ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Νέο ξεκίνημα kribensis

Πήγαινε κάτω 
+2
andy1976
ep82
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ep82
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ep82


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 37
Τόπος : Πετρούπολη

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΤετ Μαρ 06, 2013 8:34 pm

Χαιρετώ όλους τους φίλους του φόρουμ,αποφάσισα να δημιουργήσω ένα όμορφο Ενυδρειο για ένα ζευγάρι kribensis και θα ήθελα να μοιραστητε τις εμπειρίες σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας....έχω ένα άδειο juwel 63 λίτρα,επέλεξα αυτό το είδος γιατί πιστεύω ότι είναι περισσότερο εφικτό για αυτό το είδος να επιβιώσει σε ένα μικρό Ενυδρειο σαν το δικό μου...σκέφτομαι να τα βάλω να συμβιώνουν με έναν πλεκο,σε ενα σχετικά φυτεμενο και με κρυψωνες από πέτρες και ξύλα που ήδη έχω στην κατοχή μου... Υπάρχουν και άλλες κιχλιδες που μπορώ να χρησιμοποιήσω εναλλακτικά αντί των ομορφων kribensis ? ευχαριστώ και θα ανεβαζω φωτό από την εξελιξη του νέου μου ενυδρειου....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andy1976
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ηλικία : 47
Τόπος : Αργυρουπολη

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΠαρ Μαρ 08, 2013 9:01 am

Πολυ ομορφα ψαρακια με απιστευτη συμπεριφορα!Εχω ενα ζευγαρι σε 120 λιτρα εδω και 7-8 μηνες και εχω δει τουλαχιστων 3 γεννες!!Απο τη δικη μου εμπειρια και μονο εχω να σου πω οτι αν θελεις να δεις γεννες πρεπει να ειναι μονα τους!!!Στο δικο μου ενυδρειο τα ειχα με ενα κοπαδι zebra danios και ειδα μικρα μονο οταν εβγαλα τα Ζεμπρα!!!Τα 60 λιτρα ετσι και αλλιως δεν σου αφηνουν και πολλα περιθωρια για συγκατοικους!!Αυτα τα λιγα απο τη δικη μου μικρη εμπειρια με τα Κριμπ!

Αν το παρεις αποφαση πες μου σκεφτομαι να ξεστησω το ενυδρειο λογο ελλειψης χρονου και χορου πλεον!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ep82
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ep82


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 37
Τόπος : Πετρούπολη

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΠαρ Μαρ 08, 2013 10:18 pm

andy1976 έγραψε:
Πολυ ομορφα ψαρακια με απιστευτη συμπεριφορα!Εχω ενα ζευγαρι σε 120 λιτρα εδω και 7-8 μηνες και εχω δει τουλαχιστων 3 γεννες!!Απο τη δικη μου εμπειρια και μονο εχω να σου πω οτι αν θελεις να δεις γεννες πρεπει να ειναι μονα τους!!!Στο δικο μου ενυδρειο τα ειχα με ενα κοπαδι zebra danios και ειδα μικρα μονο οταν εβγαλα τα Ζεμπρα!!!Τα 60 λιτρα ετσι και αλλιως δεν σου αφηνουν και πολλα περιθωρια για συγκατοικους!!Αυτα τα λιγα απο τη δικη μου μικρη εμπειρια με τα Κριμπ!

Αν το παρεις αποφαση πες μου σκεφτομαι να ξεστησω το ενυδρειο λογο ελλειψης χρονου και χορου πλεον!!


Σε ευχαριστώ...χαίρομαι που μου επιβεβαιωνεις αυτά που έχω διαβάσει για την συμπεριφορά τους...θέλω να τους αφιερωσω το ενυδρειο και ίσως να μην βαλω αλλά ψαράκια μαζί τους....θα χαιρομουν αν υοθετουσα τα δικά σου Κριμπ...οπότε είσαι έτοιμος μου λες.....εγώ αρχίζω να το στρώνω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 09, 2013 1:17 am

60 lt ειναι λιγα για κριμπ......Τουλαχιστον 120 και με μηκος ενυδρειου τουλαχιστον 1μετρου και αρκετες κρυψωνες. Σε περιπτωση αποτυχημενης γεννας ο αρσενικος θα την σκοτωσει......
Βαλε κανενα ζευγαρι bolivian ram ........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ep82
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ep82


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 37
Τόπος : Πετρούπολη

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 09, 2013 4:53 pm

imichal έγραψε:
60 lt ειναι λιγα για κριμπ......Τουλαχιστον 120 και με μηκος ενυδρειου τουλαχιστον 1μετρου και αρκετες κρυψωνες. Σε περιπτωση αποτυχημενης γεννας ο αρσενικος θα την σκοτωσει......
Βαλε κανενα ζευγαρι bolivian ram ........

Σκέφτομαι να τους φτιάξω αρκετές κρυψωνες...έχω διαβάσει study ότι τα 63 λίτρα είναι οριακά αλλά όχι ακατάλληλα...επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τα Bolivian ram...και τα Bolivian Ramirezi είναι τα ίδια & αν όχι τι διάφορες έχουν ? confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 09, 2013 10:04 pm

οχι δεν ειναι τα ιδια......Τα bolivia ram ειναι πιο ευκολα......Δες τα link :
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=420
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=421
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ep82
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ep82


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 37
Τόπος : Πετρούπολη

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 10, 2013 1:56 pm

imichal έγραψε:
οχι δεν ειναι τα ιδια......Τα bolivia ram ειναι πιο ευκολα......Δες τα link :
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=420
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=421

Thanks.... GoodJob αρχίζω το διάβασμα.... study για να ξεκινήσω το στήσιμο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stydio
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΤετ Μαρ 27, 2013 1:17 pm

Καλως σας βρήκα.
Για να μην ανοιγω νεό θέμα να ρωτήσω και εγω για τα kribensis.
Μετά απο 25 χρόνια στο άθλημα των ενυδρείων με διάφορα ψάρια κατά καιρούς( τώρα εχω ενα 120αρι με γαρίδες!!!) αποφάσισα για πρώτη φορά να ασχοληθώ με κιχλίδες και λέω να ξεκινήσω με kribensis.
Το ενυδρείο είναι 100χ30χ40 καθαρά δηλαδή 100 λίτρα.
Υπάρχει ολος ο εξοπλισμός αρκετά φυτά και μαύρο χαλίκι διαμέτρου 1-2 mm.
Σκέφτομαι να βάλω ενα ζευγάρι kribensis μόνο στο ενυδρείο, αλλά διάβασα οτι αν είναι μόνα τους όταν γεννήσουν μετά απο λίγο τρώνε τον γόνο γιατί δεν έχουν απειλές απο άλλα ψάρια γιαυτό καλό θα ήταν να έχουμε μέσα ενα ψάρι πχ. sae για να τους βγαίνει το γονικό ένστικτο της προστασίας και να μην τα τρώνε.
Ισχύει αυτό?
Και επίσης το χαλίκι που εχω είναι οκ?
Εκτος απο τις φωλίες που θα βάλω (που προσανατολίζομαι είτε σε πύλινα είτε σε καρύδα) πέτρες θα χρειαστούν? και πόσες φωλιές να βάλω?


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΤετ Μαρ 27, 2013 6:21 pm

stydio έγραψε:
Καλως σας βρήκα.
Για να μην ανοιγω νεό θέμα να ρωτήσω και εγω για τα kribensis.
Μετά απο 25 χρόνια στο άθλημα των ενυδρείων με διάφορα ψάρια κατά καιρούς( τώρα εχω ενα 120αρι με γαρίδες!!!) αποφάσισα για πρώτη φορά να ασχοληθώ με κιχλίδες και λέω να ξεκινήσω με kribensis.
Το ενυδρείο είναι 100χ30χ40 καθαρά δηλαδή 100 λίτρα.
Υπάρχει ολος ο εξοπλισμός αρκετά φυτά και μαύρο χαλίκι διαμέτρου 1-2 mm.
Σκέφτομαι να βάλω ενα ζευγάρι kribensis μόνο στο ενυδρείο, αλλά διάβασα οτι αν είναι μόνα τους όταν γεννήσουν μετά απο λίγο τρώνε τον γόνο γιατί δεν έχουν απειλές απο άλλα ψάρια γιαυτό καλό θα ήταν να έχουμε μέσα ενα ψάρι πχ. sae για να τους βγαίνει το γονικό ένστικτο της προστασίας και να μην τα τρώνε.
Ισχύει αυτό?
Και επίσης το χαλίκι που εχω είναι οκ?
Εκτος απο τις φωλίες που θα βάλω (που προσανατολίζομαι είτε σε πύλινα είτε σε καρύδα) πέτρες θα χρειαστούν? και πόσες φωλιές να βάλω?



Καλως ηρθες φιλε!
Υπαρχουν περιπτωσεις που οι γονεις τρωνε τον γονο γιατι το θεωρουν εισβολεα αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν τον πειραζουν καθολου!οποτε το ρισκαρεις!αν βαλεις καποιο αλλο ψαρι θα το σκοτωσουν αμεσως σε περιοδο αναπαραγωγης!
το χαλικι μια χαρα ειναι!
απο φωλιες και μια να φτιαξεις μια χαρα θα ειναι!
Πετρες αν δου αρεσουν βαζεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
stydio
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΤετ Μαρ 27, 2013 11:40 pm

Επειδή εχω σκοπό να βάλω αρκετά φυτά
τα kribensis τα αφήνουν σε ησυχία ή σκάβουν συνέχεια και τα ξεριζώνουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 28, 2013 4:07 pm

Οχι δεν τα πειράζουν...ίσα-ίσα θα τα χρησιμοποιούν οι γόνοι,εφηβα για κρυψωνες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ep82
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ep82


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 37
Τόπος : Πετρούπολη

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΤρι Σεπ 09, 2014 1:09 am

Καλησπέρα, μετα απο καιρό θα ήθελα να καταθέσω τις εμπειρίες μου για τα kribensis μου,τα 63 λίτρα με σωστή περιποίηση κ έχοντας μόνο ενα ζευγάρι δεν μου δημιούργησε κανένα προβλημα...είχα συνέχεια γέννες με αποτέλεσμα να γίνει και λιγο κουραστικό...στις γέννες δεν έχασα σχεδόν κανένα νεογέννητα βάζοντας ενα απλό τουλι στο φίλτρο....έχουν τέλεια συμπεριφορά ειναι πανέμορφα ψαράκια με ζωντανά χρώματα και δεν έχουν ειδικές απαιτήσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ep82
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ep82


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 37
Τόπος : Πετρούπολη

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΤρι Σεπ 09, 2014 1:50 am

Έβαλα και μερικές φωτογραφίες....[img]Νέο ξεκίνημα kribensis  2rhldgg[/img]
[img]Νέο ξεκίνημα kribensis  Xodrlw[/img]
[img]Νέο ξεκίνημα kribensis  Bi6t7q[/img]
[img]Νέο ξεκίνημα kribensis  34q9yc2[/img]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ep82 στις Παρ Σεπ 12, 2014 6:12 pm, 5 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΤρι Σεπ 09, 2014 9:03 pm

Δεν φαίνεται καμία φωτο φιλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ep82
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ep82


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 37
Τόπος : Πετρούπολη

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΣαβ Σεπ 13, 2014 5:54 pm

chris7 έγραψε:
Δεν φαίνεται καμία φωτο φιλε μου!

νομιζω οτι κατι φαινεται τωρα GoodJob
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 14, 2014 11:23 am

Πολύ όμορφο φιλε !
Να το χαίρεσαι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ep82
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ep82


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 37
Τόπος : Πετρούπολη

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 1:13 am

Καλησπέρα, σήμερα ήρθε στα χέρια μου το ενυδρειο του κολλητού καθώς εκείνος εγκατέλειψε το άθλημα, το κακό ειναι οτι κ αυτο ειναι 63 l σαν και το δικό μου και πάλι θα εχω περιορισμένες επιλογές για αυτά τα λιτρα....εχει κανεις να προτείνει καμία ιδέα για τα ψαρια που θα βαλω μέσα...?Να βοηθήσω λιγο δεν θελω ψαράκια κουνέλια εχω τα kribensis και ειμαι χορτασμένος απο γέννες....Μου αρέσουν Neolamprologus multifasciatus αλλα και αυτά ειναι μηχανές αναπαραγωγής...βοηθήστε λιγο γιατι το εχω άδειο και με χαλάει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 9:08 am

Μπορείς να δοκιμάσεις με neolamprologus occelatus η brevis που ειναι πιο δύσκολα στην αναπαραγωγή....αν τα βρεις βέβαια!
Διαφορετικά αν θες να πας σε ποιο μαλακό νερο μπορείς να δοκιμάσεις με ενα ζευγάρι apistogrammma!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ep82
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ep82


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 37
Τόπος : Πετρούπολη

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 10:38 pm

Σε ευχαριστώ Chris για της συμβουλές σου, το ταπεραμέντο των brevis με ενθουσίασε,αλλα ψάχνωντας ανακάλυψα το Altolamprologus compressiceps shell και μόλις το είδα το ερωτεύτηκα...έχουμε τπτ πληροφορίες για αυτο το είδος...?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 3:28 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 9:03 pm

Χρήστο αν μιλάμε για τα Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell"
τα 60 λίτρα (60 εκ. μήκος ενυδρείου) είναι ικανοποιητικά για ένα ζευγάρι/χαρέμι.
Όμορφο ψαράκι (το είχα αναπαράγει πριν χρόνια) αλλά σπάνιο στην αγορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ep82
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ep82


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 37
Τόπος : Πετρούπολη

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 12:06 am

Θα συμφωνήσω με το φίλο Κλεοβουλο για τα λιτρα, το θέμα ειναι που θα βρω στην αγορα το συγκεκριμένο είδος? Το 2 ενυδρειο πάντως το καθάρισα και ειναι ετοιμοπόλεμο να μετατραπεί σε "tanganyika tank"!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νέο ξεκίνημα kribensis  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο ξεκίνημα kribensis    Νέο ξεκίνημα kribensis  Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 8:23 am

Γραψτε λαθος παιδια...απο κεκλιμενη ταχυτητα εβαλα λαθος λινκ και το μπερδεψα με το πετροψαρο compressiceps!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Νέο ξεκίνημα kribensis
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Pelvicachromis pulcher (Kribensis)
» 150 ltr kribensis

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Ποτάμια Αφρικής/Μαδαγασκάρης/Ασίας-
Μετάβαση σε: