ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ξεκινημα Malawi 160

Πήγαινε κάτω 
+4
lingistis
Giannis-malawi
Z.X
kix-lides
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2008 4:11 pm

πριν λιγεσ μερεσ αγορασα το το νεο μου ενυδρειο 160 λιτρα καθαρα.
θελω να ακουσω τισ προτασεισ σασ για συνδιασμο ψαριων, δυο ειδη θα προτιμουσα.
επησεισ εχω σκεφτει να βαλω Pseudotropheus sp. Acei (1α+3θ) και Labidochromis caeruleus (1α+3θ) μαζι.
τι λετε λοιπον?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2008 4:52 pm

Πες μας πρωτα διαστασεις που εχεις...
Σχεδον στα λίτρα σου υπάρχουν καποια παραδείγματα
Ενυδρειο1 ,Ενυδρειο2,Ενυδρείο3 ,Ενυδρειο4 ...
Το Pseudotropheus sp. Acei γινεται λιγο μεγαλο ομως ισως να μην φθανουν τα λιτρα σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2008 5:11 pm

οι διαστασεισ ειναι 100χ40χ50. μεικτα 200,καθαρα 160.
σκεφτομαι για εξωτερικο φιλτρο EHEIM 2217,εσωτερικο δ εχει!
για την διασκοσμιση εχω καταληξη σε αμμο θαλασσησ κ πετρεσ. κ 1-2 φυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2008 7:52 pm

σημερα πηγα κ μαζεψα πετρεσ απο παραλια κ πειραμαστιστικα για το πως θα τισ βαλω.θελω την αποψη σασ για το αν αρκουν οι κρυψενες αλλα σχετηκα κ με την ομορφια.
επησησ θελω να ρωτισω αν ο πατοσ θα αντεξη το βαροσ απο ολεσ αυτεσ τισ πετρεσ,πρεπει να ειναι γυρο στα 50-60κιλα.θα βαλω εννοειται φελιζολ απο κατω!ευχαριτω



ξεκινημα Malawi 160 20072010
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2008 7:57 pm

νομιζω πως θα χρειαστεις και αλλες κρυψωνες..οι πετρες τι διαστασεις εχουν στο περιπου??
μηπως ειναι πολυ μεγαλες??
προσωπικα θα προτιμουσα ενα ειδος πετρας αλλα αυτο ειναι λεπτομερια.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2008 8:18 pm

ειναι μεγαλεσ οντωσ,15,20 εκατοστα,και βαριεσ.αυτεσ βρηκα μεχρι στιγμησ.θα αντεξει το κατω τζαμι του ενυδρειου ομως?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2008 8:39 pm

Δεν θα εχεις προβλημα...
μην βιαστεις παντως,καντο ομορφο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2008 8:51 pm

οι πετρεσ ειναι 50 κιλα περιπου!!!
η αμμοσ θα ειναι οχι πολυ λεπτι κ ψιλοκκκινιζει!
για φιλτρο σκεφτομαι EHEIM 2217.εδω που βρεισκομαι ομωσ δ υπαρχουν.
πουλαει κανεισ καποιο δικο του?η αλλο αναλογησ αποδωσησ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 21, 2008 9:15 am

Giannis-malawi έγραψε:
νομιζω πως θα χρειαστεις και αλλες κρυψωνες..οι πετρες τι διαστασεις εχουν στο περιπου??
μηπως ειναι πολυ μεγαλες??

Θα συμφωνήσω με τον Giannis-malawi. Λίγο πιο μικρές πέτρες και έστι με τα ίδια κιλά θα έχεις πιο πολλές κρυψώνες. Οι πέτρες με το καιρό θα πρασινίσουν - σκουρένουν (λόγο άλγης). Μην βιαστείς, πειραματίσου αρκετά.
Να βάλεις ψιλή άμμο, υπάρχει μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά των ψαριών!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 21, 2008 7:21 pm

θα το εχω υποψιν μου για την ψιλη αμμο.να ροτισω κατι αλλο??
το ενυδρειο που πηρα,μεταχειρισμενο, ειναι 160 λιτρα καθαρα(200 μεικτα) εχει 8μμ τζαμι μπποστα κ πισο κ τα πλαινα ειναι 5μμ.
τι λετε? ειναι ελλινηκησ κατασκευησ! γιατι το πλαινο ειναι πιο λεπτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 21, 2008 7:30 pm

Αυτο δεν το εχω ξανακουσει...
Δεν ξερω,καλυτερα ρωτα το μαγαζι που το πηρες να σου πουν αν ειναι αξιόπιστο και γενικως αν εχουν ξαναπουλησει καποιο τετοιο και αν εχουν εγγυηση και μαθε λεπτομερειες για την εταιρια κατασκευης μηπως την βρουμε μεσω του νετ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 21, 2008 7:33 pm

μπααα.. απο ιδιοτη το πηρα,το λειτουργουσε 10 μηνεσ λεει,μου ειπε οτι ειναι ελλινηκησ κατασκευησ!
παντοσ οι κολλισεισ εχουν γινει οπωσ κ στο αλλο που εχω!
λετε να ανοιξει ξαφνηκα καμια μερα??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 21, 2008 7:39 pm

ουτε εγω το εχω ξαναακουσει..μηπως ειναι ιδιοκατασκευη??δεν νομιζω να βγαινει εργοστασιακο με διαφορετικο παχος στα τζαμια... Rolling Eyes Rolling Eyes

και δεν νομιζω οτι μπορει κατι τετοιο να ειναι αξιοπιστο γενικοτερα.. confused confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 21, 2008 7:48 pm

μου ειπε αυτοσ που το πηρα οτι το ειναι μοντελο ειναι GENESIS την μαρξα δ την θυμαται,κ το πηρε απο ενα πετ σοπ στη θυβον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 24, 2008 7:54 pm

χτεσ ετοιμαστηκε το ενυδρειο κ στυθηκε! μετα απο αρκετεσ προσπαθεισ κατεληξα στον συνδιασμοτων πετροματων! θα προσθεσω ακομη δυο Vallisneria στισ πισω γωνιεσ.
εχει δοκμασει κανεισ τον συνδιασμο Labidochromis sp. “yellow” με Cryptoheros nigrofasciatus??? .
τα εχω δει σε αλλα ενυδρεια κ μου ειπαν οτι υπηρχαν απολειεσ!

ξεκινημα Malawi 160 91795319

ξεκινημα Malawi 160 91795320
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 24, 2008 8:29 pm

Ηπάρχει ένας άτυπος κανόνας που εφαρμόζεται απο τον σύνολο των χομπιστών,οτι δεν βάζουμε κιχλίδες 2 διαφορετικών ηπείρων η και λιμνών στο ίδιο ενυδρείο....
Και αυτο εχει να κανει με της διαφορετικές παραμέτρους νερου,διατροφής και βιοτοπικες ανάγκες που υπάρχουν.
Malawi με κεντρικη αμερική(Cryptoheros nigrofasciatus) απλώς δεν....

Παντως σαν διακόσμηση εχει γινει όμορφο οπως επίσης εχεις δημιουργήσει και αρκετες κρυψώνες,απλώς για να γινει πιό όμορφο σήκωσε απο την μία πλευρα το νταμαρι για να πάρει μια φόρα και να αποκτήσει κίνηση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 24, 2008 11:08 pm

για τους κατοικους νομιζω σε καλυψε και ο Χρηστος..
ωραιο το στησιμο..καλη η αρχη!μολις σε επισκεφτει και η αλγη θα γινει ακομη πιο ωραιο.. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 25, 2008 8:50 am

Δώσε και άλλο ύψος στο νταμάρι με προσοχή να είναι σταθερές οι πέτρες. Μην ανακατέψεις τα ψάρια. Με τα Labidochromis sp. “yellow” το ενυδρείο θα είναι πολύ όμορφο. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 25, 2008 9:23 am

lingistis έγραψε:
Δώσε και άλλο ύψος στο νταμάρι με προσοχή να είναι σταθερές οι πέτρες. Μην ανακατέψεις τα ψάρια. Με τα Labidochromis sp. “yellow” το ενυδρείο θα είναι πολύ όμορφο. Smile

Συμφωνώ κι εγώ.

Δώσε παραπάνω ύψος στην αριστερή μεριά έτσι ώστε να υπάρχει ανομοιομορφία στο στήσιμο των πετρών και παράλληλα να καλυφθει και ο σωλήνας του φίλτρου.

Απο κατοίκους θα πρότεινα ένα χαρέμι Yellow Labs (1m+2-3f) και ένα χαρέμι Maingano (1m+2-3f). Σύνολο 6-8 ψάρια.

Τα Ps Acei, είναι πανέμορφα, έχουν πολύ ενδιαφέρον και συνάμα ήπιο χαρακτήρα αλλά γίνονται σχετικά μεγάλα και όταν θα αρχίσουν να μεγαλώνουν θα στριμώχνονται και δεν θα αισθάνονται τόσο άνετα.

Εγώ σε 180 λίτρα και χωρίς να έχουν μεγαλώσει όλα πολύ (Τα 2 είναι στα 3/4 του τελικού μεγέθους και τα άλλα 2 είναι στο 1/2 του τελικού μεγέθους) αρχίζω και βλέπω μικρές δυσκολίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2008 1:40 am

ευχαριστω για ρισ συμβουλεσ σασ παιδια!
ισχυει οτι καποια γατοψαρα μπορουν να μπουν μαζι με κιχλιδεσ?
αν ναι ποια ειναι αυτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2008 9:20 am

kix-lides έγραψε:
ευχαριστω για ρισ συμβουλεσ σασ παιδια!
ισχυει οτι καποια γατοψαρα μπορουν να μπουν μαζι με κιχλιδεσ?
αν ναι ποια ειναι αυτα?

Γατόψαρα τα οποίοι ταιριάζουν είναι του είδους synodontis.

Τα εν λόγω γατόψαρα ζουν στις Αφρικανικές λίμνες και κατά βάση στην Ταγκανίκα (και ο Synodontis Njassae που ζει στην λίμνη Malawi) οπότε χρειάζονται παρόμοιες συνθήκες νερού με τις κιχλίδες.

Το πρόβλημα είναι οι περισσότεροι γίνονται αρκετά μεγάλοι για τα λίτρα σου.

Περισσότερες πληροφορίες για τα είδη εδώ --> http://www.planetcatfish.com/catelog/genus.php?genus_id=29#239
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2008 5:22 pm

επιτελουσ ηρθε η ωρα να μπουν τα ψαρακια στο ενυδρειο!(μαζι με καποια φυτα) 4 Labidochromis caeruleus 1α και 3θ. ηθελα και ACEI αλλα δ βρηκα αυτην την περιοδο.
θελω να σασ ρωτισω για την συμπεριφορα τουσ,ειναι ηδη μια εβδομαδα στο ενυδρειο κ συνεχιζουν να κριβονται συναιχει.τοσο που δ τα βλεπω καν!!!
βγαινου απο τισ κρυψωνεσ οταν δ υπαρχει κανεισ στο δοματιο κ μολισ δουν καποια κινιση ξανακρυβονται.επισεισ οταν τα ταιζω φοβουνται να ανεβουν στην επιφανεισ του νερου.
ετσι κανουν και τα δικα σασ Labidochromis caeruleus???

ξεκινημα Malawi 160 11082010

ξεκινημα Malawi 160 11082011
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2008 8:41 pm

Δως τους λίγο χρόνο να προσαρμοστούν καλά.

Πάντως τα Labs "την βρίσκουν" πολύ να κάθονται στις σπηλιές τους.

Σιγά-σιγά θα αρχίσουν να βγαίνουν αλλά μην φανταστείς ότι θα βγαίνουν όλα μαζί και θα κάνουν συνεχείς βόλτες ανέμελα..

Αν έχουν άνετες σπηλιές (και απ'ότι φαίνεται έχουν Very Happy ) θα τις τιμούν δεόντος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2008 8:49 pm

τα δικα μου παντως σουλατσαρουν συνεχια και ασταματητα.και κανουν το ακριβως αντιθετο μολις με βλεπουν.ολα βουρ επανω Laughing Laughing Laughing
δωστα λιγο χρονο για προσαρμογη και βλεπεις Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ξεκινημα Malawi 160 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα Malawi 160   ξεκινημα Malawi 160 Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2008 8:52 pm

octania246 έγραψε:
τα δικα μου παντως σουλατσαρουν συνεχια και ασταματητα.και κανουν το ακριβως αντιθετο μολις με βλεπουν.ολα βουρ επανω Laughing Laughing Laughing
δωστα λιγο χρονο για προσαρμογη και βλεπεις Wink

Σοβαρά εε;;

Πόσο μέγεθος έχουν;
Είναι ενήλικα ή νεαρά;

Ρωτώ γιατί σε όσους φιλούς-γνωστούς που έχω δει έχουν συμπεριφορά σαν τα δικά μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ξεκινημα Malawi 160
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: