ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)   Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Icon_minitimeΚυρ Ιαν 25, 2009 6:48 pm

Βασισμένος στο ακόλουθο άρθρο θα αναφέρω τα συμπεράσματα που βγήκαν μετά από την εφαρμογή των όσων αναφέρει ο συγγραφέας.

http://www.cichlid-forum.com/articles/buffer_recipe.php

Ο σκοπός είναι να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα και ο τρόπος με τον οποίο μπορούμε να σκληρύνουμε το νερό μας για να γίνει κατάλληλο για διατήρηση ειδών που θέλουν σκληρό νερό.

Το άρθρο αναφέρει ότι για κάθε 19λίτρα νερού προσθέτουμε τα ακόλουθα αλάτια:
1 κουταλιά της σούπας θειική μαγνησία (epsom salt). (απο φαρμακείο)
1 κουταλάκι του γλυκού σόδα. (κλασσική από super market)
1 κουταλάκι του γλυκού αλάτι για θαλασσινό ενυδρείο ή απλό ενυδρειακής χρήσης

Εγώ μεχρι τώρα έκανα πιο αραιό το μείγμα για την αλλαγή. Έριχνα 2 κουταλίες της σούπας epsom salt και μια κοφτη της σούπας σόδα στα 60λίτρα. Άλλο αλάτι δεν έριχνα και απο αρχικές τιμές νερού βρύσης

Gh 12, Kh 9, Ph 7,4, TDS 215

μέσα στο ενυδρείο με κοραλλίτη στο φίλτρο και ασβεστολιθικές πέτρες έχω τιμές

Gh 28, Kh 16, Ph 8,2, TDS γυρω στο 600.


Χθες έκανα πείραμα να δω τι κάνει το θαλασσινό αλάτι.
Σε ένα κουβά έβαλα 9,5 λίτρα και έβαλα τις ποσότητες που αντιστοιχούν σε αυτά (τις μισές δλδ).
Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι χρειάζονται μικρότερες ποσότητες.

Νερό βρύσης...........Gh 12, Kh 9, Ph 7,4, TDS 215
Νερό με τα αλάτια....Gh 39, Kh 22, Ph 8, TDS 1100

Εδώ να πω πως λειτουργεί κάθε συστατικό. Η σόδα ανεβάζει την ανθρακική σκληρότητα (Kh) και το ph.
To epsom salt και το θαλασσινο αλάτι ανεβάζουν την γενική σκληρότητα (Gh). Επίσης το αλάτι για θαλασσινό είναι καλύτερη επιλογή γιατί περιλαμβάνει πάρα πολλά στοιχεία που είναι χρήσιμα για τα ψάρια.

Συμπερασματικά πρέπει να συνεχίσω τους πειραματισμούς για να βρω τις ενδεδειγμένες ποσότητες που πρέπει να προσθέτω στο νερό μου γιατί οι σκληρότητες ανέβηκαν πολύ και δεν θα είναι κατάλληλο το νερό για τα ψάρια με αυτές τις παραμέτρους. Για τη λίμνη malawi οι τιμές του νερού θα πρέπει να είναι ph ~8,3 gh 15-25 και Kh πάνω από 10 (έως 18 θα έλεγα είναι καλά). Η κύρια παράμετρος όμως είναι το Gh και ύστερα το ph. To Kh δεν απασχολεί τόσο αλλά θα πρέπει να έχει κι αυτό μια τιμή γιατί όσο πιο ψηλά (πάντα μέσα σε κάποια όρια) είναι τόσο πιο αμετάβλητη μένει η τιμή του ph.

Επίσης πρόβλημα δημιουργούν οι απότομες μεταβολές στα ψάρια οπότε προσοχή στην εφαρμογή των όσων λέω, μην επιχειρήσει δηλαδή κανείς αν έχει τα ψάρια του σε νερό βρύσης να αλλάξει τις παραμέτρους με τη μία στις επιθυμητές γιατί τα ψάρια σίγουρα θα εμφανίσουν προβλήματα. Θέλει πολύ σταδιακά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
steady
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)   Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Icon_minitimeΚυρ Ιαν 25, 2009 8:38 pm

στελιο το epsom ειναι παντου 100% καθαρο?μηπως αλλαζουνε οι καθαροτητες οποτε δεν ειναι ευκολο να γινει μπουσουλας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)   Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Icon_minitimeΚυρ Ιαν 25, 2009 8:42 pm

Επιτελους ανθρωπινες τιμες.

Με μια κοφτη κουταλια σοδα και μια οχι πολυ γεματη θαλασσινο αλατι στα δεκα λιτρα πηρα:

Gh 23
Kh 21
ph 8
TDS 1360

Για το TDS δεν ειμαι σιγουρος μηπως ειναι πολυ. Το θαλασσινο αλατι περιεχει αρκετο epsom salt και τιναζει την Gh. To Kh δεν το πειραζει οπως και το ph. Εριξα πρωτα το θαλασσινο και ειδα ανεβασμενο το Gh και Kh, Ph κατω. Μετα την προσθηκη της σοδας ανεβηκαν και τα αλλα δυο (ph,Kh).

Οποτε μαλλον θα συνεχισω μονο με θαλασσινο και σοδα!



υ.γ. Στο φαρμακειο που σου ειπα εχει 100% καθαρο, αλλα μαλλον μετα απο αυτο το ποστ δεν θα το χρειαστεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
steady
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)   Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Icon_minitimeΚυρ Ιαν 25, 2009 9:02 pm

δεν ξερω τι παιζει γενικα με τα θαλασσινα αλατια αλλα αν ανεβαζεις το gh μονο με reef salt λογικα θα χεις μεγαλο tds γιατι το reef salt εχει ενα σορο πραγματα μεσα ενω με το epsom το tds θα ειναι αρκετα ποιο χαμηλο πιστευω

αν το χρησιμοποιεις αποκλειστικα δεν ξερω με την ανεβασμενη αλατοτητα αν εχουν προβλημα τα ψαρια(ισως η ποσοτητα που θελουμε εμεις για να ανεβει το gh βεβαια να πειραζει την αλατοτητα ελαχιστα-δεν το ξερω αυτο κανας θαλασσινος να μας πει)

το αλλο παλι που σκεφτομουνα ειναι οτι το αλατι μενει μεσα οποτε τι γινεται με την εξατμιση?σταδιακα ισως ανεβει πολυ η αλατοτητα ιδιαιτερα τους καλοκαιρινους μηνες αλλιως θα πρεπει να υπολογιζεις να μην βαζεις αλατι για την ποσοτητα που εξατμιστηκε που το βλεπω παιδεμα

ακομα το θαλασσινο αλατι ειναι αρκετα ποιο ακριβο απο το epsom salt ρε συ σε τιμες ελλαδας και εκτος των extra ιχνοστοιχιων που εχει(τα οποια αμα κανεις αλλαγη εβδομαδιαια με νερακι βρυσης που ειναι full αποδαυτα ειναι ισως και υπερβολη) δεν εχω βρει να υπερισχυει σε κατι αλλο


θελω να πω γιατι μπλεχτηκες μειωσε απλα την ποσοτητα epsom απο τις 2 κουταλιες να μην φτανει 28 το gh και απο κει και περα το reef salt δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απαραιτητο(αποσα εχω καταλαβει μεχρι τωρα δλδ)ιχνοστοιχεια αν θες περνεις και αυτα που ριχνουνε στα νερα της οσμοσης οι δισκαδες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)   Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Icon_minitimeΚυρ Ιαν 25, 2009 9:25 pm

Εμενα δεν μου φαινεται κακη ή αντιοικονομικη η λυση του αλατιου reef. Θα κοιταξω μονο να πετυχω μια αναλογια reef-epsom για να μην ανεβαινει τοσο πολυ το TDS και η gh. Το reef το θελω για να μπαινουν να ιχνοστοιχεια στο ενυδρειο. Με την εξατμιση που λες εγω συμπληρωνω νερο βρυσης και με μια μετρηση του TDS εχω μια εικονα για το αν χρειαζεται να κανω καποια κινηση για να βελτιωσω το νερο αν παει να παρασκληρυνει. Το αλατι για reef δεν ειναι ακριβο αν το φερεις απ'εξω και ποσοτητες που χρησιμοποιουνται για τετοια δουλεια ειναι παρα πολυ μικρες. Δλδ τωρα πηρα 4kg reff salt με 12 ευρω το οποιο πιστευω θα μου κρατησει για παντα ουσιαστικα.

Θεμα αλατοτητας δεν νομιζω να παιζει, μιλαμε για 3 παρα κουταλιες του γλυκου στα 60 λιτρα. Οι θαλασσινοι ριχνουν τα 4 κιλα στα 120 λιτρα.

Το μονο θεμα για εμενα ειναι οτι πραγματικα τιναζει τις τιμες στα υψη για αυτο και θα κοιταξω να ριχνω πιο πολυ epsom και λιγο reef salt μονο για τα ιχνοστοιχεια.




Σχετικα με το TDS που συνανταει κανεις στη λιμνη malawi ας μας πει καποιος το ενδεδειγμενο αν ξερει γιατι δεν βρηκα πουθενα πληροφοριες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
steady
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)   Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Icon_minitimeΚυρ Ιαν 25, 2009 9:56 pm

απλα θα μπορουσες να παρεις καποιο σκευασμα με ιχνοστοιχεια μονο σε συνδιασμο με epsom και σοδα για να μην κανει το μπλεξιμο που συζηταμε τωρα υπερβολικες τιμες tds κτλ

αφρικανες εχουμε να μην μετραμε και tds lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)   Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Icon_minitimeΚυρ Ιαν 25, 2009 10:16 pm

Χεχεχε οκ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)   Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Icon_minitimeΔευ Ιαν 26, 2009 12:05 pm

steady έγραψε:

το αλλο παλι που σκεφτομουνα ειναι οτι το αλατι μενει μεσα οποτε τι γινεται με την εξατμιση?σταδιακα ισως ανεβει πολυ η αλατοτητα ιδιαιτερα τους καλοκαιρινους μηνες αλλιως θα πρεπει να υπολογιζεις να μην βαζεις αλατι για την ποσοτητα που εξατμιστηκε που το βλεπω παιδεμα

scratch όταν έχεις εξάτμιση σε μεγάλο βαθμό (π.χ. open top) ίσως θα πρέπει να συμπληρώνεις το νερό που εξατμήστικε πριν κάνεις αλλαγή.

Τι μάρκα αλάτι χρησιμοποιείτε (εγώ instant ocean)? Όταν κάνω το διάλυμα (με ζεστό νερό περίπου 40 βαθμούς) μένει πάντα στο πάτο του ποτηριού λίγο από το αλάτι. Αν το αφήσω να «μουλιάσει» μετά από λίγη ώρα αντί να διαλυθεί ευκολότερα δημιουργείται ένα είδος ίζημα από τα «αλάτια»… εσείς πως καταφέρνετε να διαλυθεί πλήρως το μίγμα?

Εκεί που νομίζω ότι σας έφτασα, μου πετάτε κάτι λεξούλες και ψάχνομαι... confused Λίγα λόγια για τα TDS, τι είναι, πως τα μετράμε....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
steady
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)   Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Icon_minitimeΔευ Ιαν 26, 2009 2:35 pm

Παράθεση :
όταν έχεις εξάτμιση σε μεγάλο βαθμό (π.χ. open top) ίσως θα πρέπει να συμπληρώνεις το νερό που εξατμήστικε πριν κάνεις αλλαγή.

ναι αλλα γιατι να το κανεις αυτο αφου μπορεις να αυξησεις το gh με το epsom χωρις τετοιες ιστοριες?αυτο θλεω να πω για θεμα ευκολιας

ισως ριχνεις πολλα αλατια και δεν γινεται να διαλυθουν στην ποσοτητα νερου που προσπαθεις δοκιμασε με περισσοτερο νερο,σε νερο μπορεις να διαλυσεις μια συγκεκριμενη ποσοτητα απο καθε υλικο απο κει και περα δεν διαλυεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)   Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Icon_minitimeΔευ Ιαν 26, 2009 3:05 pm

Εγω απο reef salt εχω τις Aqua medic. Σε νερο ~25C σε ποτηρι βαζω την κουταλια και ανακατευω με το μιξερακι του φραπε. Αν μεινει ιζημα αδειαζω το περισσοτερο νερο, προσθετω φρεσκο και το ξαναχτυπαω.

Το TDS ειναι η συνολικη ποσοτητα διαλυμενων στερεων στο νερο. Εχω ενα ηλεκτρονικο οργανο που το μετραει, το πηρα απο μια εισαγωγη κινεζικων προϊοντων (φθηνα, 15ευρω).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
steady
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)   Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer) Icon_minitimeΔευ Ιαν 26, 2009 3:46 pm

το χρησιμοποιουν συνηθως αυτοι που εχουν οσμοση για να δουν ποσο καθαρο νερο βγαζει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τροποποιηση παραμετρων νερου για αφρικανες. (diy buffer)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Seachem Malawi/Victoria Buffer

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Φτιάχτο μόνο σου-
Μετάβαση σε: