ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 multi μαλλον σβήνει :(

Πήγαινε κάτω 
+4
Beteranos
Moutralewn
Giannis-malawi
Bisonas
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2009 1:01 am

Τρελο-afro φίλοι ,άσχημα νέα έχω αυτή τη φορά Crying or Very sad Νομίζω όλοι ξέρετε το συναίσθημα που μας διακατέχει όταν κατι δεν πάει καλα σε ένα ψαράκι μας. Αυτό νιώθω σήμερα και γω. Κάτι λοιπόν σίγουρα δεν πάει καλά με ένα multi μου (ο δέυτερος αρσενικός κυρίαρχος του ενυδρείου). Αφού γύρισα σπίτι το βράδυ, μου τράβηξε την προσοχή ένα ψαράκι που την "άραζε" στην άμμο. Αυτό δεν το είχα ξαναδεί, αφου ολη τη μέρα τα ψαράκια βρίσκονται σε διαρκή κίνηση. Έκατσα και το παρατήρησα και διστυχώς είδα οτι καθε 20 δευτερόλεπτα καθότανε σε 2 συγκεκριμένα σημέια και έδειχνε "κουρασμένο". Έπειτα σηκωνόταν έκανε μια βόλτα και ξανα τα ίδια. Το κολύμπι του επίσης ήταν λίγο "περίεργο", σαν να προσπαθούσε περισσότερο απ'το κανονικό. Η αναπνοή του παρόλα αυτα διχνει ΟΚ. Τάισα και είδα κανονική όρεξη όπως πάντα. Όλα τα άλλα ψάρια δίχνουν ΟΚ όπως και τα μωρά τα οποία μεγαλώνουν φυσιολογικά. Μετρήσεις σχετικά καλές όπως είναι συνήθως, Αμμωνία 0. Με το GH είχα πάντα πρόβλημα αφού ποτέ δεν σταθεροποιήθηκε αλλά το ανεβάζω σε κάθε αλλαγη με αλλατι mineral salt. Επίσης να αναφέρω οτι εχθές που έκανα αλλαγή νερού έκανα και γενική καθαριότητα αφού έχω μακρύτριχη άλγη και έπρεπε να την καθαρίσω γιατί έτεινε να καταλάβει όλο το ενυδρείο, με αποτέλεσμα να κουνήσω αρκετά κοχύλια και να στρεσσάρω ίσως τα ψάρια. Σας παραθέτω και μερικές φωτογραφίες. Σορρυ για την κακη ποιότητα αλλα επρεπε να τραβηξω απο μακρια με ζοομ βιντεοκαμερας γιατι οταν πηγενα κοντα με καταλαβενε και σηκωνόταν.

multi μαλλον σβήνει :( Dsc04983lg2.th

multi μαλλον σβήνει :( Dsc04984as3.th

multi μαλλον σβήνει :( Dsc04986iy9.th

multi μαλλον σβήνει :( Dsc04992wa6.th

multi μαλλον σβήνει :( Dsc04993bu2.th

Tι μπορεί να φτάει ρε γμτ, μεχρι τώρα πήγαιναν όλα τέλεια? Crying or Very sad Crying or Very sad
Ελπίζω να μην το βρω αύριο ανάποδα No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθηνα

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2009 9:14 am

πες μας λιγο αν μπορεις και τις υπολοιπες μετρησεις του ενυδρειου..
μηπως στην αλλαγη νερου εριξες πολυ την θερμοκρασια αθελα σου??
εξωτερικα σημαδια δεν δειχνει να εχει απο αυτες τις φωτο..τι ταϊζεις??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2009 10:28 am

Δεν βλέπω ούτε πρησμένη κοιλιά (που θα υποδήλωνε εσωτερικό πρόβλημα), ούτε κάποιο εξωτερικό πρόβλημα. Επίσης τα μάτια φαίνονται ΟΚ.

Το ότι τρώει κανονικά είναι καλό και το ότι κολυμπά (έστω και λίγο) είναι επίσης καλό.

Απάντησε σε αυτά που ρωτάει ο Γιάννης καθ'ότι είναι πολύ σημαντικά και γενικότερα ας περιμένουμε μερικές ημέρες να δούμε. Μπορεί κάλλιστα να προέρχεται και απο στρεσάρισμα.

Το άλλο που περνά απο το μυαλό μου είναι η ηλικία. Ξέρεις πόσο είναι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2009 2:14 pm

Οχι στην αλλαγή νερού η θερμοκρασία ήταν ίδια με του ενυδρείου. Εξωτερικα σημάδια δεν έχει καθόλου ούτε ειναι πρησμένο, τα μάτια του όντως είναι καλά. Τα μόνα συμπτώματα που βλέπω είναι αυτά που προανέφερα : 1)κάθεται 2) ζορίζεται λίγο στο κολύμπι.

όσο για τις μετρήσεις:
Αμμωνία=0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=25
pH= κοντα στο 8
kΗ= περίπου 15 και κάτι
GH=7-14 <---- εδώ είχα πάντα πρόβλημα

Οι μετρήσεις γινονται με στικάκια οπότε....

Από τροφές ρίχνω tetra Prima (κάτι μπιλάκια είναι) και TetraPlecomin (είναι ταμπλέτες βυθού αλλα την κανω σκόνη και την ρίχνω- την πήρα γιατι έλεγε "with spirulina algae")

Την ηλικία του δεν την ξέρω, μπορεί να μας βοηθήσει ο Georgetax αν θυμάται. Πάντως είναι απο τα πιο μεγάλα ψάρια του ενυδρείου ηλικιακά σίγουρα.

Σήμερα δεν το είδα καθόλου γιατί ακομη δεν άνοιξε το φως, τουλαχιστον δεν υπάρχει κατι στην επιφάνεια του νερού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2009 2:44 pm

Οι μετρήσεις είναι με στικς οπότε θεωρούμε (με μεγάλη επιφύλαξη βέβαια) ότι βρίσκονται σε αποδεκτό range.

Τώρα, θεωρώ πως πρέπει να έχεις απλώς το νου σου για να δεις εξελίξεις.

Αν δεν είναι κάποια πάθηση ίσως να είναι γηρατειά.

Κάτι άλλο...
...είναι ο κυρίαρχος αρσενικός του ενυδρείου, όπως ανεφέρεις ε;
Πόσα συνολικά αρσενικά έχεις; Ρωτώ μήπως με το ανακάτεμα των σαλιγκαριών, προκαλέστηκε κάποια αλλαγή στις ισορροπίες και ο εν λόγω αρσενικός να τρώει "μάπες" απο τους έταιρους αρσενικούς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2009 3:10 pm

Είχα περιγράψει την κατάσταση στο ενυδρείο με τα αρσενικά εδώ http://cich.forumchti.com/forum-f2/topic-t614.htm
αν βοηθάει για να μην τα ξαναγράφω. Τα κοχύλια δεν τα ανακάτεψα, δεν τα άλλαξα θέσεις γιατί νομίζω οτι τους προκαλεί super στρες. Απλά κάποια κουνήθηκαν ελάχιστα και προσπαθησα να τα αφήσω ακριβώς όπως ήταν. Δεν είδα εχθές να τρώει φάπες. Θα τα παρατηρήσω και σήμερα να δω πως πάει και θα ξαναποστάρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2009 3:33 pm

Φυσικά και βοηθάει.
Έχε το νου σου για φάπες ή και μήπως κάποιος άλλος, μέχρι τώρα, 2ος στην ιεραρχία, εκτόπισε τον μεγάλο και γέρο (λέω εγώ τώρα..) αρσενικό γι ακάποιο λόγο.

Παρατηρησε και πες μας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2009 4:37 pm

Έχει κανα μισάωρο-3 τέταρτα που τα παρατηρώ, μολις άνοιξαν τα φώτα και τα τάισα. Όρεξη στο full, ταχύτητες στο κολύμπι του έχει (ποιάνει καλούς χρόνους και στα sprint Very Happy )
Μετά το 15' που ηρέμησαν απο την μάχη του φαγητού, έκατσε πάλι για λιγα δεύτερα και ξανασηκώθηκε. Γενικά έχει ζωντάνια αλλα που και που κάθεται(άγαλμα) και ξανασηκώνεται. Το κολύμπι του πάλι ειναι λιγο περίεργο όπως και χθές. Εξωτερικά ολα δίχνουν ακόμα νορμάλ. Όσο για φάπες όχι μόνο δεν τρώει αλλα δίνει κιολας καμιά. Περίεργη φάση. Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε χασει ψάρια απο γηρατειά τι συμπτώματα παρουσιάζουν, ποιός είναι ο μέσος όρος ζωής τους(νομίζω 8 χρόνια???). Μακάρι αν το χάσω να το χάσω απο γηρατειά. This is life...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2009 5:35 pm

Ανέβασα και ένα βίντεο για να καταλάβετε καλύτερα
http://tinypic.com/player.php?v=mrtv2f&s=5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Beteranos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθηνα

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2009 11:52 pm

Bisonas έγραψε:
Ανέβασα και ένα βίντεο για να καταλάβετε καλύτερα
http://tinypic.com/player.php?v=mrtv2f&s=5


Αν και δεν εχω ασχοληθει με αυτο το ψαρι, απο το βιντεακι δεν μου φαινεται για αρωστο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2009 12:38 am

Aπό οτι φαινεται στην συμπεριφορά του κατι το ενοχλει. Η κολυμβηση του ειναι επίσης περιεργη. Δοκιμασε να του αλλαξεις τροφή. Οι περισσοτεροι που εχουν αυτό το ψάρι ταιζουν με μεγαλη επιτυχια την Dr. Bassleer's Biofish Food M tropic.
Προσοχή θέλει επισης στις αλλαγες νερου οι συνθηκες νερου να παραμενουν σταθερες. Καλύτερα να εχεις μικροτερες τιμες πχ gh και να ειναι σταθερες παρα να εχεις ανεβοκατεβασματα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2009 3:43 am

Παράθεση :
Αν και δεν εχω ασχοληθει με αυτο το ψαρι, απο το βιντεακι δεν μου φαινεται για αρωστο.

Δυστυχώς έξι μήνες που τα έχω τα ψαράκια τετοια συμπεριφορά δεν έχω ξαναδεί, οπότε standar παίζει πρόβλημα.

Παράθεση :
Aπό οτι φαινεται στην συμπεριφορά του κατι το ενοχλει. Η κολυμβηση του ειναι επίσης περιεργη. Δοκιμασε να του αλλαξεις τροφή. Οι περισσοτεροι που εχουν αυτό το ψάρι ταιζουν με μεγαλη επιτυχια την Dr. Bassleer's Biofish Food M tropic.

Θα την ψάξω αν και πολύ φοβάμαι οτι δεν θα τη βρω στα μαγαζιά της Θεσσ.

Παράθεση :
Προσοχή θέλει επισης στις αλλαγες νερου οι συνθηκες νερου να παραμενουν σταθερες. Καλύτερα να εχεις μικροτερες τιμες πχ gh και να ειναι σταθερες παρα να εχεις ανεβοκατεβασματα....

Εδώ είμαι λίγο foul. Επειδή πάντα έπεφταν οι τιμές του νερού, τις ανέβαζα σε κάθε αλλαγή ίσως λίγο απότομα. Θα το κοιτάξω πάντως αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατι θα έπρεπε να επηρεαστουν και τα άλλα ψαρια λογικα.

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας. Θα δω την εξέλιξη και θα σας ενημερώνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2009 4:06 am

Τα ψαρια που θα βγαλουν προβλημα απο προβληματικες συνθηκες ειναι τα πιο αδυναμα. Προβλημα στο συνολο των ψαριων απο τη μια στιγμη στην αλλη παρουσιαζεται σε περιπτωεις δηλητηριασεων ή τραγικη μεταβολη παραμετρων (π.χ. ph crash). Οποτε αν αυτο που κανεις ειναι να προσθετεις νερο βρυσης και να ανεβαζεις τις σκληροτητες μεσα στο ενυδρειο ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις γιατι υποβαλεις τα ψαρια σε ενα σκαμπανευασμα. Θα ηταν καλυτερο να ριξεις τις τιμες του νερου και να ανεβουν σταδιακα απο το να τις ανεβασεις ξανα αμεσα. Κι αυτο γιατι ουσιαστικα τρωνε δυο σοκ. Ενα στο κατεβασμα ενα στο ανεβασμα των τιμων. Οπως και να εχει ειναι πανευκολο να φτιαχνεις το νερο σου πριν κανεις την αλλαγη οποτε δεν υπαρχει λογος να ζοριζεις τα ψαρια. Σε ενα δοχειο ανεβαζεις τις τιμες του νερου προσθετοντας τα καταλληλα αλατια (υπαρχουν καποια θεματα που μπορεις να διαβασεις σχετικα) και να κανεις την αλλαγη νερου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
saxo_29
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
saxo_29


Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ηλικία : 54
Τόπος : ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2009 10:06 am

Φιλε μου καλημερα.Δεν ειμαι γνωστης του συγκεκριμενου ειδος ψαριου, αλλα ισως αυτο σε βοηθησειΠριν ταισεις τα ψαρακια σου, βαλε μια δυο σκελιδες σκορδο στο βλενδερ μεχρι να γινουν πολτος ( αλλιως με εναν τριφτη). και μουλιασε την τροφη τους εκει μεσα.Ανακατεψε την τροφη πολυ καλα με τον σκορδο και μετα ταισε τα με αυτο το μιγμα. Ταισε μ'αυτο τον τροπο μερικες μερες, μεχρι να δεις οτι εχει συνελθει το ψαρακι σου.Να ξερεις οτι ο σκορδος ειναι φυσικη "αντιβιοση" στα ψαρια.Το μονο που δεν θα βοηθησει ειναι εαν ειναι ετσι λογο ηλικιας.Ευχομαι περαστικαΚωστας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jonny
Μέλος
Μέλος
jonny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ηλικία : 48
Τόπος : Αγ.Ανάργυροι-Αθήνα

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2009 12:47 pm

Πάρε και υγρά τεστ και κάνε μετρήσεις, μέτρα και φωσφορικά (μάλλον θα είναι πολύ υψηλά) και βάλε κάποια υλικά για μείωση των τιμών ή κάνε αλλαγές μεγάλες με προετοιμασμένο νερό από πριν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2009 3:32 pm

Καλησπέρα παιδιά. Η προετοιμασία γινεται πάντα σε ξεχωριστό δοχείο με τα αλατια, αντιχλωρια κτλ. Επειτα αφήνω το νερό με ένα κυκλοφορητή με υαλοβάμβακα να μεζέψει λίγο τις σκόνες και γενικα να ανακατευθεί το νερό για 2 ωρες περίπου. και μετά κάνω την αλλαγή.

Το κολπάκι με το σκόρδο του φίλου saxo_29 πρώτη φορά το ακούω. Ισχύει όντως?? Θα ήθελα κι άλλες γνώμες πάνω σ'αυτο.

Ανεβασμένα φωσφορικά τι δημιουργούν στο ενυδρείουν?? Θα το κοιτάξω και αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jonny
Μέλος
Μέλος
jonny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ηλικία : 48
Τόπος : Αγ.Ανάργυροι-Αθήνα

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2009 6:01 pm

Το κολπάκι με το σκόρδο ισχύει αλλά μην περιμένεις και θαύματα, στην ουσία είναι ενισχυτικό γεύσης ενώ κάνει μιας πολύ ελαφριάς μορφή αποπαρασίτωση του εντέρου.

Τα φωσφορικά έρχονται στο ενυδρείο μας με τις τροφές(αυτό ισχύει κυρίως για τις κατεψυγμένες)και με το νερό της βρύσης, δεσμεύουν τη σκληρότητα του νερού και προκαλούν το φαινόμενο του ευτροφισμού στα φυτά (στην περίπτωση σου στην άλγη) και στα βακτηρίδια που δημιουργούνται στο νερό, με αποτέλεσμα να καταναλώνουν περισσότερο οξυγόνο οπότε μειώνεται η ποσότητα οξυγόνου στο νερό, με όποιο αρνητικό αποτέλεσμα φέρει αυτό στα ψάρια του συστήματος μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2009 11:34 pm

Η δοκιμή με το σκόρδο, όντως έχει κάποια αποτελέσματα και δεν χάνεις τίποτα να το κάνεις.

Όσον αφορά τα φωσφορικά, προφανώς θα τα έχεις λίγο αναεβασμένα αν έχεις τόση πολλή άλγη αλλά σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη της παίζει και ο φωτισμός.
Αν είναι πολύ δυνατός και με ακατάλληλες λάμπες, αρκεί για να δημιουργηθεί η άλγη.

Αυτό με το οξυγόνο που ανάφερει ο jonny είναι όντως ένας παράγοντας αλλά θεωρώ ότι με καλή ανατάραξη της επιφάνειας (οπότε και καλή οξυγόνωση) δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εξ'αλλου σε "σκληρά" ενυδρεία με λίγα ή καθόλου φυτά (κυρίως τα αφρικάνικα δηλαδή), η μπόλικη ανατάραξη είναι κάτι καλό μιας και εκτός των άλλων απελευθερώνεται μεγαλύτερη ποσότητα CO2 και προστίθεται περισσότερη ποσότητα οξυγόνου, κάτι που συντελεί στο ανέβασμα του pH και των σκληροτήτων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΚυρ Φεβ 22, 2009 8:53 pm

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα η κατάσταση είναι ακόμα η ίδια - ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη. Ακόμα δεν έχω βρεί τι έχει το ψάρι. Αυτό που ακόμα υποψιάζομαι είναι το στρεσάρισμα απο το καθάρισμα που είχα κάνει στην άλγη. Τα φωσφορικά που μου είπατε μάλλον είναι η αιτία που δεν μπορώ να κρατήσω σταθερές τις τιμές του νερού και ευθύνονται μάλλον και για την άλγη όπως λέει ο Jonny μαζί με την αρκετή ποσότητα τροφής που έριχνα τόσο καιρό (λόγο των μωρών). Η οξυγόνωση είναι ικανοποιητική αφού πάντα εχω αρκετή ανατάραξη. Θα ξεκινήσω απο σήμερα να ταίζω λιγότερο και θα κάνω 3 αλλαγές την βδομάδα, τις 2 απο 10 λίτρα και τη μία 20 λίτρα για να για να ρίξω τα φωσφορικά (θυμίζω το ενυδρείο ειναι 96 λίτρα). Δυστυχώς δεν έχω μετρήσεις για φωσφορικά για να δω τι παίζει. Επιπλέον θα αυξήσω λίγο τη βιολογία στο φίλτρο μου γιατί τώρα είναι λίγη, και με το καιρό θα πάω για αλλαγή φίλτρου. Αυτό που έχω τώρα κανει τη δουλειά του αλλα είναι λίγο ελεινό.
Κάπου διάβασα για μια αναλογία φωσφορικά/νιτρικά, παίζει ρόλο?? και αν ναι ποια πρεπει να έιναι???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2009 4:49 pm

Πέρασε ένας μήνας και κάτι από τότε που άνοιξα το θέμα. Τελικά το ψάρι δεν πρέπει να έχει κάποια ασθένεια. Ζει ακόμα ο γερομπισμπίκης. Φαίνεται κουρασμένος από την πολυτάραχη ζωή που έκανε Razz . Πλέον έχει χάσει την κυριαρχία του στα θηλυκα και τρώει και καμια ψιλή απο τους επίδοξους εραστές Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθηνα

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2009 6:34 pm

ετσι ειναι η παλιοζωη...Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bisonas
Μέλος
Μέλος
Bisonas


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΠεμ Μάης 21, 2009 11:04 pm

Καλησπέρα τρελο-αφρικάνοι. Μετα απο τρεις μηνες που ανοιξα το θέμα αυτό ο γερόλυκος μας άφησε και πήγε στον ψαροπαράδεισο. Τις τελευταίες μέρες ήταν όλο ξάπλα, γυρνούσε πλάι αλλα προσπαθούσε να μένει όρθιος παντα, κολυμπούσε μόνο για 20 δευτερόλεπτα όταν τάιζα και πάλευε να ανεβει ψηλά μπας και τσιμπίσει τπτ και μετά πάρ'τον κάτω απ τη ταλαιπώρια. Πέθανε με ψηλά το κεφάλι. Τωρα η αναλογία θυληκών αρσενικών ειναι καλύτερη και τη θέση του γερομπισμπίκη πήρε ένα μωρακι το οποίο ειναι το μοναδικό που εχει επιβιωσει (απο τις τόσες γέννες που είχα) και έχει μεγαλώσει αρκετά.
Τώρα τελευταία παρατήρησα οτι μου γέννησαν και μεσα στις πέτρες χωρις κοχύλια. Αυτο δεν το περίμενα Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

multi μαλλον σβήνει :( Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multi μαλλον σβήνει :(   multi μαλλον σβήνει :( Icon_minitimeΣαβ Μάης 23, 2009 11:04 am

Έζησε καλή ζωή, έγινε μπαμπάς και ήρθε η ώρα να αφήσει την αποικία σε νεότερους... R.I.P.

Όσον αφορά τις γέννες στις πέτρες, είναι κάτι όχι και τόσο απίθανο. Σε περίπτωση που δεν επαρκούν τα κέλυφη και βρεθεί κάποιος χώρος ανάμεσα στις πέτρες ήσυχος και όχι επικίνδυνος απο άλλους θηρευτές.

Επίσης υπάρχει η περίπτωση, κάποια ψάρια να γεννήθηκαν σε κέλυφος και κατόπιν να μεταπηδήσαν σε κάποιο σύμπλεγμα πετρών για φωλιά/προστασία.

Προσωπικά μου έχουν τύχει καί τα 2. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
multi μαλλον σβήνει :(
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» multi
» sos multi

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Ασθένειες-
Μετάβαση σε: