ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 malawi bloat

Πήγαινε κάτω 
+2
Stelios_Rjk
Charged
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Charged
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤρι Ιαν 20, 2009 5:42 pm

xerete pedia.

molis simmera diapistosa oti to Blue Dolphin mou (C.moorii) einai arrosto.Den troei,den dixnei kammia diathesi gia kolympi,apla kinei ta mprostina pterygia tou.to exo agorasei to perasmeno savvato kai katalathos mou eixe pesei ston neroxyti.den ixe simadia omos apo xtipima.apo ekeini tin mera kai kathe mera rixno sto enydreio mou fishtamin tis sera kai ola ta ipoloipa mou psaria fenete na exoun veltiothei,mono afto paei apo to kako sto xirotero.

nomizo oti prokeite gia malawi bloat.

PS:i trofi pou tous vazo ine tropical
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤρι Ιαν 20, 2009 6:26 pm

Για δες εδω να το σιγουρεψεις οτι εχει malawi bloat http://www.cichlid-forum.com/articles/malawi_bloat.php
Και ανεβασε φωτο να δουμε το ψαρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Charged
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤρι Ιαν 20, 2009 7:31 pm

file stelio efxaristo gia tin amesi antapokrisi sou.

To sigkekrimeno arthro to exo diavasei giafto tino pros malawi bloat.foto gia to psari distixos den exo.To exo apomonosei se mikro enydreio pros to paron.Fenete na exei paralysei to miso kai den exei kammia diathesi gia fai.Einai arketa zontano pantos.
to sigkekrimeno site protinei to farmako Clout.Iparxei kati paromoio giafti tin astheneia?
Ine metadotiki?ola ta ipoloipa psaria fenonte se arketa kali katastasi.

i trofi ine Tropical cichlid gran
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤρι Ιαν 20, 2009 8:20 pm

Αυτην την τροφη πρεπει να λες ε? http://www.aquaristic.net/tropical-cichlid-gran.html?lang=1
Καλυτερα να ταϊζεις κατι με βαση την σπιρουλινα.

Τωρα για αυτο που λες σα να εχει παραλυσει μηπως ειναι απο την πτωση? Γιατι δεν νομιζω το malawi bloat οτι παραλυει τα ψαρια.
Αλλοι λενε οτι ειναι κολλητικο αλλοι οχι. Καλυτερα να θεωρεις οτι ειναι για να γλυτωνεις απο τα χειροτερα στην περιπτωση που οντως ειναι.

Μπορεις να το αντιμετοπισεις αρχικα με epsom salt το οποιο το φερνουν τα φαρμακεια ως θειικη μανγησια απο τον Ρουμπουλακη (προμηθευτης εδω στην Αθηνα) δεν εχω βρει ακομα ομως τι συγκεντωση πρεπει να βαλεις και για ποσο καιρο. Αν δεν δεις αποτελεσματα μπορεις να συνεχισεις με Flagyl. Το ζητας ακριβως ετσι και η δραστικη ουσια ειναι η metronidazole. Το εχουν κι αυτο στα φαρμακεια. Για αυτα τις δυο θεραπευτικες αγωγες γραφει το αρθρο που εβαλα πιο πανω κατι γραφει..

Ψαξε για την συγκεντρωση του epsom salt γιατι τωρα δεν προλαβαινω... Το βραδυ θα μπω να το κοιταξω πιο αναλυτικα.


ΠΡΟΣΟΧΗ πρεπει να σιγουρευτεις οτι το ψαρι πασχει απο malawi bloat γιατι αλλιως επιβαρυνεις την κατασταση του χωρις λογο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤρι Ιαν 20, 2009 8:29 pm

Charged έγραψε:
file stelio efxaristo gia tin amesi antapokrisi sou.

To sigkekrimeno arthro to exo diavasei giafto tino pros malawi bloat.foto gia to psari distixos den exo.To exo apomonosei se mikro enydreio pros to paron.Fenete na exei paralysei to miso kai den exei kammia diathesi gia fai.Einai arketa zontano pantos.
to sigkekrimeno site protinei to farmako Clout.Iparxei kati paromoio giafti tin astheneia?
Ine metadotiki?ola ta ipoloipa psaria fenonte se arketa kali katastasi.

i trofi ine Tropical cichlid gran
Και γραφε σε παρακαλω στα ελληνικα γιατι θα στραβωθουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤρι Ιαν 20, 2009 9:43 pm

στην βιβλιογραφια συνανταται και σαν Omnivorous αλλα κυριως σαν Carnivore..δλδ τρεφεται και με φυτικες αλλα κυριως με πρωτεϊνουχες τροφες..

μια καλη φωτο θα βοηθουσε πολυ.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤρι Ιαν 20, 2009 9:50 pm

επισης θα ηταν καλο να μας πεις ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου..ποσα λιτρα ειναι..?
συγκατοικοι?αν το εχεις απο το Σαββατο αποκλειτεται να επαθε bloat σε τοσες μερες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤρι Ιαν 20, 2009 10:18 pm

Φίλε μου δεν ξέρω κατα πόσον το ψαρι σου πάσχει απο malawi bloat. Κανονικα τα ψάρια που πάσχουν απο malawi bloat δεν παραλυουν..... Σε τέτοιες περιπτώσεις το ψάρι κολυμπάει νευρικά και δείχνει να εχει αστάθεια βουλιάζοντας πολλές φορές με το κεφάλι προς τα κατω. Το malawi bloat οφείλεται σε βακτηριακή μόλυνση, συνήθως στο πεπτικό σύστημα ή τους νεφρούς και προκαλείται απο διάφορες αιτίες. Η πιο συχνη αιτία ειναι το ταισμα ψαριών που κανονικά τρεφονται με φυτικες τροφές με τροφές ακαταλληλες πλουσιες σε πρωτεινες και λιπαρά. Το δικό σου ψάρι παρόλο που θα δεχτεί με χαρά ορισμενες φορες και φυτικές τροφές στο διαιτολογιο του η κανονική του τροφή ειναι πλουσια σε πρωτεινες αφού ανηκει στα haps και οχι στα mbuna. Η τροφή που το ταιζεις δηλαδή δεν δικαιολογεί το malawi bloat. Επίσης ο χρονος που το εχεις στο ενυδρειο σου (1 βδομαδα περιπου) επίσης δεν δικαιολογεί την εμφανιση της ασθενειας. Οι 2 αλλοι λόγοι της εμφανισης του malawi bloat ειναι το υπερβολικο στρες και η κακες συνθηκες του νερου......Για πες μας τι παραμετρους εχεις και σε τι ενυδρειο....
Γνώμη μου ειναι ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το ψάρι να χτυπησε κατα την πτωση του στο νεροχύτη. Μπορεί καποιο εσωτερικό του οργανο να χτυπηθηκε ανεπανορθωτα. Αν και από προσωπική εμπειρια ομολογώ οτι μου εχει πέσει απο τον 2ο οροφο του σπιτιου μου (!!!) (μην με ρωτησεις πως lol! ) ενα ps. socolofi και μετά την πτώση απλα το ξαναβαλα στο ενυδρειο χωρις να εχει παθει τιποτα. Αν επιμένεις ότι ειναι malawi bloat θα πρεπει να διαβασεις την σελιδα που σου εδωσε ο Στελιος. Καλό θα ηταν να εκανες μια γενικη θεραπεια με ενα αντιβιωτικο για καθε ενδεχόμενο. Κανονικά θα πρεπει να μουλιαζεις την τροφη του ψαριου στο αντιβιωτικό και μετα να του το δινεις αλλα στην περιπτωση σου που το ψαρι δεν τρωει τα πραγματα ειναι σκουρα....... Παρακολουθα το και ο χρονος θα δειξει.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤετ Ιαν 21, 2009 1:07 am

Οπ ναι συγνωμη, μιλησαμε για τροφη και malawi bloat και δεν πηγε το μυαλο μου οτι αυτο το ειδος δεν ειναι φυτοφαγο.

Το προβλημα ποτε παρουσιαστηκε? Μετα απο ποσο διαστημα απο την πτωση?
Πριξιμο λες οτι δεν γραφεις να εχει πουθενα ετσι? Οποτε το bloat το συμπεραινεις μονο απο την ανορεξια? Αν ειναι ετσι δεν ειναι σιγουρη η διαγνωση. Ανορεξια μπορει να εχει και απο οποιοδηποτε αλλη προσβολη.

Καλυτερα δες πως θα εξελιχθει και κανεις κατι εφοσον σιγουρευτεις για νοσει απο καποια ασθενεια.

Τα αλλα σου ψαρια λες οτι τα πανε καλυτερα. Γιατι, ειχαν κατι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Charged
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤετ Ιαν 21, 2009 9:53 am

Ευχαριστώ όλους οσους απάντησαν στο ποστ μου.
Καταρχήν το ενυδρείο μου είναι ένα Ferplast Cayman 80(δηλ γύρω στα 100 λίτρα).Τρέχει περίπου εδώ και 2 εβδομάδες.
Έχω για υπόστρωμα άμμο από πετ σοπ και βράχους,μαζι με πέτρες από παραλία.Το συγκεκριμένο ενυδρείο όσο αφορά τα ψάρια που περιέχει είναι λίγο ας τα να πανε.Παραμέτρους το μόνο που μπορώ να πω είναι οτί έχω ph ~ 8 (με σέρα τεστερ)
λοιπόν εχω 6 severum(heros efasciatus green and red spot),4 tropheus,2 johannii,2 labido,1 Labeotropheus fuelleborni (Maisoni Reef) και καμμια 10αρια άλλα μικρά που δεν εχουν δείξει τι ακριβώς είναι ακόμα.
Όλα τα ψάρια είναι ακόμα σε περίοδο μεγαλώματος (το πιο μεγάλο είναι το fuelleborni 8 cm).
το fishtamin το έριχνα διότι τα 4 red spot severum είχανε φάει πολύ ξύλο την πρώτη μέρα που τα έβαλα (λείπανε τα μισά τους πτερύγια) όμως με την βιταμίνη δείχνουν ΠΟΛΥ καλύτερα,έχουνε φτίαξει πολύ.
Το ξέρω ότι το ενυδρείο μου είναι overstocked, σχεδιάζω να βγάλω πολύ κόσμο από μέσα όμως τα περισσότερα ήτανε μαζί σε άλλο ενυδρείο και δεν είχα ποτέ προβληματα.
Το σύστημα καθαρισμού του ενυδρείου Smile έχουνε αναλάβει 3 plecos και 4 corydoras και ομολογώ οτι κάνουνε καλή δουλεία.

Λοιπόν το πρόβλημα με το C.Moorii παρουσιάστηκε χτές Τρίτη δηλαδή 3 μέρες μετά την αγορά του.Σήμερα το τάϊσα δεν έδειχνε όμως όρεξη από τα 4 φλεικς πήρε το 1
(εχει μήκος 6 cm).Δεν έχει εξογκώματα ούτε κάτι που να φαίνετε πάνω του έντονο.
Η τροφή που έχετε βρει είναι αυτή ακριβώς που ταίζω και όλα μου τα ψάρια φένετε να την απολαμβάνουν ακόμα και τα Tropheus.Την χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 1 χρόνο στις κιχλίδες μου και κανένα μα κανένα ψάρι ούτε αμερικάνικο ουτε αφρικάνικο δεν έδειξε ποτέ τετοια σημάδια.

εχω βρεί και αυτό το λινκ για θεραπεία για το bloat που ελπίζω να μην είναι.
http://www.cichlid-forum.com/phpBB/viewtopic.php?t=24132

για πείτε κανένα αντιβιωτικό

Φώτο το απογεύμα άμα μπορέσω θα στείλω.

Ευχαριστώ πολύ πάντως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤετ Ιαν 21, 2009 11:27 am

Προσωπικά θεωρώ ότι η εν λόγω συμπεριφορά είναι δείγμα μεγάλου στρεσαρίσματος χωρίς να αποκλείω και την περίπτωση να έπαθε κάτι απο την πτώση στον νεροχύτη.

Τα ψάρια είναι ασύμβατα και υπερβολικά πολλά για τα λίτρα σου.

Το σίγουρο είναι ότι πολύ σύντομα θα έχεις και άλλους θανάτους.

Πρέπει άμεσα να δώσεις όλα τα ψάρια και αφού σιγουρευτείς ότι το ενυδρείο σου είναι στρωμένο (μιας και τρέχει μόνο 2 εβδομάδες) τότε να σε βοηθήσουμε στην επιλογή των ψαριών σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤετ Ιαν 21, 2009 1:06 pm

Ποπο φιλε μου... Οπως στα ειπε και o Moutralewn. Απο τις κιχλιδες κανενα ψαρι δεν κανει για τα λιτρα σου. Δεν ξερω πως κατεληξες με τοσο λαθος συνθεση (και καλα δεν ξερω, κανενα καταστημα θα σε εχει συμβουλεψει...) αλλα πρεπει να δωσεις τα ψαρια αμεσα και να αποφασισεις να βαλεις καποιο ειδος που ειναι για τα λιτρα σου.
Απο τα ψαρια που δεν ειναι κιχλιδες (cory και πλεκο) θα πρεπει να ξερεις οτι δεν ειναι για τετοιες συνθηκες νερου και συγκατοικων.

Ξεκινα να δινεις το συντομοτερο και εδω ειμαστε αν θες να σου προτεινουμε ειδη. Γενικα απο κιχλιδες αφρικης μονο οι νονοκιχλιδες της λιμνη Tanganyika και ισως Gobies απο την ιδια λιμνη. Για τα Gobies δεν ειμαι σιγουρος και παρακαλω τα παιδια που εχουν ασχοληθει περισοτερο με Τανγκανικα να μας δωσουν τα φωτα τους.
Υστερα μπορεις να βαλεις Kribensis ή καποιο ειδος απιστογραμα. Κανε μια αναζητηση αν θες, να ξερεις ομως οτι τα ειδη που αναφερω θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου.. Τα βλεπουμε αυτα ομως στη συνεχεια.


Επισης ριξε μια ματια εδω http://cich.forumchti.com/forum-f1/topic-t582.htm κι εδω http://cich.forumchti.com/forum-f2/topic-t584.htm για να αποκτησεις μια αισθηση του τι χωραει που.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Charged
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤετ Ιαν 21, 2009 2:38 pm

Το ξερω ότι είναι πολλά παιδιά.Τα εν λόγω ψάρια είναι ένα μιξ από άλλα 2 ενυδρεία που είχα στημένα όμως λόγω διαφόρων συνθηκών έπρεπε να σταματήσουν.Η
σύνθεση είναι αποτέλεσμα παλιών πειραμάτων που κατέληξαν σε πολλούς θανάτους.Όμως παθαίνοντας μαθαίνεις.
Όσο αφορά την συμβατότητα τους τα περισσότερα ζούσανε μαζί για κανά εξάμηνο οπότε δεν ενοχλούνται.Τα κόρυ και τα πλέκο φίλε στελιο εχουνε επιζήσει και σε χειρότερες καταστάσεις οπότε η κατάσταση που βρίσκονται τώρα είναι πολυ καλύτερη από ότι ήτανε πριν.
Ευχαριστώ για τις εισηγησεις σου,το έχω μελετήσει το θέμα, αποκλείετε τα κριμπένσις να μπορέσουνε να ζήσουνε με οποιαδήποτε από τις κιχλίδες που έχω τωρα(είναι θέμα επιθετικότητας)
Λοιπών στοχεύω στο να δώσω johannii,labido,fuelleborni και Moorii αν έρθει στα καλά του,θα μου μείνουνε καμμιά 15αριά να τα μοιράσω σε 2 ομάδες και να μπούνε από μισα σε διαφορετικά ενυδρεία.
εν κατακλείδι δεν θέλω ούτε ζευγάρια ουτε γέννες μόνο να είναι υγιή και να μεγαλώνουνε.Γι'αυτό πάντα αγοράζω μικρά επιστρέφοντας τα μεγάλα,εκτός την μ$%^&# το δελφίνι που πήρα
γιατί έπρεπε να πάρω κάτι.
Ε ρε δελφίνι την στιγμή που θα έρθεις στα καλά σου πας πίσω στον κατασκευαστή
bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

malawi bloat Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi bloat   malawi bloat Icon_minitimeΤετ Ιαν 21, 2009 9:20 pm

Εννοουσα οτι αυτα που σου προτεινω μπαινουν μονα τους. Αντε και κανενας μικρος πλεκο μαζι με τα Kribensis.

Δες πως θα κανεις την κατανομη και να ξερεις οτι δεν κανει να ανακατευεις ψαρια απο διαφορετικους βιοτοπους. Ουτε Mbuna με Haps μαζι. Επισης τα ερημα τα cory που λες οτι εχουν ζησει σε χειροτερες καταστασεις σιγουρα δεν ειναι δικαιολογια.. Και απορω πως επιβιωνουν με αυτους τους συγκατοικους και με τετοιο ph..


Anyway, ξεκινα της αλλαγες γιατι θα εχεις κι αλλους θανατους κι οτι θελεις ρωτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
malawi bloat
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Malawi Bloat
» (Malawi) 180L malawi mbuna

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Ασθένειες-
Μετάβαση σε: