ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Προβλημα με το πάτωμα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
greg
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ηλικία : 40
Τόπος : Πάτρα

Προβλημα με το πάτωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προβλημα με το πάτωμα   Προβλημα με το πάτωμα Icon_minitimeΔευ Ιαν 05, 2009 5:51 pm

Καλησπέρα.Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα 120Λ ενυδρείο με βάση.Το πρόβλημα μου είναι ότι το δωμάτιο στο οποίο πρόκειται να στηθεί έχει ξύλινο παρκέ για πάτωμα το οποίο πατώντας το με δύναμη βλέπω ότι σε αρκετα σημεία βουλιάζει λίγο.Υπάρχει καμία πρόταση για να σιγουρέψω ότι δεν θα έχω πρόβλημα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προβλημα με το πάτωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με το πάτωμα   Προβλημα με το πάτωμα Icon_minitimeΔευ Ιαν 05, 2009 8:55 pm

Αναλόγως το πως είναι "στηριγμένο" το ξύλο στο πάτωμα.
Δηλαδή, καλό θα είναι να βρεις κάποιο σημείο που υπάρχει νεύρο και πατάει καλά το ξύλο στις βάσεις του με το τσιμέντο.
Επιπλέον θα πρέπει να βάλεις την βάση χωρίς "ποδαράκια" έτσι ώστε να πατάει ολόκληρο το κάτω οριζόντιο ξύλο στο πάτωμα και όχι μέσω των "ποδιών".
Έτσι επιτυγχάνεις μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και την καλύτερη δυνατή κατανομή βάρους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Προβλημα με το πάτωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με το πάτωμα   Προβλημα με το πάτωμα Icon_minitimeΔευ Ιαν 05, 2009 9:32 pm

Εγω θα ελεγα καλύτερα να μην ακουμπησεις το οριζοντιο κατω ξύλο του επιπλου του ενυδρειου στο πατωμα κατευθειαν. Και αυτο γιατι που σε περιπτωση (πολυ πιθανη) που πεσει νερο υπαρχει περιπτωση να σου φουσκωσει......
Καλύτερα πάρε κομματια ξύλου που δεν φουσκωνουν στο νερο και τοποθετησε τα με τον παρακατω τροπο....
Προβλημα με το πάτωμα Drawing1ar5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προβλημα με το πάτωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με το πάτωμα   Προβλημα με το πάτωμα Icon_minitimeΔευ Ιαν 05, 2009 9:48 pm

ΑΑΑ ρε Ηλία, καλλιτέχνη!! geek geek

Προσωπικά εγώ εμπιστέυομαι περισσότερο την λύση της κάτω βάσης απευθείας στο πάτωμα γιατί δεν παύει να δημιουργεί μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής.

Βέβαια αυτό που αναφέρει ο Ηλίας για το φούσκωμα είναι αλήθεια αλλά με λίγο προσοχή και σκούπισμα στα νερά που πιθανόν να χυθούν προλαμβάνεις το πρόβλημα του φουσκώματος. Τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
greg
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ηλικία : 40
Τόπος : Πάτρα

Προβλημα με το πάτωμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με το πάτωμα   Προβλημα με το πάτωμα Icon_minitimeΔευ Ιαν 05, 2009 11:26 pm

Ευχαριστώ ρε παιδιά.Μάλλον θα κοιτάξω να βάλω κάτι που να μην φουσκώνει με το νερό για να χω το κεφαλι μου ήσυχο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προβλημα με το πάτωμα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: