ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Thermofilter?

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
markospen
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Thermofilter? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Thermofilter?   Thermofilter? Icon_minitimeΚυρ Νοε 03, 2013 12:09 pm

Καλησπέρα σας,
Είμαι έτοιμος να δώσω λεφτά για φίλτρο ενυδρείου και απλά θέλω να με διαφωτίσετε ώστε να μην κάνω λάθος! Τι γνώμη έχουμε για τα φίλτρα με θερμοστάτη για ενυδρείο με αφρικάνες? Αμα αργότερα το θέλω για άλλου τύπου ενυδρείο (πχ θαλασσινό) θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω....?
δεν θα έκανα θέμα αλλά τα λεφτά θέλω να πιάσουν τόπο! μια σύγκριση που θα έκανα είναι eheim 250T VS eheim 2075 + θερμοστάτη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Thermofilter? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Thermofilter?   Thermofilter? Icon_minitimeΔευ Νοε 04, 2013 9:17 am

Προσωπικα θα επερνα ενα απλο φιλτρο με εξωτερικο θερμοστατη!τον ελεγχεις καλυτερα τον εξωτερικο και μπορεις να τον δουλεψεις με ενα κοντρολερ+ανεμιστηρακια για το καλοκαιρι!

Το 250Τ δεν κανει για θαλασσινο το γραφει και το manual!

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
markospen
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Thermofilter? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Thermofilter?   Thermofilter? Icon_minitimeΤετ Νοε 06, 2013 9:35 pm

γεια σου φίλε chris,
το ενυδρείο είναι 120ltr και τελικά πήρα το eheim 2075 μιας που θέλω την ελευθερία των επιλογών. Ευτυχώς έχει μείωση της ροής και δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με υπερβολική κίνηση νερού!!!
πήρα λοιπόν το φίλτρο και είδα τα υλικά του τα οποία είναι όπως απεικονίζονται στον σύνδεσμο μόνο που έχει ακόμη ενα καλαθάκι με mechpro(λείπει δλδ απο την εικόνα ενα καλαθάκι που είναι τελευταίο). Το θέμα είναι:

  • τι κάνει αυτό το mechpro?
  • χρειάζεται 2 καλαθάκια απο τέτοιο ή είναι καλύτερα να το αντικαταστήσω με siporax?


Thermofilter? Eheim-2075
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Thermofilter? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Thermofilter?   Thermofilter? Icon_minitimeΤετ Νοε 06, 2013 11:17 pm

Μηχανικο υλικο ειναι το mech.

Εγω θα εβαζα βιολογικο υλικο αλλα και αυτο να αφησεις δεν θα εχεις καποιο προβλημα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
markospen
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Thermofilter? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Thermofilter?   Thermofilter? Icon_minitimeΤετ Νοε 06, 2013 11:36 pm

ευχαριστώ για την απάντηση, το ξέρω ότι είναι μηχανικό υλικό το θέμα είναι χρειάζονται 2 καλαθάκια τέτοιου ή θα αντέξει και με το ένα? και το λέω γιατί ξέρω ότι όσο περισσότερο βιολογικό υλικό τόσο το καλύτερο πόσο μάλλον αν μπορεί το βιολογικό να απλώσει και το νερό στον κάδο του φίλτρου.....
μετά μήπως είναι πολύ λίγο το μπλε σφουγγάρι έχω σκαλώσει......τι γίνεται με τα υλικά του φίλτρου? διάβασα γενικά ένα πολύ καλό μάλλον κείμενο αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο. έχετε κάποιο άρθρο να μου προτείνετε που λέει τα πάντα και τα λέει σωστά?τέλος, μπορώ να δώσω σύνδεσμο από άλλο φόρουμ με το κείμενο σχετικά με τα υλικά στο φίλτρο και να το σχολιάσουμε εδώ?(το λέω γιατί δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο εδώ εκτός αν δεν έψαξα αρκεταSad  )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Thermofilter? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Thermofilter?   Thermofilter? Icon_minitimeΤετ Νοε 06, 2013 11:57 pm

Σε ολα τα καλαθια προσωπικα θα εβαζα βιολογικο υλικο!

Μια χαρα ειναι το σφουγγαρι αστο οπως ειναι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
markospen
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Thermofilter? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Thermofilter?   Thermofilter? Icon_minitimeΠεμ Νοε 07, 2013 12:21 am

οκ ευχαριστώ και εγώ αυτό νομίζω θα κάνω! πάντως νομίζω ένα άρθρο για τα φίλτρα, διατάξεις και ότι άλλο είναι σχετικό θα βοηθούσε πολύ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Thermofilter?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: