ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Babikos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Babikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Τόπος : Around the World

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 08, 2012 5:41 am

Η ιστορία μου ξεκινά αρκετά χρόνια πίσω...... και δεν είναι Αμερικάνικη !!!
Φοιτητής στο 2ο Έτος αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο ήτανε δεν ήτανε 40-50 λίτρα και μέσα εναπόθεσα έναν υπέροχο Μονομάχο (Betta splendens αν δεν κάνω λάθος). Με το πέρας των εβδομάδων και αφού είχε γίνει η ατραξιόν του σπιτιού για όποιον ερχόταν για ...αρμένικη βίζιτα θέλησα να γεμίσω τις άδειες κενές και χωρίς σημασία μοναχικές ώρες του μονομάχου με ένα ταίρι (αχ και να 'ξερα). Η σύζυγος του μονομάχου ύστερα από ατελείωτο casting στο pet-shop είχε βρεθεί. Μέσα στην τρελή χαρά (για το προξενιό) και ανεβαίνοντας τα σκαλιά 2-2 φθάνω στο διαμέρισμά μου όπου ξεκινώ την διαδικασία εγκλιματισμού του ψαριού. Αυτός υπέροχος Μπλε , αυτή πανέμορφη Μπορντό. Τι να λέμε τώρα...!!! Η συμβίωσή τους κράτησε μόλις μερικές εβδομάδες. Ένα βράδυ που βρέχε ( που έλεγε και ο αείμνηστος Γούναρης) και την είχα πέσει νωρίς λόγο εξεταστικής την επομένη ξυπνάω ξημερώματα από ένα πλάφιασμα (είναι η καλύτερη περιγραφή του ήχου) στο μέσον του δωματίου. Ήταν η μπορντό κούκλα που σπαρταρούσε γιατί την είχε πετάξει εκτός ενυδρείου ο "θερμόαιμος" αρσενικός, δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα για να την επαναφέρω, ήταν πλέον αργά.
Κανείς δεν μου είχε πει ότι αυτά τα ζωντανά συνυπάρχουν μόνο όταν αναπαράγονται και ζουν μόνα τους το υπόλοιπο της ζωής τους (εξ ου και το μονομάχος) τυχαίο ? δεν νομίζω. Δεν υπήρχε βιβλιογραφία, δεν υπήρχε το Ίντερνετ τα φόρουμς, να διαβάσεις να ψάξεις να συζητήσεις με κάποιον που ξέρει 5 πράγματα παραπάνω από εσένα και να .....ξεστραβωθείς. Αυτό κάνουμε - κάνετε σήμερα εδώ σε αυτό το φόρουμ. Λαμβάνουμε και παρέχουμε γνώσει σε όλους (...και μάλιστα "αμαρκέ" out of charge). Η άγνοια δυστυχώς "σκοτώνει" και εν προκειμένω πρώτα τα ψαράκια και μετά την καρδούλα μας.
Για την ιστορία ο μοναχός (πλέον) μονομάχος δόθηκε στον πρώτο ενδιαφερόμενο μαζί με όοοοολα τα παρελκόμενα και δεν ξανά ασχολήθηκα μετέπειτα με το αντικείμενο για πολλά χρόνια.
Ώσπου φτάνουμε στο πρόσφατο παρελθόν (πριν 4 περίπου χρόνια). Είμαι ήδη παντρεμένος και έχουμε (τότε..) ένα μπόμπιρα 3 περίπου ετών όπου ζει και αναπνέει για τον ήρωα κινουμένων σχεδίων "Νέμο" (όποιος ανήκει στην ευγενή τάξη των "μπαμπάδων" ...ξέρει). Πρώτα πρόφερε "πθαράκι" και μετά "Μπαμπά".....(ζούσα ένα δράμα...χε χε). Με τα πολλά έλαβα την γενναία απόφαση να κάνω ένα ενυδρείο που θα κοσμούσε την γωνία του δωματίου του. Πήρα λοιπόν ένα 80άρι (λίτρα) και μέσα του έβαλα από όλα τα καλούδια. Θες φίλτρα θες θερμοστάτες θες φώτα FreshWater και Aqua Marine. Αφού κατασκεύασα το έπιπλο που θα φιλοξενούσε το ενυδρείο όλα ήταν έτοιμα. Έλειπε ο "Νέμο" και η "Ντόρυ". Άντε να εξηγήσεις τώρα στον μικρό "Παναγιώτη" ότι ο "Νέμο" (Clownfish) και η "Ντόρυ" (Βlue-Regal Tang) είναι τροπικά θαλάσσια ψάρια και για να μπορέσεις να στήσεις στρώσεις και διατηρήσεις ένα τέτοιο ενυδρείο πρέπει να ξοδέψεις 2 δόσεις από το στεγαστικό του σπιτιού (χωρίς την αυξομείωση των spread...χεχε). Μετά από ατελείωτες ώρες διαβουλεύσεων συζητήσεων και σενάρια επιστημονικής φαντασίας μαζί με την μητέρα του καταφέραμε να πείσουμε τον μικρό Παναγιώτη ότι τα ψθαράκια που έβλεπε στο ενυδρείο του ήταν πρώτα ξαδερφάκια του Νέμο και ότι του στέλνει χαιρετίσματα.
Δεν θα σας ζαλίσω με το τη ψάρια περιείχε το ενυδρείο του εκτός του ότι από όλα τα ψθαράκια που πέρασαν από το ενυδρείο του τα μόνα που την βγάλαν "καθαρή" μέχρι και σήμερα είναι ένα ζευγάρι "Pleco" τα πήρα 5 cm και τώρα είναι 30 cm !!! τέρατα. Τα εγκλήματα πολλά, η αμέλεια αν θέλετε αρκετή (βλέπε δουλειά, παιδιά (στο κόλπο πλέον υπάρχει και μια Θεοδώρα δύο χρόνων η μικρή μου κόρη), σκυλιά, γατιά, κλπ,κλπ,κλπ) αλλά όποτε προλάβαινα δεν ήταν μήνας αλλά 2 μήνες εγώ εκεί και θα καθάριζα και θα σκούπιζα και το αντιχλώριό τους όπως πρέπει και τα υπόλοιπα υγρά των τροπικών όπως πρέπει. Δεν μετρούσα pH σκληρότητες οξύτητες κλπ αλλά εμπειρικά τα είχα σε μια ισορροπία ...με το μάτι (λέμε τώρα). Πηγαίνουν πολλή καλά μέχρι σήμερα και η θνησιμότητα των ψαριών στατιστικά είναι πολλή μικρή.
Σήμερα στο ενυδρείο του Παναγιώτη (...και της Θεοδώρας χε χε) φιλοξενούμε μην το πείτε στην WWF και την Greenpeace 16 ψαράκια μεσαίου-μεγάλου μεγέθους (θα έλεγα) από τα οποία θα τα ονομάσω ..απλά τα 2 είναι Σκαλάρια (Red Spot) άλλα 2 Σκαλάρια (pterophyllum scalare Ασημί με πορτοκαλί στάμπες) , 2 Pleco (όπως προείπα) , 2 Γκουράμια (Dwarf Gourami), 2 Διάφανα (δεν μπορώ να καταλήξω σε είδος - διασωθέντα από ενυδρείο φίλου) , 1 Gapi (με μακριά ουρά ..ξιφομάχος η κάτι τέτοιο), 1 ακόμα λευκό με κόκκινα πτερύγια και μουστάκια και η ατραξιόν του ενυδρείου μέσα σε όλα αυτά 2 Κίτρινες Αφρικάνικες Κιχλίδες Malawi (Labidochromis sp. “yellow”) και τα αγαπημένα μου 2 (1 ζεύγος) Αμερικάνικες Κιχλίδες Convict (Archocentrus nigrofasciatus ή Cryptoheros nigrofasciatus) τα οποία και γεννήσαν πριν 1 μήνα περίπου και έχουμε 30 υπέροχα μικρούλια. Όλα ζουν αρμονικά (!!!!) χωρίς περιττά μαλλιοτραβήγματα. Εννοείται πως οι Αμερικάνες έχουν τον πρώτο λόγο (είναι και η γέννα στην μέση) αλλά όλα είναι ομαλά.
Εν κατακλείδι ετοιμάζω εδώ και μέρες ένα ενυδρείο 340 λίτρων το οποίο και αποτελεί μέρος του διαχωριστικού που κατασκεύασα ανάμεσα στην κουζίνα και στο σαλόνι (διαταγή της συζύγου ....το έπιπλο... το τερπνόν μετά του ωφελίμου) και έχω σκοπό να βάλω μέσα της Αμερικάνες με τα παράγωγά τους. Δεν με παίρνει ο χρόνος γιατί τα μικρά μεγαλώνουν ραγδαία και το ενυδρείο είναι τρομακτικά μικρό.
Το καινούργιο ενυδρείο .... που δεν είναι καθόλου καινούργιο είναι παλιό (DIY) που το κληρονόμησα από συγγενή.
Αφού προέβη στο απαραίτητο τεστ στεγανότητας (στο γκαράζ φουλ γεμισμένο με καθημερινό κούνημα) το καθάρισα εξονυχιστικά με ΝεροΞυδο αρκετές φορές και το ανέβασα στην θέση του.
- Τα τοιχώματά του είναι φτιαγμένα γυάλι 10mm με ενισχύσεις τόσο στην βάση αλλά και 4 κόντρες επάνω.
- Το έβαλα σε ένα ειδικό αφρολεξ (μαυρο 1,5 cm x 2 - τα κόλλησα μαζί με βενζινόκολα) μεγάλης πυκνότητας σε σχέση με τα γνωστά (από κατάστημα μονωτικών) και από κάτω (στην επαφή με το έπιπλο) έβαλα ένα λάστιχο μονωτικό 3mm (από το ίδιο κατάστημα).
- To ενυδρείο το ενίσχυσα σε όλες τις γωνίες του με αλουμινογωνία 2,5 cm η όποια κολλήθηκε με Pattex SP Trans (Flextec).
- Εσωτερικά πέρασα όλους τους βασικούς αρμούς με σιλικόνη της ίδιας εταιρείας Pattex Neutral Silicon (SL618 Solyplast).
- Εξωτερικά σαν ντεκόρ υπήρχε ένα (ελεεινό και τρις άθλιο) κεραμικό πλακάκι το οποίο και ξήλωσα και αντικατέστησα με κοχύλια που είχα μαζέψει από την θάλασσα και κόλλησα με θερμόκολα ένα-ένα.
- Στον Βοηθητικό χώρο που υπάρχει δίπλα κόλλησα το υπολειπόμενο αφρολέξ χάριν μόνωσης και αισθητικής και βόλεψα όλα τα παρελκόμενα.
- Διαθέτω ένα εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρι και 2 θαλάμους Hydor 800lt/h και ένα εξωτερικό Hydor Prime 30 και σκοπεύω να το κάνω βιολογικό (στην αρχή με μακαρόνι και τύρφη για να βοηθήσω στο στρώσιμο και στην συνέχεια αμιγώς μακαρόνι.. ίδωμεν). Την εξαγωγή του εξωτερικού φίλτρου θα την στείλω με εύκαμπτο σωλήνα στην άλλη πλευρά του ενυδρείου και θα πέφτει πάλι μέσα μέσο ενός σωλήνα PVC που τον έχω προσθέση στο τέλος και του έχω κάνει τρύπες Waterspray.
- Για φωτισμό έχω 2 λάμπες φθορίου Τ8 120cm 36w η μία. FreshWater και Actinic Light της Γερμανικής Hobby.
- Σαν υπόστρωμα έχω πάρει Χαλαζιακή Άμμο Durostick
- Στο μέσον του βυθού θα δεσπόζει ένα κομμάτι μπλε ορυκτό γυαλί
- Και πέτρες συμπαγής σχιστόλιθος δεξιά και αριστερά.
- Θερμοστάτης Visi Therm.
- Από φυτά ΤΙΠΟΤΑ δεν τα συμπαθώ...

Το καινούργιο Ενυδρείο θα είναι αποκλειστικά και μόνο για Αμερικάνικες κιχλίδες Convict

Παρακάτω παραθέτω τις πρώτες φώτο..... (αν προλάβω ...είναι ξημερώματα και έχω κομματιαστή).

1. Μόλις το έχω τοποθετήσει στο έπιπλο που έφτιαξα για διαχωριστικό κουζίνας (πολλή ενισχυμένο) με εσωτερικά ντουλάπια και ασφαλώς θέση για ενυδρείο

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/221/98815335.jpg/

2. Πλαϊνό

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/338/27314214.jpg/

3. Πίσω πλευρά φαίνεται χαρακτηριστικά και η προηγούμενη επένδυση του εξωτερικού μέρους με κεραμικό πλακάκι

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/444/24025994.jpg/

4. Υπό το φως της Τ8

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/713/74956432.jpg/

5. Πάνω πλευρά (φαίνονται χαρακτηριστικά οι πάνω κόντρες του ενυδρείου)

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/844/14177653.jpg/

6. Έχει ξηλωθεί όλο το πλακάκι και από τις δύο μεριές και κολληθήκαν ένα-ένα οστρακοειδή.

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/560/54986809.jpg/

7. Λεπτομέρεια του εξωτερικού ντυσίματος με όστρακα.

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/151/89165472.jpg/

8. Ποιο φωτεινή

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/217/79282949.jpg/

9. Ο βοηθητικός χώρος με όλα τα βασικά

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/88/65716029.jpg/

- Πρώτες 24 ώρες

- Η πλευρά του σαλονιού
https://2img.net/h/i1261.photobucket.com/albums/ii599/babikos1/IMG_1911.jpg

- Η πλευρά της κουζίνας
https://2img.net/h/i1261.photobucket.com/albums/ii599/babikos1/IMG_1915.jpg

- Waterspray DIY (αντικατέστησα την εξαγωγή του Hydro )
https://2img.net/h/i1261.photobucket.com/albums/ii599/babikos1/IMG_1916.jpg

- Πλαϊνό και το waterspray από ψηλά.
https://2img.net/h/i1261.photobucket.com/albums/ii599/babikos1/IMG_1912.jpg


Θα ήθελα να Ευχαριστήσω τα μέγιστα τον καλό μου φίλο Θωμά "Τρένο" όπως επίσης και τον Μιχάλη τον "Πυροτεχνουργό" για την υπέρ-πολύτιμη βοήθειά τους.

Περιμένω απόψεις και γνώμες σας


Φιλικά
Μπάμπης Σ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Babikos στις Σαβ Ιουλ 14, 2012 3:19 pm, 11 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Αλλαγή Εξωτερικού Φίλτρου)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 08, 2012 12:07 pm

Πω πω ιστορίαααααα...... affraid
Καλως ήρθες και καλή διαμονή.
Το ενυδρείο σου(το 80ρι) είναι σκέτη ψαρόσουπα. Εφόσον θα κάνεις καινούριο ενυδρείο και μεγάλο κάν'το και σωστά.
Θα σου πρότεινα να ρίξεις διάβασμα έτσι ωστε να φτάσεις στο σωστό αποτέλεσμα.
Επέλεξε τι ψάρια θες. Πχ αφρικάνες,αμερικάνες,ασιατικά αλλά απο μία ήπειρο και συγκεκριμένα απο τον ίδιο βιότοπο.
Το ότι δεν υπάρχουν τσακωμοί δεν σημαίνει ότι περνάνε ζωή και κότα. Το μόνο ψάρι το οποίο ζει στα λίτρα αυτά που έχεις είναι το δύστυχο το γκάπυ(το οποίο και το έχεις και 1).
Απλά είναι ένα τσούρμο απο ψάρια τελείως διαφορετικά μεταξύ τους σε μια σταλια χώρο και δεν ξέρουν πως να συμπεριφερθούν.
Όπως σου είπα και πιο πάνω, ρίξε διάβασμα και επέλεξε τον βιότοπο που σου αρέσει. Δες θέματα εδώ στο φόρουμ απο παρουσιάσεις ενυδρείων και δες τι σου αρέσει.
Εφόσον διαλέξεις τι σου αρέσει διώξε τα περιτά ψάρια. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Και σου εύχομαι καλή συνέχεια. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 08, 2012 3:05 pm

Συμφωνω απολυτα με τον Παναγιωτη!

Δυο ερωτησεις :
Η σιλικονη που χρησιμοποιησες για να ενισχυσεις τις γωνιες ειναι ενυδρειακη?
Η χαλαζιακη αμμος της durostick ειναι για ενυδρειακη χρηση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Babikos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Babikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Τόπος : Around the World

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ιστορίας συνέχεια......   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 08, 2012 7:09 pm


Φίλε Παναγιώτη το καινούργιο ενυδρείο το ετοιμάζω αποκλειστικά και μόνο για τις Αμερικάνικες Κιχλίδες (Convict)
και ναι μελετάω (χε χε) δεν κάνω και τίποτα άλλο. Ούτε φοιτητής δεν διάβαζα τόσο.

Σε απάντηση στο ερώτημα του σεβαστού φίλου chris7

Η σιλικόνη ναι είναι και για ενυδρείο (μίλησα με την εισαγωγική εταιρεία της Henkel)
και η χαλαζιακή άμμος της durostick κάνει και για ενυδρείο μετά από ένα απλό ξέπλυμα.
Μίλησα με τα κεντρικά τις Durοstick στην Αθήνα ειδικότερα με το χημείο τους (πολλή εξυπηρετικά παιδιά) μάλιστα ξαφνιάστηκαν ευχάριστα με το ερώτημά μου.
Και με βεβαίωσαν ότι κάνει και για ενυδρεία. Μάλιστα στης εφαρμογές του προϊόντος αναφέρεται ότι ενδεικνύεται για φίλτρα πόσιμου νερού και για πισίνες.
Πληροφοριακά το 25άρι σακί κοστίζει 12 €. Σε σχέση με αυτό που πουλάνε οι Petshop-άδες με το κιλό, είναι πάμφθηνο και ελεγμένο.

Προσπαθώ να βρω ένα ηλεκτρονικό pH-μετρο για να γλιτώσω από τα sticks και τα υγρά (αλλά είναι ακριβούτσικα και οι καιροί πολλή δύσκολοι....) αλλά που θα πάει θα την βρω την άκρη και θα ενημερώσω και τους υπολοίπους.

Το θέμα μου είναι πόσα Convict θα αντέξουν στο μεγάλο ενυδρείο ....!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 08, 2012 10:51 pm

μια χαρά τότε!
Σε 340 λίτρα μπορείς άνετα να βάλεις convict.
Εφόσον θα κάνεις καινούριο τότε εαν θέλεις να τα βάλεις κατευθείαν μέσα τότε πρέπει να μπολιάσεις απο το παλιό σου φίλτρο στο μικρό ενυδρέιο στο μεγαλύτερο.
Διαφορετικά πρέπει να περιμένεις κάμποσο καιρό(πάνω κάτω 1 μήνα) για να πλοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Για ότι απορία έχεις ρώτα άφοβα Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Babikos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Babikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Τόπος : Around the World

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ιστορίας συνέχεια......   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 08, 2012 11:54 pm

Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε Παναγιώτη.

Δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω 1 μήνα.
Το πολλή σε 1 1/2 εβδομάδα θα τα έχω μεταφέρει στο καινούργιο.
Θα προσπαθήσω με διάφορες τεχνικές ,χημείες, αλχημείες (και αγιασμό !!!) να τα φέρω στα "ίσια¨του.
Δεδομένων των συνθηκών θερμοκρασίες οξύτητες νιτρικά αμμωνίες που επικρατούν στο .... άλλο ενυδρείο
είναι επιτακτική ανάγκη να γίνει επείγουσα ¨αερομεταφορά".
Γιατί προβλέπω να τα βγάζω και να τα έχω σε 10 διαφορετικούς κουβάδες.
Στο 80άρι αυτή την στιγμή πέραν των 16 (της ψαρόσουπας που λέγαμε) έχω άλλα 30 μικρά "Convict" των 3cm από την τελευταία γέννα, οπότε
είναι μονόδρομος.

Όπως λένε και στο χωριουδάκι μου ..... από εμάς λίγο και από τον Θεό πολλή !!!

Θα σας κρατώ ενήμερους για τα βήματά μου.

Ίδωμεν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 09, 2012 12:24 am

Babikos έγραψε:

Φίλε Παναγιώτη το καινούργιο ενυδρείο το ετοιμάζω αποκλειστικά και μόνο για τις Αμερικάνικες Κιχλίδες (Convict)
και ναι μελετάω (χε χε) δεν κάνω και τίποτα άλλο. Ούτε φοιτητής δεν διάβαζα τόσο.

Σε απάντηση στο ερώτημα του σεβαστού φίλου chris7

Η σιλικόνη ναι είναι και για ενυδρείο (μίλησα με την εισαγωγική εταιρεία της Henkel)
και η χαλαζιακή άμμος της durostick κάνει και για ενυδρείο μετά από ένα απλό ξέπλυμα.
Μίλησα με τα κεντρικά τις Durοstick στην Αθήνα ειδικότερα με το χημείο τους (πολλή εξυπηρετικά παιδιά) μάλιστα ξαφνιάστηκαν ευχάριστα με το ερώτημά μου.
Και με βεβαίωσαν ότι κάνει και για ενυδρεία. Μάλιστα στης εφαρμογές του προϊόντος αναφέρεται ότι ενδεικνύεται για φίλτρα πόσιμου νερού και για πισίνες.
Πληροφοριακά το 25άρι σακί κοστίζει 12 €. Σε σχέση με αυτό που πουλάνε οι Petshop-άδες με το κιλό, είναι πάμφθηνο και ελεγμένο.

Προσπαθώ να βρω ένα ηλεκτρονικό pH-μετρο για να γλιτώσω από τα sticks και τα υγρά (αλλά είναι ακριβούτσικα και οι καιροί πολλή δύσκολοι....) αλλά που θα πάει θα την βρω την άκρη και θα ενημερώσω και τους υπολοίπους.

Το θέμα μου είναι πόσα Convict θα αντέξουν στο μεγάλο ενυδρείο ....!!!

Όλα καλα!προχωρα κανονικά !
Πληροφοριακά το 25 σακί στον Ερμη(μάντρα οικοδομών-Κορωπι) αν δεν κάνω λάθος κάνει 5-6 ευρω!

Πεχαμετρο μπορείς να βρεις και απο eBay το πολυ ένα 20αρικο μαζι με τα μεταφορικα απλά θέλουν πολυ καλο καλιμπραρισμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Babikos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Babikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Τόπος : Around the World

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ιστορίας συνέχεια......   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 09, 2012 2:36 am

Ευχαριστώ Chris7

Θα ενημερώνω πάραυτα.

....
Με το θέμα του ανεβάσματος φωτογραφιών παίζει κάτι ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 09, 2012 2:51 pm

Babikos έγραψε:
Ευχαριστώ Chris7

Θα ενημερώνω πάραυτα.

....
Με το θέμα του ανεβάσματος φωτογραφιών παίζει κάτι ?

Μετα τα 7 ποσταρισματα ανεβαζεις κανονικα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Babikos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Babikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Τόπος : Around the World

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ιστοριας Συνέχεια ....   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 09, 2012 3:36 pm

Ε να ποστάρω και εγώ για 7η φορά

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΤρι Ιουλ 10, 2012 3:30 pm

Δώσε φώτο στον λαό! Καλως ήρθες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Babikos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Babikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Τόπος : Around the World

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ιστοριας Συνέχεια ....   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΤετ Ιουλ 11, 2012 1:56 pm

Οι πρώτες φωτογραφίες μπήκανε ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 12, 2012 12:46 am

Μπραβο φιλε!
Πολυ ωραια δουλεια και απο οτι φαινεται το τελικο αποτελεσμα θα ειναι υπεροχο
γιατι πιανουν τα χερια σου!

Καλη συνεχεια και μην ξεχνας θελουμε συνεχεια φωτο update!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Babikos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Babikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Τόπος : Around the World

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Photo update   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 14, 2012 3:05 pm

Καινούργιες φωτογραφίες...!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 15, 2012 9:45 pm

Πολυ ομορφο!
Και κανα φυτακι θα του πηγαινε ομως!

Αν εχεις καλη αναταραξη στην επιφανεια τοτε δεν χρειαζεσαι αεραντλια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Babikos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Babikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Τόπος : Around the World

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 16, 2012 9:53 am

Αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τα φυτά, ποια φυτά θα μπορούσαν να μπούν στο ενυδρείο μου ? Υπόψιν πρέπει να είναι πολλή ανθεκτικά και ασφαλώς να ικανοποιούν τις "Convict" .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Babikos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Babikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Τόπος : Around the World

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ιστοριας Συνέχεια ....   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 23, 2012 3:52 pm

Μπήκαν με το καλό όλα τα Convict στο καινούργιο (μεγάλο) ενυδρείο με την μέθοδο του "μπολιάσματος" , όπως επίσης και τα 2 Pleco.

Θα ήθελα να ρωτήσω με ποια άλλα είδη θα μπορούσαν να συνυπάρξουν τα Convict για να μπορέσω να αποσυμφορήσω το μικρό.
Λόγου χάρη 2 ζεύγη Scalar που έχω θα μπορούσα να τα μεταφέρω ?
Η και κάποια άλλα ακόμη.

Σε αναμονή απάντησής σας

Μπάμπης Σ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Babikos στις Δευ Ιουλ 23, 2012 3:53 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Syntax Error)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!   To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 23, 2012 4:42 pm

Babikos έγραψε:
Μπήκαν με το καλό όλα τα Convict στο καινούργιο (μεγάλο) ενυδρείο με την μέθοδο του "μπολιάσματος" , όπως επίσης και τα 2 Pleco.

Θα ήθελα να ρωτήσω με ποια άλλα είδη θα μπορούσαν να συνυπάρξουν τα Convict για να μπορέσω να αποσυμφορήσω το μικρό.
Λόγου χάρη 2 ζεύγη Scalar που έχω θα μπορούσα να τα μεταφέρω ?
Η και κάποια άλλα ακόμη.

Σε αναμονή απάντησής σας

Μπάμπης Σ.

Kαλύτερα όχι. Τα convict είναι ήδη ζευγάρι, βαλε και τα μικρά που έβαλες.
Εγώ δεν θα σου πρότεινα να βάλεις κάτι αλλο. Εδώ καλα καλά ούτε τα plecos δεν έπρεπε να βάλεις αλλά τέλος πάντων.
Αν βάλεις άλλα ψάρια θα δεχτούν τα πυρά του ζεύγους ειδικά όταν είναι και σε καιρό ζευγαρώματος. Αλλά ουτος η άλλος θα γεμίσει μικρά οπότε τι το θες να προσθέσεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
To Requiem ενός χομπίστα... μεταξύ των άλλων & Παρουσίαση Ενυδρίου !!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Κεντρική Αμερική-
Μετάβαση σε: