα δεν συνησταται να γινεται.. Wink
διαβασε λιγο τα αρθρα για τα ειδη,και δες λιγο τις παρουσιασεις των ενυδρειων αφρικης για να σχηματισεις καλυτερη γνωμη..

για αμμο καλυτερα να μην βαλεις χαλαζιακη αλλα αραγωνιτη για να ανεβαζει τις τιμες του νερου.. Wink
ειναι πιο ακριβος αλλα κανει την δουλεια που πρεπει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΤρι Μαρ 03, 2009 10:41 pm

τι ειναι ο αραγωνιτης?????? δωστε μου μερικα λινκ να διαβασωωωωωωω............. Laughing Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2009 3:38 pm

Θεωρησε το στην τελικη του μoρφη σαν αμμο εντονα ασβεστολιθικη(ψαξε στο google θα βρεις πολλα αρθρα).
Θα βοηθησει στην σκληροτητα του ενυδρειου σου.
Στα μαγαζια θα το βρεις ευκολα οταν το ζητησεις....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2009 4:13 pm

προσεχε να παρεις αραγωνιτη σε μορφη αμμου.....γιατι βγαινει και πιο χοντρος....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2009 10:04 pm

παιδια το παληκαρι ειναι απο Κορινθο κ εδω εχουμε σκληρο νερο!
μια υπενθυμιση κανω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2009 10:19 pm

Γεια σας και παλι....
Το ενυδρειο μου ειναι σε κατασταση στρωσιματος....του ριχνω εδω και 3 εβδομαδες καθε τριτη ενα μπουκαλακι εζνυμα ετσι μου ειπανε στο πετ σοπ....
Παραλληλα ριχνω και τροφη καθε μερα για να γινει ο κυκλος του αζωτου η τροφη που πεφτει κατω να την μαζεψω γτ εχει αρχισει και μουχλιαζει να το πω κατι τετοιο τεσπα.... Επισης το νερο παραμενει κιτρινο λογω της ριζας, το Νο2 ειναι 0.2ppm kai το Αmmonia-N test (NH3-NH4) ειναι μαλλον 0ppm...Λεω μαλλον γτ το τεστ της αμμωνιας δεν μου φενεται και τοσο καλο και θα παω να παρω αλλο συντομα....Ph test δεν εχω παρει ακομα.....
Μηπως πρεπει να κανω καποια αλλαγη νερου??
Πως σας φαινονται οι μετρησεις??
ΣΗΜΕΙΩΣΗ..μετραω με υγρα τεστ... Very Happy
Επισης εχω βαλει ανθρακα στο φιλτρο να τον βγαλω μηπως επιρεαζει το στρωσιμο????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2009 10:54 pm

To test amonias εδειξε : 0
Και το αλλο NO2: 0.2 ppm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2009 11:28 pm

https://2img.net/r/ihimizer/img25/6593/dsc00899p.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img25/3564/dsc00900j.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img25/927/dsc00901l.jpg

αυτο το πραγμα στις παραπανω φωτογραφιες ειναι τροφη που εχει κατακατσει και εχει πιασει κατι σαν μουχλα-χνουδι απο πανω να την αφαιρεσω με την σκουπα και να κανω μια αλλαγη της τα ταξης του 20% του νερου ή θα εχω αρνητικες επιπτωσεις στην βιολογια του νερου μου......

Ευχαριστω εκ των προτερων.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2009 11:32 pm

για να μηδενισω το ΝΟ2 να κανω συχνες αλλαγες νερου???? Smile Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2009 11:37 pm

φυσιολογικα εχει στρωσει το νερο σου μετα απο τρεις εβδομαδες,βγαλτα με την σκουπα και θα εισαι ενταξει.
Το ξυλο δεν εχει ομως καμια σχεση εκει μεσα,αφου το εχεις αποφισει για malawi να βαλεις μονο πετρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2009 11:39 pm

οκ θα το βγαλω...... να κανω και μια αλλαγη νερου 30% ε???? καθως θα καθρjavascript:emoticonp('Very Happy')ιζω με την σκουπα ε??? Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2009 11:45 pm

Κανε μια αλλαγη,μαζι με την σκουπα και κανε μετα της μετρησεις σου κα ξεκινα να χτισεις κανα νταμαρια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2009 11:52 pm

ακου εγω τωρα κατω εχω στρωσει χαλικι και θα παρω χαλαζιακη αμμο να στρωσω για αυτο πρεπει να ξεστρωσω κατω αλλα πρωτα πρεπει να αδειασω ολο το νερο του ενυδρειου να ριξω μερικο μεσα σε εναν κουβα μαζι με τιν αντλια τον θερμαντηρα και το βιολογικο υλικο να δουλευουνε να αδειασω το ενυδρειο απο το νερο και απο το χαλικι και να στρωσω την αμμο και το φελιζολ.....
και ρωταω εγω τωρα πειραζει να το αλλαξω ολο το νερο ειναι που ειναι και κιτρινο και απο την ριζα???
μπορω να το κανω???? Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2009 1:12 am

Καλωσήρθες Λευτέρη. Εφόσον έχεις κατανοήσει τον κύκλο του αζώτου και πιστεύεις πως το φίλτρο σου έιναι στρωμένο(σύμφωνα και με τις μετρήσεις που πήρες) μπορείς να κάνεις και 100% αλλαγή νερού. Ούτος η άλλως το στρώσιμο το κάνεις στο φίλτρο και όχι στο νερό. Όσο για το κίτρινο χρώμα του νερού που λες, μπορείς να το αφαιρέσεις και με την προσθήκη άνθρακα στο φίλτρο σου. Ενοείται οτι πετάς το χαλίκι γιατι δεν αρέσει και πολύ στις κιχλίδες Razz και βάζεις άμμο. Να ξέρεις οτι η χαλαζιακή είναι ουδέτερη, οπότε δεν σου ανεβάζει τιμές. Πρόσεξε να πλύνεις καλά την άμμο που θα πάρεις όπως και τις πέτρες οι οποίες θα πρέπει να είναι ασβεστολιθικές. Καλή συνέχεια λοιπον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2009 10:05 am

oκ ευχαριστω πολυ αυτο θα κανω.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2009 5:36 pm

παιδια μολις τωρα τελειωσα με την αλλαγη νερου 30% που εκανα....
εκανα μια αλλαγη νερου και μου ανεβηκε το ΝΟ2 απο 2ppm πηγε 5ppm
αλλα η αμμωνια (ΝΗ3 ΝΗ4) παρεμεινε στο μηδεν.......
μηπως φταει που εκανα τα τεσστ αμεσως μετα την αλλαγη νερου.........?????? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2009 8:00 pm

Κανεις??????? Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθηνα

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2009 8:09 pm

φιλε μου τα Σαββατοκυριακα οπως ειναι λογικο δεν ειναι ολοι μεσα στα φορουμ.. Wink

στο θεμα μας τωρα.. Very Happy
εκανες αλλαγη και ανεβηκε το NO2??εισαι σιγουρος??θα επρεπε να μειωθει..
επισης με τι μετρας??υγρα ή στικ??γιατι με αμμωνια μηδεν να εχες ΝΟ2 ειναι λιγο δυσκολο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2009 8:27 pm

οκ μολις ξαναεκανα ενα τεστ και μου βγηκε:
NO2: 0.4 ppm
NH3 NH4:
θερμοκρασια:26
Moυ δωσανε πριν απο μια ωρα 5 μικρα νεογεννητα παπαγαλοψαρακια....
Θα τα παω απο εδβομαδα πισω μεχρι να παω να παρω την αμμο και τις πετρες και να βαλω τις κιχλιδες μου πειραζει να τα εχω μεσα??? επιρεαζουν το στρωσιμο???? δεν θα πανε χαμενα τα καιμενα.....
τα ταιζω με φυλλαρακια για τροπικα ψαρια..... καθε ποσο να τα ταιζω??? ποση ποσοτητα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lefteris1977
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 111

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2009 8:29 pm

οκ μολις ξαναεκανα ενα τεστ και μου βγηκε:
NO2: 0.4 ppm
NH3 NH4: μεταξυ 0.25 - 1.5
θερμοκρασια:26
Moυ δωσανε πριν απο μια ωρα 5 μικρα νεογεννητα παπαγαλοψαρακια....
Θα τα παω απο εδβομαδα πισω μεχρι να παω να παρω την αμμο και τις πετρες και να βαλω τις κιχλιδες μου πειραζει να τα εχω μεσα??? επιρεαζουν το στρωσιμο???? δεν θα πανε χαμενα τα καιμενα.....
τα ταιζω με φυλλαρακια για τροπικα ψαρια..... καθε ποσο να τα ταιζω??? ποση ποσοτητα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Εδω αρχαριος...... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εδω αρχαριος......   Εδω αρχαριος...... Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2009 8:51 pm

Εχει τελικα αμωνια αρκετη,οτι βαλεις εκει μεσα θα ζοριστει.
Συνεχισε το στρωσιμο,πρεπει το NH3 NH4 και το NO2 να εναι μηδενικα για να πεις οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο..
Αρα δεν βαζεις τιποτα μεσα και συνεχιζεις το στρωσιμο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
 
Εδω αρχαριος......
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: