ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 γιατι στον αφρο??

Πήγαινε κάτω 
+2
Giannis-malawi
thanasis76
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 11:11 am

καλημερα!!!! εδω και 2-3 μερες οι κιχλιδες μου ανεβενουν και καθοντε με το κεφαλι στον αφρο...??
βαζω και μια φωτο για να δειτε....
ειναι καπος μακρυα γιατι αν παω κοντα θα κατεβουν...
δεν ειναι ολες στον αφρο αλλα οι μισες σιγουρα...
ξερετε γιατι???
οι μετρισεις ειναι ολες μια χαρα....
υπαρχει προβλημα, πρεπει να κανω κατι???
σας ευχαριστω!!!

γιατι στον αφρο?? Dsc03630
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 11:34 am

μηπως δεν υπαρχει καλη οξυγονωση του νερου??βαλε την εξοδο του φιλτρου να χτυπαει την επιφανεια του νερου.. Wink
αλλαξες κατι πριν 2-3μερες που δεν ηταν ετσι πιο πριν??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
afrodite
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 31

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 12:50 pm

με τιν επιφανεια τοσο λεια που να γινει οξυγονοση?
βαλε αεραντλια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 1:05 pm

afrodite έγραψε:
με τιν επιφανεια τοσο λεια που να γινει οξυγονοση?
βαλε αεραντλια

καλησπερα!!! κι εγω αυτο φανταστηκα αλλα μου κανει εντιπωση επιδη εχω την εξοδο και κανει αναταραξη απλα ειναι πιο πισω και δεν φενετε... και παντα το ενυδρειο μου ετσι ηταν...
ισως τωρα που εχουν μπει και τα αλλα ψαρακια σε αριθμο να μη τους φτανει οξυγονο απο την αναταραξη...
εχω εναν κυκλοφοριτη, θα τον βαλω κι αυτον...
να δουμε...
σε ευχαριστω!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 3:24 pm

και αερανλτια να μην βαλεις αν η εξοδος χτυπαει την επιφανεια του νερου μια χαρα θα εισαι... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zeroboy
Μέλος
Μέλος
zeroboy


Αριθμός μηνυμάτων : 76
Ηλικία : 54
Τόπος : Πετρούπολη

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 4:16 pm

Giannis-malawi έγραψε:
και αερανλτια να μην βαλεις αν η εξοδος χτυπαει την επιφανεια του νερου μια χαρα θα εισαι... Wink

Δεν κάνεις συν αυτά που είπαν και έναν έλεγχο στην θερμοκρασία μήπως......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ubuntu-gr.org/
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 5:20 pm

Πάντα οταν ανεβαίνει η θερμοκρασια μειώνεται το οξυγόνο.
Αν δεν εχεις καποιο συστημα να κατεβασεις θερμοκρασια βαλε ενα επιπλέον κυκλοφορητη η καμια αεροαντλια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
andreas301
Μέλος
Μέλος
andreas301


Αριθμός μηνυμάτων : 68
Τόπος : Uganda

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 5:21 pm

zeroboy έγραψε:
Giannis-malawi έγραψε:
και αερανλτια να μην βαλεις αν η εξοδος χτυπαει την επιφανεια του νερου μια χαρα θα εισαι... Wink

Δεν κάνεις συν αυτά που είπαν και έναν έλεγχο στην θερμοκρασία μήπως......

Θανάση, κοιτάζοντας και την παρουσίαση που έχεις σε άλλο post
νομίζω ότι έχεις πρόβλημα αυξημένης (πολύ) ιχθυοφόρτυωσης με ελλειπή φίλτρανση (αν έχεις μόνο το 1200) και υψηλής θερμοκρασίας.
Τα φίλτρα της Tetra δεν φημίζονται για την αξιόλογη ανατάραξη του νερού ούτε και για το πλήρες γύρισμα σύμφωνα με τις προδιαγραφές τους.

Μέσα έχεις πάνω από 20 ψαράκια και πιθανολογώ ότι ένα μεγάλο πλήθος μπήκε ξαφνικά και συνολικά (ίσως??)
Έχεις κάτι για να κατεβάζεις τη θερμοκρασία ??

Αραίωσε άμεσα τα ψάρια σου, κράτησε 2-3 φυλές μέχρι 10 ψάρια (θα γεννήσουν κιόλας), αύξησε άμεσα την ανατάραξη στην επιφάνεια και δες και για προσθήκη ενός ακόμη φίλτρου, το 1200 δεν είναι επαρκές και όσο μεγαλώνουν τα ψάρια η κατάσταση θα επιδεινώνεται.
Πότε πήρες μετρήσεις ??

Παρακολούθα τη θερμοκρασία όπως ανέφερε και ο Γιάννης παραπάνω

edit : Γράφαμε μαζί με το Χρήστο. Όπως βλέπεις θέλεις ΑΝΑΤΑΡΑΞΗ.


Ψυχραιμία

Φιλικά
Ανδρέας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 6:06 pm

ουπς!!! Embarassed Embarassed

Θαναση ειχα την λανθασμενη εντυπωση οτι ειχες 2 φιλτρα πανω στο ενυδρειο..
θα συμφωνησω λοιπον με τον Αντρεα για την φιλτρανση και την οξυγονωση..κανονικα πρεπει να εχουμε φιλτρανση περιπου 5-6φορες τα λιτρα μας..

μπορεις να βαλεις την αεραντλια να τα βοηθησει,και μολις μπορεσεις να βαλεις αλλο ενα εξωτερικο φιλτρο για να εισαι οκ..το προβλημα την ιχθυοφορτωσης το συζητησαμε και αλλου..Wink

καλη συνεχεια και αν μπορεις ενημερωσε μας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 6:58 pm

καλησπερα και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας...
να τα παρω απο την αρχη...
αυτη τη στιγμη τα ψαρια ειναι μια χαρα....

η θερμοκρασια μεσα στο ενυδρειο ειναι 25-26 βαθμους, οποτε ειναι super...
οι μετρισεις εγιναν πριν 2 μερες και ηταν πολυ καλες...
αν παμε συμφωνα με τις μετρισεις το φιλτρο κανει πολυ καλη δουλεια και οντως μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα με το φιλτρο...
τα ψαρια το ξερω οτι ειναι πολλα αλλα εγινε χωρις να το θελω...
και σκεφτομαι να βγαλω τα labido yellow...
οσο για το οξυγονο μαλλον λογο ιχθυοφόρτυωσης δεν εφτανε το οξυγονο οπως παλια...
εβαλα ενα κυκλοφοριτη που ειχα και τωρα ειναι μια χαρα.... δειτε και φωτο...


γιατι στον αφρο?? Dsc03710


γιατι στον αφρο?? Dsc03711


γιατι στον αφρο?? Dsc03712
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΔευ Αυγ 04, 2008 12:18 am

νομιζω Θαναση οτι τα ψαρακια σου ειναι πλεον μια χαρα..πολυ αισθητη η διαφορα στην αναταραξη.. Wink

καλη συνεχεια λοιπον... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΔευ Αυγ 04, 2008 1:17 am

Giannis-malawi έγραψε:
νομιζω Θαναση οτι τα ψαρακια σου ειναι πλεον μια χαρα..πολυ αισθητη η διαφορα στην αναταραξη.. Wink

καλη συνεχεια λοιπον... Very Happy


ναι πραγματικα ειναι μια χαρα... δεν εχουν ξαναανεβει στον αφρο και ειναι ζωηρα οπως πριν...
σας ευχαριστω!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
afrodite
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 31

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΔευ Αυγ 04, 2008 3:22 am

andreas301 έγραψε:

Θανάση, κοιτάζοντας και την παρουσίαση που έχεις σε άλλο post
νομίζω ότι έχεις πρόβλημα αυξημένης (πολύ) ιχθυοφόρτυωσης με ελλειπή φίλτρανση (αν έχεις μόνο το 1200) και υψηλής θερμοκρασίας.
Τα φίλτρα της Tetra δεν φημίζονται για την αξιόλογη ανατάραξη του νερού ούτε και για το πλήρες γύρισμα σύμφωνα με τις προδιαγραφές τους.

Μέσα έχεις πάνω από 20 ψαράκια και πιθανολογώ ότι ένα μεγάλο πλήθος μπήκε ξαφνικά και συνολικά (ίσως??)
Έχεις κάτι για να κατεβάζεις τη θερμοκρασία ??

Αραίωσε άμεσα τα ψάρια σου, κράτησε 2-3 φυλές μέχρι 10 ψάρια (θα γεννήσουν κιόλας), αύξησε άμεσα την ανατάραξη στην επιφάνεια και δες και για προσθήκη ενός ακόμη φίλτρου, το 1200 δεν είναι

Τι σχεσι εχει το φιλτρο ΤΕΤΡΑ με την αναταραξη? ενα φιλτρο ειναι και μαλιστα καλο. απο εκεί και πέρα αν φροντίσεις να ρίχνεις σωστα την εξοδο θα χεις αναταραξη σωστη.
οσο για το πολλα τα ψαρια και θερμοκρασια θα συμφωνισω οτι οσο ποιο πολλα τα ψαρια τοσο ποιο λιγο το οξυγονο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreas301
Μέλος
Μέλος
andreas301


Αριθμός μηνυμάτων : 68
Τόπος : Uganda

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΔευ Αυγ 04, 2008 3:39 pm

afrodite έγραψε:
andreas301 έγραψε:

Θανάση, κοιτάζοντας και την παρουσίαση που έχεις σε άλλο post
νομίζω ότι έχεις πρόβλημα αυξημένης (πολύ) ιχθυοφόρτυωσης με ελλειπή φίλτρανση (αν έχεις μόνο το 1200) και υψηλής θερμοκρασίας.
Τα φίλτρα της Tetra δεν φημίζονται για την αξιόλογη ανατάραξη του νερού ούτε και για το πλήρες γύρισμα σύμφωνα με τις προδιαγραφές τους.

Μέσα έχεις πάνω από 20 ψαράκια και πιθανολογώ ότι ένα μεγάλο πλήθος μπήκε ξαφνικά και συνολικά (ίσως??)
Έχεις κάτι για να κατεβάζεις τη θερμοκρασία ??

Αραίωσε άμεσα τα ψάρια σου, κράτησε 2-3 φυλές μέχρι 10 ψάρια (θα γεννήσουν κιόλας), αύξησε άμεσα την ανατάραξη στην επιφάνεια και δες και για προσθήκη ενός ακόμη φίλτρου, το 1200 δεν είναι

Τι σχεσι εχει το φιλτρο ΤΕΤΡΑ με την αναταραξη? ενα φιλτρο ειναι και μαλιστα καλο. απο εκεί και πέρα αν φροντίσεις να ρίχνεις σωστα την εξοδο θα χεις αναταραξη σωστη.
οσο για το πολλα τα ψαρια και θερμοκρασια θα συμφωνισω οτι οσο ποιο πολλα τα ψαρια τοσο ποιο λιγο το οξυγονο.


Μεγάλη σχέση, αν γνωρίζεις πώς λειτουργούν τα Tetratec φίλτρα επειδή έχεις 2 από αυτά να λειτουργούν περίπου από τότε που πρωτοβγήκαν στην αγορά οπότε νομίζω ότι μπορείς να έχεις άποψη και να τη διατυπώνεις.

Λοιπόν επαναλαμβάνω ότι ο έξοδος των φίλτρων Tetratec συνήθως δεν επαρκεί για να δημιουργήσει σωστή ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού ακόμη κι αν νομίζεις ότι την έχεις σωστά τοποθετημένη, γιατί απλά δεν έχει τη δύναμη για να το κάνει.
Καλό φίλτρο μπορεί να είναι, αλλά εγώ δεν μιλάω μόνο για τη φίλτρανση
(και για αυτήν πάντως υπάρχουν πολλά καλύτερα, ακόμη και το εσωτερικό της Juwel).


Φιλικά
Ανδρέας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

γιατι στον αφρο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατι στον αφρο??   γιατι στον αφρο?? Icon_minitimeΔευ Αυγ 04, 2008 5:17 pm

andreas301 έγραψε:
afrodite έγραψε:
andreas301 έγραψε:

Θανάση, κοιτάζοντας και την παρουσίαση που έχεις σε άλλο post
νομίζω ότι έχεις πρόβλημα αυξημένης (πολύ) ιχθυοφόρτυωσης με ελλειπή φίλτρανση (αν έχεις μόνο το 1200) και υψηλής θερμοκρασίας.
Τα φίλτρα της Tetra δεν φημίζονται για την αξιόλογη ανατάραξη του νερού ούτε και για το πλήρες γύρισμα σύμφωνα με τις προδιαγραφές τους.

Μέσα έχεις πάνω από 20 ψαράκια και πιθανολογώ ότι ένα μεγάλο πλήθος μπήκε ξαφνικά και συνολικά (ίσως??)
Έχεις κάτι για να κατεβάζεις τη θερμοκρασία ??

Αραίωσε άμεσα τα ψάρια σου, κράτησε 2-3 φυλές μέχρι 10 ψάρια (θα γεννήσουν κιόλας), αύξησε άμεσα την ανατάραξη στην επιφάνεια και δες και για προσθήκη ενός ακόμη φίλτρου, το 1200 δεν είναι

Τι σχεσι εχει το φιλτρο ΤΕΤΡΑ με την αναταραξη? ενα φιλτρο ειναι και μαλιστα καλο. απο εκεί και πέρα αν φροντίσεις να ρίχνεις σωστα την εξοδο θα χεις αναταραξη σωστη.
οσο για το πολλα τα ψαρια και θερμοκρασια θα συμφωνισω οτι οσο ποιο πολλα τα ψαρια τοσο ποιο λιγο το οξυγονο.


Μεγάλη σχέση, αν γνωρίζεις πώς λειτουργούν τα Tetratec φίλτρα επειδή έχεις 2 από αυτά να λειτουργούν περίπου από τότε που πρωτοβγήκαν στην αγορά οπότε νομίζω ότι μπορείς να έχεις άποψη και να τη διατυπώνεις.

Λοιπόν επαναλαμβάνω ότι ο έξοδος των φίλτρων Tetratec συνήθως δεν επαρκεί για να δημιουργήσει σωστή ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού ακόμη κι αν νομίζεις ότι την έχεις σωστά τοποθετημένη, γιατί απλά δεν έχει τη δύναμη για να το κάνει.
Καλό φίλτρο μπορεί να είναι, αλλά εγώ δεν μιλάω μόνο για τη φίλτρανση
(και για αυτήν πάντως υπάρχουν πολλά καλύτερα, ακόμη και το εσωτερικό της Juwel).


Φιλικά
Ανδρέας




καλησπερα και παλι....
επιδη το φιλτρο της τετρα το εχω σχεδον χρονο μπορω να πω οτι απο θεμα φιλτρανσης ειναι πολυ καλο...
δεν ειχα καποιο αλλο για να συγκρινω αλλα ακομα και τωρα που εχω μεγαλη ιχθυοφόρτυωση η μετρησεις ειναι τελειες...
οποτε κανει την δουλεια του μια χαρα...
για την αναταραξη εβαλα ενα κυκλοφορητη και ολα ειναι μια χαρα...
παντος πρεπει να ξερετε οτι εδω στην επαρχεια δεν ειναι τοσο ευκολο να βγαζεις απο το ενυδρειο τις κιχλιδες που δεν χρειαζεσαι...
γιατι δεν υπαρχουν ατομα να τις παρουν...
οποτε αναγκαστηκα πρεπει να της κρατας....
αν μου βρειτε μια λυση ευχαριστως θα αφηνα στο ενυδρειο μου ζευγαρια απο 1 αρσ. + 2 θυλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
γιατι στον αφρο??
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: