ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων

Πήγαινε κάτω 
+2
Παναγιώτης Κ
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΤετ Νοε 21, 2012 5:33 pm

το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες και εχει 14 ψαρακια ολα προς 1-2 χαρεμια

3 labidochromis
3 red zempra
3 electric blue ahli
3 xystichromis
2 nimbochromis

μετρησεις
νιτρικα 10
νιτρωδη 0
αμμωνια 0
χλωριο 0
πεχα 8,2
ανθρακικη σκληροτηρα 15

διαστασεις του ενυδρειου ειναι 100χ50χ55


φωτογραφιες θα ανεβασω οταν μαθω πως ανεβαινουν ! GoodJob
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΤετ Νοε 21, 2012 5:39 pm

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων 014
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΤετ Νοε 21, 2012 6:16 pm

To μήκος του ενυδρείου σου είναι μικρό για όλα αυτά τα ψάρια!

Καλό είναι να διώξεις τα 3 τελευταία που αναφέρεις και να κρατήσεις τα caeruleus με τα estherae. Αν και είναι επίφοβο αυτλά τα 2 μαζί, κράτα αυτά!

Φωτογραφίες για να μην κουράζεσαι, μπορείς να τις ανεβάσεις το mageshack ή στο photobucket, και να επικολλήσεις τα λινκ τους εδώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΤετ Νοε 21, 2012 10:53 pm

Κρατας η τα λαμπιντο η τα estherae!
Ειναι μικρο το ενυδρειο για 2 ειδη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΤετ Νοε 21, 2012 11:55 pm

chris7 έγραψε:
Κρατας η τα λαμπιντο η τα estherae!
Ειναι μικρο το ενυδρειο για 2 ειδη!
Εδώ που τα λέμε, τον παίρνει για 2 είδη σε αυτά τα λίτρα. Έχει και καλό πλάτος!
Μια αρκετά δοκιμασμένη ψαροσύνθεση σε αυτά τα λίτρα είναι caeruleus - maingano.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠεμ Νοε 22, 2012 2:13 am

Μπορει να εχει πλατος αλλα δεν εχει μηκος!
Και τα δυο ειδη γινονται αρκετα μεγαλα..καλυτερα να εχει ενα ειδος και να ειναι ανετο βαλε και τις γεννες αργοτερα!
Ειχα λαμπιντο σε 160 λιτρα 1.00χ40χ40 και ηταν μικρο γι αυτα!
Ενω το παληκαρι σε αυτες τις διαστασεις-λιτρα θα ευχαριστηθει συμπεριφορες,γεννες κ.λ.π. αν βαλει ενα ειδος!
Δεν χρειαζεται να φορτωνουμε τα ενυδρεια οταν δεν εχουμε τις καταλληλες διαστασεις!
http://cich.forumchti.com/t582-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Επισκέπτ
Επισκέπτης




πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠεμ Νοε 22, 2012 4:58 pm

ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΜΗΚΟΣ 75 ΕΚΑΤΩΣΤΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΤΑ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΑ ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ.ΑΚΟΜΗ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΣΟΥ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ 50 ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΑΦΤΟ ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΣΟΥ ΛΙΤΡΑ ΑΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΜΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΟΣ ΤΑ 200.ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΗ ΑΠΟ ΤΑ ΒΕΝΟΥΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΚΑΘΩΣ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΥΤΟ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠεμ Νοε 22, 2012 7:03 pm

phil99 έγραψε:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΜΗΚΟΣ 75 ΕΚΑΤΩΣΤΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΤΑ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΑ ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ.ΑΚΟΜΗ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΣΟΥ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ 50 ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΑΦΤΟ ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΣΟΥ ΛΙΤΡΑ ΑΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΜΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΟΣ ΤΑ 200.ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΗ ΑΠΟ ΤΑ ΒΕΝΟΥΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΚΑΘΩΣ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΥΤΟ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟ....
Καταρχήν γράφε πεζά! Οχι κεφαλαία.
Δεύτερον, πως βγήκες σε αυτό το συμπέρασμα? Αφού λέει στις διαστάσεις που έδωσε 1 μέτρο μήκος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠεμ Νοε 22, 2012 9:26 pm

βασικα τωρα που το ξαναειδα στο σαιτ του πετ σοπ οντως τοσο ειναι..αλλα τι γινεται με τα καθαρα λιτρα και το ψααρι που σκοτωσαν αν ειχε σχεση με υπερπλθησμο η ηταν ενα τυχαιο συμβαν????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠεμ Νοε 22, 2012 10:55 pm

phill99 ακου το ενυδρειο ειναι 1μετρο πως συμπαιρανες οτι το ενυδρειο ειναι 75 εκατοστα δεν ξερω για τα λιτρα πως μενουνε 200 καθαρα τοτε στο δικο σου τι μενουνε 100???? το ενυδρειο ειναι 275 λιτρα και ειναι καθαρα γυρω στα 240 λιτρα
τωρα οσο αναφορα τον υπερπληθυσμο κοιτα το ενυδρειο σου και την ψαροσυνθεση σου και ασε το δικο μου που το nimbochromis venustus αρρωστησε απο bloat και επειτα πηγανε και το τσιμπησανε και το αφησανε χωρις ματι και επακολουθω ηταν να πεθανει αυτο μαλλον δεν το σκεφτηκες πριν μιλησεις silent

δεν λεω πως εχω το καλυτερο ενυδρειο η την καλυτερη ψαροσυνθεση απλως δεν μπορω να ακουω και να βλεπω ανοησιες ο καθενας προσπαθει για το καλυτερο με οτι εχει ! affraid



οσο αναφορα τοενυδρειο μου προσεθεσα σημερα κατι κοραλια και λιγες πετρες και διχνει κατα την γνωμη μου ποιο ωραιο

θα μου πειτε και εσεις τις αποψεις οταν ανεβασω φωτογραφια αν μαθω γιατι δεν τα πολυκαταφερνω ! Sleep
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 2:38 pm

το ξερω τωρα ποσο ειναι αφου το ειδα...ξεχωρα απο αφτο τα λιτρα που καταλαμβανουν οι πετρεσ μου ειναι σαφοσ λιγοτερεσ απο τισ δικεσ σου...εγω ξαναλεω οτι εχω δει το ενυδρειο σου 20 φορεσ και ξερω ποσεσ ειναι η πετρεσ σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 4:02 pm

Το θεμα μας ειναι οι πετρες η η ψαροσυνθεση του φιλου?
Οταν φτιαχνεις ενα ενυδρειο Malawi θελει μπολικη πετρα αναλογα βεβαια ποσα ειδη και ποια θα βαλεις μεσα και το ποσα ειδη θα βαλεις εξαρταται απο τις διαστασεις του ενυδρειου!
Η πολυ πετρα μονο καλο μπορει να κανει και οχι κακο!

Φιλε ΚΙΧΛΙΔΑ το σημαντικοτερο ειναι να διωξεις τα περιττα ψαρια και να αποφασισεις ποιο θα κρατησεις!
Βαλε φωτο του ενυδρειου να το δουμε!
Και οτι αλλη πορεια εχεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε!



Υ.Γ.
Εσυ phill99 εχεις ενα ενυδρειο 65χ65 το οποιο ειναι ακαταλληλο για Malawi!
Επισης πως ξερεις οτι εναι 75 εκ το ενυδρειου του?το εχεις δει απο κοντα?
Γιατι ο φιλος δεν εχει αναφερει τι μαρκα του ενυδρειου και απο που το πηρε!
Ενω ο φιλος ΚΙΧΛΙΔΑΣ εχει ενα ενυδρειο με καλες διαστασεις που μπορει να φιλοξενησει ενα ειδος χωρις να εχει προβληματα,απωλειες και οτιδηποτε αλλο..θα το βλεπει και θα το χαιρεται και θα δει τις πραγματικες συμπεριφορες των ψαριων!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
egeorgiou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
egeorgiou


Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 52
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ/ΑΘΗΝΑ

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 6:09 pm

Αν είναι κάτω από 1μ μήκος ... αλλάζεις λίμνη.

Lab. caurellius + Pseudotropheus estherae είναι συνδιασμός που θα υβριδίσει.

Αν ήμουν στη θέση σου θα κράταγα τις ... Βικτωριανές σαν species ή το πολύ μαζί με ένα χαρέμι Labs.

Όπως είναι τώρα είναι θέμα χρόνου να έχεις απώλειες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 6:26 pm

chris7 έγραψε:
Το θεμα μας ειναι οι πετρες η η ψαροσυνθεση του φιλου?
Οταν φτιαχνεις ενα ενυδρειο Malawi θελει μπολικη πετρα αναλογα βεβαια ποσα ειδη και ποια θα βαλεις μεσα και το ποσα ειδη θα βαλεις εξαρταται απο τις διαστασεις του ενυδρειου!
Η πολυ πετρα μονο καλο μπορει να κανει και οχι κακο!

Φιλε ΚΙΧΛΙΔΑ το σημαντικοτερο ειναι να διωξεις τα περιττα ψαρια και να αποφασισεις ποιο θα κρατησεις!
Βαλε φωτο του ενυδρειου να το δουμε!
Και οτι αλλη πορεια εχεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε!



Υ.Γ.
Εσυ phill99 εχεις ενα ενυδρειο 65χ65 το οποιο ειναι ακαταλληλο για Malawi!
Επισης πως ξερεις οτι εναι 75 εκ το ενυδρειου του?το εχεις δει απο κοντα?
Γιατι ο φιλος δεν εχει αναφερει τι μαρκα του ενυδρειου και απο που το πηρε!
Ενω ο φιλος ΚΙΧΛΙΔΑΣ εχει ενα ενυδρειο με καλες διαστασεις που μπορει να φιλοξενησει ενα ειδος χωρις να εχει προβληματα,απωλειες και οτιδηποτε αλλο..θα το βλεπει και θα το χαιρεται και θα δει τις πραγματικες συμπεριφορες των ψαριων!



Φίλε chris7 δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μου "επιτίθεσαι" έχω το συγκεκριμένο ενυδρείο, κανείς όταν το αγόραζα δεν μου είπε ότι δεν κάνει για κιχλίδες, γιατί προφανώς κανείς δεν το γνώριζε. Γράφτηκα λοιπόν σε αυτό το φόρουμ για να με βοηθήσετε να κάνω την ζωή τον ψαριών όσο πιο καλή γίνεται και να μου λύσετε τις απορίες σε σχετικά θέματα...Ακόμη τον ΚΙΧΛΙΔΑ τον ξέρω γιατί είναι φίλος μου, όπως εγώ έγραψα στην δημοσίευση του, ό,τι έγραψα, εκείνος έγραψε ότι το ενυδρείο μου ειναι λιγότερα απο τα λίτρα που λέω και έγραψε αρνητικά σχόλια, χωρίς τίποτα απο αυτά να ισχύει. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω πως εσύ όπως και κανένας άλλος από εδώ όταν ξεκίνησε να φτιάχνει ενυδρείο με κιχλίδες δεν έκανε κανένα λάθος..(Αν κάνω λάθος διορθώστε με )....Έτσι λοιπόν από τα λάθη μου θα μάθω και εγώ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stelios81
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82
Ηλικία : 42
Τόπος : peiraias

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 7:03 pm

καλα ρε παιδια εδω βρηκατε να τσακωθητε ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 7:51 pm

stelios81 έγραψε:
καλα ρε παιδια εδω βρηκατε να τσακωθητε ?
+1000 lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 8:26 pm

phil99 έγραψε:
chris7 έγραψε:
Το θεμα μας ειναι οι πετρες η η ψαροσυνθεση του φιλου?
Οταν φτιαχνεις ενα ενυδρειο Malawi θελει μπολικη πετρα αναλογα βεβαια ποσα ειδη και ποια θα βαλεις μεσα και το ποσα ειδη θα βαλεις εξαρταται απο τις διαστασεις του ενυδρειου!
Η πολυ πετρα μονο καλο μπορει να κανει και οχι κακο!

Φιλε ΚΙΧΛΙΔΑ το σημαντικοτερο ειναι να διωξεις τα περιττα ψαρια και να αποφασισεις ποιο θα κρατησεις!
Βαλε φωτο του ενυδρειου να το δουμε!
Και οτι αλλη πορεια εχεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε!



Υ.Γ.
Εσυ phill99 εχεις ενα ενυδρειο 65χ65 το οποιο ειναι ακαταλληλο για Malawi!
Επισης πως ξερεις οτι εναι 75 εκ το ενυδρειου του?το εχεις δει απο κοντα?
Γιατι ο φιλος δεν εχει αναφερει τι μαρκα του ενυδρειου και απο που το πηρε!
Ενω ο φιλος ΚΙΧΛΙΔΑΣ εχει ενα ενυδρειο με καλες διαστασεις που μπορει να φιλοξενησει ενα ειδος χωρις να εχει προβληματα,απωλειες και οτιδηποτε αλλο..θα το βλεπει και θα το χαιρεται και θα δει τις πραγματικες συμπεριφορες των ψαριων!



Φίλε chris7 δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μου "επιτίθεσαι" έχω το συγκεκριμένο ενυδρείο, κανείς όταν το αγόραζα δεν μου είπε ότι δεν κάνει για κιχλίδες, γιατί προφανώς κανείς δεν το γνώριζε. Γράφτηκα λοιπόν σε αυτό το φόρουμ για να με βοηθήσετε να κάνω την ζωή τον ψαριών όσο πιο καλή γίνεται και να μου λύσετε τις απορίες σε σχετικά θέματα...Ακόμη τον ΚΙΧΛΙΔΑ τον ξέρω γιατί είναι φίλος μου, όπως εγώ έγραψα στην δημοσίευση του, ό,τι έγραψα, εκείνος έγραψε ότι το ενυδρείο μου ειναι λιγότερα απο τα λίτρα που λέω και έγραψε αρνητικά σχόλια, χωρίς τίποτα απο αυτά να ισχύει. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω πως εσύ όπως και κανένας άλλος από εδώ όταν ξεκίνησε να φτιάχνει ενυδρείο με κιχλίδες δεν έκανε κανένα λάθος..(Αν κάνω λάθος διορθώστε με )....Έτσι λοιπόν από τα λάθη μου θα μάθω και εγώ..
Συμφωνω απολυτα σε αυτο!Και εγω οταν ξεκινησα πριν 10 χρονια εκανα πολλα λαθη!Αλλα το φορουμ ειναι εδω για να προλαβαινει λαθη συνχομπιστων πριν ειναι αργα!



Φιλε δεν σου επιτιθομαι και δεν εχω κανενα τετοιο σκοπο απλα τονιζω τις διαφορες των ενυδρειων που εχετε!
Δεν μπορεις να εχεις σε 65χ65 τετοια ψαρια πρεπει να το καταλαβεις για να μην εχεις προβληματα αργοτερα!
Σε αυτες τις διαστασεις τα ''πνιγεις" τα ψαρια σου και ειναι κριμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 11:53 pm

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων 004
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 11:54 pm

ρε παιδια φαινετε η εικονα που ανεβασα η δεν φαινετε?
confused cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisbv
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ηλικία : 36
Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΣαβ Νοε 24, 2012 12:19 am

egeorgiou έγραψε:
Αν είναι κάτω από 1μ μήκος ... αλλάζεις λίμνη.

Lab. caurellius + Pseudotropheus estherae είναι συνδιασμός που θα υβριδίσει.

Αν ήμουν στη θέση σου θα κράταγα τις ... Βικτωριανές σαν species ή το πολύ μαζί με ένα χαρέμι Labs.

Όπως είναι τώρα είναι θέμα χρόνου να έχεις απώλειες.
Ρε φιλε καλα ολα...Να σου πω ομως κατι.Εγω εχω αυτο το ενυδρειο https://2img.net/r/ihimg/f/854/dscn0499n.jpg/ που εχει μηκος 80 ποντους.Δεν μπορς να κρατησω 4 ψαρακια labido?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΣαβ Νοε 24, 2012 12:54 am

ΚΙΧΛΙΔΑΣ έγραψε:
ρε παιδια φαινετε η εικονα που ανεβασα η δεν φαινετε?
confused cool

οχι δεν φαινεται!
Ανεβασε την στο imageshack ησε καποιο αντιστοιχο και κανε copy=-paste το link!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΣαβ Νοε 24, 2012 1:07 am

giannisbv έγραψε:
Ρε φιλε καλα ολα...Να σου πω ομως κατι.Εγω εχω αυτο το ενυδρειο https://2img.net/r/ihimg/f/854/dscn0499n.jpg/ που εχει μηκος 80 ποντους.Δεν μπορς να κρατησω 4 ψαρακια labido?

Διαβασε το παρακατω αρθρο και πιστευω να σε καλυψει
http://cich.forumchti.com/t176-topic#1348
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΣαβ Νοε 24, 2012 12:08 pm

ρε γαμοτο μου δεν ανεβαινουν οι φωτογραφιες ουτε με λινκ Mad wanker scratch pale silent No Suspect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
egeorgiou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
egeorgiou


Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 52
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ/ΑΘΗΝΑ

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΣαβ Νοε 24, 2012 1:09 pm

giannisbv έγραψε:
egeorgiou έγραψε:
Αν είναι κάτω από 1μ μήκος ... αλλάζεις λίμνη.

Lab. caurellius + Pseudotropheus estherae είναι συνδιασμός που θα υβριδίσει.

Αν ήμουν στη θέση σου θα κράταγα τις ... Βικτωριανές σαν species ή το πολύ μαζί με ένα χαρέμι Labs.

Όπως είναι τώρα είναι θέμα χρόνου να έχεις απώλειες.
Ρε φιλε καλα ολα...Να σου πω ομως κατι.Εγω εχω αυτο το ενυδρειο https://2img.net/r/ihimg/f/854/dscn0499n.jpg/ που εχει μηκος 80 ποντους.Δεν μπορς να κρατησω 4 ψαρακια labido?

Κοίτα έχεις το aquascape - αρκετές κρυψώνες για τα ψάρια που λες.
Αλλά μεγαλώνοντας και πλησιάζοντας το τελικό μέγεθος τα ψάρια σου θα έχεις θέμα.
Ο κυρίαρχος αρσενικός όταν θέλει να ζευγαρώσει θα κυνηγάει ότι βρει.
Το 1μ που θα δεις να σου προτείνουν είναι η περιοχή που ανέχεται το ψάρι.
Τα yellow labs δεν είναι και τα μεγαλύτερα παλιόπαιδα.

Μπορεί να δουλέψει αυτό που λες αλλά οι συντριπτικές πιθανότητες είναι να έχεις απώλειες και συνεχές στρεσάρισμα των ψαριών.
Από την άλλη πλευρά αν δοκίμαζες ψαράκια από Τανγκανίκα (δες λίγο τι προτείνουν τα παιδιά εδώ στο forum) θα δούλευαν καλύτερα στο ενυδρείο που λες.

Έχω δει ενυδρεία με 80εκατόστα μήκος που δούλεψαν με 1 είδος mbuna - (yellow labs ή ps saulosi ή ακόμα και ps demanosi) αλλά ήταν οι εξαιρέσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων Icon_minitimeΣαβ Νοε 24, 2012 2:13 pm

egeorgiou έγραψε:


Κοίτα έχεις το aquascape - αρκετές κρυψώνες για τα ψάρια που λες.
Αλλά μεγαλώνοντας και πλησιάζοντας το τελικό μέγεθος τα ψάρια σου θα έχεις θέμα.
Ο κυρίαρχος αρσενικός όταν θέλει να ζευγαρώσει θα κυνηγάει ότι βρει.
Το 1μ που θα δεις να σου προτείνουν είναι η περιοχή που ανέχεται το ψάρι.
Τα yellow labs δεν είναι και τα μεγαλύτερα παλιόπαιδα.

Μπορεί να δουλέψει αυτό που λες αλλά οι συντριπτικές πιθανότητες είναι να έχεις απώλειες και συνεχές στρεσάρισμα των ψαριών.
Από την άλλη πλευρά αν δοκίμαζες ψαράκια από Τανγκανίκα (δες λίγο τι προτείνουν τα παιδιά εδώ στο forum) θα δούλευαν καλύτερα στο ενυδρείο που λες.

Έχω δει ενυδρεία με 80εκατόστα μήκος που δούλεψαν με 1 είδος mbuna - (yellow labs ή ps saulosi ή ακόμα και ps demanosi) αλλά ήταν οι εξαιρέσεις.

+1000 thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: