ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Tropheus ikola

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Tropheus ikola Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Tropheus ikola   Tropheus ikola Icon_minitimeΠαρ Απρ 25, 2008 12:32 pm

Αυτο το θέμα ανοίγεται για να εμπλουτίσουμε τη γνώσεις μας για το συγκεκριμένο είδος και τους τρόπους διατήρησεις του.
Οποιος έχει εμπειρίες ας της διατυπώσει για να βοηθηθούν μελλοντικά χομπιστες που θα θέλουν να το κρατήσουν...


Tropheus ikola
Tropheus ikola IMG_4265

Ο Tropheus ikola είναι ενδημικό της λίμνης Tanganyika.
Μεγεθος:12-14 cm
Σεξουαλικός διαχωρισμός:Ο αρσενικος ειναι λιγο πιο μεγαλος
Ph range:8-9, Gh range:10 - 20, Kh range:12 - 20, θερμοκρασία: 22 - 28οC
Τροφη:φυτικη και μονο
Διαρκεια ζωης:10 χρονια.
Βιότοπος πέτρα.
Φιλτρανση 4-5 φορες τον ογκο του νερου.

Περιμενουμε της εμπειριες σας...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Z.X στις Τρι Απρ 29, 2008 2:11 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
waterpolo
Μέλος
Μέλος
waterpolo


Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 47
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Tropheus ikola Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tropheus ikola   Tropheus ikola Icon_minitimeΣαβ Απρ 26, 2008 1:38 am

θα ξεκινησω εγω, νεος στο συγκεκριμενο ψαρι ( εριξα απιστευτο διαβασμα ), αρκετα εμπειρος στο συγκεκριμενο χομπυ.....


Ξεκινημα:
- Το συγκεκριμενο ψαρι λογω της επιθετικοτητας του θα πρεπει να το εχουμε σε μεγαλες ομαδες, τουλαχιστον 14-15 ψαρια, σε ενυδρειο οχι μικροτερο των 300 λιτρων. Το ιδανικο ειναι να αγορασουμε νεαρα ψαρια κ να τα βαλουμε ολα μαζι στο ενυδρειο μας ( κατι που εκανα εγω). Ετσι θα πετυχουμε καλυτερη προσαρμογη των ψαριων κ λιγοτερες μαχες. Εννοειται πως θα πρεπει να εχουμε πολλες κρυψωνες στο ενυδρειο μας. Ξεχασα να επισημανω το γεγονος οτι στο ενυδρειο δεν πρεπει εχουμε αλλο ειδος κιχλιδας......

Tropheus ikola 21-1

Περιποιηση:

- Οπως ολες οι κιχλιδες, ετσι κ το tropheus ikola ειναι "βρωμικο" ψαρι κ λογω του οτι εχουμε μεγαλο αριθμο ψαριων ,χρειαζομαστε πολυ καλο φιλτραρισμα κ εβδομαδιαιες αλλαγες νερου. Προσωπικα εχω εσωτερικο κ εξωτερικο φιλτρο ( μηχανικο-βιολογικο) , κανω αλλαγες 50λιτρα εβδομαδιαιος, ετσι ωστε να εχω τις καλυτερες δυνατες συνθηκες νερου για τα ψαρακια μου, ειναι πολυ σημαντικο να εχουμε καλες συνθηκες νερου, μεγαλη προσοχη σ' αυτο κ φυσικα ανα τακτα διαστηματα μετρησεις του νερου μας για να ξερουμε τις μετρησεις του νερου. Αποδεκτες τιμες νερου
PH: εως 9
ΚΗ:10-18
GH:>10
C: 25-27

Τροφη:
H βαση της τροφης τους πρεπει να ειναι spirulina. Εχω διαβασει πως καποιοι χομπυστες ταιζουν τα ikola με αρακα κ μαρουλι κτλ. Δεν ξερω κατα ποσο κανει καλο ή οχι , εγω δεν το κανω αυτο. Εχω αυτοματη ταιστρα ταιζω 2 φορες την ημερα , η τροφη καταναλωνεται σε δευτερολεπτα. Επισης παρατηρησα οτι τσιμπολογανε συνεχεια την αλγη που εχει δημιουργηθει μεσα στο ενυδρειο, οποτε ειμαστε ενταξει απο την αποψη της ποσοτητας τροφης. Δε νομιζω οτι χρειαζεται παραπανω απο 2 φορες την ημερα ταισμα. Οποιος ενδιαφερεται να μαθει , χρησιμοποιοω τις Super Spirulina tropical κ Tetra Pro Vegetable.

Γενικα:

Tropheus ikola ειναι καταπληκτικα ψαρια, εχουν απιστευτο χαρακτηρα, συνεχης κινηση μεσα στο ενυδρειο. Ειμαι ενθουσασμενος με την επιλογη μου κ δε σας κρυβω οτι σκεφτομαι να κανω κ αλλο ενυδρειο με Tropheus. Οσοι απο εσας σκεφτεστε να αποκτησετε, να το κανετε κ θα με θυμηθητε......

Tropheus ikola Img42791filteredza4
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Tropheus ikola
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Tropheus Ikola
» Tropheus ikola for sale

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: