ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Eιδη apistogramma

Πήγαινε κάτω 
+2
alexinio
westie
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΤετ Νοε 05, 2008 6:32 pm

διαθετω ενα 96λιτρο που σε λίγο θα μείνει άδειο.Θα ηθελα να δοκιμασω ενα ειδος απιστο αλλα δεν ξέρω ποιο.Απο φωτισμό δεν εχω τιποτα το καλο(0,18w/l)οποτε δεν μπορω δύσκολα φυτά).Σκέφτομαι να το κάνω βιότοπο οπότε θα ήταν καλύτερος ο χαμηλός φοτισμός και πολλά ξυλα μαζί με αλμοντ λιβς και λίγα φυτά.Τι ειδος μου προτείνετε;Οσο για το ph δεν μπορώ να αγορασω Α/Ο(προς το παρον) οποτε θα πάρω απιονισμένο σε συνδιασμο μετύρφη.Τα καθαρά λίτρα είναι γύρω στα 80οπότε δεν είναι πολλά.Σκεφτομαι για ενα ζευγάρι απιστο.Τελος θελω να σας ρωτήσω για τα ξύλα.Για να μην μου στοιχήσει ο κούκος αηδόνι εχω κατι ξύλα μαζεμένα απο παραλία πάνω απο 4 χρόνια.Μπορώ με κατεργασία να τα κάνω κατάλληλα;Δεν τα θέλω μακροπρόθεσμα αλλα νομίζω πως θα αντέξουν 3-4 χρόνια.Αυτα για αρχή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΤετ Νοε 05, 2008 7:18 pm

Cacatuoides με κλειστά μάτια...μιας και είναι το πιο εύκολο και το βρίσκεις σχεδόν παντού.
Θα μπορούσες και agazzizi αλλά είναι απαιτητικότερο στο νερό και μιας δεν θα πάρεις ΑΟ απόφυγε το.
Έχεις διαβάσει τα θέματα που έχω ανοίξει εγώ και ο ZX?Αν όχι διάβασε τα θα σε βοηθήσουν πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΤετ Νοε 05, 2008 7:27 pm

διαβασε τα θεματα που ανεφερε και ο alexinio..
εδω.. και εδω.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΤετ Νοε 05, 2008 7:33 pm

Ναι δεν εχεις επιλογες στην αγορα για αλλα ειδη apistogramma....
Ξεκινα με καποιο απο αυτα,ξεκαθαρισε αν θα το κανεις βιοτοπικο η φυτεμενο και προχωρα το...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΤετ Νοε 05, 2008 9:27 pm

λογω οτι εχω πολυ λιγο φοτισμό μαλλον θα γίνει βιοτοπος.Απο εξοπλισμο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΤετ Νοε 05, 2008 9:35 pm

Τα κλασσικα westie,θερμοστατης,φιλτρο,επαρκης κυκλοφορια(3-4 φορες τον ογκο).
Και απο διακοσμηση αμμο,καμια ριζα και ξερα φυλλα αν θες να το κανεις ετσι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΠεμ Νοε 06, 2008 6:49 pm

Σκέψη μου είναι να βάλω(2χ μικρά φίλτρα σπόγγου στο ενα σφουγγάρι στο άλλο σαμπστρακ)ή να πάρω ενα εχειμ 2210ή 2212.Απο διακόσμηση θα βάλω ξύλα που εχω μαζεψει απο παραλία.Ειναι αρκετά μεγάλα.Ειναι απο διβάρι οπότε είναι απο θάμνο.Με μια κατάλληλη προεργασια(πιστευω 2 μπανιαρίσματα με καυτό νερό και χλορίνη και αλλο ενα με κρύο νερο για να φύγουν και άλλα τυχόν παράσιτα αλλα και ξύσιμο εξωτερικά)με αρκετά μεγάλη ποσοτητα κατάπα ή αλμοντ λίβς και ελάχιστα φυτά(φακή,cuba).Λεω να μην βάλω κερατόφυλλο λογο οτι θα εχω 2 ψάρια θα εχω μηδενικά νητρικά.Το πεχα πιστευω θα κατεύει αρκετά με τα φυλλα καταπα ή αλμοντ σε συνδιασμο με τύρφη και μια πολλη μικρή ποσότητα απιονισμένου(ph αιγαλεω=7.5)θα το πάω στο 6.5 . Οσο για συγκατοικους οντας βιότοπος δεν ξέρω.Μπορείτε ναμου προτείνετε ακομα λίγα νοτιοαμερικανικα φυτά αλλά και ιδεες;Το πρότζεκτ θα αρχίσει σε κανα 1-2 μήνες οπότε πρέπει να σχεδιάσω ενα καλο πλάνο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΠεμ Νοε 06, 2008 8:29 pm

Σαν συγκατοικους μπορεις να βαλεις καποια ειδη οπως Paracheirodon herbertaxelrodi ,Hyphessobrycon pulchripinnis ,Corydoras.
Θα ελεγα επισης να παρεις και μια α/ο γιατι θα παιδευτεις να πιασεις της τιμες στης αλλαγες σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΠεμ Νοε 06, 2008 11:26 pm

cory θα φοβομουν να βαλω μαζι.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΠαρ Νοε 07, 2008 3:50 pm

επειδή εχω βάλει στόχο να μην ριξω τρελά λευτά στο 96ρι ωστε να μαζεψω και λευτά για αγορά μεγαλύτερου θα προσπαθησω να ρίξω το πεχα απο το 7.5 στο 6.5 βάζοντας φύλλα και φτιάχνοντας αυτοσχέδια παροχή diy.Σε συνδιασμό με ενα σκεύασμα blackwater θα το καταφέρω αλλιώς και λίγο απιονισμένο νερό.Απο συγκατοικους δεν με νοιάζει και ας μην βάλω.Τετρα δεν βάζω γιατί θέλω να κάνω αναπαραγωγή οπότε αν κάνω πολλές κρυψόνες λέω να βάλω 1 αρσενικό με 3 θυληκές δηλαδή χαρέμι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΠαρ Νοε 07, 2008 5:52 pm

3 θυλικές στα 96 λίτρα (μεικτά) είναι πάρα πολλές.
2 και αν σου κάτσει το θέμα ,έτσι πιστεύω.
Τα φύλλα δεν κατεβάζουν σημαντικά το ph ελάχιστα.
Απλά τα βάζουν σε τέτοια ενυδρεία για τις ουσίε που προσφέρουν στα ψαριά.Για κατέβασμα ph ή όσμωση ή τύρφη (στην προετοιμασία και στο ενυδρείο).
6.5 είναι ιδανικό αν μπορείς να το καταφέρεις αλλά χλωμό το βλέπω...και 7.2-7.3 που έχω τα δικά μου πολύ καλά είναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΠαρ Νοε 07, 2008 9:04 pm

τωρα θα μετρήσω το πεχα βρύσης.Λεω να κάνω πολλές κρυψώνες και να βαλω μερικά κορυντόρας αενεους που ειναι και πιο μεγάλα.Εκτός αν μπορώ να βάλω στερμπαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΠαρ Νοε 07, 2008 10:14 pm

Θέλεις και cory και 3 θυλικές?Δεν γίνεται .
Μόνα τους καλύτερα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΣαβ Νοε 08, 2008 1:19 am

αν πας για αναπαραγωγη καλυτερα μονα τους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΣαβ Νοε 08, 2008 8:17 am

εντάξει.Οποτε θα το γεμίσω με ξύλα να μην δίχνει άδειο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΣαβ Νοε 08, 2008 8:23 am

και θα βάλω απιστο σε αναλογία 1α-2θ.Τωρα για τα ξύλα οπως είπα εχω μερικά που θα τα προεργαστω σήμερα αλλα λέω να πάρω μερικά ακομα.Επειδή δεν ξέρω απο τιμές μπορείτε να μου πείτε το κόστος 2-3 μεγάλων ριζων(γύρω στα 20εκ μηκος και αλλο τοσο ύψος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΣαβ Νοε 08, 2008 9:13 am

Το υψος ειναι θεμα προσωπικου γουστου σου....
Μια και βρισκεσαι κοντα στα μεγαλα μαγαζια δεν πας να ρωτησεις εσυ ποσο κανουν τα ξυλα να μαθουμε και εμεις???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΣαβ Νοε 08, 2008 9:27 am

μπορεί να πεταχτώ σημερα μεχρι το πετ-μπουμ για να πάρω και τροφές για τα μουλτι που θα ερθουν σε λίγο καιρό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΣαβ Νοε 08, 2008 10:08 am

Σε λίγο πηγαίνω.Λοιπον θα πάρω αυτές τις τροφές για μούλτι και λεω να πάρω αρτέμια της σερα να καλλιεργήσω.
Θα ρωτήσω και για ξύλα αλλα νομίζω πως η τιμή θα είναι 2σια απο το water inn
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΣαβ Νοε 08, 2008 3:19 pm

Το water inn δεν φέρνει πολυ ωραία ξύλα...
Τα καλύτερα τα φέρνει ο υδρόκοσμος που είναι στο γαλάτσι...με διακλαδώσεις είναι ότι πρεπει για τέτοια ενυδρεία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΣαβ Νοε 08, 2008 4:13 pm

θα συμφωνησω με τον alexinio..και ο Υδροκοσμος οντως φερνει πανεμορφα ξυλα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΣαβ Νοε 08, 2008 4:21 pm

ο Υδροκοσμος πέφτει λίγο μακρια.Αλλα κάνει και αποστολές!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΣαβ Νοε 08, 2008 6:36 pm

το θεμα ειναι να τα δεις... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΔευ Νοε 10, 2008 11:14 am

Το waterinn, το προηγούμενο Σάββατο που πήγα, είχε πολλά ξύλα με διακλαδώσεις.
Κάνε βόλτα και απο κει αν σε βγάλει ο δρόμος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Eιδη apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eιδη apistogramma   Eιδη apistogramma Icon_minitimeΔευ Νοε 10, 2008 2:59 pm

Όντως σήμερα πληρωφορήθηκα από ενα φίλο ότι έχει φέρει αρκετά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Eιδη apistogramma
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Apistogramma ramirezi.
» Apistogramma Pandurini

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Αμερική του νότου-
Μετάβαση σε: