ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi....

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi....   ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Icon_minitimeΣαβ Δεκ 20, 2008 11:40 pm

καλησπερα..!καπου διαβασα οτι ο synodontis κανει επιδρομες στα αυγα των κιχλιδων κ οτι δν πρεπει να το βαζουμε με κιχλιδες malawi!ισχυει κατι τετοιο?το εχετε ξανακουσει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi....   ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2008 1:45 am

O synodontis κάνει επιδρομές και στα αυγά των κιχλίδων (κατά το ζευγάρωμα) αλλά καί στους γόνους.
Κάποια είδη synodontis, αναπαράγονται τρώγοντας τα αυγά των κιχλίδων.

Τί εννοώ...

Όταν 2 κιχλίδες ζευγαρώνουν πολλές φορές οι synodontis κάνουν επιδρομή εκείνη την ώρα για να φάνε τα αυγά. Πάνω στην...αναμπουμπούλα αφήνουν καιτα δικά τους αυγά μαζί με αυτά των κιχλίδων. Όταν η ...αναμπουμπούλα τελειώνει η "μαμά" κιχλίδα, ήρεμη πια παίρνει τα αυγά στο στόμα για να τα επωάσει, χωρίς να ξέρει ότι μέσα σε αυτά υπάρχουν και αυγά απο synodontis. Λόγω του ότι τα αυγά των synodontis εκκολάπτονται γρηγορότερα, μέσα στο στόμα της μαμάς κιχλίδας τα μωρά syodontis τρώνε τα υπόλοιπα αυγά της κιχλίδας. Η μαμά κιχλίδα, τα βλέπει σαν παιδιά της και τα ανατρέφει μέχρι να πάρουν τον δρόμο τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi....   ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2008 1:40 pm

εγω εχω εναν αγριο Synodontis multipunctatus..Απο πριν το παρω αυτο που γνωριζα ειναι οτι ειναι απο τα πιο ηρεμα ειδη και δεν δημιουργει προβληματα..
Στο ενυδρειο μου το συγκεκριμενο ψαρι δεν εχει δημιουργησει το παραμικρο..Βγαινει κυριως νυχτα,και δεν εχω δει ποτε να ενοχλει ψαρι..Ουτε τα υπολοιπα το ενοχλουν.. Very Happy
Οσο για τον γονο,εχω δει τα αλλα ψαρια να κυνηγανε μικρα αλλα αυτον ποτε.. Very Happy

οποτε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi....   ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2008 2:05 pm

Giannis-malawi έγραψε:
εγω εχω εναν αγριο Synodontis multipunctatus..Απο πριν το παρω αυτο που γνωριζα ειναι οτι ειναι απο τα πιο ηρεμα ειδη και δεν δημιουργει προβληματα..
Στο ενυδρειο μου το συγκεκριμενο ψαρι δεν εχει δημιουργησει το παραμικρο..Βγαινει κυριως νυχτα,και δεν εχω δει ποτε να ενοχλει ψαρι..Ουτε τα υπολοιπα το ενοχλουν.. Very Happy
Οσο για τον γονο,εχω δει τα αλλα ψαρια να κυνηγανε μικρα αλλα αυτον ποτε.. Very Happy

οποτε...

Καλά ρε, εσύ είσαι ρεμάλι οπότε τον έχεις κάνει gay τον syno... Razz Razz

Σοβαρά τώρα, προσωπικά δεν έχω εμπειρία απο συγκατοίκηση syno με κιχλίδες και ανέφερα τί λέει η θεωρία.

Χρήστο, βασίσου καλύτερα στα λεγόμενα κάποιων που έχουν εμπειρία στην εν λόγω συμβίωση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi....   ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2008 2:31 pm

αυτα που ειπες Ιασωνα ειναι σωστα..τα περισσοτερα ειδη ειναι ετσι οπως τα περιεγραψες..αυτος που εχω εγω ειναι απο τα πιο ηρεμα ειδη.. Wink
οποτε θελει καλο ψαξιμο πριν παρεις κατι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi....   ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2008 3:55 pm

απλα οταν το διαβασα...σκεφτηκα οτι μπορει να τα εχει φαει ο συνοδοντης τα υπολοιπα αυγα.......
το λεω αυτο γιατι απο την ημερα που ειδα το πρωτο μπομπιρα εχουν περασει περιπου 2 βδομαδες κ δν εχω δει αλλο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi....   ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2008 4:06 pm

Χρηστο και τα ενηλικα ψαρια τα τρωνε..μπορει να μην εζησαν αλλα,αλλα μπορει να δεις ψαρακι μετα απο μερες.. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi....   ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi.... Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2008 4:26 pm

μακαρι να υπαρχουν κι αλλα.....!!ευχαριστω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
ερωτηση για συνοδοντη με κιχλιδες malawi....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: