ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!

Πήγαινε κάτω 
+2
Z.X
Kisifer
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Kisifer
Μέλος
Μέλος
Kisifer


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2008 10:41 am

Καλημερίζω όλα τα μέλη του φόρουμ μας.

Ανοίγω αυτό το τόπικ, έχοντας σαν γνώμονα τις σκέψεις που κάνω τον τελευταίο καιρό. Κατά καιρούς διαβάζουμε κάποιους οι οποίοι ενδιαφέροντε για κάποια νανοκιχλίδα είτε από Malawi είτε από Tanganyika είτε άλλου είδους από Αφρική (Pelvicachromis πχ.) και συνήθως οι απαντήσεις είναι...άμα τα βρείς πουθενά εδώ στην Ελλάδα κτλ κτλ.
Σκέφτηκα λοιπόν να κάνουμε μια ψηφοφορία με έναν Α αριθμό ειδών από τα παραπάνω ψαράκια πχ. (Labrologous Brevis, Lamprologus ocellatus, Pelvicachromis Taeniatus κτλ κτλ).
Να ψηφήσουν όσοι ενδιαφέρονται πραγματικά ότι θέλουν κάποιο από τα ψαράκια της ψηφοφορίας...πχ τα 2 ή 1 με τους περισσότερους ψήφους...να το προτείνουμε σε κάποιο μαγαζί να μας τα φέρει αν μπορεί...και να πάρουμε όσοι θέλουμε.
Τα ψαράκια που θα μπούν στην ψηφοφορία μπορούμε να τα αποφασίσουμε εδώ και να δούμε τις προτιμήσεις των μελών. Αυτά τα ολίγα...για να ακούσουμε και τις γνώμες σας...και ίσως βγει κάτι καλό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2008 1:40 pm

Θα πρεπει να καταλαβουμε οτι ενα μαγαζι δεν μπορει να φερει μεμονομενα καποια κομματια,αναγκαζονται να φερουν ποσοτητα για να συμφερει και οι εισαγωγη τους,γ αυτο δεν υπαρχουν τα περισσοτερα ειδη γιατι ουσιαστικα φερνουν τα ψαρακια που θα φυγουν σιγουρα(λαμπιντο καποιες aulonakares και γενικως αυτα που βλεπουμε)
Αρα ειναι δυσκολο να πει κανεις τι ψαρια θελει γιατι εαν δεν μαζευτει μια αναλογη ποσοτητα δεν υπαρχει περιπτωσει να το φερουν.

Φαυλος κυκλος ειναι,εχουμε δικιο αλλα και αυτοι δεν εχουν αδικο γιατι μετα απο εμας δεν ξερουν εαν θα θελησει καποιος το ψαρι που ζητησαμε και φοβουνται λογικα μην τους μεινει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Kisifer
Μέλος
Μέλος
Kisifer


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2008 1:52 pm

Χρήστο συμφωνώ με αυτό που λες...και το βλέπουμε πολύ συχνά..αλλά αν μαζευτούν έστω 5 άτομα που θα ήθελαν ένα συγκεκριμένο είδος...από 3 ψαράκια να πάρουν είναι 15 σύνολο...δεν είναι ένας αρκετά καλός αριθμός για ένα μαγαζί? Άν πρέπει να φέρει από 20 και πάνω...θα του μείνουν 5-8 ψαράκια...εεε και?? Δεν θα μπορέσει να τα δώσει? Δεν νομίζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2008 1:55 pm

Δεν διαφωνω,και να σου πω δεν με νοιαζει ειμαι πελατης και θα το πληρωσω...
Αλλα παντα εκει κολλαει και σε παλιες συζητησεις που εχω κανει.
Παντως η προταση σου ειναι στο μυαλο μας εδω και λιγες εβδομαδες και ισως να μπορεσουμε να το προχωρησουμε,θα δουμε.
Ας μας πουνε και οι αλλοι τι σκεφτονται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Kisifer
Μέλος
Μέλος
Kisifer


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2008 2:00 pm

Χαίρομαι για το γεγονός ότι υπάρχει ανάλογο ενδιαφέρον...και ελπίζω να μπορέσουμε να κάνουμε κάποια καλή κίνηση...εδώ στην Αλεξανδρούπολη έχω καλές επαφές με ένα μαγαζί...που μπορεί να φέρει ψαράκια...αρκεί να φύγουν τουλάχιστον τα μισά. Αποστολές σε άλλες πόλεις δεν κάνει...αλλά αυτό θα το αναλάβω εγώ...θα τα διαλέγω και στέλνω τα ψάρια προσωπικά.
Αν χρειαστείτε κάτι στείλτε μου ένα πμ...να τα συζητήσουμε...
Να δούμε όμως τι λένε και τα υπόλοιπα μέλη??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2008 2:59 pm

Εμενα με ενδιαφερει κατι τετοιο αλλα αν πουμε οτι π.χ. θα γινει αυριο η αποστολη (λεμε τωρα) δεν ειμαι ετοιμος. Χρειαζομαι λιγο καιρο να στησω ενα ενυδρειο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kisifer
Μέλος
Μέλος
Kisifer


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2008 3:08 pm

Λοιπόν για να αρχίσει να γίνετε κάποια λίστα...βάζω τα είδη που θα ήθελα:

Lamprologus' stappersii (Lamprologus meleagris)

Pelvicachromis taeniatus "Nigerian Red"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2008 3:57 pm

Εμενα περα απο το Neoamprologus stappersii με ενδιαφερει και το Neolamprologus brevis ή αν δεν βρεθει καποιο απο τα δυο τοτε το Neolamprologus signatus. Πρωτη προτιμηση βαζω παντως το brevis.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθηνα

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2008 6:26 pm

εγω θα προτεινα το εξης..

οποιος ενδιαφερεται ή οποιος μπορει να ρωτησει και να μαθει πως δουλευουν μερικα μαγαζια με παραγγελιες..Οταν λεμε να μαθει ομως εννοουμε ακριβως..Δλδ..ποσα ψαρια το ελαχιστο απαιτουνται..απο που θα ερθουν..Σε πόσο χρονο??Και το κυριοτερο,ποια ειδη μπορει να φερει..Για να μπορεσουμε μετα να τα βαλουμε κατω και να δουμε τι θελουν οι πολλοι και τι αξιζει..

Μιας και το ανοιξαμε ομως το θεμα και ειπε και ο Στελιος για επαφη,μεχρι να βγει ακρη με τα μαγαζια ισως εχω καταφερει να συναντηθω με καποιον μεγαλο-εισαγωγεα που μου συστησανε να μαθω και εκει τι θα παιζει..φυσικα σε αλλες τιμες και με μαγαλυτερη ποικιλια διοτι απο αυτον παιρνουν τα μαγαζια.. Wink

ειδικα για αυτο ομως δεν υποσχομαι λογω του ελευθερου χρονου μου που τελευταια τον ψαχνω geek αλλα και επειδη πρεπει να πετυχω και συναντηση με αυτον μεσω γνωστου.. Wink

οποτε κοιταμε απο μαγαζια και αν κατσει και αυτο ακομη καλυτερα..απλα ενημερωτικα σας το λεω.. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 43
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2008 10:06 am

Giannis-malawi έγραψε:
εγω θα προτεινα το εξης..

οποιος ενδιαφερεται ή οποιος μπορει να ρωτησει και να μαθει πως δουλευουν μερικα μαγαζια με παραγγελιες..Οταν λεμε να μαθει ομως εννοουμε ακριβως..Δλδ..ποσα ψαρια το ελαχιστο απαιτουνται..απο που θα ερθουν..Σε πόσο χρονο??Και το κυριοτερο,ποια ειδη μπορει να φερει..Για να μπορεσουμε μετα να τα βαλουμε κατω και να δουμε τι θελουν οι πολλοι και τι αξιζει..




συμφωνώ απόλυτα για να μπορέσουμε να τα βάλουμε όλα σε μια σειρά πριν αρχίσουμε να παραγγέλλονται διάφορα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kisifer
Μέλος
Μέλος
Kisifer


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2008 11:16 am

Γιατί να το πάμε ανάποδα ρε παιδιά? Αν καταλήξουμε σε 1-2 είδη τότε θα δούμε πια μαγαζιά μπορούν να τα φέρουν, πόσο κοστίζουν, πόσα χρείαζεται να φέρουν κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθηνα

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΤρι Νοε 11, 2008 10:31 am

λοιπον παιδες μετα απο πολυ σκεψη ειμαι και γω μεσα για ψαρακια..

ειδικοτερα θελω τα Lamprologus' stappersii (Lamprologus meleagris) που αναφερθηκαν και πιο πανω..

θα επικοινωνησω σημερα με καποιο μαγαζι που μου εχει πει οτι μπορει να βρει αρκετα ειδη και μολις εχω νεα θα σας πω..
αν μπορειτε οσοι θελετε το συγκεκριμενο ειδος ή καποιο αλλο ποσταρετε το εδω να μας πει ο ανθρωπος τι βρισκει και ποσο..
Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΤρι Νοε 11, 2008 10:58 am

Κανένα καλό link με τα είδη που λέτε για να ρίξουμε μια ματιά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθηνα

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΤετ Νοε 12, 2008 3:46 pm

lingistis έγραψε:
Κανένα καλό link με τα είδη που λέτε για να ρίξουμε μια ματιά...

εδω γενικα...

και εδω συγκεκριμενα.. Very Happy
εγω βασικα αυτο που κανω παντα αφου βρω κατι καπου,το ψαχνω στο google και διαβαζω οτι σχετικο.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kisifer
Μέλος
Μέλος
Kisifer


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΠεμ Νοε 27, 2008 1:35 pm

Λοιπόν τα Lamprologus' stappersii (Lamprologus meleagris) μάλλον θα τα βρούμε. Περιμένω λεπτομέρειες για τιμή. Τα κομμάτια δεν παίζουν ρόλο, μιας και απ'ότι ξέρω σίγουρα 12 κομμάτια θα τα πάρουμε. Οπότε όποιος άλλος ενδιαφέρεται πραγματικά ας το γράψει εδώ για να δούμε πόσα ψαράκια τελικά θα πάρουμε. Άντε σιγά σιγά...να βάζουμε στα ενυδρεία μας κάποιο είδος που δεν πολύκυκλοφορεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθηνα

Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!   Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!! Icon_minitimeΠεμ Νοε 27, 2008 5:29 pm

εγω ειμαι μεσα τα ειπαμε και στο τηλ,οπως και ενας φιλος ακομη.. Wink
περιμενουμε και απο τους υπολοιπους..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εισαγωγή Νανοκιχλίδων!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: