ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 εσωτερικο φιλτρο

Πήγαινε κάτω 
+6
octania246
Z.X
george hmmy
lingistis
orck
chris7
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΠαρ Αυγ 22, 2008 12:44 am

παιδια αν αποφασισω να βγαλω το εσωτερικο φιλτρο κ να το αντικαταστησω με ενα εξωτερικο!πως θα το βγαλω ?το ενυδρειο ειναι σε λειτουργια κ εχει κ ψαρακια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΠαρ Αυγ 22, 2008 2:42 am

υποθετω οτι εχεις φιλτρο κολημενο με σιλικονη απο τον κατασκευαστη

ειναι δυσκολο και χωρις νερο αλλα με τα ψαρια ειναι ακομη πιο δυσκολο, περα του οτι θα κανεις τον χωρο γυρω απο το ενυδρειο χαλια με τα νερα δεν θα μπορεσεις να καθαρισεις τις σιλικονες μετα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΠαρ Αυγ 22, 2008 10:49 am

ναι με σιλικονη ειναι!οποτε το ξεχναω...!μεσα στο φιλτρο τα υλικα (υαλοβαμβακας,σφουγγαρια κ.λ.π.) ο κατασκευαστης τα εχει μεσα σε κουτακια το καθενα ξεχωριστα τα οποια κουτακια ειναι φιξ δν ανοιγουν!πρεπει να παντα να βαζω τα κουτακια η μπορω να βαζω τα υλικα χυμα μεσα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΠαρ Αυγ 22, 2008 10:59 am

Χρήστο, το εξωτερικό φίλτρο μπορείς να το βάλεις και να έχεις 2 φίλτρα. Όταν στο μέλλον σε βολέψει, π.χ. σε μεγάλες αλλαγές setup με τα ψαράκια προσωρινά κάπου αλλού + το εξωτερικό φίλτρο Wink το ξεκολλάς το εσωτερικό (ψάξε πως Very Happy ). Τα κουτάκια δες τα καλά study , νομίζω ότι πρέπει από κάπου να μπορούν να ανοίγουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΠαρ Αυγ 22, 2008 11:00 am

Ηντα τα πες ωρε???????????????????????????????????????????????????????????????
Βγαινει παρα-παρα πολυ ευκολα!!!! Αλλα: θα αγορασεις πρωτα το εξωτερικο φλιτρο, θα το βαλεις να λειτουργει παραλληλα με το εσωτερικο για τουλαχιστον 2-3 μερες, θα αρχισεις σταδιακα να αφαιρεις τα υλικα και μετα απο μια βδομαδα θα αφαιρεσεις το εσωτερικο φλιτρο. Της juwel ειναι το ενυδρειο? Αν ναι, εχουν κολλησει σε 4-6 σημεια με μια χλαπατσα σιλικονη. Πας και αγοραζεις πετονια καλης ποιοτητας 28αρα, κοβεις ενα μεγαλο κομματι (κανα μετρο) περνας αναμεσα στη σιλικονη και αρχιζεις να "πριονιζεις" με τη μισινεζα τραβωντας την μπρος-πισω! Σε 5 λεπτακια το παλιο φλιτρο εχει κανει φτερα... (δοκιμασμενη λυση σε RIO400)

Ο Πανος εχει δικιο οτι πιθανο να μεινουν σταμπες απο σιλικονη. Παιρνεις τοτε μια ξυστρα (απο χρωματοπωλειο) κανεις λιγο το τζαμι (προσεκτικα μην το γδαρεις) και καθαρισες. Τα μικροκομματακια που θα πανε στο νερο δε σε νοιαζουν, θα κατσουν κατω και ή τα σιφωναρεις ή τα αφηνεις εκει οπως ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΠαρ Αυγ 22, 2008 3:40 pm

επρεπε να σε ειχα οταν εβγαλα το εσωτερικο του rio 240
ΕΦΤΥΣΑ ΑΙΜΑ
το ενυδρειο ηταν αδειο και με δυσκολεψε πολυ
μπορει η τεχνικη σου να ειναι που να κανει ευκολη την δουλεια

παντως εαν επειχηρηθει ξεκολημε με ξυραφι ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΞΥΡΑΦΙ ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΙΛΙΚΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ


george hmmy έγραψε:
Ηντα τα πες ωρε???????????????????????????????????????????????????????????????
Βγαινει παρα-παρα πολυ ευκολα!!!! Αλλα: θα αγορασεις πρωτα το εξωτερικο φλιτρο, θα το βαλεις να λειτουργει παραλληλα με το εσωτερικο για τουλαχιστον 2-3 μερες, θα αρχισεις σταδιακα να αφαιρεις τα υλικα και μετα απο μια βδομαδα θα αφαιρεσεις το εσωτερικο φλιτρο. Της juwel ειναι το ενυδρειο? Αν ναι, εχουν κολλησει σε 4-6 σημεια με μια χλαπατσα σιλικονη. Πας και αγοραζεις πετονια καλης ποιοτητας 28αρα, κοβεις ενα μεγαλο κομματι (κανα μετρο) περνας αναμεσα στη σιλικονη και αρχιζεις να "πριονιζεις" με τη μισινεζα τραβωντας την μπρος-πισω! Σε 5 λεπτακια το παλιο φλιτρο εχει κανει φτερα... (δοκιμασμενη λυση σε RIO400)

Ο Πανος εχει δικιο οτι πιθανο να μεινουν σταμπες απο σιλικονη. Παιρνεις τοτε μια ξυστρα (απο χρωματοπωλειο) κανεις λιγο το τζαμι (προσεκτικα μην το γδαρεις) και καθαρισες. Τα μικροκομματακια που θα πανε στο νερο δε σε νοιαζουν, θα κατσουν κατω και ή τα σιφωναρεις ή τα αφηνεις εκει οπως ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 12:59 am

lingistis έγραψε:
Χρήστο, το εξωτερικό φίλτρο μπορείς να το βάλεις και να έχεις 2 φίλτρα. Όταν στο μέλλον σε βολέψει, π.χ. σε μεγάλες αλλαγές setup με τα ψαράκια προσωρινά κάπου αλλού + το εξωτερικό φίλτρο Wink το ξεκολλάς το εσωτερικό (ψάξε πως Very Happy ). Τα κουτάκια δες τα καλά study , νομίζω ότι πρέπει από κάπου να μπορούν να ανοίγουν.

φιλε μου εχω ηδη εξωτερικο φιλτρο 300lt/h το οποιο δουλευει απο την αρχη του ενυδρειου!τα κουτακια δν ανοιγουν με τιποτα!μπορω να βαλω τα υλικα χυμα στην επομενη συντηρηση η θα υπαρχει προβλημα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 1:08 am

george hmmy έγραψε:
Ηντα τα πες ωρε???????????????????????????????????????????????????????????????
Βγαινει παρα-παρα πολυ ευκολα!!!! Αλλα: θα αγορασεις πρωτα το εξωτερικο φλιτρο, θα το βαλεις να λειτουργει παραλληλα με το εσωτερικο για τουλαχιστον 2-3 μερες, θα αρχισεις σταδιακα να αφαιρεις τα υλικα και μετα απο μια βδομαδα θα αφαιρεσεις το εσωτερικο φλιτρο. Της juwel ειναι το ενυδρειο? Αν ναι, εχουν κολλησει σε 4-6 σημεια με μια χλαπατσα σιλικονη. Πας και αγοραζεις πετονια καλης ποιοτητας 28αρα, κοβεις ενα μεγαλο κομματι (κανα μετρο) περνας αναμεσα στη σιλικονη και αρχιζεις να "πριονιζεις" με τη μισινεζα τραβωντας την μπρος-πισω! Σε 5 λεπτακια το παλιο φλιτρο εχει κανει φτερα... (δοκιμασμενη λυση σε RIO400)

Ο Πανος εχει δικιο οτι πιθανο να μεινουν σταμπες απο σιλικονη. Παιρνεις τοτε μια ξυστρα (απο χρωματοπωλειο) κανεις λιγο το τζαμι (προσεκτικα μην το γδαρεις) και καθαρισες. Τα μικροκομματακια που θα πανε στο νερο δε σε νοιαζουν, θα κατσουν κατω και ή τα σιφωναρεις ή τα αφηνεις εκει οπως ειναι.

ειναι της aquatlantis το ενυδρειο!ποια ειναι μισινεζα?βοηθησε με λιγο γιατι εχω κολλησει! lol!

(θα το βαλεις να λειτουργει παραλληλα με το εσωτερικο για τουλαχιστον 2-3 μερες, θα αρχισεις σταδιακα να αφαιρεις τα υλικα και μετα απο μια βδομαδα θα αφαιρεσεις το εσωτερικο φλιτρο.)

βοηθησε με λιγο σε αυτο που λες?μεσα στην βδομαδα να αφαιρω τα υλικα του εσωτερικου φιλτρου η μεσα στις 2-3 μερες που λες? κ για μια βδομαδα να δουλεουν παραλληλα τα 2 φιλτρα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 1:29 am

chris7 έγραψε:
lingistis έγραψε:
Χρήστο, το εξωτερικό φίλτρο μπορείς να το βάλεις και να έχεις 2 φίλτρα. Όταν στο μέλλον σε βολέψει, π.χ. σε μεγάλες αλλαγές setup με τα ψαράκια προσωρινά κάπου αλλού + το εξωτερικό φίλτρο Wink το ξεκολλάς το εσωτερικό (ψάξε πως Very Happy ). Τα κουτάκια δες τα καλά study , νομίζω ότι πρέπει από κάπου να μπορούν να ανοίγουν.

φιλε μου εχω ηδη εξωτερικο φιλτρο 300lt/h το οποιο δουλευει απο την αρχη του ενυδρειου!τα κουτακια δν ανοιγουν με τιποτα!μπορω να βαλω τα υλικα χυμα στην επομενη συντηρηση η θα υπαρχει προβλημα?
Βαλε τα υλικα χωριστα σε καλτσον γυναικειο geek και μετα στο κουτι,θα τα χωρισεις ετσι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 1:35 am

Z.X έγραψε:
chris7 έγραψε:
lingistis έγραψε:
Χρήστο, το εξωτερικό φίλτρο μπορείς να το βάλεις και να έχεις 2 φίλτρα. Όταν στο μέλλον σε βολέψει, π.χ. σε μεγάλες αλλαγές setup με τα ψαράκια προσωρινά κάπου αλλού + το εξωτερικό φίλτρο Wink το ξεκολλάς το εσωτερικό (ψάξε πως Very Happy ). Τα κουτάκια δες τα καλά study , νομίζω ότι πρέπει από κάπου να μπορούν να ανοίγουν.

φιλε μου εχω ηδη εξωτερικο φιλτρο 300lt/h το οποιο δουλευει απο την αρχη του ενυδρειου!τα κουτακια δν ανοιγουν με τιποτα!μπορω να βαλω τα υλικα χυμα στην επομενη συντηρηση η θα υπαρχει προβλημα?
Βαλε τα υλικα χωριστα σε καλτσον γυναικειο geek και μετα στο κουτι,θα τα χωρισεις ετσι...

δν θα υπαρχει προβλημα ετσι?`κ το σφουγγαρι?ολα δλδ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 9:05 am

Οχι βρε χρηστο το σφουγγαρι,τα χυμα υλικα μονο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 9:53 am

παντως δεν βγαινουν ολα τα εσωτερικα φιλτρα ευκολα.
επειδη και εγω εχω τις aquatlantis τουλαχιστον το δικο μου δεν εχει καμια σχεση με τα juwel που εχουν μονο 4 πονταρισιες σιλικονης για πιασιμο.
στο δικο μου ειναι ΟΛΟ με σιλικονη και μαλιστα τοσο εφαρμοστο που με το ζορι βλεπεις και κενο μεταξυ του τζαμιου.ηθελα και εγω να το βγαλω αλλα
οταν ειδα οτι ηταν ετσι το παρατησα γιατι το μονο που θα εκαμνα θα ηταν ζημια και τιποτα αλλο.
ααα επισης συνηθως τις aquatlantis τα εσωτερικα φιλτρα ειναι διπλασια σε μεγεθος σε σχεση με τις juwel με οτι καλο-κακο σημαινει αυτο στην προσπαθεια να το βγαλεις Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 4:13 pm

παιδια help εχω μια βδομαδα τωρα που εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο(ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ) κ σημερα το νερο εχει κιτρινισει κ ο υαλοβαμβακας του εσωτερικου φιλτρου εχει πηξει στην αμμο μαλλον ολος ο υαλοβαμβακας εχει γινει καφε!το εξωτερικο φιλτρο επαθε μια ζημια κ περιμενω ενα ανταλλακτικο!εδω κ μια βδομαδα δουλευω μονο με το εσωτερικο!HELP............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 4:23 pm

chris7 έγραψε:
παιδια help εχω μια βδομαδα τωρα που εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο κ σημερα το νερο εχει κιτρινισει κ ο υαλοβαμβακας του εσωτερικου φιλτρου εχει πηξει στην αμμο μαλλον!το εξωτερικο φιλτρο επαθε μια ζημια κ περιμενω ενα ανταλλακτικο!εδω κ μια βδομαδα δουλευω μονο με το εσωτερικο!HELP............
Τί μετρήσεις έχεις;
Τα ψάρια πώς συμπεριφέρονται;

Για αρχή, άλλαξε τον υαλοβάμβακα και κάνε μια γεναία αλλαγή νερού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 4:31 pm

Moutralewn έγραψε:
chris7 έγραψε:
παιδια help εχω μια βδομαδα τωρα που εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο κ σημερα το νερο εχει κιτρινισει κ ο υαλοβαμβακας του εσωτερικου φιλτρου εχει πηξει στην αμμο μαλλον!το εξωτερικο φιλτρο επαθε μια ζημια κ περιμενω ενα ανταλλακτικο!εδω κ μια βδομαδα δουλευω μονο με το εσωτερικο!HELP............
Τί μετρήσεις έχεις;
Τα ψάρια πώς συμπεριφέρονται;

Για αρχή, άλλαξε τον υαλοβάμβακα και κάνε μια γεναία αλλαγή νερού.

NO3-20
NO2-0,5 μου εχει ανεβει ηταν 0
GH-17
KH-17
PH-8,4

τα ψαρια ειναι οκ δν βλεπω καποια διαφορα στην συμπεριφορα τους!ποσα λιτρα να βγαλω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 5:11 pm

chris7 έγραψε:
Moutralewn έγραψε:
chris7 έγραψε:
παιδια help εχω μια βδομαδα τωρα που εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο κ σημερα το νερο εχει κιτρινισει κ ο υαλοβαμβακας του εσωτερικου φιλτρου εχει πηξει στην αμμο μαλλον!το εξωτερικο φιλτρο επαθε μια ζημια κ περιμενω ενα ανταλλακτικο!εδω κ μια βδομαδα δουλευω μονο με το εσωτερικο!HELP............
Τί μετρήσεις έχεις;
Τα ψάρια πώς συμπεριφέρονται;

Για αρχή, άλλαξε τον υαλοβάμβακα και κάνε μια γεναία αλλαγή νερού.

NO3-20
NO2-0,5 μου εχει ανεβει ηταν 0
GH-17
KH-17
PH-8,4

τα ψαρια ειναι οκ δν βλεπω καποια διαφορα στην συμπεριφορα τους!ποσα λιτρα να βγαλω?

Αμμωνία μέτρησες;

Θα έλεγα μία αλλαγή 40%
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 5:49 pm

Moutralewn έγραψε:
chris7 έγραψε:
Moutralewn έγραψε:
chris7 έγραψε:
παιδια help εχω μια βδομαδα τωρα που εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο κ σημερα το νερο εχει κιτρινισει κ ο υαλοβαμβακας του εσωτερικου φιλτρου εχει πηξει στην αμμο μαλλον!το εξωτερικο φιλτρο επαθε μια ζημια κ περιμενω ενα ανταλλακτικο!εδω κ μια βδομαδα δουλευω μονο με το εσωτερικο!HELP............
Τί μετρήσεις έχεις;
Τα ψάρια πώς συμπεριφέρονται;

Για αρχή, άλλαξε τον υαλοβάμβακα και κάνε μια γεναία αλλαγή νερού.

NO3-20
NO2-0,5 μου εχει ανεβει ηταν 0
GH-17
KH-17
PH-8,4

τα ψαρια ειναι οκ δν βλεπω καποια διαφορα στην συμπεριφορα τους!ποσα λιτρα να βγαλω?

Αμμωνία μέτρησες;

Θα έλεγα μία αλλαγή 40%

το 1/3 εβγαλα!ηταν ψιλοβουλομενος ο κυκλοφορητης γενικα επεσε πολυ καθαρισμα!θα δειξει....
μου φαινεται οτι δν κανουν καλη δουλεια τα εσωτερικα φιλτρα!καλυτερα να μου πειτε εσεις που ειστε πιο εμπειροι!τι λετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 11:20 am

παιδια η κιτρινιλα εφυγε!λιγο 8ολο ειναι ακομα το νερο!θα φυγει τι λετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 11:38 am

Εγω πιστευω οτι θα ξεθολοσει και θα εισαι οκ Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 11:42 am

AFRICANOS έγραψε:
Εγω πιστευω οτι θα ξεθολοσει και θα εισαι οκ Exclamation

μακαρι φιλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 11:50 am

Πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα Exclamation Καλη συνεχεια . Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 11:53 am

AFRICANOS έγραψε:
Πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα Exclamation Καλη συνεχεια . Wink

να σαι καλα φιλε!ευχαριστω πολυ!παντως το δευτερο φιλτρο στα ενυδρεια βοηθαει παρα πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 11:59 am

Συγουρα βοηθαει και τα ψαρια σου και εσενα σε διευκολινει Exclamation Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 12:56 pm

chris7 έγραψε:
παιδια η κιτρινιλα εφυγε!λιγο 8ολο ειναι ακομα το νερο!θα φυγει τι λετε?

Μην αγχώνεσαι!

Η θολούρα θα φύγει. Μόλις φύγει, ρίξε μια ματιά στον υαλοβάμβακα μήπως θέλει πάντα αλλαγή.

Όσον αφορά τα εξωτερικά φίλτρα, θεωρούνται καλύτερα λόγω του ότι έχουν μεγαλύτερο κάδο(=περισσότερα υλικά), καλύτερη διάταξη των υλικών (οπότε δεν "μπουκώνουν" τόσο εύκολα) και απο πρακτικής πλευράς δεν σου "τρώνε" λίτρα και χώρο απο το ενυδρείο.

Προσωπικά θεωρώ απαραίτητη την υπάρξη εξωτ. φίλτρου σε συνδυασμό με το εσωτερικό μιας και προσφέρει πολύ καλύτερη φίλτρανση για τους παραπάνω λόγους.

Επίσης η ύπαρξη 2 φίλτρων η πολύ σημαντική αρχικά απο θέμα ασφάλειας (αν πάθει κάτι το ένα, έχεις το 2ο να δουλεύει) και κατόπιν ότι έχεις περισσότερες επιλογές στην φίλτρανση(π.χ. μπορείς να κάνεις το ένα εξ'ολοκλήρου μηχανικό και το άλλο εξ'ολοκλήρου βιολογικό κλπ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

εσωτερικο φιλτρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εσωτερικο φιλτρο   εσωτερικο φιλτρο Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 1:05 pm

Moutralewn έγραψε:
chris7 έγραψε:
παιδια η κιτρινιλα εφυγε!λιγο 8ολο ειναι ακομα το νερο!θα φυγει τι λετε?

Μην αγχώνεσαι!

Η θολούρα θα φύγει. Μόλις φύγει, ρίξε μια ματιά στον υαλοβάμβακα μήπως θέλει πάντα αλλαγή.

Όσον αφορά τα εξωτερικά φίλτρα, θεωρούνται καλύτερα λόγω του ότι έχουν μεγαλύτερο κάδο(=περισσότερα υλικά), καλύτερη διάταξη των υλικών (οπότε δεν "μπουκώνουν" τόσο εύκολα) και απο πρακτικής πλευράς δεν σου "τρώνε" λίτρα και χώρο απο το ενυδρείο.

Προσωπικά θεωρώ απαραίτητη την υπάρξη εξωτ. φίλτρου σε συνδυασμό με το εσωτερικό μιας και προσφέρει πολύ καλύτερη φίλτρανση για τους παραπάνω λόγους.

Επίσης η ύπαρξη 2 φίλτρων η πολύ σημαντική αρχικά απο θέμα ασφάλειας (αν πάθει κάτι το ένα, έχεις το 2ο να δουλεύει) και κατόπιν ότι έχεις περισσότερες επιλογές στην φίλτρανση(π.χ. μπορείς να κάνεις το ένα εξ'ολοκλήρου μηχανικό και το άλλο εξ'ολοκλήρου βιολογικό κλπ)

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!ποια ειναι η διαφορα μεταξυ μηχανικου κ βιολογικου φιλτρου?τι υλικα βαζεις στο ενα κ τι στο αλλο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
εσωτερικο φιλτρο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: