ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες?

Πήγαινε κάτω 
+2
georgetax
Z.X
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες?   Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2008 8:32 am

Αλλοι της προτιμούν λόγω των χρώματον τους,άλλοι λόγω της ανθεκτικότητα τους,άλλοι(όπως εγω)λόγω του χαρακτήρα τους....

Εσεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες?   Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2008 6:18 pm

στην αρχή μου είπαν ότι είναι ανθεκτικές και ήταν η πρώτη αιτία να ασχοληθώ, μετά όσο το έψαχνα με τρέλαναν τα χρώματα τους.πανέμορφα ψάρια με πολύ ωραία χρώματα για έναν αρχάριο σαν και εμένα αλλά όσο περνούσε ο καιρός και διάβασμα και έψαχνα περισσότερο άρχισα πλέον να βλέπω να θέλω άλλα πράγματα και τελικά κατέληξα σε ψάρια με "προσωπικότητα" με χαρακτήρα όπως ακριβώς λέει ο φίλος Χρήστος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες?   Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2008 8:35 pm

Με τις αφρικάνες ξεκίνησα από έναν πολύ απλό και πεζό λόγο. ΤΟ ΝΕΡΟ της Θεσσαλονίκης. Έχοντας διάφορα φυτεμένα για αρκετά χρόνια με ανάγκες μαλακού νερού, τα βαρέθηκα όλα αυτά (αν και διατηρώ ένα RIO125 μην ξεχνιόμαστε κιόλας) και αποφάσισα να ασχοληθώ με ένα είδος το οποίο να είναι ευχαριστημένο με το νερό που έχω, χωρίς παρεμβάσεις και συνεχείς μετρήσεις κάθε τόσο.
Στη συνέχεια, για να αποφασίσω ξεκίνησε το διάβασμα, το διάβασμα και πάλι το διάβασμα και αφορμή για την τελική απόφαση ήταν η γνωστή ιστοσελίδα MCH.
Από τότε είμαι φανατικός αφρικανόφιλος. Ψάρια με χαρακτήρα μπορείς να βρεις και από άλλες περιοχές του κόσμου (π.χ. oscar) αλλά αν λάβουμε υπόψη και τα σχετικά περριορισμένα λίτρα που συνήθως έχουμε (δηλαδή οι περισσότεροι από μας γύρω στα 300 λίτρα το πολύ), τότε οι αφρικάνες malawi (και ειδικότερα mbuna) ή και για λιγότερα λίτρα οι πανέμορφες κιχλίδες της λίμνης Tanganyika (που είναι στα μελλοντικά μου σχέδια) αλλά ακόμη και τα παμπόνηρα kribensis ή τα πανέμορφα hemichromis lifalilli, τελικά είναι μία κατηγορία πλασμάτων που ανταμοίβουν το χομπίστα πολλαπλά με τη γενική τους συμπεριφορά, τα χρώματα που αλλάζουν συχνά ανάλογα με τις διαθέσεις τους, τις γέννες και τη συμπεριφορά τους στα μωρά τους, τη γενική τους ανθεκτικότητα που αφήνει και ένα περιθώριο λάθους (κανείς δεν είναι τέλειος).

Φιλικά
Ανδρέας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreas301
Μέλος
Μέλος
andreas301


Αριθμός μηνυμάτων : 68
Τόπος : Uganda

Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες?   Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Icon_minitimeΤετ Απρ 23, 2008 12:43 am

Λοιπόν το παραπάνω μήνυμα ως γνωστόν ήταν από μένα
και ως συνήθης προβληματική περίπτωση άλλαξα όνομα και επανήλθα στο παλιό μου (andreas301)
οπότε οι φίλοι και γνωστοί θα με βρίσκετε και πάλι με το γνωστό όνομα
(τώρα γιατί τέτοιο κόλλημα με το 301, εε ο καθένας με τα δικά του)

Φιλικά
Ανδρέας Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες?   Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Icon_minitimeΔευ Μάης 05, 2008 6:29 pm

εγω αρχισα να διαβαζω και να κολλαω με τις κιχλιδες οταν το προηγουμενο ενυδρειο με "απλα" ψαρακια αρχισε να γινεται βαρετο...εψαχνα κατι που να εχει ενδιαφερον που θα ανανεωνεται..ενα ενυδρειο με χαρακτηρα..

χρωμα,συμπεριφορες και χαρακτηρας με τραβηξαν στις αφρικανες ιδιως και απο τοτε "there's no coming back" Twisted Evil Evil or Very Mad

μενουμε.......Αφρικη!!! afro lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες?   Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 17, 2008 3:00 pm

εγω εχω αρχισει να διαβαζω και να κολλαω με τις κιχλιδες οταν πια το ενυδρειο μου εχει αρχισει να γινεται βαρετο με τα γκαπακια που τα εχω εδω και 2 χρονια...εψαχνα κατι που να εχει ενδιαφερον που θα ανανεωνεται..ενα ενυδρειο με χαρακτηρα..Ακριβως το ιδιο με τον Giannis-malawi δηλαδη και καταληξα σε κιχλιδες λογω χρωματων,συμπεριφορας χαρακτηρα κλπ ειδικα σε μερικες κιχλιδες που προστατευουν τα μικρα τους οπως τα σκαλαρια αν και πολλες φορες τρωνε τα αυγα,οι ραμιρεζοι κλπ. Εβλεπα βιντεο στο youtube και τρελενομουν και τωρα ειμαι σε μια πολυ δυσκολη θεση θα στησω σε λιγο ενα μεγαλυτερο ενυδρειο γυρω στα 160 λιτρα με κιχλιδες αμερικης..Και το 60αρι σκεφτομαι να το αλλαξω απο το ''βαρετο'' με τα γκαππυ συντομα με σκοπο την αναπαραγωγη mikrogeophagus ramirezi ή τανγανικα Neolamprologus multifasciatus
Ιδωμεν ειναι δυσκολη η αποφασει γιατι ειναι και τα 2 πανεμορφα ψαρακια και δυσκολευομαι να δωσω τα γκαπακια anyway κατι θα κανω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kisifer
Μέλος
Μέλος
Kisifer


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες?   Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες? Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 17, 2008 3:28 pm

Εγώ ξεκίνησα με αφρικάνες...και τα γεμάτα προσωπικότητα Κριμπένσις. Απίστευτη συμπεριφορά η οποία με κέρδισε αμέσως...σιγά σιγά στο 54άρι μου με τα 4 κριμπενσάκια το ζευγάρι έχει αρχίσει να ξεχωρίζει...οπότε από εδώ και πέρα...αρχίζουν τα ακόμα καλύτερα. Αφρικάνες λοιπόν για πάντα...για το ταμπεραμέντο τους....λόγο χώρου δεν μπορώ να έχω ένα Malawi...όπου εκεί θα πάω περισόττερο με το χρώμα των ψαριών...μπορώ όμως να κάνω μια τανγκανικούλα...όπου και εκεί η προσωπικότητα ξεχιλείζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γιατι σας αρέσουν οι κιχλίδες?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: