ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 θερμαντηρας jager

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

θερμαντηρας jager Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: θερμαντηρας jager   θερμαντηρας jager Icon_minitimeΤρι Σεπ 02, 2008 2:22 pm

Γνωριζει κανεις τιμη απο Αθηνα που εχει ενας θερμαντηρας jager 200 watt?Ρωταω γιατι θελω να συγκρινω τιμες που θα μου πουν εδω Κορινθο και αν ειναι μεγαλη η διαφορα να ανεβω Αθηνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

θερμαντηρας jager Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαντηρας jager   θερμαντηρας jager Icon_minitimeΤρι Σεπ 02, 2008 4:16 pm

26 ευρω το εχει μεγαλο καταστημα στην Κηφισια
αλλα τον 250 θα τον παρεις φτηνοτερα, περιπου 21 ευρω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

θερμαντηρας jager Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαντηρας jager   θερμαντηρας jager Icon_minitimeΤρι Σεπ 02, 2008 7:36 pm

orck έγραψε:
26 ευρω το εχει μεγαλο καταστημα στην Κηφισια
αλλα τον 250 θα τον παρεις φτηνοτερα, περιπου 21 ευρω
Σωστος ο φιλος.Μολις παρηγγειλα τους 200 (2τεμαχια) 52 ευρακια συν 10 εξοδα αποστολης γιατι μεγαλυτεροι δεν μου εκαναν λογου υψους.Ο 200αρης απο οτι ειδα στο ακουαριστικ εχει υψος 40cm,o 250αρης 45cm και ο 300αρης 50cm.Εγω εχω υψος 40 cm και βαλε 3 ποντους φελιζολ και 3-4 ποντους αμμο θα υπηρχε προβλημα μετα.Και συν οτι στα πλαινα τζαμια καθως και στην πλατη του ενυδρειου στο επανω μερος ειναι οι κοντρες.Οποτε δεν μπορει να εξεχει ο θερμοστατης πανω απο το τζαμι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dori
Μέλος
Μέλος
dori


Αριθμός μηνυμάτων : 124
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

θερμαντηρας jager Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαντηρας jager   θερμαντηρας jager Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04, 2008 12:07 am

Chris7 GTiR έγραψε:
orck έγραψε:
26 ευρω το εχει μεγαλο καταστημα στην Κηφισια
αλλα τον 250 θα τον παρεις φτηνοτερα, περιπου 21 ευρω
Σωστος ο φιλος.Μολις παρηγγειλα τους 200 (2τεμαχια) 52 ευρακια συν 10 εξοδα αποστολης γιατι μεγαλυτεροι δεν μου εκαναν λογου υψους.Ο 200αρης απο οτι ειδα στο ακουαριστικ εχει υψος 40cm,o 250αρης 45cm και ο 300αρης 50cm.Εγω εχω υψος 40 cm και βαλε 3 ποντους φελιζολ και 3-4 ποντους αμμο θα υπηρχε προβλημα μετα.Και συν οτι στα πλαινα τζαμια καθως και στην πλατη του ενυδρειου στο επανω μερος ειναι οι κοντρες.Οποτε δεν μπορει να εξεχει ο θερμοστατης πανω απο το τζαμι.

Oριζόντια δεν μπορεί να μπει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

θερμαντηρας jager Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαντηρας jager   θερμαντηρας jager Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04, 2008 10:32 am

δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην μπορει να μπει και οριζοντια αφου ειναι πληρως βυθιζομενοι

εγω παντως και παρολο που εχω jager 200W θα χρησιμοποιησω παλι τον juwel 200W επειδη ειναι πολυ πιο μικρος σε μεγεθος (ετσι και αλλιως ο ελεγχος του θα γινεται απο το eliwell, κινδυνο δεν εχω)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

θερμαντηρας jager Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαντηρας jager   θερμαντηρας jager Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04, 2008 11:31 am

Ο θερμαντηρας σαφως και μπορει να τοποθετηθει τοσο σε οριζοντια οσο και σε κατακορυφη θεση, οπως ειπε και ο Πανος, αφου ειναι πληρως βυθιζομενοι.
Σχετικα με αυτο που λες Πανο
Παράθεση :
εγω παντως και παρολο που εχω jager 200W θα χρησιμοποιησω παλι τον juwel 200W επειδη ειναι πολυ πιο μικρος σε μεγεθος
να σου πω οτι οσο πιο μεγαλο ειναι το μηκος του θερμαντηρα (στα ιδια watt παντα) τοσο καλυτερη αποδοση εχει. Αυτος ειναι και ο λογος που οι jager εχουν μεγαλυτερο μηκος! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

θερμαντηρας jager Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαντηρας jager   θερμαντηρας jager Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04, 2008 3:21 pm

δυσκολευομαι να κατανοησω τον ορο "αποδοση" σε ενα θερμαντηρα ενυδρειου
καταρχας τους δινεις 200W και σε ποσοστο 100% μετατρεπεται σε θερμικη ενεργεια (οκ ειναι και ενα λαμπακι αλλα ας μην γινομαστε ψειρες) δηλαδη δεν εχει καμια απολυτως απολεια
μεσα σε ενα ενυδρειο που το νερο τρεχει 3-4 φορες τον ογκο του μεσα στην ωρα παλι δεν βλεπω τον λογο να μην υπαρξει διαχυση σωστη (με μονη προυποθεση να βρισκεται ο θερμαντηρας κοντα στην εισοδου του φιλτρου για να εχει το νερο κινηση και να μην μενει στασιμο δημιουργοντας ζωνες πιο θερμες η πιο ψυχρες


george hmmy έγραψε:
Ο θερμαντηρας σαφως και μπορει να τοποθετηθει τοσο σε οριζοντια οσο και σε κατακορυφη θεση, οπως ειπε και ο Πανος, αφου ειναι πληρως βυθιζομενοι.
Σχετικα με αυτο που λες Πανο
Παράθεση :
εγω παντως και παρολο που εχω jager 200W θα χρησιμοποιησω παλι τον juwel 200W επειδη ειναι πολυ πιο μικρος σε μεγεθος
να σου πω οτι οσο πιο μεγαλο ειναι το μηκος του θερμαντηρα (στα ιδια watt παντα) τοσο καλυτερη αποδοση εχει. Αυτος ειναι και ο λογος που οι jager εχουν μεγαλυτερο μηκος! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

θερμαντηρας jager Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαντηρας jager   θερμαντηρας jager Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04, 2008 8:30 pm

orck έγραψε:
δυσκολευομαι να κατανοησω τον ορο "αποδοση" σε ενα θερμαντηρα ενυδρειου
καταρχας τους δινεις 200W και σε ποσοστο 100% μετατρεπεται σε θερμικη ενεργεια (οκ ειναι και ενα λαμπακι αλλα ας μην γινομαστε ψειρες) δηλαδη δεν εχει καμια απολυτως απολεια
μεσα σε ενα ενυδρειο που το νερο τρεχει 3-4 φορες τον ογκο του μεσα στην ωρα παλι δεν βλεπω τον λογο να μην υπαρξει διαχυση σωστη (με μονη προυποθεση να βρισκεται ο θερμαντηρας κοντα στην εισοδου του φιλτρου για να εχει το νερο κινηση και να μην μενει στασιμο δημιουργοντας ζωνες πιο θερμες η πιο ψυχρες

Πανο με την ιδια λογικη αν ο θερμαντηρας ηταν 200watt με μεγεθος καρφιτσα παλι το ιδιο θα ηταν, αλλα δεν. Wink Λαβε υποψιν σου οτι μεγαλυτερο μηκος θερμαντηρα συνεπαγεται μεγαλυτερη επιφανεια επαφης, γρηγοροτερη απορροφηση της παραγομενης θερμοτητας απο το νερο, αρα εχει νοημα ο ορος "αποδοση" υπο αυτην την οπτικη γωνια. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TΣΙΟΝΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
TΣΙΟΝΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ηλικία : 60
Τόπος : Kατερίνη

θερμαντηρας jager Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαντηρας jager   θερμαντηρας jager Icon_minitimeΠαρ Σεπ 05, 2008 1:04 am

Προσωπικά πιστευω οτι είναι απο τις φορές που θα παραδεχτώ οτι το μήκος παιζει ρόλο Evil or Very Mad ,γιατί στο τωρινό μου ενυδρείο 400λ νερό ,είδα οτι βάζοντας ένα 400άρι Hydor Theo αυτός για να μου κρατήσει την θερμοκρασία τον χειμώνα στους 29 με 30 δούλευε πάρα πολλές ώρες και το βράδυ με χαμηλωμένο το καλοριφερ το λαμπάκι άναβε συνέχεια,ενω με τον Jager που είναι τουλάχιστον 15 εκ πιο μακρύς (ο μπαγάσας) ο χρόνος που ήταν αναμμένο το λαμπάκι ήταν πιο λίγος άσε που άναβε και πιο σπάνια.Τα παραπάνω τα αναφέρω μετα απο παρατήρηση αρκετών ωρών και επι σειρά ημερών.Εκτός και αν ο Jager είναι όντως 300άρις και οι υπόλοιπες μάρκες παραμύθια .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
θερμαντηρας jager
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: