ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
geko
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi   ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Icon_minitimeΚυρ Μαρ 03, 2013 2:50 pm

Καταχωρήθηκε 03 Μάρτιος 2013 - 14:46


LOIPON ,Μετα απο καιρο νομιζω οτι ειμαι ετοιμος με το να ξεκινησω το αφρικανικο μου ενυδρειο.Παμε απο την αρχη 240 λτ ρνυδριο(1,20χ0,40χ0,50)καπου εκει δηλαδη.Για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι το μηκος του.

εσωτερικο φιλτρο με σφουγγαρια κ σιποραξ -εξωτερικο φιλτρο με σιποραξ fluval 305

χαλαζιακη αμμος λεπτη δεν θυμαμε την κοκομετρια της κ πετρες κροκαλα 55 κιλα..

πλατη της juwel (Background Cliff Light),οξυγονο κ δυο κοραλια 1 κιλο περιπου(για να κραταει το ph ψηλα

εχω παραγγειλει να μου φερουν δυο αρσενικα κ δυο θυληκα demasoni μαζι με αλλα τεσσερα (δυο κ δυο παλι)Pseudotropheus Acei (δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι το σωστο τους ονομα αυτο παντως ειναι μαυρα με λευκη η" κιτρινη ουρα.

Αληθεια πως τα βλεπετε.?Οτι λαθος εχω αν θελετε μπορειτε να με διορθωσετε...Σας ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi   ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Icon_minitimeΚυρ Μαρ 03, 2013 6:26 pm

Ολα καλά με τον εξοπλισμό και την διακόσμηση!
Τα κοράλλια που θα τα βάλεις ?

Τα demasoni πανε σε ομάδες όχι σε χαρεμια! http://cich.forumchti.com/t179-topic

Τα acei δεν είναι μαύρα αλλά
http://cich.forumchti.com/t81-topic

Καλή συνέχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi   ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Icon_minitimeΚυρ Μαρ 03, 2013 10:24 pm

Αν πραγματι εννοεις τα acei παρόλο που ειναι ήρεμα mbuna εγώ δεν τα συστηνω σε 240 λιτρα μιας και μεγαλωνουν αρκετα. Στα 240 λιτρα θα ασφυκτουν συντομα....
Tα δεν demasoni υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να τα χασεις. Δεν βαζουμε ποτε μονο 4 σε ενα ενυδρειο και παραγγελνουμε το ελαχιστο 7-8. Μεχρι να βγουν οι ιεραρχιες πολυ πιθανο μερικα απο αυτα να πεθανουν απο τα χτπηματα μια και αυτό το είδος ειναι πολύ επιθετικό προς το ειδος του. Επειτα δεν θα εχεις αλλα προβληματα. Με 4 ειναι επιφοβο.
Τα 240 λιτρα θα ειναι πολύ ομορφα με μια μεγαλη ομαδα demasoni και αν απαραιτητα θελεις αλλο ενα ειδος μεσα μπορει να βαλεις λαμπιντο.
Τώρα τελευταια πολυ ξεκινουν και κανουν malawi σε λιγοτερο απο 300 λίτρα και αυτό δεν ειναι και πολύ σωστο. Τα mbuna οπως και τα τροφεους για να δειξουν τις συμπεριφορες τους θελουν λιτρα και όχι τυχαια η εμπειρια μας λεει ότι δεν χρησιμοποιουμε ενυδρεια κατω των 300 λιτρων. Στα ενυδρεια κατω των 300 λίτρων καλό θα ειναι να περιοριζόμαστε σε species tanks. Ακομα και τα λαμπιτο που απο οτι εχω δει μερικοι τελευταια τα βαζουν σε 85 λίτρα ειναι λάθος. Έχετε δει λαμπιντο σε πλήρη ανάπτυξη ? Ειναι μεγαλουτσικο.........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi   ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Icon_minitimeΚυρ Μαρ 03, 2013 11:39 pm

imichal έγραψε:

Τώρα τελευταια πολυ ξεκινουν και κανουν malawi σε λιγοτερο απο 300 λίτρα και αυτό δεν ειναι και πολύ σωστο. Τα mbuna οπως και τα τροφεους για να δειξουν τις συμπεριφορες τους θελουν λιτρα και όχι τυχαια η εμπειρια μας λεει ότι δεν χρησιμοποιουμε ενυδρεια κατω των 300 λιτρων. Στα ενυδρεια κατω των 300 λίτρων καλό θα ειναι να περιοριζόμαστε σε species tanks. Ακομα και τα λαμπιτο που απο οτι εχω δει μερικοι τελευταια τα βαζουν σε 85 λίτρα ειναι λάθος. Έχετε δει λαμπιντο σε πλήρη ανάπτυξη ? Ειναι μεγαλουτσικο.........

Συμφωνω απολυτα Ηλια!
Εχει γινει μοδα τωρα τελευταια!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
geko
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi   ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Icon_minitimeΔευ Μαρ 04, 2013 2:00 pm

imichal έγραψε:
Αν πραγματι εννοεις τα acei παρόλο που ειναι ήρεμα mbuna εγώ δεν τα συστηνω σε 240 λιτρα μιας και μεγαλωνουν αρκετα. Στα 240 λιτρα θα ασφυκτουν συντομα....
Tα δεν demasoni υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να τα χασεις. Δεν βαζουμε ποτε μονο 4 σε ενα ενυδρειο και παραγγελνουμε το ελαχιστο 7-8. Μεχρι να βγουν οι ιεραρχιες πολυ πιθανο μερικα απο αυτα να πεθανουν απο τα χτπηματα μια και αυτό το είδος ειναι πολύ επιθετικό προς το ειδος του. Επειτα δεν θα εχεις αλλα προβληματα. Με 4 ειναι επιφοβο.
Τα 240 λιτρα θα ειναι πολύ ομορφα με μια μεγαλη ομαδα demasoni και αν απαραιτητα θελεις αλλο ενα ειδος μεσα μπορει να βαλεις λαμπιντο.
Τώρα τελευταια πολυ ξεκινουν και κανουν malawi σε λιγοτερο απο 300 λίτρα και αυτό δεν ειναι και πολύ σωστο. Τα mbuna οπως και τα τροφεους για να δειξουν τις συμπεριφορες τους θελουν λιτρα και όχι τυχαια η εμπειρια μας λεει ότι δεν χρησιμοποιουμε ενυδρεια κατω των 300 λιτρων. Στα ενυδρεια κατω των 300 λίτρων καλό θα ειναι να περιοριζόμαστε σε species tanks. Ακομα και τα λαμπιτο που απο οτι εχω δει μερικοι τελευταια τα βαζουν σε 85 λίτρα ειναι λάθος. Έχετε δει λαμπιντο σε πλήρη ανάπτυξη ? Ειναι μεγαλουτσικο.........
SE ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.Θα κοιταξω να ακολουθησω τισ οδηγιες σας.Οσο για τα λαμπιντο.Εχεισ κατι να μου παραθεσεις?Απλα για να εχω μια ιδεα παραπανω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi   ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Icon_minitimeΔευ Μαρ 04, 2013 5:49 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geko
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi   ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Icon_minitimeΔευ Μαρ 04, 2013 7:03 pm

Κλεόβουλος έγραψε:
http://cich.forumchti.com/t176-topic#1348
α,πολυ ενδιαφερον ψαρακια.αρα πιστευετε οτι καλυτερα θα ταιριαξουν τα λαμπιντο με τα demasoni?Οπως καταλαβα το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να παρω πρωτα τα λαμπιντο κ αργοτερα την ομαδα των demasoni?
τωρα σε περιπτωση που ζητησω αυτα τα ψαρακια λετε οτι το καλητερο ειναι να μπουνε σε αναλογια 1 -3 .Απο την στιγμη που ειναι δυσκολο να καταλαβουμε ποιο ειναι το αρσενικο κ ποιο το θυλικο πως θα ξερω οτι αυτα που αγορασα θα ειναι πραγματι ενα αρσενικο κ τρια θυληκα?To idio ισχειει φυσικα κ για τα demasoni .Λεμε για ομαδα demasoni αυτο σημαινει 8-10 ψαρακια...Πως θα ξερω ποσα ειναι τα ερσενικα κ ποσα τα θυληκα?Αρα κατα καποιον τροπο παμε και με την "τυχη"να φανταστω....
sorry που σας κουραζω αλλα ειμαι αρχαριος με το "θεμα" κ ισως οι ερωτησεισ που σας κανω να σας φαινοντε γελιες για μερικους.Απλα απο καπου πρεπει να αρχισω ....Παντως ευχαριστω για τον ενδιαφερον σας γενικως
Τελος,ξερει καποιος να μου πει τι τιμες παιζουν περιπου στο εμποριο αυτα τα ειδη ψαριων?Απλα για να δω αν τα βρισκω σε λογικες τιμες εγω.
ΣΑς ευχαριστω κ παλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi   ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Icon_minitimeΔευ Μαρ 04, 2013 8:17 pm

Αν πάρεις μικρά ψαράκια χρειάζεσαι πάντα λίγα περισσότερα για να κρατήσεις όταν ξεχωρίσουν τα φύλα την σωστή αναλογία.
Στα λίτρα σου εγώ θα έβαζα μόνο 10-15 demasoni

Και στα 2 είδη που αναφέρεις το φύλο θα το καταλάβεις απο τη συμπεριφορά των ενηλίκων και μόνο αφού δεν υπάρχουν (σημαντικές) χρωματικές διαφορές.

Γιατί δεν βάζεις Ps.saulosi που έχουν διχρωμία? Wink
http://cich.forumchti.com/t2163-topic

Οι τιμές παίζουν απο μαγαζί σε μαγαζί, αλλά μπορείς να βρεις κι απο χομπίστες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi   ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi Icon_minitimeΤρι Μαρ 05, 2013 5:41 pm

Μια καλη λύση ειναι αυτή που ειπε ο Κλεοβουλος. Τα Ps.saulosi εχουν διαφορετικο χρωμα τα αρσενικα απο τα θηλυκα και ειναι σαν να εχεις 2 ειδη ψαριων. Αν θελεις οπωσδηποτε demasoni πρεπει να πας σε 8 ψαρια το ελαχιστο......Αν βαλεις και λαμπιντο τοτε να τα βαλεις πρωτα (δεν το συνιστουμε ομως)
Οταν κανεις την αγορα ειναι συνηθως πολυ δυσκολο να καταλαβεις το φυλο των ψαριων. Στα ενυδρεια των πετ σοπ (ο θεος να τα κανει ενυδρεια) δεν μπορεις σε καμμια περιπτωση να δεις συμπεριφορες και τις περισσοτερες φορες τα ψαρια ειναι και πολυ μικρης ηλικιας..... Οποτε συνηθως πας στα τυφλα στην αρχη. Στα λαμπιντο ειδικα περνεις τουλαχιστον 4 ωστε να βγει τουλαχιστον ενα θηλυκο (κατι που επισης ειναι επιφοβο μια και αν βγουν 3 αρσενικα -1 θηλυκο υπαρχει περιπτωση να την σκοτωσουν, ειδικα σε ειδη που ειναι λιγο πιο ζορικα). Στα demasoni δεν υπαρχει αυτο το προβλημα. Απο την ομαδα των 7-8 ατομων θα βγουν ιεραρχιες και τα αδυναμα αρσενικα αν δεν τα προλαβεις θα δολοφονηθουν..... Γι' αυτο και περνουμε παντα περισσοτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ξεκινημα νεου ενυδρειου 240 λτ malawi
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: