ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 καινούριο malawi

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giwrgakis1981
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

καινούριο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καινούριο malawi   καινούριο malawi Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 06, 2013 9:42 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω στην κατοχή μου ενα ενυδρείο διαστάσεων 1.40x45x50 ( γύρω στα 220 λίτρα καθαρά ) με εσωτερικό sump ( αντλία έως 1200 lt/h ). Αυτή την στιγμή έχω μέσα χαλίκι ψιλό, πέτρες, κλαδιά, και αληθινά φυτά ( Ceratophyllum demersum "Foxtail" και anubia ). Θέλω να το γυρίσω σε malawi και σκέφτομαι για άμμο θαλάσσης, με πολύ καλό πλύσιμο για υπόστρωμα, και πέτρες θαλάσσης για κρυψώνες+ κλαδιά σε ότι αφορά την ψαροσύνθεση θα ήθελα να βάλω 3-4 χαρέμια αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος αν θα μπορέσουν να συνυπάρξουν ( από ότι διάβασα μόνο 2 το πολύ 3 - 1 αρσενικό 3 με 4 θυληκά ). Θα ήθελα πολύ να κρατήσω τον ένα πλέκο που έχω αλλά γνωρίζω οτι είναι πολύ δύσκολο. Έχει επιχειρήσει κανείς κάτι τέτοιο χωρίς προβλήματα; αλλιώς θα αναγκαστώ να τον δώσω...στα φυτά φαντάζομαι οτι μπορώ να βάλω μόνο οτι δεν φυτεύεται γιατί θα τα ξεριζώσουν...τέλος σε ότι αφορά το είδος των ψαριών δεν έχω κατασταλάξει ακόμα και το ψάχνω...

Μόνο αυτά!

Συμβουλές;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καινούριο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινούριο malawi   καινούριο malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 07, 2013 12:56 pm

Με τις διαστασεις που μας εχεις δωσει το ενυδρειο βγαινει στα 300 λιτρα οποτε μπορεις να βαλεις μεχρι τρια χαρεμια!
Για υποστρωμα μπορεις να επιλεξεις αμμο θαλασσης,χαλαζιακη αμμο μπεζ και αραγωνιτη(ειναι λιγο ακριβος) αν εχεις χαμηλες τιμες στο δικτυο του νερου σου!Πολυ καλο πλυσιμο σε οτι επιλεξεις!
Πετρες μπορεις να βαλεις απο παραλια η απο μαντρα οικοδομων.το ιδιο και εδω πολυ καλο πλυσιμο!
Απο φυτα μπορεις να βαλεις anubia,crinum,vallisneria....
Τα κλαδια που λες δε θα τα βαλεις μεσα θα σου δημιουργησουν θεμα!
Τον πλεκο πρεπει να το βγαλεις ανηκει σε αλλη ηπειρο και ζει σε πιο μαλακα νερα!
Απο ψαρια κοιτα εδω
http://cich.forumchti.com/t582-topic
http://cich.forumchti.com/t82-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
giwrgakis1981
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

καινούριο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινούριο malawi   καινούριο malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 07, 2013 4:54 pm

Μία ερώτηση ακόμα. όταν λέμε άμμο θέλουμε αυτή που είναι στον πυθμένα της θάλασσας ή ψιλό ψιλό χαλίκι κάνει την ίδια δουλειά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koumbos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

καινούριο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινούριο malawi   καινούριο malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 07, 2013 6:52 pm

Εγώ έχω ενυδρείο 180ltr με labidochromis yellow και demasoni και ο πλέκο μου συνυπάρχει μια χαρά, τον έχω 5 χρόνια τώρα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giwrgakis1981
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

καινούριο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινούριο malawi   καινούριο malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 07, 2013 7:00 pm

koumbos έγραψε:
Εγώ έχω ενυδρείο 180ltr με labidochromis yellow και demasoni και ο πλέκο μου συνυπάρχει μια χαρά, τον έχω 5 χρόνια τώρα..

Οι demasoni δεν τον πειράζουν;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koumbos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

καινούριο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινούριο malawi   καινούριο malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 07, 2013 10:35 pm

Ειδικά τα demasoni δεν ασχολούνται καν!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καινούριο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινούριο malawi   καινούριο malawi Icon_minitimeΔευ Ιουλ 08, 2013 3:20 am

Παιδια ο πλέκο είναι ένα ψάρι που δεν υπαρχει λόγος να υπαρχει σε ένα Malawi ενυδρειο !το μόνο που κάνει είναι να τρώει την άλγη την οποία την χρειάζονται οι μπουνες!
Και όπως προειπα ζει σε εντελώς διαφορετικό περιβάλλον απο τις κιχλιδες της Malawi!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καινούριο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινούριο malawi   καινούριο malawi Icon_minitimeΔευ Ιουλ 08, 2013 3:22 am

giwrgakis1981 έγραψε:
Μία ερώτηση ακόμα. όταν λέμε άμμο θέλουμε αυτή που είναι στον πυθμένα της θάλασσας ή ψιλό ψιλό χαλίκι κάνει την ίδια δουλειά;

Οχι μέσα απο την θαλασσα ... Απο καθαρή παραλία!
Το χαλίκι δεν κάνει για τα συγκεκριμένα ψάρια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
καινούριο malawi
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» (Malawi) 180L malawi mbuna

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: