ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?

Πήγαινε κάτω 
+4
Stelios_Rjk
steady
chris7
sifo
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sifo
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 54

Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?   Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Icon_minitimeΔευ Φεβ 02, 2009 10:56 pm

Καλημερα παιδια.. στηνω ενα 350 λτ με malawi.
Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? ειναι αυτη στο παρακατω λινκ
http://www.votsalo.net/productDetailsGR.asp?id=108
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://iosif-foto.blogspot.com/
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?   Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Icon_minitimeΔευ Φεβ 02, 2009 10:59 pm

βεβαιως κ κανει φιλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
sifo
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 54

Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?   Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Icon_minitimeΔευ Φεβ 02, 2009 11:32 pm

chris7 έγραψε:
βεβαιως κ κανει φιλε μου!

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://iosif-foto.blogspot.com/
steady
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?   Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Icon_minitimeΤρι Φεβ 03, 2009 12:09 am

εχει 3 κοκομετριες ο ερμης εγω θα λεγα να μην προτιμισεις την πολυ πολυ λεπτη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?   Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Icon_minitimeΤρι Φεβ 03, 2009 1:11 am

Απο τον Ερμη εχω κι εγω αμμο χαλαζιακη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?   Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Icon_minitimeΤρι Φεβ 03, 2009 11:00 am

Επίσης θα είναι προτιμότερο να την ανακατέψεις με κάποια προσότητα ψιλού νεκρού αραγωνίτη (ίδιας κοκκομετρίας) προκειμένου να σου "κρατά" το pH και τις σκληρότητες στα υψηλά-επιθυμητά επίπεδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?   Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Icon_minitimeΤρι Φεβ 03, 2009 4:33 pm

γνωριζει κανεις την κοκομετρια που λετε; τις 3 κατηγοριες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?   Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Icon_minitimeΤρι Φεβ 03, 2009 7:46 pm

η πολυ πολυ λεπτη ειναι σαν σκονη σχεδον..εγω θα προτεινα την μεσαια ή την πιο χοντρη απο τις 3..
βεβαια οταν θα πας απο κοντα θα της δεις κιολας γιατι επανω στο γραφειο εχουν και δειγματα για να την δεις πρωτα.. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?   Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Icon_minitimeΤρι Φεβ 03, 2009 10:11 pm

εγω παντως πηρα απο ενυδρειακο καταστημα αμμο που φερνει σαν χρωμα πολυ με τον αραγωνιτη και διαλεξα την πιο μικρη κοκομετρια, σχεδον πουδρα, ελεγε 0,8χιλ
η λογικη σε αυτο βασιζεται στο οτι παντα τα πιο ογκωδη υλικα ειναι στην πανω μερια
οποτε πηρα λεπτοκοκη αμμο με εναν αραγωνιτη που ειναι πιο χονδροκοκος, για να βρισκεται στην επανω μερια παντα ο αραγωνιτης και οχι η αμμος

δεν ξερω εαν ειναι λαθος το σκεπτικο, το αναφερω για να γινει κουβεντα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
harilaos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?   Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Icon_minitimeΔευ Φεβ 09, 2009 10:13 pm

Moutralewn έγραψε:
Επίσης θα είναι προτιμότερο να την ανακατέψεις με κάποια προσότητα ψιλού νεκρού αραγωνίτη (ίδιας κοκκομετρίας) προκειμένου να σου "κρατά" το pH και τις σκληρότητες στα υψηλά-επιθυμητά επίπεδα.

Εγώ πάλι θα έλεγα να μην το κάνει αυτό.. ώστε αν αποφασίσει ποτέ να το γυρίσει σε δισκοενυδρείο ας πούμε.. να μπορεί να κρατήσει την άμμο αυτούσια.
Για να κρατήσεις το pH ψηλά βάλε σπασμένο κοράλλι στο φίλτρο.. ή εναλλακτικά diy buffers ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?   Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ? Icon_minitimeΔευ Φεβ 09, 2009 11:08 pm

harilaos έγραψε:
Εγώ πάλι θα έλεγα να μην το κάνει αυτό.. ώστε αν αποφασίσει ποτέ να το γυρίσει σε δισκοενυδρείο ας πούμε.. να μπορεί να κρατήσει την άμμο αυτούσια.
Για να κρατήσεις το pH ψηλά βάλε σπασμένο κοράλλι στο φίλτρο.. ή εναλλακτικά diy buffers ??

Ουυυ ρε, που θα βάλει δίσκους!!! lol! lol! lol!

Σοβαρά τώρα....πιστέυω ότι το κόστος είναι μικρό για να κρατήσεις την άμμο σε μελλοντικό βιοτοπικό Ν. Αμερικής.

Πιο πολλά θα του προσφέρει το να βάλει αραγωνίτη και να έχει τις τιμές που θέλει χωρίς προσθήκες (που είναι και πιο "επικίνδυνες") παρά να μπλέξει με σπασμένα κοράλλια, buffers κλπ με απώτερο σκόπο μήπως και κάνει κάτι "μαλακότερο" αργότερα.

Ούτως ή άλλως τα επιπλέον λ7 που θα χρειαστεί για να αγοράσει νέα άμμο, θα τα ξοδέψει και με το παραπάνω για τα υλικά που χρειάζονται για buffer και για νεκρά κοράλλια + τον κόπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Άμμος Χαλαζιακή Λευκή ..κανει για malawi ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» (Malawi) 180L malawi mbuna

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: