ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Προτάσεις για 80 λίτρα

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2008 12:48 pm

Παίδες καλημέρα.

Έχω αρχίσει να κάνω σκέψεις για αλλαγή του setup στο μικρό μου ενυδρείο. - Juwel Rekord 80lt (81x31x41).

Πριν λίγο καιρό που είχα βγάλει τα Κριμπς, είχα σκεφτεί για multi αλλα τελικά κατέληξα σε εντελώς διαφορετικό setup με φυτά και Tiger Barbs μαζί με Corydoras.

Τώρα όμως ψήνομαι πάλι για αλλαγή σε αφρικανάκια μιας και δεν είμαι των φυτεμένων.

Οι επιλογή που σκέφτομαι εγώ είναι φυσικά τα multies, αλλά......
σκέφτομαι απ΄την μία ότι θα είναι αρκετά άδειο το ενυδρείο (αν είχα ένα 60άρι πχ, θα έβαζα multies χωρίς 2η σκέψη) και απ΄την άλλη όταν "πλακώσουν" τις γέννες το πρόβλημα του overstocking και του χαρίσματος των μικρών.

Επίσης, αυτά που λατρεύω είναι τα Brichardi's αλλά τα 80 λίτρα λίγα για ένα ζευγάρι.

Για πείτε μου γνώμες και προτάσεις...

Έυχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kisifer
Μέλος
Μέλος
Kisifer


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2008 2:39 pm

Φίλε μου για τα λίτρα σου..πιστεύω, μιας και δεν θέλεις να δίχνει άδειο το ενυδρείο, 2 ζευγαράκια απο Neolamprologus brevis είναι ότι πρέπει. Βάζεις τα κοχύλια έτσι ώστε να δημιουργηθούν 2 μεριές. Αλλιώς το χαρεμάκι (1α 3θ) από Μούλτις είναι η στάνταρ λύση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2008 3:22 pm

Kisifer έγραψε:
Φίλε μου για τα λίτρα σου..πιστεύω, μιας και δεν θέλεις να δίχνει άδειο το ενυδρείο, 2 ζευγαράκια απο Neolamprologus brevis είναι ότι πρέπει. Βάζεις τα κοχύλια έτσι ώστε να δημιουργηθούν 2 μεριές. Αλλιώς το χαρεμάκι (1α 3θ) από Μούλτις είναι η στάνταρ λύση.

Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί για τα brevis και ομολογώ ότι είναι ενδιαφέρουσα πρόταση. Βέβαια δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο εύκολο να βρω, πόσο μάλλον να ξεχωρίσω τα φύλλα τους πριν την αγορά.

Θα το έχω και αυτό υπ'όψιν, αν και πρότιμώ τα multies απο τα brevis. Επίσης θεωρώ ότι δεν θα είναι μεγάλη διαφορά στο κατα πόσο άδεια θα φαίνεται το ενυδρείο μιας και στις 2 περιπτώσεις μιλάμε για 4 ψάρια παρόμοιου μεγέθους.

Επιπλέον έχω κάτι στο μυαλό μου για δημιουργία ενός ενδιαφέροντος βιοτόπου που να γεμίζει λίγο τον χώρο: Δημιουργία 2 επιπέδων στις 2 άκρες του ενυδρείου βάζοντας πολύ περισσότερη άμμο στην μία πλευρά έτσι ώστε να δημιουργηθεί αρκετά μεγάλο "σκαλοπατάκι". Θα δείξει.

Πληροφοριακά......Υπάρχει κάνείς που να έχει multies απο γέννες του για να μου δώσει ένα χαρεμάκι, αν καταλήξω τελικά σε multies;;

Παλαιότερα που έψαχνα, δεν μπορούσα να βρω πουθενά γι'αυτό και κατέληξα στα, αδιάφορα κατ'εμε, τιγράκια και corydoras.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2008 5:24 pm

Μουλτι εχει ο μαιευτηρας georgetax....
Σιγουρα υπαρχουν λύσεις το θεμα ειναι αν καταφερεις να τα βρεις στην αγορα μας.
Neolamprologus multifasciatus,Neo brevis(αμφιβαλλω για 2 ζευγαρια) με αυτο το ειδος η διακόσμηση πρέπει να ειναι μικτη γιατι χρησιμοποιουν μονο ενα κοχύλι και το υπολοιπο ενυδρείο μπορει να γινει με πετρα γιατι ο αρσενικος εχει την κακη συνηθεια να τρωει τα παιδια του,με κρυψωνες μπορει να επιβιωσουν και να γινει και οπτικα ομορφο.
Νομιζω οτι μπορει να βαλεις και Julidochromis transcriptus που το μεγεθος του φθανει εως 7 εκατοστα οπως επίσης και Altolamprologus sp. compressiceps "shell που και αυτο γινεται 6-7 εκατοστα,και τα δυο ειδη θελουν νταμαρια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθηνα

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2008 5:29 pm

και οι προτασεις του Χρηστου μπορουν να παιξουν και νομιζω μπορει να γινει ομορφο και ενδιαφερον ενυδρειο..τωρα το αν θα βρεις τα ψαρακια ειδικα τετοια εποχη ειναι αλλο ζητημα..confused
εγω παντως απο βδομαδα ξεκιναω στησιμο για Multi σε 60αρι..Very Happy

καλη επιτυχια σε οτι και αν επλεξεις.. cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2008 8:38 pm

Z.X έγραψε:
Μουλτι εχει ο μαιευτηρας georgetax....
Σιγουρα υπαρχουν λύσεις το θεμα ειναι αν καταφερεις να τα βρεις στην αγορα μας.
Neolamprologus multifasciatus,Neo brevis(αμφιβαλλω για 2 ζευγαρια) με αυτο το ειδος η διακόσμηση πρέπει να ειναι μικτη γιατι χρησιμοποιουν μονο ενα κοχύλι και το υπολοιπο ενυδρείο μπορει να γινει με πετρα γιατι ο αρσενικος εχει την κακη συνηθεια να τρωει τα παιδια του,με κρυψωνες μπορει να επιβιωσουν και να γινει και οπτικα ομορφο.
Νομιζω οτι μπορει να βαλεις και Julidochromis transcriptus που το μεγεθος του φθανει εως 7 εκατοστα οπως επίσης και Altolamprologus sp. compressiceps "shell που και αυτο γινεται 6-7 εκατοστα,και τα δυο ειδη θελουν νταμαρια...

Για julido και alto προβληματίζομαι για την διαθεσιμότητά τους γενικώς (όχι μόνο το καλοκαίρι).
Επίσης, οι διάφορες ράτσες julido έχουν αρκετές ομοιότητες είδικα όταν είναι μικρά και φοβάμαι μήπως άλλο νομίζω και άλλο πάρω με ότι αυτό συναπάγεται.
Επιπλέον, τα 2 αυτά είδη θέλουν νταμάρι, κάτι που είδη έχω (RIO 180 - Malawi) και ήθελα κάτι διαφορετικό με μόνη επιλογή απο Ταγκανίκα κάποια shelldwellers.

Οπότε, τείνω πάλι σε Multies, λόγω των προβλημάτων που ανέφερες με τα brevis αλλά και λόγω ότι τα Multies τα έχω στο μυαλό μου καιρό. Όταν το έψαχνα είπα ότι ΟΚ αφού δεν βρίσκω ας βάλω φυτά,τιγράκια και cories και θα ξεχαστώ....ΑΑΑμμμ δε όμως.....................με κυνηγούν, μου φαίνεται.

Είδα ότι ο georgetax έχει μικρά για δώσιμο, όπως είδα επίσης ότι είναι στας Σέρρας και δεν παίζει να υποβάλλω τα ψάρια σε τέτοιο μαρτύριο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2008 8:42 pm

Giannis-malawi έγραψε:
και οι προτασεις του Χρηστου μπορουν να παιξουν και νομιζω μπορει να γινει ομορφο και ενδιαφερον ενυδρειο..τωρα το αν θα βρεις τα ψαρακια ειδικα τετοια εποχη ειναι αλλο ζητημα..confused
εγω παντως απο βδομαδα ξεκιναω στησιμο για Multi σε 60αρι..Very Happy

καλη επιτυχια σε οτι και αν επλεξεις.. cheers

Λόγω καλοκαιριού και ζέστης, δεν περιμένω να βρω σε μαγαζί γι'αυτο και λέω μήπως έχει κάποιος συνχομπύστας.

Με το καλό να το στήσεις το 60άρι.

Αλήθεια, ψάρια έχεις βρει;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθηνα

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2008 10:33 pm

Moutralewn έγραψε:

Λόγω καλοκαιριού και ζέστης, δεν περιμένω να βρω σε μαγαζί γι'αυτο και λέω μήπως έχει κάποιος συνχομπύστας.

Με το καλό να το στήσεις το 60άρι.

Αλήθεια, ψάρια έχεις βρει;;

ψαρακια θα παρω απο ενα φιλο που εχει για δωσιμο..ειναι μικρα ακομη ομως,και δεν γνωριζω αν εχει και αλλα εκτος απο τα 4 που θα μου δωσει..στειλε μου πμ αν ενδιαφερεσαι να ρωτησω κτλ.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 24, 2008 9:23 am

Giannis-malawi έγραψε:
Moutralewn έγραψε:

Λόγω καλοκαιριού και ζέστης, δεν περιμένω να βρω σε μαγαζί γι'αυτο και λέω μήπως έχει κάποιος συνχομπύστας.

Με το καλό να το στήσεις το 60άρι.

Αλήθεια, ψάρια έχεις βρει;;

ψαρακια θα παρω απο ενα φιλο που εχει για δωσιμο..ειναι μικρα ακομη ομως,και δεν γνωριζω αν εχει και αλλα εκτος απο τα 4 που θα μου δωσει..στειλε μου πμ αν ενδιαφερεσαι να ρωτησω κτλ.. Wink

Έχεις pm
Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 25, 2008 4:04 pm

Πάνω στο ψάξιμο για την Ταγκανικοποίηση (!!) του 80αριού μου και έχοντας ως 1η επιλογή τα multies, έπεσα πάνω στο profile του caudopunctatus.
Eπιπλέον διάβασα και το άρθρο του Χρήστου πάνω στο εν λόγω είδος.

Θεωρείτε όμως τα 80 λίτρα λίγα για ένα ζευγαράκι caudopunctatus;

Αλλού διάβασα ότι είναι ΟΚ αλλά ο Χρήστος αναφέρει στο άρθρο και στα posts του για minimum 120 λίτρα.

Επίσης, ξέρουμε με ποιον τρόπο σχηματίζεται το ζευγάρι;
Δηλαδή είναι τύπου Kribs,Convicts κλπ που αν βάλεις ένα αρσενικό και ένα θυληκό, θα γίνουν ζευγάρι αργά ή γρήγορα;
....ή πρεπει να μπουν 3-4 μέχρι να δημιουργηθεί ζευγάρι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2008 2:33 am

Δυσκολη περιπτωση αυτα τα ψαρακια δες και την εμπειρια του γιώργου και την δικη μου..ΕΔΩ

Δεν θα το εκανα...σε 80 λιτρα.

Σημερα το απογευμα ειδα στο water in τρια αρσενικα μουλτι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2008 9:34 am

Z.X έγραψε:
Δυσκολη περιπτωση αυτα τα ψαρακια δες και την εμπειρια του γιώργου και την δικη μου..ΕΔΩ

Δεν θα το εκανα...σε 80 λιτρα.


Fair enough.
Τα είχα σαν 2η επιλογή ούτως ή άλλως.

Z.X έγραψε:
Σημερα το απογευμα ειδα στο water in τρια αρσενικα μουλτι...

Σοβαρά μιλάς;; Shocked Shocked
Φαντάσου ότι τους ρώτησα μέσω internet και πήρα και τηλέφωνο για να είμαι σίγουρος και μου είπαν ότι δεν έχουν καθόλου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθηνα

Προτάσεις για 80 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτάσεις για 80 λίτρα   Προτάσεις για 80 λίτρα Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2008 1:17 pm

εχουν 3 αρσενικα..μαζι με το Χρηστο τα ειδαμε..το θεμα ειναι να βρεις θυληκα μετα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προτάσεις για 80 λίτρα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: