ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Νέος στο forum και στην Αφρική

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kgalano
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Νέος στο forum και στην Αφρική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέος στο forum και στην Αφρική   Νέος στο forum και στην Αφρική Icon_minitimeΠαρ Ιαν 03, 2014 1:09 pm

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Είμαι ο Κώστας και είμαι κάτοχος ενός μικρού ενυδρείου με χρυσόψαρα, αλλά τελικά κόλλησα άσχημα με το hobby αυτό και τελικά θα πάω για μεγαλύτερο. Έχω διαβάσει πάρα πολλά για τα ψάρια και τα ενυδρεία και θα ήθελα να σας αναφέρω τι έχω κατά νου να κάνω και μιας και είστε πιο έμπειροι να μου πείτε τη γνώμη σας για να αποφύγω τυχόν λάθη.

Αρχικά λοιπόν να σας αναφέρω ότι το ενυδρείο το θέλω για το γραφείο μου, οπότε και οι διαστάσεις που έχω είναι σχετικά περιορισμένες, έτσι λοιπόν κατέφυγα στο να φτιάξω μία γυάλα σε διαστάσεις 85cm X 45cm X 60cm. Το είδος που σκέφτομαι να βάλω είναι pseudotropheus saulosi για το λόγο ότι από "προεπιλογή" θα έχω 2 χρώματα χωρίς να χρειαστεί να "μπλέξω" διάφορα είδη. Όσον αφορά το στήσιμο τώρα, σκέφτομαι αρχικά για βυθο να βάλλω άμμο θαλάσσης & αραγωνίτη. Από θέμα φίλτρου, ξέρω ότι είναι καλύτερα τα εξωτερικά, όμως επειδή είναι γραφείο και έχω περιορισμένο χώρο, θα καταφύγω σε ένα εσωτερικό φίλτρο Fluval U4. Eπιπλέον θα μπει θερμοστάτης 300W. Για το θέμα διακόσμησης, σίγουρα χρειάζονται αρκετές σπηλιές, αλλά αν αντί για πέτρες βάλω 2 από τα ακόλουθα:

Νέος στο forum και στην Αφρική -31-2018859

και ένα
Νέος στο forum και στην Αφρική ImgHndlr


δεν θα είναι αρκετά για να έχουν να κρύβονται; Έχω διαβάσει ότι καλύτερο είναι με πέτρες σε στίβα, αλλά αισθητικά δεν μου αρέσει και τόσο οπότε λέω να καταφύγω σε κάτι τέτοιο.

Όσον αφορά το κομμάτι του φωτισμού, θα φτιάξω ένα καπάκι από plexiglass όπου και θα μπουν 2 12αρια ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι, υποδοχή για την ταϊστρα και φωτισμός led 6000Κ όπως φαίνεται στο παρακάτω βίντεο:



Πώς σας φαίνονται όλα αυτά λοιπόν. Πιστεύετε ότι κάτι χρειάζεται να αλλάξει διορθωθεί? Τέλος στο εν λόγω ενυδρείο πόσα saulosi μπορούν να μπουν?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε για να διαβάσετε το "σεντόνι" μου και ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με τις ερωτήσεις μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νέος στο forum και στην Αφρική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στο forum και στην Αφρική   Νέος στο forum και στην Αφρική Icon_minitimeΠαρ Ιαν 03, 2014 6:00 pm

Καλώς ορισες φιλε και Καλη Χρονια!

Θα σε απογοήτευσω αλλά σε τέτοιο μήκος δεν μπορείς να φιλοξενησεις ψαρια απο την λίμνη Malawi αλλά μπορείς απο την λίμνη Tanganyika...ρίξε μια ματιά στην ανάλογη κατηγορία !Εκει μπορείς να φιλόξενησεις και 2 είδη ενα βραχοψαρο σε ζευγάρι και ενα κοχυλοψαρο σε χαρέμι 1αρς με 3-4 θυληκα!

Στο θέμα της φίλτρανσης σε οποιοδήποτε λίμνη και να πας θα χρειαστείς άλλο ενα εσωτερικό η ενα κυκλοφορητη όχι όμως πολυ δυνατό και το κάνει πλυντήριο !
Αυτό θα το δεις μόλις βάλεις το ενα.....

Στην διακόσμηση είμαι κατα των καραβιών ,ναυαγίων,πύργων κ.λ.π δεν βοηθάνε σε κάτι τα ψαρια μας και δεν τα κάνουν να νιώθουν σαν το "σπιτι" τους που ειναι κάτι πολυ σημαντικό γι αυτά !
Στο βυθό μπορείς να βάλεις (πάλι σε σε οποιαδήποτε λίμνη καταληξεις)
Άμμο θαλασσης(πολυ καλο πλύσιμο)
Χαλαζιακη άμμο μπεζ η λευκή....κατα προτίμηση μπεζ
Και αραγωνιτη σε περίπτωση που έχεις χαμηλές σκληροτητες στο δίκτυο και σε ανάμειξη με κάποια απο τις δυο παραπάνω αμμους!

Αυτά τα λίγα...
Η απόφαση ειναι δική σου.
Ότι άλλο θες ρωτάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Νέος στο forum και στην Αφρική
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: