ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 αντιχλωριο κ βακτηριδια API

Πήγαινε κάτω 
+3
george hmmy
Moutralewn
chris7
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 4:38 pm

παιδες μια ερωτηση επειδη δν βγαζω ακρη!πηρα αντιχλωριο κ βακτηριδια της API!ποια ειναι αναλογια που πρεπει να ριχνω για τις αλλαγες νερου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 4:42 pm

chris7 έγραψε:
παιδες μια ερωτηση επειδη δν βγαζω ακρη!πηρα αντιχλωριο κ βακτηριδια της API!ποια ειναι αναλογια που πρεπει να ριχνω για τις αλλαγες νερου?

Δεν γράφει απο πίσω;;

Αν δεν κάνω λάθος, το αντιχλώριο είναι 5ml/40lt.

Βακτήρια δεν χρειάζεται να ρίχνεις στις αλλαγές νερού (με το δεδομένο πάντα ότι μιλάμε για στρωμένο ενυδρείο).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 6:24 pm

Βακτηριδια ριχνε μονο οταν καθαριζεις το φιλτρο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 7:33 pm

δν το ηξερα αυτο για τα βακτηριδια!ηξερα οτι σε καθε αλλαγη παντα ριχνουμε κ βακτηριδια!κ ποιος ειναι ο λογος που δν ριχνουμε κ βακτηριδια μετα την αλλαγη του νερου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 7:36 pm

Τα βακτηριδια ζουν και πολλαπλασιαζονται στα υλικα του φιλτρου σου κι οχι χυμα. Ζουν βεβαια και μερικα χυμα, αλλα ο κυριως ογκος ειναι στο φιλτρο σου. Ετσι, οταν κανεις αλλαγη νερου δεν πετας βακτηριδια που να χρηζουν αντικαταστασης. Αυτος ειναι ο λογος που δεν χρειαζεται να προσθετεις σε καθε αλλαγη..! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 8:03 pm

ααααχχχχχ..........ευλογημενο το ιντερνετ!!!!! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 8:43 pm

Moutralewn έγραψε:
chris7 έγραψε:
παιδες μια ερωτηση επειδη δν βγαζω ακρη!πηρα αντιχλωριο κ βακτηριδια της API!ποια ειναι αναλογια που πρεπει να ριχνω για τις αλλαγες νερου?

Δεν γράφει απο πίσω;;

Αν δεν κάνω λάθος, το αντιχλώριο είναι 5ml/40lt.

Βακτήρια δεν χρειάζεται να ρίχνεις στις αλλαγές νερού (με το δεδομένο πάντα ότι μιλάμε για στρωμένο ενυδρείο).

Τώρα που είμαι σπίτι και το έχω μπροστά μου (API Stress Coat) μπορώ με σιγουριά να γράψω ότι βάζουμε 5ml/40lt(38lt για την ακρίβεια), σε κάθε αλλαγή που κάνουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΠαρ Οκτ 10, 2008 7:54 pm

εγω παλι εχω βρει την υγεια μου με το seachem prime..5ml για 200λιτρα.. geek geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΠαρ Οκτ 10, 2008 8:05 pm

το εχει ενα φιλαρακι μου κ ειναι πολυ ικανοποιημενος!κ συμφερει!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΤετ Οκτ 15, 2008 12:15 pm

Giannis-malawi έγραψε:
εγω παλι εχω βρει την υγεια μου με το seachem prime..5ml για 200λιτρα.. geek geek

πείρα και εγώ αυτό το αντιχλώριο.... λέει 2 σταγόνες για κάθε 4 λίτρα νερό. Πείρα την μεγάλη συσκευασία που συμφέρει (27 ευρώ για 500 ml που φτιάχνουν 20000 lit.!!!!!). Γιάννη είναι όπως γράφει? κάνει δουλεία? λήγει? (δεν βρήκα ημερ. λήξης)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΤετ Οκτ 15, 2008 2:54 pm

να λιγει δεν εχω δει και γω... Very Happy
δουλεια κανει πολυ καλη.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΤετ Οκτ 15, 2008 3:43 pm

οχι δεν ληγει ποτε
ειχα ρωτησει το ιδιο ακριβως πραγμα και βρηκα εγκυρη απαντηση μεσα απο το ιδιο το site του κατασκευαστη, εχει και φορουμ κανονικο

οι απαντησεις που θες ειναι οι παρακατω
Prime is formulated to have a practical unlimited shelf life (i.e. practical within expected usage time frames, for example it's not likely someone would try to use a 20 year old bottle of Prime).

ολοι λενε οτι κανει καλη δουλεια και εγω το ιδιο θα πω, αλλα δεν ειμαι χημικος ουτε εχω τον τροπο να μετρησω τι ακριβως κανει, εμπιστευομαστε ολοι την εταιρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΤετ Οκτ 15, 2008 4:07 pm

κανεις μας δεν ειναι χημικος (απο οσους ξερω geek )..
το οτι κανει δουλεια,προσωπικα το λεω και το βασιζω στην εμπειρια μου μεχρι τωρα και στο τι βλεπω στο ενυδρειο μου κοντα 2χρονια που το χρησιμοποιω.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
delta66
Μέλος
Μέλος
delta66


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 57
Τόπος : Ν. Προαστεια

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2008 12:19 am

orck έγραψε:
οχι δεν ληγει ποτε
ειχα ρωτησει το ιδιο ακριβως πραγμα και βρηκα εγκυρη απαντηση μεσα απο το ιδιο το site του κατασκευαστη, εχει και φορουμ κανονικο

οι απαντησεις που θες ειναι οι παρακατω
Prime is formulated to have a practical unlimited shelf life (i.e. practical within expected usage time frames, for example it's not likely someone would try to use a 20 year old bottle of Prime).

ολοι λενε οτι κανει καλη δουλεια και εγω το ιδιο θα πω, αλλα δεν ειμαι χημικος ουτε εχω τον τροπο να μετρησω τι ακριβως κανει, εμπιστευομαστε ολοι την εταιρια
Ποποοοοο, και εγω εχω παρει ενα 500ml prime για το 20 λιτρο του μονομαχου.
Κανω 5 λιτρα την εβδομαδα και ριχνω 3 σταγονες.
Οι 20 σταγονες ειναι 1 ml
Ειχα υπολογισει χονδρικα θα "καταναλωνα"10ml το χρονο.
Θα μου εφτανε για 50 χρονια!!!!!
Τωρα?????
Θα παει χαμενο μετα τα 20 χρονια. pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/spyros.delta
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

αντιχλωριο κ βακτηριδια API Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αντιχλωριο κ βακτηριδια API   αντιχλωριο κ βακτηριδια API Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2008 10:05 am

delta66 έγραψε:
Θα μου εφτανε για 50 χρονια!!!!!
Τωρα?????
Θα παει χαμενο μετα τα 20 χρονια. pale

πάρε άλλους 2 μονομάχους!!! προλαβένεις ίσα ίσα την ημ. λήξης lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
 
αντιχλωριο κ βακτηριδια API
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: