ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA

Πήγαινε κάτω 
+4
Z.X
AFRICANOS
Teo
georgetax
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 9:51 am

καλημέρα παιδιά


ξέρετε η είδατε ποτέ μήπως κάποιο κατάστημα που να φέρνει ψάρια από την συγκεκριμένη λίμνη???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 10:06 am

Καλημερα!!!
Εγω ποτε δεν εχω δει κανενα μαγαζι να ανακοινωνει νεα παραλαβη με ψαρια απο την λιμνη victoria,καλα θα ηταν ομως να κανεις ενα τηλεφωνακι σε καποιο μαγαζι στην Αθηνα ωστε και να μην εχει ισως να γινετε να παραγγειλης εαν σε ενδιαφερουν τοσο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 10:50 am

Καλημερα , georgetax εγω εχω δει σε μονο στο water inn κανε ενα τηλ. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 10:55 am

Την προηγουμενη βδομαδα ειδα πολλα κομματια στο αμαζονιο Γιωργο..
Πολύχρωμα και ομορφα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 10:58 am

Ευχαριστώ χρηστάρα θα επικοινωνήσω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 11:17 am

Ευκολο να επικοινωνήσεις,δυσκολα θα βγαλεις ακρη αφου δεν τα ηξερε lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 11:53 am

ωχ
κατάλαβα πρέπει να πάω διαβασμένος
να βρούμε κανένα μικρό είδος

ξέρετε τι περιβάλλον θέλουν δλδ κλασσικά πέτρες άμμο κ.τ.λ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 12:13 pm

Στην ιστοσελιδα του Αμαζονιου εχει 4 ειδη Wink
http://www.amazonios.gr/default.aspx?catid=153
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 12:34 pm

Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχουν εμπειριες απο την συγκεκριμενη λιμνη.
Ας γινει η αρχη και ειμαστε ολο αυτια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 12:50 pm

κάτι βρήκα στο διαδίκτυο και ξεκινώ διάβασμα.....


αναμένεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 12:55 pm

Εδώ μπορούμε να βρούμε τα profile των ειδών της εν λόγω λίμνης και εδώ κάποιες πληροφορίες χρηστών για τα εν λόγω είδη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 1:03 pm

ευχαριστώ Moutralewn και εγώ στην πρώτη σελίδα ήμουν και έφτιαχνα μεταφράσεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOCRA
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
SOCRA


Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ηλικία : 67
Τόπος : Αθήνα - Λευκωσία -Malawi

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 7:39 pm

Αγαπητοί φίλοι θέλοντας να βοηθήσω και εγώ στην όλη προσπάθεια να παραθέσω και το πιο κάτω site που πιστεύω οτι μαζί με τα άλλα sites που έχουν ήδη δώσει οι συνάδελφοι έχει και αυτό αρκετό ενδιαφέρον:

http://www.bigskycichlids.com/frames_victoria.htm



Φιλικά Σωκράτης Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΤρι Σεπ 23, 2008 8:32 pm

αναμένουμε απάντηση απο ένα κατάστημα

αλλά το βλέπω χλωμό για τον λόγο το ότι δεν φέρνουν ποτέ θηλυκές λόγο άτονων χρωμάτων


gay τα κάνανε τα ψάρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος06
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 38
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΤρι Σεπ 23, 2008 11:58 pm

στο quiko είχε κάτι ενυδρεία που έλεγαν Victoria και ήταν κιχλίδες..οχι πολλές...

Είχαν κατι χρώματα πως να το πω... σαν ασπρόμαυρες ρίγες θα έλεγα, σαν ζέμπρα!


ρίξε μια ματιά εκεί! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06, 2008 9:16 pm

Γιώργο, τί έγινε τελικά με τις Victorians;

Κάμιά εξέλιξη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΠαρ Δεκ 12, 2008 2:15 pm

μπα τίποτα
έψαξα σχεδόν σε όλα τα μαγαζιά και μετά απο αυτά που διάβασα πολλά μεγαζιά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
σε πολλά είδη απο την λίμνη και ειδικά αυτά που ενδιαφέρθηκα εώ τα αρσενικά είνια τα πολύχρωμα και τα θυληκά είναι τα μονόχρωμα 1000000000000000% .
ε στα περισσότερα καταστήματα μου λέγανε οτι αυτό το είδος αρσενικά θυληκα είναι το ίδιο χρώμα οπότε καταλαβένεις τι γίνεται.
σε ένα που βρήκα Αθήνα ( δεν θυμάμαι όνομα δυστηχώς ) είχε 4 διαφορετικά είδη σε ένα ενυδρείο μαζί με τα θυληκά οπότε πάλι καταλαβένεισ τι παίζεται, ακταρμας κανονικος και η περιπτωση υβριδισμού είναι 100% σίγουρη
μόνο απο χέρι αν βρείς και φυσικά αυτός που θα τα έχει να είναι ξέρει τι έχει και να είναι ψαγμένος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΠαρ Δεκ 12, 2008 2:54 pm

Γιώργο δυστυχώς έτσι είναι.

Για τέτοιο εγχείρημα μόνο αν ασχοληθείς να τα φέρεις εσύ (μέσω κάποιου 3ου βέβαια) απο το εξωτερικό.

Κρίμα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΠαρ Δεκ 12, 2008 10:30 pm

εδω στο Ελλαδισταν ετσι ειναι δυστυχως...George μην απογοητευσαι..γραμμα στον αγιο Βασιλη!! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΠαρ Ιαν 16, 2009 11:06 pm

Δεν ξέρω για σας...

....εγώ πάντως ερωτευτήκα... cyclops cyclops

Astatotilapia Latifasciata affraid affraid

Αχχχχ ρε Ελλάδαααα....... που είναι αυτά τα είδη ρεεεεε;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΠεμ Μάης 07, 2009 11:52 am

ξανά ανοίγω το θέμα έτσι γιατί κάτι με τρώει....

άντε και βρήκαμε Astatotilapia Latifasciata ποίος μου λέει ότι δεν θα δώσω τζάμπα λεφτά για ένα υβρίδιο??

σε μερικά site διαβάζω ότι στην φύση το συγκεκριμένο είδος είναι προς εξαφάνιση και τα f1 δεν υπάρχουν στην αγορά , είναι κάτι πολύ σπάνιο. και τονίζουν την ύπαρξη πολλών υβριδίων ώστε να προσέξουν οι χομπίστες. τι κάνουμε παιδιά???

να το πάρεις, να το δοκιμάσεις, και να δημοσιεύσεις κάποια φώτο και να σου πει κάποιος '' ε φίλε αυτό είναι υβρίδιο '' ( αλήθεια πως μπορεί κάποιος να μας πεί αν ψάρια που δεν έχουν έρθει σχεδόν ποτέ στην Ελλάδα αν είναι ή όχι υβρίδια??)

μετά τι κάνεις το παρατάς η συνεχίζεις την αναπαραγωγή του ???

σας κοκκινίζω τισ 2 ερωτήσεις μου γιατί θέλω να ακούσω τις γνώμες σας. εγώ προσωπικά θα χαλιόμουν αν ήξερα ότι το ψάρι μου ήταν υβρίδιο και δεν ήταν το ''γνήσιο'' και ειλικρινά δεν ξέρω κάποιον να μπορεί μου πει αν είναι η όχι υβρίδιο


Cool Cool Cool Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA   Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA Icon_minitimeΠεμ Μάης 07, 2009 10:58 pm

Πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση.

Η αλήθεια είναι ότι στα εν λόγω είδη γίνεται του υβριδισμού το κάγκελο και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, δεδομένου του ότι υπάρχει λίγη γνώση και εμπειρία για αυτά τα είδη.

Για το συγκεκριμένο που μιλάμε είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Ενώ στα περισσότερα είδη της λίμνης τα θυληκά είναι χρώματος γκρι/ασημί και πολύ εύκολα μπορείς να μπερδευτείς και να πάρεις άλλο είδος απο τον αρσενικό, το θυληκό του συγκεκριμένου είδους έχει χρώμα κίτρινο-μαύρο "ριγέ" (και ασημί-μαύρο "ριγέ", όταν είναι π.χ. στρεσαρισμένο).
Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση που δούμε ενήλικα ψάρια σε μαγαζί (ή ακόμα και νεαρά ψάρια), είναι σχετικά εύκολα να ξεχωρίσουμε το είδος αυτό λόγω της διαφορετικότητας του σε χρώμα.

Αυτή η διαφορετικότητα στο χρώμα έχει και ένα άλλο σημαντικό πλεονέκτημα: Το ότι το είδος αυτό δύσκολα υβριδίζει.
Οπότε θεωρητικά με το εν λόγω είδος είσαι όσο πιο σίγουρος μπορείς να είσαι για τα είδη της λίμνης.

Όπως ανέφερα και παραπάνω, λόγω της απειρίας και των λιγοστών γνώσεων για αυτά τα είδη, θεωρώ ότι κανείς δεν θα μπορέσει να σου πει με σιγουριά.
Τώρα, αν βρούμε και, παρ' ελπίδα, αποδειχτούν υβρίδια, εννοείται ότι δεν τα πετάμε αλλά τα αναπαράγουμε (αν θέλουμε), χωρίς βέβαια να μοιράζουμε ψάρια απο γέννες σε ανυποψίαστους.

Προσωπικά, αν έβρισκα το εν λόγω είδος είναι σίγουρο ότι θα τους αφιέρωνα ενυδρείο. Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ψάρια απο την λίμνη VICTORIA
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Lake Victoria

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Victoria-
Μετάβαση σε: