ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??

Πήγαινε κάτω 
+5
imichal
lingistis
Giannis-malawi
Moutralewn
Kisifer
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Kisifer
Μέλος
Μέλος
Kisifer


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 9:51 am

Καλημερίζω όλη την παρέα και κιχλιδόφιλους. Έτσι εντελώς πληροφοριακά...θα ήθελα να ρωτήσω πια είναι τα λιγότερα λίτρα που μπορούν να φιλοξενήσουν κατοίκους από την συγκεκριμένη λίμνη....και ποιοι είναι αυτοί? Είναι γνωστό ότι όσο περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο...αλλά μερικοί μπορεί να μην έχουν αυτή την δυνατότητα...Για να ακούσουμε τους ειδικούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 10:06 am

Kisifer έγραψε:
Καλημερίζω όλη την παρέα και κιχλιδόφιλους. Έτσι εντελώς πληροφοριακά...θα ήθελα να ρωτήσω πια είναι τα λιγότερα λίτρα που μπορούν να φιλοξενήσουν κατοίκους από την συγκεκριμένη λίμνη....και ποιοι είναι αυτοί? Είναι γνωστό ότι όσο περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο...αλλά μερικοί μπορεί να μην έχουν αυτή την δυνατότητα...Για να ακούσουμε τους ειδικούς.

Για ένα μικρό χαρεμάκι mbuna (1m+3f - Yellow Labs) χρειάζονται minimum 120 λίτρα με μήκος ενυδρείου γύρω στο 1 μέτρο (π.χ. το κλασσικό πλέον ενυδρείο carrefour)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 11:19 am

αυτο που ανεφερε ο Ιασωνας εχει δοκιμαστει απο αρκετους με επιτυχια..με περιορισμους βεβαια για τα ψαρια..ας μας πει και ο georgetax που το εχει κανει..
προσωπικα θεωρω πως δεν θα επρεπε να διατηρουμε mbuna σε λιγοτερο απο 150λιτρα..και αυτο διοτι οταν δεις απο κοντα συμπεριφορες και χρωμα αλλα και μεγεθος που μπορουν να παρουν αυτα τα ψαρια σε ενυδρεια 300λιτρα+ τοτε οτιδηποτε αλλο απλα δεν συγκρινεται και φαινεται μικρο..Shocked

βεβαια δεν μπορουμε ολοι να εχουμε τοσο μεγαλο ενυδρειο και σαφως και γινεται σωστο ενυδρειο και σε λιγοτερα λιτρα..αλλα μιας και κανουμε κουβεντα για τα ελαχιστα λιτρα,η προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη.. Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kisifer
Μέλος
Μέλος
Kisifer


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 11:43 am

Συμφωνώ και εγώ Γιάννη...αν μπορούσαμε όλοι θα είχαμε από ένα 300αρι χεχεχεχεχε. Πάντως πιστεύω πως ένα 120-128άρι είσαι στο όριο...άραγε σε αυτά τα λίτρα...χαρεμάκι maingano μπορεί να μπει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 11:52 am

στα 180 εγω εχω 2 χαρεμακια (labs και maingano)..προβληματα δεν εχω αλλα σιγουρα με περισσοτερα λιτρα θα ηταν πιο χαρουμενα..ειναι και αυτο στα σχεδια.. Wink

σε πιο λιγα λιτρα προσωπικα θα εβαζα μονο ενα ειδος (και στο τωρινο αυτο σκεφτομαι..).
ενα χαρεμι maingano θα ειναι μια χαρα με κρυψωνες κτλ σε αυτα τα λιτρα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 12:10 pm

Θα ήθελα πολύ να δω ένα ενυδρείο με mbuna πάνω από 1000 λίτρα lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 12:18 pm

lingistis έγραψε:
Θα ήθελα πολύ να δω ένα ενυδρείο με mbuna πάνω από 1000 λίτρα lol!

...κι εγώ θα ήθελα πολύ να έχω ένα ενυδρείο με mbuna πάνω από 1000 λίτρα.
afro lol! afro

(......φτου σου γαμώτο, πάλι όνειρο έβλεπα.... Crying or Very sad )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 12:25 pm

lingistis έγραψε:
Θα ήθελα πολύ να δω ένα ενυδρείο με mbuna πάνω από 1000 λίτρα lol!

αν και εφικτο,νομιζω κατι τετοιο σε σπιτι θελει ειδικη υποδομη..μονο το βαρος να σκεφτει κανεις διοτι για να βαλεις πετρα σε 1000λιτρα.. Shocked Shocked

παντως δεν θα χαλαγε κανεναν νομιζω.. lol! lol!
εγω ενα 500 εχω στοχο να φτιαξω στο μελλον...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 2:05 pm

Παράθεση :
...κι εγώ θα ήθελα πολύ να έχω ένα ενυδρείο με mbuna πάνω από 1000 λίτρα

Εγώ το έχω στο προγραμμα lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 3:24 pm

Giannis-malawi έγραψε:
αν και εφικτο,νομιζω κατι τετοιο σε σπιτι θελει ειδικη υποδομη..μονο το βαρος να σκεφτει κανεις διοτι για να βαλεις πετρα σε 1000λιτρα.. Shocked Shocked

Το καλύτερο είναι να το έχεις πάνω από δοκάρι ή όταν κατασκευάζεις το σπίτι να το προβλέψει ο μηχανικός (κρυφά πάντα από την γυναίκα Wink ).

Σε κατοικήσιμο υπόγειο πας για ακόμα μεγαλύτερο lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 3:49 pm

lingistis έγραψε:
...(κρυφά πάντα από την γυναίκα Wink ).

Αυτό επιβάλλεται.

Έχε υπ'όψιν σου ότι οι γυναίκες βλέπουν αριθμό ενυδρείο και όχι μέγεθος σε λίτρα.

Για την γυναίκα είναι προτιμότερο ένα 1000άρι απο ότι 3 80άρια!!
lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zeroboy
Μέλος
Μέλος
zeroboy


Αριθμός μηνυμάτων : 76
Ηλικία : 54
Τόπος : Πετρούπολη

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 4:54 pm

Moutralewn έγραψε:
lingistis έγραψε:
...(κρυφά πάντα από την γυναίκα Wink ).

Αυτό επιβάλλεται.

Έχε υπ'όψιν σου ότι οι γυναίκες βλέπουν αριθμό ενυδρείο και όχι μέγεθος σε λίτρα.

Για την γυναίκα είναι προτιμότερο ένα 1000άρι απο ότι 3 80άρια!!
lol! lol! lol!

Αυτό ξαναπές το lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ubuntu-gr.org/
delta66
Μέλος
Μέλος
delta66


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 57
Τόπος : Ν. Προαστεια

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 1:52 am

lingistis έγραψε:
Θα ήθελα πολύ να δω ένα ενυδρείο με mbuna πάνω από 1000 λίτρα lol!
Δες ενα 832.790 λιτρα, αλλα θα απογοητευθεις.
Ακομα και σε αυτα τα λιτρα μερικοι μπορουν να παστωσουν ψαρια.
Ουτε κροκοδειλος δεν μπορει να κρατησει σε χαμηλά επιπεδα την ιχθοφορτωση.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/spyros.delta
delta66
Μέλος
Μέλος
delta66


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 57
Τόπος : Ν. Προαστεια

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 1:52 am

Εδω δες 1000 λιτρα ακριβως αλλα με μετρια φαντασια στο "στησιμο" παρολο την ομορφη πετρα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/spyros.delta
dori
Μέλος
Μέλος
dori


Αριθμός μηνυμάτων : 124
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 11:03 am

delta66 έγραψε:
lingistis έγραψε:
Θα ήθελα πολύ να δω ένα ενυδρείο με mbuna πάνω από 1000 λίτρα lol!
Δες ενα 832.790 λιτρα, αλλα θα απογοητευθεις.
Ακομα και σε αυτα τα λιτρα μερικοι μπορουν να παστωσουν ψαρια.
Ουτε κροκοδειλος δεν μπορει να κρατησει σε χαμηλά επιπεδα την ιχθοφορτωση.


Αυτό δεν είναι ενυδρείο, είναι κονσερβοκουτι! Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 11:12 am

Ένας τρόπος υπάρχει για να ελλατωθεί η υχθιοφόρτηση και δεν είναι οι κροκόδειλοι ή οι καρχαρίες και τα δελφίνια αλλά να βάλουν μια ταμπέλα ''ΤΖΑΜΠΑ ΨΑΡΙΑ '' να δεις για πότε θα αρχίσουν να ψαρεύουν όλοι και πόσοι πετσοπάδες και χομπίστες θα πάνε αλλά και κανένας πινασμένος !! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??   Μίνιμουμ λίτρα για Malawi?? Icon_minitimeΔευ Αυγ 04, 2008 1:53 pm

Ευχαριστήθηκα ενυδρείο delta66, άσε που πείρα και ιδέες για την αυλή lol! lol!

Η ιχθύο-φόρτωση νομίζω ότι ήταν καλή για 2 λόγους.

1ος, Τα ψάρια φαίνονται πολλά για πλησίαζαν τα τζάμια (όπως κάνουν και στα δικά μας ενυδρεία όταν πάμε κοντά τους) και ο υπόλοιπος χώρος του ενυδρείου ήταν σχετικά "άδειος".

2ος, Το μέγεθος των ψαριών έμοιαζε αυτό της πλήρης ανάπτυξης, δηλ. αρκετά μεγάλα ψάρια, που δύσκολα το πετυχαίνεις με μεγάλη ιχθύο-φόρτωση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
 
Μίνιμουμ λίτρα για Malawi??
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: