ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!

Πήγαινε κάτω 
+7
orck
Moutralewn
imichal
Z.X
Chris7 GTiR
Giannis-malawi
Teo
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 07, 2008 12:41 pm

Για το ριο300 ποιο φιλτρο λετε πως θα ηταν πιο αξιοπιστο???
το Εheim 2028 ???
το Fluval 405???
ή το JBL CristalProfi 500???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 07, 2008 1:23 pm

απο ολα αυτα το μονο το 2028 εχω δουλεψει και εχω εδω και 1,5χρονο..ειναι αστερι!!αλλα δεν νομιζω να σε καλυψει μονο ενα φιλτρο σε αυτα τα λιτρα..
για τα υπολοιπα ας μας πει κανενας αλλος φιλος.. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 07, 2008 1:49 pm

Παντως η γνωμη μου ειναι eheim.Εγω πηρα το 2215 και το εχω μαζι με ενα της vitatec αλλα τον αλλο μηνα θα παρω και ενα 2217 να δουλευουν και τα 3 μαζι.Το φιλτρο της vitatec γυρναει 440 την ωρα και ειναι 4 χρονων και η αποδοση του με το 2215 δεν εχει καμια σχεση.Eheim και παλι eheim
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 07, 2008 6:31 pm

Ψηφιζω eheim και εγω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 07, 2008 8:08 pm

Θα κανω το εξεις: θα παρω το 2028 και θα το εχω μαζι με ενα 2213 ή 2215...
Αλλα το θεμα ειναι,επηδει σκεφτομαι να τα παρω με την δωροεπιταγη απο το waterinn,μηπως ξερετε εαν ειναι κομπλε τα φιλτρα αυτα με βανακια κλπ. κλπ. Τους λειπει τιποτα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 07, 2008 8:12 pm

Στειλτους ενα πμ Τεο,και πες και σε μας για να ξερουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 07, 2008 8:52 pm

Οκ μολις μαθω κατι θα σας ενημερωσω Cool
Υ.Σ. Εσω στειλει ηδη πμ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 07, 2008 10:43 pm

eheim !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2008 9:57 am

Teo έγραψε:
Θα κανω το εξεις: θα παρω το 2028 και θα το εχω μαζι με ενα 2213 ή 2215...
Αλλα το θεμα ειναι,επηδει σκεφτομαι να τα παρω με την δωροεπιταγη απο το waterinn,μηπως ξερετε εαν ειναι κομπλε τα φιλτρα αυτα με βανακια κλπ. κλπ. Τους λειπει τιποτα???

το 2028 νομιζω τα εχει ολα μεσα..τα αλλα 2δεν ξερω..το 2211 που πηρα παντως απο εκει δεν ειχε βανακια μεσα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2008 10:29 am

Μολις ελαβα πμ. και μου ειπε πως το 2213 μαλλον δεν εχει βανακια αλλα μπορει να το μπερδευει με το 2211 και οτι τα 2215 και το 2028 ειναι κομπλε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2008 11:02 am

Fluval 405
1300 λίτρα/ώρα
8,5 λίτρα χωρητικότητα
20w κατανάλωση
159,45€ από Water Inn

Eheim 2028
1050 λίτρα/ώρα
7,3 λίτρα χωρητικότητα
25w κατανάλωση
282,15€ από Water Inn

Προσωπικά προτιμώ το Fluval 405.
Χρησιμοποιώ τα Fluval 205 σε όλα μου τα ενυδρεία και είμαι κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένος.
Δεν λέω ότι είναι καλύτερα απο τα eheim, απλώς θεωρώ τα eheim πολύ ακριβά για αυτά που προσφέρουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2008 11:09 am

παραθετω παρακατω και το τριτο της παρεας το JBL (φωτο εδω, συντομα θεμα στο blog)
περα απο τα χαρακτηριστικα πρεπει να κοιταμε και την ποιοτητα κατασκευης και τα ΥΛΙΚΑ που εχει μεσα, δλδ το JBL κοστιζει λιγοτερο απο τα μισα σε σχεση με ενα αντιστοιχο Eheim ΑΛΛΑ απο υλικα δεν εχει τιποτα, εχει μονο σφουγγαρια που οτι και να κανουμε δεν θα πιασουν ποτε την αποδοση του substrat pro που ειναι κορυφη, εγω μαζι με το φιλτρο πηρα και 4 λιτρα siporax με 5 ευρω το λιτρο, δηλαδη επιπλεον κοστος 20ευρω


JBL CristalProfi 500
1200 λιτρα/ωρα
8,8 λιτρα χωρητικοτητα
23W καταναλωση
72€ απο Γερμανια 150€ απο Ελλαδα

Moutralewn έγραψε:
Fluval 405
1300 λίτρα/ώρα
8,5 λίτρα χωρητικότητα
20w κατανάλωση
159,45€ από Water Inn

Eheim 2028
1050 λίτρα/ώρα
7,3 λίτρα χωρητικότητα
25w κατανάλωση
282,15€ από Water Inn
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2008 2:42 pm

Σας ευχαριστω πολυ!!!
Το jbl ειναι κομπλε απο θεμα,βανακια,σωλινες κλπ. κλπ. του λειπει κατι εκτος βιολογικου υλικου???Μου φαινετε καλο και φθηνο απο Γερμανια που θα παρω σε λιγο μερικα πραγματακια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2008 3:11 pm

εχει σωληνακια βανακια τα παντα, το μονο που του λειπει ειναι το prime (τρομπαρισμα νερου για να ξεκινησει την πρωτη φορα, δεν ειναι κατι κρισιμο καθως θα κανεις το γεμισμα μονος σου, 5 λεπτα δουλεια, και μονο την πρωτη φορα)

δεν το εχω βαλει ακομη σε λειτουργια και δεν ξερω τι θα κανει απο θεμα θορυβο
κατα τα αλλα μου φαινεται μια καλη αγορα


Teo έγραψε:
Σας ευχαριστω πολυ!!!
Το jbl ειναι κομπλε απο θεμα,βανακια,σωλινες κλπ. κλπ. του λειπει κατι εκτος βιολογικου υλικου???Μου φαινετε καλο και φθηνο απο Γερμανια που θα παρω σε λιγο μερικα πραγματακια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2008 4:25 pm

Πως θα το βαζω εγω σε λειτουργεια???Οταν το βαλεις σε λειτουργεια θα σε παρακαλουσα να μου πεις πως τα παει και απο θεμα αξιοπιστιας,θορυβου κλπ. κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 16, 2008 5:25 pm

μαλλον αργησα να απαντησω Rolling Eyes

οταν εχουμε ενα εξωτερικο φιλτρο που δεν εχει τρομπα (λεγεται prime) τοτε κανουμε το εξης απλο
γεμιζουμε το φιλτρο με νερο και το κλεινουμε (κατα προτιμηση νερο αποχλωριωμενο απο το ενυδρειο, ειδικα εαν εχει μεσα στρωμενα υλικα) αποσυνδεουμε τον σωληνα που ρουφαει νερο απο το ενυδρειο στο φιλτρο, το αποσυνδεουμε στο σημειο που πιανει στο πλαστικο ακαμπτο σωληνα, τον ευκαμπτο σωληνα που κραταμε τον γεμιζουμε με νερο εχοντας κλειστο τον διακοπτη εξοδου, φροντιζουμε να γεμισει με νερο οσο πιο πολυ γινεται, πρακτικα και η μιση σωληνα να γεμισει ειναι οκ, συνδεουμε τον σωληνα στο πλαστικο ακαμπτο σωληνα, ανοιγουμε τον διακοπτη που κλεισαμε πριν και ξεκιναμε το φιλτρο

στην αρχη ΟΛΑ τα φιλτρα περνουν αερα και βγαζουν αερα αυτο με λιγο ταρακουνημα εαν χρειαστει θα εξαφανιστει εντελως

στην πραγματικοτητα ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΠΛΟ απο οσο το περιγραφω εγω εδω, μπορει να υπαρχει και πιο ευκολος τροπος

Teo έγραψε:
Πως θα το βαζω εγω σε λειτουργεια???Οταν το βαλεις σε λειτουργεια θα σε παρακαλουσα να μου πεις πως τα παει και απο θεμα αξιοπιστιας,θορυβου κλπ. κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Beteranos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθηνα

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2009 12:03 am

Moutralewn έγραψε:
Fluval 405
1300 λίτρα/ώρα
8,5 λίτρα χωρητικότητα
20w κατανάλωση
159,45€ από Water Inn

Eheim 2028
1050 λίτρα/ώρα
7,3 λίτρα χωρητικότητα
25w κατανάλωση
282,15€ από Water Inn

Προσωπικά προτιμώ το Fluval 405.
Χρησιμοποιώ τα Fluval 205 σε όλα μου τα ενυδρεία και είμαι κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένος.
Δεν λέω ότι είναι καλύτερα απο τα eheim, απλώς θεωρώ τα eheim πολύ ακριβά για αυτά που προσφέρουν.


Σωστος ! ! !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2009 2:28 am

κ εγω ψηφιζω eheim!εχω 2 ecco της eheim κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
loris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
loris


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2009 8:56 pm

Το μονο που μπορω πω και εχω αρκετα μεγάλη αποψι ειναι μακρια απο το fluval 405 και οτι αφορα αυτη...
Μεχρι στιγμής ειχα το 305 και τωρα εχω σε ενα 110' το 405...
Αναγκαζομαι και το ανοίγω πιο συχνα απο ενα φιλτρο Eheim...μπουκώνει κοινος το fluval...
Φαντασου το eheim 2080 εχω να το ανοιξω 8μηνες και ακομα εκει...χωρις κανενα μα κανενα θορυβο...
Κατε με και οι δυο περιπτωσεις που ψαχνεις απο eheim ειναι πολυ καλες...
Μην ξεχνας οτι μπορεις να κανεις ενα συνδυασμό δυο classic στην σειρα που μονο ενα μοτερ θα δουλευει...
Αρα εχεις οικονομια στο ρευμα και μεγαλύτερο χωρητικότητα υλικου στο φιλτρο,μπορεις το ενα να το γεμισεις με pro και το αλλο siporax..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2009 9:10 pm

Προσωπικά εγώ χρησιμοποιώ μόνο Fluval λόγω άσχημων εμπειριών απο τα eheim.

Την παρούσα στιγμή χρησιμοποιώ 2 205. Το ένα σε ένα 180άρι Tanganyika και το άλο σε 400άρι με Red Bellies (όχι μόνα τους τα φίλτρα εννοείται).

Το νεότερο που το έχω γύρω στους 15 μήνες, είναι τιγκαρισμένο με βιολογικό υλικό, δεν το έχω ανοίξει ποτέ και δεν έχει μπουκώσει καθόλου.

Το παλαιότερο το έχω γύρω στον 1,5 χρόνο και το άνοιξα μία φορά και αυτό όχι επειδή είχε μπουκώσει, απλά επειδή ήθελα λίγο μπόλι για το μικρότερο μου ενυδρείο (80 λίτρα).

Δουλεύουν αθόρυβα και αμπούκωτα όλο αυτό το διάστημα.

Θεωρώ ότι στα φίλτρα είναι "τί θα κάτσει". Μπορεί να βγει αθόρυβο, μπορεί να βγει και πλυντήριο (όπως ένα eheim που είχα παλαιότερα).
Μπορεί να βγει αμπούκωτο ή μπορεί να θέλει καθάρισμα κάθε 2 μήνες (το έταιρο eheim που είχα παλαιότερα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Beteranos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθηνα

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2009 1:34 am

loris έγραψε:
Το μονο που μπορω πω και εχω αρκετα μεγάλη αποψι ειναι μακρια απο το fluval 405 και οτι αφορα αυτη...
Μεχρι στιγμής ειχα το 305 και τωρα εχω σε ενα 110' το 405...
Αναγκαζομαι και το ανοίγω πιο συχνα απο ενα φιλτρο Eheim...μπουκώνει κοινος το fluval...
Φαντασου το eheim 2080 εχω να το ανοιξω 8μηνες και ακομα εκει...χωρις κανενα μα κανενα θορυβο...
Κατε με και οι δυο περιπτωσεις που ψαχνεις απο eheim ειναι πολυ καλες...
Μην ξεχνας οτι μπορεις να κανεις ενα συνδυασμό δυο classic στην σειρα που μονο ενα μοτερ θα δουλευει...
Αρα εχεις οικονομια στο ρευμα και μεγαλύτερο χωρητικότητα υλικου στο φιλτρο,μπορεις το ενα να το γεμισεις με pro και το αλλο siporax..



To μπουκωμα ειναι συναρτηση των υλικων φιλτραρισματος που χρησιμοποιει ο καθενας και δεν εχει σχεση με την εταιρεια η οποια εχει κατασκευασει το φιλτρο.

Εξαλλου, νομιζω πως εαν ενα φιλτρο μπουκωνει ευκολα σημαινει πως συγκρατει μεγαλες ποσοτητες βρωμιας, αρα κανει καλα την δουλεια για την οποια το εχουμε.


Σκεφτειτε πως ενα φιλτρο χωρις υλικα δεν θα μουκωνε ποτε, αλλα δεν θα εκανε και τιποτε...εκτος απο κυκλοφορεια νερου.

Εγω χρησιμοποιω χρονια τα Fluval και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.


Διαφωνω επισεις, με την αποψη να ανοιγουμε το φιλτρο οσο το δυνατον λιγοτερες φορες.
Πιστευω πως οι βρωμιες που μαζευονται στα μηχανικα μερη του φιλτρου θα πρεπει να απομακρυνονται τουλαχιστον μια φορα το μηνα χωρις να επιρεασουμε το βιολογικο μερος του φιλτρου, γιατι αυτες οι βρωμιες ειναι μελοντικη ...αμμωνια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2009 7:01 am

δηλαδη τροφη για τα βακτηρια που θελουμε
με την ιδια λογικη εαν μπορουσαμε να μαζευουμε τα περιτωματα καθε ημερα θα ειχαμε το υπερ-καθαρο ενυδρειο αλλα δεν θα ειχαμε βιολογια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zeroboy
Μέλος
Μέλος
zeroboy


Αριθμός μηνυμάτων : 76
Ηλικία : 54
Τόπος : Πετρούπολη

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2009 9:12 am

Στο δικό μου RIO 300 δουλεύουν παράλληλα EHEIM 2026 + EHEIM 2217 και το εσωτερικό ως προφίλτρο.Εχω βάλει και τις δύο εισαγωγές των φίλτρων να "τραβάνε" από την πίσω πλευρά του εσωτερικού (δίπλα από τον θερμοστάτη).
Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την απόδοσή τους και από θέμα θορύβου.
Δεν ακούγεται τίποτα. cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ubuntu-gr.org/
Beteranos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθηνα

Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!   Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!! Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2009 9:25 am

orck έγραψε:
δηλαδη τροφη για τα βακτηρια που θελουμε
με την ιδια λογικη εαν μπορουσαμε να μαζευουμε τα περιτωματα καθε ημερα θα ειχαμε το υπερ-καθαρο ενυδρειο αλλα δεν θα ειχαμε βιολογια


Tροφη για τα βακτηρια υπαρχει απο τις βρωμιες που δεν καταφερνει να συγκεντρωσει το φιλτρο και παραμενουν στο υποστρωμα, στις πετρες,σε αυτα που εχουν συγκεντρωσει τα μηχανικα μερη του φιλτρου μεχρι να τα καθαρισουμε, αλλα και αρκετη αμμωνια παραγεται απο τα ουρα των ψαριων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συγκριση εξωτερικων φιλτρων!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: