ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zeroboy
Μέλος
Μέλος
zeroboy


Αριθμός μηνυμάτων : 76
Ηλικία : 54
Τόπος : Πετρούπολη

Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο   Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Icon_minitimeΣαβ Δεκ 27, 2008 9:11 am

Ανοίγω το παρόν θέμα απλά για να καταθέσουμε τις απόψεις μας και όχι για αντιπαράθεση ή για να δημιουργηθούν φόβοι.
Λοιπόν θα παρατηρήσετε σε φόρα που ασχολούνται με θαλασσινό και ειδικότερα με Μεσογειακά ενυδρεία ότι οι κάτοχοι τους
παίρνουν επιπλέον μέτρα προστασίας (επιπλέον πέρασμα σιλικόνης σε όλες τις κολλήσεις περιμετρικά του πυθμένα και κόντρες
που προφυλάσουν τις κολλήσεις να έρχονται σε επαφή όσο είναι δυνατόν με την άμμο) για τα ενυδρεία που πρόκειται να τοποθετηθεί
η εν λόγω άμμος γιατί έχει παρατηρηθεί πολλές φορές (εχω δει και προσωπικά) ότι διαβρώνεται η σιλικόνη με τον χρόνο λόγω της
πλούσιας σε πυρίτιο σύστασης της και να υπάρχουν διαρροές μακροπρόθεσμα.
Πιο συγκεκριμένα η σιλικόνη χάνει την ελαστικότητα της, συρρικνώνεται, σκληραίνει και σταδιακά προσχωρεί άμμος ανάμεσα στις
κολλήσεις που αργότερα θα δώσει την θέση της στο νερό με αποτελέσματα όχι και τόσο ευχάριστα.
Οσοι την χρησιμοποιούν ή την έχουν χρησιμοποιήσει στο παρελθόν είτε σε DIY ή σε ενυδρεία επώνυμων κατασκευαστών μετά από
μακροχρόνια χρήση και αλλαγή set-up έχουν-έχετε παρατηρήσει τέτοιου είδους αλλιώσεις ειδικά στον πυθμένα???

Φυσικά πρέπει να λάβουμε υπ`όψιν ότι σε ένα θαλασσινό ενυδρείο μπορεί να συντελούν δεκάδες άλλοι παράγοντες όπως το
αλάτι, το όζον, και ένα σωρό χημικά πρόσθετα που χρειάζονται, και σε συνδιασμό να αντιδρούν αρνητικά με την συγκεκριμένη άμμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ubuntu-gr.org/
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο   Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Icon_minitimeΣαβ Δεκ 27, 2008 1:37 pm

Ειχα για εξι μηνες θαλασσινη αμμο σε ενυδρειο περιπου,οι παραμετροι που προεκυψαν ηταν ιδανικη για κιχλιδες.
Ομως σιγουρα δεν γνωριζω εαν με την παροδο του θα ειχα προβληματα με της σιλικονες..αν ξερει καποιος ας μας το πει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο   Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Icon_minitimeΚυρ Δεκ 28, 2008 11:55 am

Προσωπικά, χρησιμοποιώ κατά κόρον άμμο θαλάσσης.

Στο 80άρι είχα για περίπου 4-5 μήνες και στο 180άρι έχω για πάνω απο χρόνο.

Λόγω του ότι στο παρελθόν είχα διαβάει περί καταστροφής της σιλικόνης λογω πυριτίου, έχω παρατηρήσει τις κολλήσεις στα 2 αυτά ενυδρεία (και κυρίως της ελαστικότητάς της) και δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Αυτή η "διάβρωση" πιθανολογώ ότι αν υφίσταται θα χρειάζεται αρκετά χρόνια για να παρουσιάστει και σε συνδυασμό ίσως με άλλους παράγοντες που συντελούν-υπάρχουν κυρίως σε θαλασσινά ενυδρεία (μιας και εκεί έχω παρατηρήσει ότι δημιουργούνται τα προβλήματα). Προσωπικά δεν έχω γίνει μάρτυρας κάποια τέτοιας κατάστασης και μιλώ για ότι έχω διαβάσει κατά καιρόυς σε διάφορα forums, όπου δεν έχω συναντήσει καμία περίπτωση, μέχρι στιγμής, σε ενυδρεία γλυκού νερού.

Τέλος, θεωρώ ότι παίζει σημαντικό ρόλο και η ποιότητα της σιλικόνης που χρησιμοποιείται. Θεωρητικά πάντα, οι γνωστές και αναγνωρισμένες για την ποιότητά τους, εταιρίες κατασκευής ενυδρείων (π.χ. Juwel) ίσως χρησιμοποιούν σιλικόνη που κατόπιν μελετών είναι καταλληλότερη για την συγκεκριμένη δουλειά απο τις σιλικόνες ποτ αγοράζουμε απο το εμπόριο κατά την κατασκευή DIY ενυδρείων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsantos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29
Τόπος : ΚΕΡΚΥΡΑ

Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο   Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Icon_minitimeΚυρ Μάης 23, 2010 11:52 am

Κατ'αρχην να πω οτι τρομαζω στην ιδεα πως κατι στο μελλον μπορει να παει στραβα!!!
Το ενυδρειο ειναι φτιαγμενο με σιλικονη εμπορειου (αντιμουχλικη κ μη τοξικη) "τρεχει" 2μιση χρονια με θαλλασσινη αμμο κ για τη ωρα πανε ολα καλα.
Το ειχα ξανα ακουσει οτι το πυρίτιο διαβρωνει τη σιλικονη,αλλα 5-6 μηνες μετα το στησιμο.
Τι να πω...ο χρονος θα δειξει!!!
Ελπιζω να βοηθησα rock
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο   Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Icon_minitimeΠαρ Μάης 28, 2010 3:57 pm

Η άμμος θαλάσσης όντως έχει κάποια ποσότητε πυριτίου.

Να σημειώσω όμως ότι η χαλαζιακή άμμος που χρησιμοποιείται σε μεγαλύτερες ποσότητες και για πολύ περισσότερο διάστημα στο χόμπυ του ενυδρείου, είναι κατά βάση θρυματισμένος χαλαζίας.

Ο χαλαζίας είναι διοξείδιο του πυριτίου (SiO2).

Οπότε, προσωπικά, θα περίμενα να γίνει ζημιά πρώτα σε ένα ενυδρείο με χαλαζιακή άμμο και πολύ μετά σε ένα με θαλασσινή.
Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsantos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29
Τόπος : ΚΕΡΚΥΡΑ

Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο   Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο Icon_minitimeΠαρ Μάης 28, 2010 4:29 pm

Μακαρι να ειναι ετσι Moutralewn γιατι δεν θελω να δω καποια στιγμη το σπιτι water park lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θαλασσινή άμμος από Μεσόγειο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: