ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας

Πήγαινε κάτω 
+5
egeorgiou
orck
Giannis-malawi
lingistis
Stelios_Rjk
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dori
Μέλος
Μέλος
dori


Αριθμός μηνυμάτων : 124
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 16, 2008 1:49 pm

lingistis έγραψε:
dori, αν πάρεις ζυγαριά να πάρεις αυτή που βλέπει και τα εκατοστά του γραμμαρίου. Η τιμή είναι σπέσιαλ!!!
Η δική μου είναι επαγγελματική, βλέπει από εκατοστά έως 2 κιλά αν θυμάμε καλά... αναπνέεις πάνω και μετράει την αναπνοή (έκανα τσακοτή μια μέρα την κόρη μου να παίζει Smile )

Πρότυπα βάρη μόνο σε πιστοποιημένο εργαστήριο θα βρείτε....

Αυτήν έχω βάλει στό μάτι
http://www.jadefrance.fr/shopjadefrance/279-balance-de-poche-100g-001-aptp455.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 17, 2008 11:08 am

μια χαρά Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
dori
Μέλος
Μέλος
dori


Αριθμός μηνυμάτων : 124
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 25, 2009 7:16 pm

Update



Επιτέλους πήρα μια ζυγαριά από e-bay! Very Happy

Θα είμαι σύντομος.

Για 10 λίτρα

Ανθρακικό ασβέστιο 0,1 gr
Θειικό μαγνήσιο 2,5 gr
Διττανθρακικό νάτριο 3 gr
Χλωριούχο νάτριο 10 gr
Χλωριούχο κάλιο 2,5 gr

Νερό βρύσης

PH 7,8-7,9
KH 6
GH 8

Νερό μετά

PH 8.2-8.3
KH 15
GH 16

Υ.Γ. Η ζυγαριά ίσως "χάνει" λίγο αλλά δεν νομίζω να είναι μεγάλη η διαφορά. afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DeepBlue
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
DeepBlue


Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ηλικία : 56
Τόπος : Βύρωνας - Αθήνα

Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 11:17 am


Μάγκες... Το Θει'ι'κό Ασβέστιο που ψάχνετε όλοι, είναι ο κοινός.... ΓΥΨΟΣ !!!
Πηγένετε σε μια μάντρα με υλικά οικοδομών και πάρτε όσα κιλά θέλετε...

Laughing Laughing Laughing Laughing

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DeepBlue
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
DeepBlue


Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ηλικία : 56
Τόπος : Βύρωνας - Αθήνα

Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 24, 2011 12:10 pm

lingistis έγραψε:
Εγώ ακριβώς αυτό κάνω… Very Happy

Σε ένα ποτήρι βάζω epson salt - magnesium sulphate - (περίπου 7 ευρώ το κιλό από φαρμακείο), σόδα και αλάτι για θαλασσινά (Instant Ocean από pet shop). Καλό ανακάτεμα με ζεστό νερό και στο καθαρό κουβά. Γεμίζω με νερό 25 με 26 βαθμούς (θερμομεικτική βρύση… όλα τα λεφτά Wink ), αντιχλώριο και στο ενυδρείο. Τις αναλογίες τις κανονίζεις ανάλογα με το τι νερό δικτύου έχεις.

Μια κουταλιά του γλυκού από το Instant Ocean ανά 10 λίτρα είναι ότι πρέπει. Έχω και φυσικό αλάτι – χωρίς ιώδιο κλπ - θάλασσας (5 κιλά 1,5 ευρώ από σούπερ) που βάζω που και που προληπτικά (κυρίως μετά από καβγάδες). Την μέθοδο αυτή τη χρησιμοποιώ σχεδόν δύο χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Το καλό με το αλάτι για θαλασσινά είναι ότι εμπλουτίζει το νερό με ιχνοστοιχεία που είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη των ψαριών.

Ελπίζω να σε βοήθησα Wink

Καλησπέρα Γιάννη και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ,
Μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για την "θερμομεικτική βρύση" ??
Απο ποιό κατάστημα την πήρες ακι αν υπάρχει και κανένα link να δω, ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ducatisti
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 15, 2013 1:14 pm

Update τιμων.
- θειικο μαγνησιο : 4,90/κιλο -διτανθρακικο νατριο : 0,85/κιλο -χλωριουχο νατριο : 3,25/κιλο.
Χλωριούχο κάλιο δεν είχε , περιμένει από βδομάδα.

Μόλις αγόρασα και γω τα αλατα μου!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
johnm62
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 16, 2013 11:07 am

Ζυγαριες εχει στην Στοα Φέξη (απο Πλατεια Κανιγγος κατεβενουμε την Βεραντζέλου πρωτη στοα αριστερα) .
Μπενουμε στη στοα μετα απο την διασταυρωση της στοας στο γωνιακο μαγαζι Δεξια .Ειναι για micro ζηγισματα στο μεγεθος ενος πακετου τσιγαρων .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: