ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 εξωτερικα φιλτρα

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2008 7:49 am

Εχω 2 εξωτερικα φιλτρα και ειναι τοποθετημενα στην μια μερια του ενυδρειου.Μηπως θα ηταν καλυτερα να εβαζα το ενα φιλτρο στη μια μερια και το αλλο στην αλλη?Ισως να καλυπτει καλυτερα και απο θεμα μηκους που ειναι 1.70 μετρα.Τι λετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2008 11:03 am

Καλημερα Chris7 GTiR , η δικια μου γνωμη ειναι οτι καλητερα να τα βαλεις το ενα απο την μια πλευρα και το αλλο απο την αλλη για να εχεις καλητερο φιλτραρισμα , αν θελεις πες μας και λιγα πραγματα για το ενυδρειο σου , το setup του για να σε βοηθισουμε περισσοτερο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2008 11:29 am

Μαριε ΕΔΩ.
Σιγουρα ειναι καλυτερα,εχεις αρκετο μηκος..
Ποια ειναι τα φιλτρα σου(μοντελα για να καταλαβουμε...).?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2008 12:34 pm

Το ενα ειναι της χειμ το κλασικ και το αλλο ειναι της βιτατεκ αλλα δεν ξερω ποιο μοντελο ειναι.Το μονο που ξερω ειναι οτι γυρναει 500 λιτρα την ωρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2008 1:55 pm

Z.X έγραψε:
Μαριε ΕΔΩ.
Σιγουρα ειναι καλυτερα,εχεις αρκετο μηκος..
Ποια ειναι τα φιλτρα σου(μοντελα για να καταλαβουμε...).?
Σωστα , δεν το ειχα δει ! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2008 4:42 pm

Χρειαζεσαι περιπου 1500-1800 λιτρα ανα ωρα.
Αρα αν δεν σε φτανει θα παρεις και ενα κυκλοφορητη και θα κανονίσεις να εχεις 2-3 διαφορετικές εξόδους κυκλοφοριας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΤρι Αυγ 12, 2008 6:20 pm

Της χειμ γυρναει 660 την ωρα και γραφει επανω στο κουτι οτι καλυπτει μεχρι 350 λιτρα ενυδρειου.Πως τα βγαζουν αυτοι?Εννοω με ποια κριτηρια?Και απο μια τοσο καλη εταιρεια υπαρχει περιπτωση να μην ευσταθουν αυτα που λενε?Ειμαι πολυ περιεργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΤρι Αυγ 12, 2008 7:37 pm

Δεν εχει να κανει με αυτο,σου λεει η εταιρια οτι το φιλτρο της που τρεχει τοσο καλυπτει την βιολογια ενος 350 λίτρο ενυδρείο.
Εσυ ομως πρεπει να καλύψεις και την οξυγονωση του ενυδρείου σου.
Αρα λεμε για να υπαρχει επαρκη οξυγονωση πρεπει να γυρίζει 4-5 φορες την ωρα ο ογκος νερου ανα ωρα.
Αρα εχεις 350-300 καθαρα,με ενα βιολογικο φιτρο που τρεχει στα 660,βαζεις και εναν κυκλοφορητη που να πιανει τα 1000 λιτρα ανα ωρα και εισαι οκ απο ολες της πλευρες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2008 3:09 pm

Απο θεμα οξυγονου εχω και μια αντλια με 2 κουρτινες αερα που τις εχω βαλει στο πισω τζαμι σχεδον θαμμενες μεσα στην αμμο για να μην ενοχλουντε τα ψαρια.Αλλα τελικα βλεπω πως τους αρεσει γιατι πανε και παιζουν με τις φυσαλιδες.Χωρις κυκλοφορητη δηλαδη ειμαι ενταξει η οχι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2008 6:53 pm

Κανει δουλεια μαλλον,θα ελεγα ομως παρολα αυτα να εχεις την επιθυμητη κυκλοφορια...
Επισης αν προσεξεις της παρουσιασεις ενυδρειων της αφρικης δεν θα δεις καμια κουρτινα.
Και ο λογος ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο θα σε κουρασει...

Εμενα προσωπικα μου διαταρασει την ισσοροπια του ενυδρειου :pig:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2008 8:12 pm

Προς το παρων θα το αφησω οπως ειναι και αργοτερα θα βαλω κυκλοφορητη γιατι τον τελευταιο μηνα μου εχουν φυγει κανα 200 ευρακια και ετσουξε η τσεπη.Ενας κυκλοφορητης να γυρναει 1000 λιτρα την ωρα ποσο εχει περιπου και ποιας εταιρειας ειναι αξιοπιστοι?Δηλαδη η eheim βγαζει?Και πως ακριβως δουλευει?Ειναι ενα κουτακι με μια εισοδο και μια εξοδο οπου βυθιζεται στο ενυδρειο?Αντε και το βαλαμε στην μια μερια θελει χαμηλα η ψηλα να κανει αναταραξη νερου?Ειμαι λιγο ασχετος ε??? Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΠεμ Αυγ 14, 2008 9:17 am

Για καλούς και αξιόπιστους κυκλοφορητές νομίζω θα μας διαφωτίσουν καλύτερα οι νυν ή πρώην "θαλασσινοί"!!

Γιάννη;;;;;; bounce rabbit lol!

Forum καλεί zeroboy..... afro lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lasal
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 61
Τόπος : Θεσσαλονίκη

εξωτερικα φιλτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξωτερικα φιλτρα   εξωτερικα φιλτρα Icon_minitimeΚυρ Αυγ 17, 2008 12:50 am

Chris7 GTiR έγραψε:
Της χειμ γυρναει 660 την ωρα και γραφει επανω στο κουτι οτι καλυπτει μεχρι 350 λιτρα ενυδρειου.Πως τα βγαζουν αυτοι?Εννοω με ποια κριτηρια?Και απο μια τοσο καλη εταιρεια υπαρχει περιπτωση να μην ευσταθουν αυτα που λενε?Ειμαι πολυ περιεργος
Αυτό που δεν γράφουν συνήθως ειναι γιατι είδος ενυδρείο πρόκειτε.
Αν ηταν για φουλ φυτεμένο θα μπορούσε και να σε καλύψει.
Το κόστος ενός καλού εξωτερικού φίλτρου ειναι ενας καλός λόγος που πολλές φορές χρησιμοποιούμε υπερχειλήσεις και sump.
Η eheim εχει κυκλοφορητή στα 1200 λ/ω κοντά στα 70 ευρώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
εξωτερικα φιλτρα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: